Płyta główna nazywana jest kręgosłupem komputera. To podstawa, bez której nie zamontujesz procesora, karty graficznej czy pamięci RAM, czyli niezbędnych do działania PC podzespołów. Co warto o niej wiedzieć? Czym powinna charakteryzować się dobra płyta główna? Która będzie najlepsza do procesorów Intela, a która do AMD? Sprawdź ranking polecanych płyt głównych w 2024 roku i dowiedz się, czym warto kierować się przy ich zakupie.
Płyta główna to z angielskiego motherboard i bywa kolokwialnie nazywana mobo (wydaje mi się, że obecnie jednak rzadziej niż kiedyś). To do niej podłączasz inne podzespoły, to ona umożliwia komunikację między nimi i to ją często jako pierwszą montujesz w obudowie komputera (nie zawsze, bo koś może powiedzieć, że zaczyna od zasilacza).
W jakiej kolejności powinna być wybierana? Skoro stanowi podstawę każdego komputera, to nie na samym początku? Owszem, decydując się na dobór części do PC, najpierw skieruj swój wzrok na nią i procesor, które muszą być ze sobą kompatybilne. Miej jednak w głowie wizję tego, z jaką kartą graficzną chcesz CPU parować. Resztę komponentów dobiera się pod te trzy najważniejsze składniki.
Od czego zacząć? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, przed wyborem płyty głównej to: Intel czy AMD? Co będzie lepsze? Przede wszystkim o wyborze powinien decydować budżet oraz procesor, który będzie oferował w jego ramach najlepszy stosunek wydajności do ceny. Bo to pod procesor dobierasz płytę główną, a nie procesor pod płytę główną.
Dziś, a właściwie od kilku lat, AMD i Intel walczą jak równy z równym, choć „czerwoni” mają jedną wielką zaletę: nie ubijają swoich platform tak szybko jak „niebiescy”. Wybierając AMD, zapewniasz sobie często wieloletnie wsparcie, co jest doprawdy godne podziwu i naśladowania, a co za tym idzie – może być decydującym o zakupie płyty głównej czynnikiem.
Nawet jeśli już zdecydowałeś się na platformę Intela lub AMD, zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że producenci zasypali Cię sporą porcją socketów, a jeszcze większą chipsetów i modeli płyt głównych. Od nadmiaru może aż rozboleć Cię głowa. Jak wybrać właściwe? Co powinno decydować o wyborze danego układu? Czym dobra płyta główna powinna się w ogóle wyróżniać? Jak optymalnie dopasować ją do procesora? Czy warto przyoszczędzić przy jej zakupie?
Tyle pytań, tyle wątpliwości – pora je rozwiać i polecić wybrane modele, które warto kupić w 2022 roku – zarówno pod starsze (AM4, LGA 1200), jak i nowsze platformy (LGA 1700, AM5).
Płyta główna nie jest najczęściej wymienianym podzespołem komputerowym. Tak naprawdę decydujesz się na nowy model dopiero wtedy, gdy chcesz zbudować komputer od podstaw. Albo wtedy, gdy planujesz zwiększyć wydajność, przechodząc na procesor z nowej generacji, który nie jest obsługiwany przez Twoją poprzednią płytę główną. No i naturalnie w najgorszym scenariuszu, gdy takowa się popsuje, a skończyła się gwarancja i próby naprawy w serwisie są nieopłacalne.
Co się liczy przy wyborze nowej płyty głównej? Powiesz cena, a ja odpowiem Ci: masz rację. W końcu odgrywa ona dużą rolę przy zakupie czegokolwiek. Zakładasz, że skoro płyta główna nie wpływa (zbytnio) na wydajność komputera, to po co wydawać grube pieniądze, skoro można przeznaczyć je na lepszy procesor lub szybszą kartę graficzną? No i – znowu – przyznam Ci rację, a przynajmniej częściowo.
Częściowo, bo ma ona niebagatelny wpływ na funkcjonalność i stabilność (nie tylko po OC podzespołów) całego komputera. Dobierasz ją pod procesor – nie kupujesz najtańszej płyty do CPU za ponad 3000 zł, bo sekcja zasilania i jej chłodzenie nie wytrzyma pod presją topowego CPU. Ograniczasz się też często z możliwościami podkręcania – także pamięci RAM.
Tańsza płyta cechuje się np. gorszej jakości kondensatorami, skromniejszą sekcją VRM, a i gorzej chłodzi krytyczne dla płyty głównej podzespoły, co wpływa niekorzystnie na żywotność. Poza tym liczba złącz czy gorsza funkcjonalność też odgrywają jakąś rolę. Nie wszystko potrzebujesz, dlatego warto zastanowić się tak naprawdę nad tym, co będziesz wykorzystać, a co jest Ci kompletne zbędne. Po co przepłacać za coś, z czego (prawie) nigdy nie skorzystasz?
To właśnie na tych elementach i jeszcze ważniejszych aspektach skupię się w tej publikacji. Płyt jest całe zatrzęsienie i zanim pomyślisz o chociażby jakości sekcji zasilania, musisz pozyskać znacznie więcej podstawowych informacji, które zdradza specyfikacja na stronie producenta czy sklepu.
Jeśli nie wiesz, co oznacza chipset płyty głównej i jakie ma znaczenie albo który format układu dobrać do swojej obudowy, to właśnie ten poradnikowy ranking jest dla Ciebie. Gotowy? No to od początku – co jest najważniejsze?
Socket to inaczej gniazdo, w którym umieszczasz procesor na płycie głównej. Bez niego nie mógłbyś go w ogóle zamontować. To pierwszy aspekt, na który musisz zwrócić uwagę. To on głównie decyduje o kompatybilności płyty głównej i (generacji) CPU, a także ewentualnie chłodzenia. W sklepach znajdziesz różne płyty główne z socketem Intela (tylko gniazda LGA, które różnią się liczbą pinów) i AMD (przed erą AM5 w konsumenckich płytach znajdziesz tylko układy PGA). Jakie możesz obecnie kupić i z jakimi procesorami są one kompatybilne?
Sprawdź: Historia procesorów Intel Core, czyli jak wyglądała ewolucja CPU od 1. do 14. generacji
Poznaj najważniejsze informacje o AM5: Socket AM5 – premiera, specyfikacja, chipsety. Co warto wiedzieć o podstawce AMD?
To drugi, zaraz po socketcie, najważniejszy czynnik przy wyborze płyty głównej i jest on z nim powiązany – odgrywa rolę pośrednika w komunikacji między procesorem a innymi podzespołami (pamięcią masową czy urządzeniami peryferyjnymi). On także decyduje o kompatybilności z CPU. Czasem dany chipset jest zgodny więcej niż jedną serią (generacją) procesorów, ale dopiero po uaktualnieniu BIOS-u (np. chipsety AMD 400 i Ryzeny 5000).
Kompatybilność to jedno, ale chipset wpływa na o wiele więcej elementów. Decyduje on między innymi o jakości sekcji zasilania i jej chłodzenia (radiatora), liczbie (i rodzaju) złącz oraz obsługiwanych linii komunikacyjnych PCIe, możliwości łączenia dysków w RAID czy odblokowaniu lub polepszeniu możliwości podkręcania pamięci i/lub procesora.
Jakie chipsety możesz obecnie znaleźć w płytach głównych?
X – chipset dla procesorów do zastosowań profesjonalnych. Jest to tzw. segment HEDT (ang. High-End Desktop), czyli wysokowydajnych CPU do najbardziej wymagających obliczeń.
Z – to topowy chipset Intela dla procesorów konsumenckich. Oferują one zwykle rozbudowaną sekcję zasilania i chłodzenie, a do tego mogą pochwalić się obsługą szerokiej liczby złącz i portów. Jest to także najlepszy chipset do podkręcania pamięci i procesorów z odblokowanym mnożnikiem (seria K).
H – w obrębie tego chipsetu Intel oferuje dwie opcje. Z jednej strony jest mainstreamowa opcja dla graczy czy kreatywnych twórców, którzy nie potrzebują dodatkowych możliwości chipsetu Z, ale z drugiej – to także najskromniejszy układ. W ramach serii H wyróżniamy:
– Hx70 – oferuje nieco mniej portów niż Z i uniemożliwia podkręcanie procesora.
– Hx10 – to najsłabszy chipset, który wykorzystują jedynie najtańsze płyty główne do najprostszych zastosowań (np. biurowych). Jest on przeznaczony dla najniższych modeli CPU. Często układy z nim nie mają nawet chłodzenia sekcji zasilania. Nie pozwalają one także na OC pamięci RAM i wypadają najskromniej pod względem rodzaju i liczby złącz.
B – podstawowy chipset dla mniej wymagających użytkowników (także graczy). Jest ona skromniejsza pod kątem rodzaju i liczby złącz, także od Hx70, i nie pozwala na OC procesora. Jest to dobry wybór, jeśli nie masz dużych oczekiwań i dysponujesz mniejszym budżetem. Najlepiej łączyć go z procesorami ze średniego lub niższego segmentu bez dopisku K (np. i5-11400, i5-12400 czy i3-12100F).
Przeczytaj: Intel Alder Lake vs Rocket Lake. Oto różnice, które musisz znać
X – najlepsza seria chipsetów AMD, a co za tym idzie – oferuje największe możliwości. To w niej znajdziesz najpotężniejsze sekcje zasilania i chłodzenia oraz największy potencjał na OC. Są to więc układy przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Co ważne, płyty starsze niż seria 500 nie oferują złącz PCI-Express 4.0.
B – uniwersalna seria, która oferuje niezły kompromis między serią X i A pod względem liczby złącz i możliwości. AMD nie zablokowało tutaj podkręcania zarówno pamięci RAM, jak i procesora.
A – to seria najskromniejszych chipsetów do podstawowych zastosowań. Brak wsparcia dla OC procesora (przynajmniej oficjalnie; jeśli da się podkręcić, to tylko ograniczonymi sposobami), skromna sekcja zasilania i chłodzenia, a także najmniejsza liczba portów ze wszystkich omawianych chipsetów AMD.
Co warto podkreślić, przy chipsecie możesz znaleźć dopisek M (po nazwie) zarówno w przypadku płyt Intela (np. B660M), jak i AMD (np. B550M). Oznacza to mniejszy i tańszy wariant układu, który oferuje skromniejszą liczbę portów. Powyższy opis nie jest kompletny dla poszczególnych chipsetów. Wszelkie informacje o kompatybilności i możliwościach płyt znajdziesz w specyfikacji w kartach produktowych w x-komie i na stronie producenta.
Trzecim, niezwykle istotnym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, jest format płyty głównej. Wybór konstrukcji układu dopasowuje się przede wszystkim do wielkości obudowy komputera. Dlaczego to takie istotne? To proste – mniejszą płytę główną jesteś w stanie zamontować w dużej obudowie, ale już model o większym formacie nie dasz rady zmieścić w miniaturowych obudowach. Płyta więc powinna być dobrana pod to, jaki komputer chcesz złożyć i do czego ma służyć.
Rozmiar konstrukcji decyduje również o liczbie gniazd rozszerzeń i elementach kluczowych w pracy płyty głównej i zamontowanych na nich podzespołów (jak np. sekcji zasilania). Naturalnie im większy format, tym zwykle gwarancja większej liczby złącz i funkcjonalności. Oto, jakie rodzaje płyt głównych możesz najczęściej zobaczyć w sklepach:
Przede wszystkim sprawdź, jaki standard pamięci obsługuje wybrana płyta główna: DDR4 czy DDR5. Niektóre platformy, jak LGA 1700, oferują dwa warianty tych samych modeli. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że dany model płyty głównej obsługuje jednocześnie dwa standardy, ale taki widok to naprawdę rzadkość.
Nie tylko ten aspekt ma znaczenie, ale też obsługiwane prędkości (w tym do OC), maksymalna pojemność (np. do 128 GB) oraz liczba banków na kości pamięci (niektóre tańsze i mniejsze płyty mogą oferować tylko dwa sloty zamiast czterech). Sprawdź również, w jakim trybie są one w stanie pracować (single-, dual-, tripple- czy quad-channel). Mają one wpływ na przepustowość pamięci. Oznacza to, że jedna kość RAM-u (16 GB) będzie zwykle wolniejsza od zestawu (2x 8 GB), który działa dwukanałowo.
Płyty główne są często kapryśne i nie działają dobrze ze wszystkimi pamięciami RAM. Najlepiej sprawdź na stronie producenta w sekcji Wsparcie kompatybilność z innymi komponentami. Tam powinieneś znaleźć informacje, które podpowiedzą Ci, na jakich producentów zwrócić uwagę i jaki model RAM-u wybrać, by nie sprawiał on problemów na danej płycie głównej.
To samo dotyczy dysków. Płyta główna może obsługiwać dany standard PCI-Express, np. 4.0, ale na liście kompatybilnych SSD brakuje danego modelu. Czy to oznacza, że nie zadziała? Niekoniecznie – mogą jednak wystąpić problemy z jego wykrywaniem podczas uruchamiania komputera.
Tak naprawdę wiele urządzeń, które podłączasz do płyty głównej, mogą sprawiać problemy. Nawet klawiatura – tak, tak, zgadza się. Jaki z tego wniosek? Wybierając komponent, tj. głównie pamięć RAM i dysk, kompatybilny z Twoją płytą główną, masz (niemal) pewność, że nie będzie on przyczyną niepożądanych kłopotów z działaniem komputera. Przykładowo RAM będzie działać przynajmniej w zapewnianych przez producenta częstotliwościach i nie spowoduje częstych widoków pulpitu w trakcie gry.
Obecnie przed takim dylematem stoi gros użytkowników: co w 2022 roku jest lepsze? Nasze testy potwierdziły, że przyrost wydajności wraz z nowym standardem pamięci RAM jest stosunkowo niewielki, a co za tym idzie – nieproporcjonalny do wymaganego wydatku.
Dlatego jeśli masz wybór, jak w seriach Alder Lake-S i Raptor Lake-S, to niemal do każdego zastosowania optymalnymi pamięciami są DDR4 o taktowaniach 3200-3600 MHz. Mniej, jeśli starsze płyty główne z podstawką Intela ograniczają szybkość RAM-u. To nie stanowi problemu w podstawowej pracy biurowej, ale pamięci 2666 MHz mogą już mocno limitować wydajność w grach.
To one umożliwiają podłączenie innych urządzeń do komputera lub bezpośrednio w nim. Są one istotne, bo decydują o tym, jakie dyski możesz podłączyć i ile, oraz z jaką przepustowością jest w stanie pracować karta graficzna. Wyróżnia się złącza wewnętrzne i zewnętrzne (panel I/O).
Zwróć uwagę na:
Powyższe rodzaje złącz są najważniejsze, ale w opisie specyfikacji znajdziesz też wzmiankę o złączach zasilania (niezbędnych do działania płyty głównej) i wentylatora, a także ewentualnie o RGB, module TPM czy Thunderbolt.
Chciałbym w tym miejscu podkreślić jeszcze dwie istotne kwestie:
Są to złącza, które znajdziesz z tyłu obudowy. Sprawdź, czy płyta jest wyposażona w takie porty, jak:
To oczywiście najczęściej spotykane, a nie wszystkie dostępne w płytach złącza. W tańszych modelach możesz nadal znaleźć np. zamierzchłe już standardy do przesyłu obrazu, jak DVI czy VGA (D-Sub), a z kolei w droższych – np. złącza anteny Wi-Fi, które pozwalają na bezprzewodowe połączenie z internetem.
Liczba faz to nie wszystko, choć im jest ich więcej, tym lepiej, ale liczą się też kontrolery tych faz, który będą w stanie je obsłużyć. Znaczenie ma także chłodzenie (radiator) czy ogólnie wykonanie sekcji, która odpowiada za zasilanie i stabilność (napięć) podzespołów (nie tylko CPU). Odgrywa więc dużą rolę w przypadku topowych procesorów czy podkręcania (OC). Potrzebujesz wtedy potężniejszej sekcji zasilania i lepszego chłodzenia.
Producenci podają zwykle w opisie swoich płyt głównych liczbę faz, która obecnie potrafi przekroczyć nawet 20 i dotyczy głównie topowych chipsetów (w podstawowych modelach do np. biurowych zastosowań nie potrzebujesz dużej liczby faz). Co w takim razie oznacza zapis np. 20+1? 20 faz jest przypisane procesorowi, a jedna odpowiada za zasilanie takich komponentów, jak pamięć RAM, lub innych elementów układu.
W sekcji VRM (ang. Voltage Regulator Module) znajdziesz różne elementy składowe, takie jak: tranzystory MOSFET (do sterowania napięciem), kondensatory (magazyn energii i ochrona przed zakłóceniami), cewki (filtrowanie napięć i przechowywanie energii pola magnetycznego), dławiki (do zapobiegania nagłym zmianom natężenia prądu). Ich jakość też ma znaczenie. Pomocne będą mocno techniczne recenzje płyt głównych.
Z kolei chłodzenie jest istotne, by utrzymywać podzespoły płyty głównej w odpowiednio niskiej temperaturze. Wybrane, najdroższe płyty główne są nawet wyposażone w specjalne chłodzenie cieczą. Są to jednak układy dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy chcieliby ekstremalnie kręcić podzespoły i dla których budżet nie odgrywa zbytnio żadnej roli. Z kolei najtańsze mogą w ogóle nie mieć zamontowanego radiatora.
W dobie obudów komputerowych o szklanym panelu bocznym wygląd płyt głównych odgrywa coraz większą rolę. Te kosztują coraz więcej, więc wydając ciężko zarobione pieniądze, oczekuje się też odpowiedniego designu. Ważna jest też kolorystyka, tak, by pasowała ona do wnętrza Twojej obudowy i komponowała się dobrze z innymi podzespołami: kartą graficzną czy pamięciami RAM.
Dzisiejsze płyty główne są wyposażone również w podświetlenie RGB (jakżeby inaczej!), co wiąże się z wyższą kwotą i dotyczy głównie średnich i wyższych modeli. Wszystkie te czynniki są kwestią indywidualną – tyle zwolenników RGB, co przeciwników. Akurat Tobie może nie zależeć na wyglądzie płyty głównej. Ważne, żeby zapewniła komputerowi długi żywot i funkcjonowała w tym czasie jak najstabilniej. Ktoś inny jednak powie: płyta bez podświetlenia to gatunek, który dawno powinien wyginąć.
Producenci ścigają się między sobą, oferując dodatkowe wyposażenie i funkcjonalności, szczególnie w płytach skierowanych przede wszystkim dla graczy. Może to być zarówno lepszej jakości zintegrowana karta dźwiękowa, która gwarantuje lepsze wrażenia audio (ma to sens pod warunkiem, że nie korzystasz z oddzielnego DAC-a i/lub wzmacniacza), czy niedostępne w podstawowych modelach rodzaje łączności Wi-Fi (5 lub 6) i Bluetooth (5.0+). Na co warto zwrócić uwagę?
Różnice w wyposażeniu i funkcjonalności nie występują tylko między chipsetami, ale także modelami. Generalnie im droższa płyta, tym lepiej pod tym względem. Pozostaje zerknąć do specyfikacji interesujących Cię układów i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czego potrzebujesz? Nikt tego za Ciebie nie zrobi – to Ty musisz wiedzieć, co może Ci się przydać, a co nie.
Do komputera biurowego nie potrzebujesz płyty głównej na wypasie. Najważniejsze wtedy, oprócz naturalnie samej kompatybilności z innymi podzespołami, jest liczba i rodzaj złącz oraz ewentualnie dodatkowa funkcjonalność (np. Wi-Fi). Reszta odgrywa mniejszą rolę, bo do takiej pracy nie potrzebujesz nie wiadomo jakich podzespołów. Wystarczą takie, które pozwalają na optymalną pracę w podstawowych aplikacjach i płynne korzystanie z systemu operacyjnego. W takim przypadku płyty pokroju A520 (AMD) czy H610 (Intel) spełnią swoją funkcję.
Co innego do zastosowań profesjonalnych i gier – wtedy podnosisz półkę wraz z procesorem, dopasowując jeden element do drugiego. Jako że do tych zadań potrzebujesz często dość mocnego procesora, dużej ilości szybkiego RAM-u, a także niejednokrotnie mocnej karty graficznej, nie oszczędzaj przesadnie na płycie głównej. Ta powinna cechować się nie tylko zadowalającą kompatybilnością z komponentami i najważniejszymi złączami, ale także choćby przyzwoitą sekcją zasilania i nie mniej przyzwoitym chłodzeniem (co jest ważne nie tylko przy OC).
Dlatego dobrym wtedy wyborem są płyty z chipsetem Z (Intel) lub X (AMD) albo, jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, porządne modele H (np. H670) czy B (B660 od Intela lub B550 czy B650 od AMD). Najlepiej w formacie ATX lub mATX. Jeśli jednak chcesz złożyć miniaturowy komputer, wybierz Mini-ITX. Format E-ATX jest dość niszowy, ale być może zaliczasz się do osób, które są w stanie wykorzystać większe możliwości tego rodzaju płyt.
Płytę główną dobierz, zachowując umiar. Szukaj takiego modelu, który spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem możliwości i funkcjonalności, jak i budżetu. Czasem producenci sprzedają prawie taka samą płytę główną pod inną nazwą, ale dopłacasz za przede wszystkim RGB, „efektowniejszy” wygląd, dodatkowe porty (np. USB typu C) czy funkcje, z których możesz nigdy nie skorzystać. Nikt nie podejmie decyzji za Ciebie, dlatego rozważ, czy bajery, za których musisz często zapłacić sporo więcej, są Ci potrzebne.
Model płyty głównej sprawdzisz, zerkając do instrukcji obsługi lub dokumentacji płyty głównej dołączonej do zestawu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wpisz komendę Msinfo32 w oknie wyszukiwania w panelu zadań Windowsa i w podsumowaniu systemu masz punkt z producentem i modelem płyty głównej. Nie znajdziesz jednak tam zbyt szczegółowych informacji, więc najlepiej zainstalować specjalną aplikację do identyfikacji podzespołów, jak CPU-Z (zakładka Motherboard) lub HWiNFO64 (również sekcja Motherboard).
Do procesora AMD Ryzen 5 5600 optymalną płytą główną jest ta z chipsetem B450 (wymaga ona aktualizacji BIOS-u) lub B550. Polecanymi układami są np. A Pro od MSI albo Aorus od Gigabyte’a. Z kolei do Intel Core i5-12400 potrzebujesz modelu z socketem LGA 1700. Najlepszym wyborem do tego CPU jest płyta główna z obsługą DDR4: Gigabyte B660 Gaming X DDR4 (tańsza opcja) lub MSI Pro Z690-A DDR4 (droższa opcja).
Płyta główna może mieć wpływ nie tylko na stabilność, ale także na wydajność komputera. Lepszy model jest w stanie poprawić nawet osiągi w grach. Jednak różnice nie są tak duże, jak w przypadku procesora, karty graficznej czy pamięci RAM, a wręcz przeciwnie – zwykle bywają one kosmetyczne.
Zobacz pozostałe rankingi podzespołów komputerowych:
Poznaj jeszcze więcej informacji o płytach głównych:
Świetny wpis, wszystkie informacje zebrane w pigułce.
Januszu, tak, według oficjalnej strony producenta, płyta główna obsłuży Ryzena 7 5700G po aktualizacji BIOS-u. Potrzebna jest wersja F51g, która pobierzesz ze strony producenta.
O tym, jak zaktualizować BIOS płyty głównej, przeczytasz w: https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-zaktualizowac-bios-plyty-glownej-poradnik/