Jak sprawdzić płytę główną i jej model? Poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić, jaką masz płytę główną? Jak poznać jej model? Do czego możesz potrzebować tych informacji? A może chcesz wiedzieć, po czym rozpoznać, że płyta główna jest uszkodzona? To podzespół, na którym montujesz inne komponenty (procesor, pamięć RAM czy kartę graficzną), więc w razie modernizacji lub awarii, warto lub wręcz trzeba wiedzieć, jaki masz dokładnie model. Zapoznaj się z prostą instrukcją, który podpowie Ci, jak łatwo sprawdzić płytę główną.

Jak sprawdzić płytę główną w komputerze?

Płytę główną sprawdzisz, zerkając na oryginalne pudło od niej, do instrukcji obsługi lub dokumentacji (faktury zakupu) czy szukając stosownej nazwy lub naklejki na samym układzie. Nie musisz jednak szukać w szafach lub piwnicy zagubionego pudełka z wyposażeniem. Nie musisz też doszukiwać się nazwy płyty głównej na układzie zasłonionym innymi komponentami. Są na to łatwiejsze i szybsze sposoby, bez zaglądania do instrukcji obsługi lub wnętrza komputera.

jak sprawdzić nazwę modelu na płycie głównej
Model płyty głównej możesz również znaleźć na samym układzie

Jak sprawdzić płytę główną w BIOS-ie (UEFI)?

 1. Wejdź do BIOS-u (UEFI), wciskając zaraz po starcie komputera klawisz Delete lub F2 (w zależności od płyty).
 2. Na stronie głównej poszukaj np. System Status, System lub Main.
 3. W tych zakładkach lub na stronie głównej BIOS-u/UEFI znajdziesz nazwę płyty głównej i/lub wersję firmware’u.

W niektórych przypadkach trzeba szukać głębiej, np. w MSI B450 A Pro w zakładce System Status musiałem udać się do sekcji DMI Information i dopiero tam, w części Desktop Board Information, znalazłem szczegóły na temat płyty głównej wraz z jej numerem seryjnym. Wiedz, że mogą wystąpić różnice w dostępie do tej informacji w zależności od producenta i modelu układu, a nawet wersji firmware’u. Jednak spokojnie, w wielu przypadkach niezbędne informacje są dostępne na stronie głównej BIOS-u/UEFI – szukaj Motherboard lub MB, rzadziej UEFI Version.

Jak sprawdzić płytę główną w systemie Windows?

 1. Kliknij na pasku zadań (obok przycisku Start) w okno wyszukiwania i wpisz: msinfo lub informacje o systemie, potwierdzając wybór Enterem.
 2. Udaj się do sekcji podsumowanie systemu.
 3. Po zaznaczeniu jej znajdziesz po prawej stronie okna część poświęconą producentowi i modelowi płyty głównej, z których odczytasz poszukiwane informacje.

Nie są one jednak zbyt szczegółowe, tak samo jak w przypadku metody za pomocą wiersza polecenia. Najlepiej wgrać specjalną aplikację do identyfikacji m.in. płyt głównych, która zdradzi Ci więcej szczegółów na temat modelu.

Jak sprawdzić model płyty głównej za pomocą aplikacji?

Sprawdzenie modelu płyty głównej za pomocą popularnych aplikacji jest właściwie jeszcze prostsze! Do tego wynagrodzą Ci czas potrzebny na ich pobranie i zainstalowanie. Dzięki nim poznasz bowiem więcej szczegółów dotyczących wersji firmware’u (AGESA), gniazd w układzie czy nawet o temperaturach i napięciach w spoczynku lub podczas obciążenia komputera.

Czym sprawdzić płytę główną? Poznaj polecane oprogramowanie do identyfikacji układu oraz przeczytaj instrukcje, by odkryć krok po kroku, z jakim modelem płyty głównej masz do czynienia.

Jakie aplikacje do sprawdzenia płyty głównej? Polecane programy

Narzędzie w systemie operacyjnym da Ci tylko szczątkowe informacje o płycie głównej. Dlatego zalecam sięgnąć po jedną z wybranych aplikacji. Poznaj polecane oprogramowanie do sprawdzenia, jaką masz płytę główną:

 • CPU-Z
 • HWiNFO
 • Speccy
 • AIDA64 (płatne, ale jest dostępna darmowa wersja próbna na 30 dni)

Jak sprawdzić model płyty głównej w CPU-Z?

 1. Uruchom program CPU-Z.
 2. Wybierz zakładkę Mainboard, a następnie przejdź do sekcji Motherboard.
 3. W niej znajdziesz szczegóły na temat modelu, chipsetu i rewizji, a także obsługiwanego standardu PCI-Express.
 4. Gdy chcesz poznać dodatkowe informacje o wersji firmware’u, zerknij na sekcję BIOS, która zdradza wszystkie najważniejsze szczegóły.
jak sprawdzić płytę główną w cpu-z

Jak sprawdzić model płyty głównej w HWiNFO?

 1. Uruchom program HWiNFO32 lub 64.
 2. Wybierz ikonę Summary (Podsumowanie), a następnie zakładkę Motherboard (Płyta główna).
 3. Po prawej stronie znajdziesz w sekcji Motherboard niezbędne informacje o modelu i chipsecie płyty głównej, w tym o BIOS-ie, dacie jego wydania i wersji AGESA.
 4. W HWiNFO możesz także rozwinąć zakładkę Motherboard, by uzyskać dodatkowe informacje o płycie głównej, oraz kliknąć na ikonę Sensors (Czujniki), by na bieżąco być informowanym o temperaturach i napięciach poszczególnych elementów i sekcji płyty głównej.

Jak sprawdzić model płyty głównej w Speccy?

 1. Uruchom program Speccy.
 2. Wybierz zakładkę Płyta główna (Motherboard) i poczekaj, aż skończy się analiza danych.
 3. W oknie po prawej stronie wyświetlą Ci się informacje o producencie, modelu i wersji płyty głównej oraz BIOS-u, a także o (używanych) gniazdach.

To tylko przykładowe z nich, wszystkie – poza AIDA64 – są też darmowe i w pełni funkcjonalne. Nie potrzebujesz nic więcej do sprawdzenia płyty głównej. Chyba że chcesz sprawdzić, czy jest sprawna lub uszkodzona. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić, czy płyta główna jest sprawna, a jak rozpoznać jej uszkodzenie?

Jeśli nie masz problemów z uruchamianiem lub działaniem komputera, nie dzieją się dziwne rzeczy podczas obciążenia, to nie masz powodów do obaw. Płyta główna, jak i inne podzespoły, są sprawne.

Gdy płyta zaczyna się psuć, mogą występować takie objawy, jak resetujący się (np. z widokiem tzw. niebieskich ekranów) i zawieszający komputer, niczym niewyjaśnione przywracanie domyślnych ustawień w BIOS-ie (UEFI), sporadyczne niewykrywanie podzespołów, które były wcześniej bez problemu wykrywane, albo kłopoty z uruchomieniem PC (zapętla się przy starcie albo w ogóle nie wstaje). Gdy problem dotyka tylko niektórych elementów, np. portów USB, to nie będą one po prostu działać (nie wykryją np. podłączonego sprawnego pendrive’a).

Pamiętaj jednak, że nie tylko uszkodzona płyta główna może objawiać się w podobny sposób. Najpierw trzeba wykluczyć inne komponenty, a to często wymaga innych, działających bezproblemowo w innym PC podzespołów.

płyta główna msi z790

Co jeśli komputer w ogóle nie reaguje? Jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie płyta główna. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to sprawdzić komputer na innym zasilaczu, bo równie dobrze on może być powodem niewstającego sprzętu. Jeśli wykluczysz problem w PSU, a płyta główna nie daje żadnych znaków życia (nie kręcą się wentylatory, nic się nie zapala ani nie pika itp.), to prawdopodobnie został uwalony jakiś element tego podzespołu.

Jaki? To już musi ocenić fachowiec, bo uszkodzenie nie musi być widoczne na płycie głównej. Wtedy jedyną opcją, by potwierdzić lub wykluczyć jej awarię, jest podmiana tego podzespołu na nowy, sprawny. Co ważne, wielu modeli nie opłaca się naprawiać, szczególnie w przypadku starszych i tańszych układów może to być zbyt kosztowne. Dużo jednak zależy, co konkretnie „strzeliło” (kondensatory, mostek północny itd.). Zwykle lepiej kupić wtedy nowy model, co najprawdopodobniej będzie wiązać się z wymianą także procesora i ewentualnie pamięci RAM (w zależności od tego, z jak starą płytą główną masz do czynienia).

Dlaczego warto wiedzieć, jaką masz płytę główną? Po co znać jej model?

Dlaczego warto sprawdzić płytę główną? Do czego możesz potrzebować nazwy modelu? Powody mogą być różne. Poznaj najważniejsze sytuacje, w jakich może przydać się wiedza na temat modelu płyty głównej:

 • awaria;
 • pobieranie i instalacja sterowników oraz firmware’u, by wiedzieć np. jaki BIOS (i jego wersję) wgrać;
 • wymiana podzespołów (procesora, pamięci RAM, dysku, obudowy) – dzięki znajomości modelu odkryjesz listę kompatybilnych urządzeń i unikniesz kłopotliwych sytuacji w razie modernizacji komputera. Co więcej, znając dokładny model i chipset, będziesz mógł dowiedzieć się, czy do danej płyty głównej będzie pasować procesor (socket) lub czy poradzi sobie ona z mocniejszym CPU (sekcja chłodzenia i zasilania), albo czy zmieści się w np. mniejszej obudowie (format).
wymiana cpu na płycie głównej

Informacja o liczbie i rodzaju dostępnych gniazd i obsłudze standardów (interfejsów), bez zaglądania na sam układ, jest przydatna przy wymianie lub dołożeniu jakiegokolwiek podzespołu, choćby kolejnego SSD. To oczywiście tylko kilka przykładów, które potwierdzają, że warto – albo wręcz trzeba – znać model płyty głównej, by móc zaktualizować firmware czy ulepszyć komputer.

Zobacz także: