Jak sprawdzić, jaką masz płytę główną? Jak poznać jej model? Do czego możesz potrzebować tych informacji? A może chcesz wiedzieć, po czym rozpoznać, że płyta główna jest uszkodzona? To podzespół, na którym montujesz inne komponenty (procesor, pamięć RAM czy kartę graficzną), więc w razie modernizacji lub awarii, warto lub wręcz trzeba wiedzieć, jaki masz dokładnie model. Zapoznaj się z prostą instrukcją, który podpowie Ci, jak łatwo sprawdzić płytę główną.
Płytę główną sprawdzisz, zerkając na oryginalne pudło od niej, do instrukcji obsługi lub dokumentacji (faktury zakupu) czy szukając stosownej nazwy lub naklejki na samym układzie. Nie musisz jednak szukać w szafach lub piwnicy zagubionego pudełka z wyposażeniem. Nie musisz też doszukiwać się nazwy płyty głównej na układzie zasłonionym innymi komponentami. Są na to łatwiejsze i szybsze sposoby, bez zaglądania do instrukcji obsługi lub wnętrza komputera.
W niektórych przypadkach trzeba szukać głębiej, np. w MSI B450 A Pro w zakładce System Status musiałem udać się do sekcji DMI Information i dopiero tam, w części Desktop Board Information, znalazłem szczegóły na temat płyty głównej wraz z jej numerem seryjnym. Wiedz, że mogą wystąpić różnice w dostępie do tej informacji w zależności od producenta i modelu układu, a nawet wersji firmware’u. Jednak spokojnie, w wielu przypadkach niezbędne informacje są dostępne na stronie głównej BIOS-u/UEFI – szukaj Motherboard lub MB, rzadziej UEFI Version.
Nie są one jednak zbyt szczegółowe, tak samo jak w przypadku metody za pomocą wiersza polecenia. Najlepiej wgrać specjalną aplikację do identyfikacji m.in. płyt głównych, która zdradzi Ci więcej szczegółów na temat modelu.
Sprawdzenie modelu płyty głównej za pomocą popularnych aplikacji jest właściwie jeszcze prostsze! Do tego wynagrodzą Ci czas potrzebny na ich pobranie i zainstalowanie. Dzięki nim poznasz bowiem więcej szczegółów dotyczących wersji firmware’u (AGESA), gniazd w układzie czy nawet o temperaturach i napięciach w spoczynku lub podczas obciążenia komputera.
Czym sprawdzić płytę główną? Poznaj polecane oprogramowanie do identyfikacji układu oraz przeczytaj instrukcje, by odkryć krok po kroku, z jakim modelem płyty głównej masz do czynienia.
Narzędzie w systemie operacyjnym da Ci tylko szczątkowe informacje o płycie głównej. Dlatego zalecam sięgnąć po jedną z wybranych aplikacji. Poznaj polecane oprogramowanie do sprawdzenia, jaką masz płytę główną:
To tylko przykładowe z nich, wszystkie – poza AIDA64 – są też darmowe i w pełni funkcjonalne. Nie potrzebujesz nic więcej do sprawdzenia płyty głównej. Chyba że chcesz sprawdzić, czy jest sprawna lub uszkodzona. Jak to zrobić?
Jeśli nie masz problemów z uruchamianiem lub działaniem komputera, nie dzieją się dziwne rzeczy podczas obciążenia, to nie masz powodów do obaw. Płyta główna, jak i inne podzespoły, są sprawne.
Gdy płyta zaczyna się psuć, mogą występować takie objawy, jak resetujący się (np. z widokiem tzw. niebieskich ekranów) i zawieszający komputer, niczym niewyjaśnione przywracanie domyślnych ustawień w BIOS-ie (UEFI), sporadyczne niewykrywanie podzespołów, które były wcześniej bez problemu wykrywane, albo kłopoty z uruchomieniem PC (zapętla się przy starcie albo w ogóle nie wstaje). Gdy problem dotyka tylko niektórych elementów, np. portów USB, to nie będą one po prostu działać (nie wykryją np. podłączonego sprawnego pendrive’a).
Pamiętaj jednak, że nie tylko uszkodzona płyta główna może objawiać się w podobny sposób. Najpierw trzeba wykluczyć inne komponenty, a to często wymaga innych, działających bezproblemowo w innym PC podzespołów.
Co jeśli komputer w ogóle nie reaguje? Jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie płyta główna. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to sprawdzić komputer na innym zasilaczu, bo równie dobrze on może być powodem niewstającego sprzętu. Jeśli wykluczysz problem w PSU, a płyta główna nie daje żadnych znaków życia (nie kręcą się wentylatory, nic się nie zapala ani nie pika itp.), to prawdopodobnie został uwalony jakiś element tego podzespołu.
Jaki? To już musi ocenić fachowiec, bo uszkodzenie nie musi być widoczne na płycie głównej. Wtedy jedyną opcją, by potwierdzić lub wykluczyć jej awarię, jest podmiana tego podzespołu na nowy, sprawny. Co ważne, wielu modeli nie opłaca się naprawiać, szczególnie w przypadku starszych i tańszych układów może to być zbyt kosztowne. Dużo jednak zależy, co konkretnie „strzeliło” (kondensatory, mostek północny itd.). Zwykle lepiej kupić wtedy nowy model, co najprawdopodobniej będzie wiązać się z wymianą także procesora i ewentualnie pamięci RAM (w zależności od tego, z jak starą płytą główną masz do czynienia).
Dlaczego warto sprawdzić płytę główną? Do czego możesz potrzebować nazwy modelu? Powody mogą być różne. Poznaj najważniejsze sytuacje, w jakich może przydać się wiedza na temat modelu płyty głównej:
Informacja o liczbie i rodzaju dostępnych gniazd i obsłudze standardów (interfejsów), bez zaglądania na sam układ, jest przydatna przy wymianie lub dołożeniu jakiegokolwiek podzespołu, choćby kolejnego SSD. To oczywiście tylko kilka przykładów, które potwierdzają, że warto – albo wręcz trzeba – znać model płyty głównej, by móc zaktualizować firmware czy ulepszyć komputer.
Zobacz także: