Inteligentny dom zimą – jak przygotować i o czym warto pamiętać?

21, 22 grudnia. To znak, że nie tylko Święta za pasem, ale i że nadeszła już astronomiczna i kalendarzowa zima. W internecie można znaleźć wiele materiałów na temat jak przetrwać tę porę roku. My chcemy ugryźć ten temat od strony inteligentnego domu. Jakie sprzęty smart home będą przydatne zimą? A także jak zadbać o swój dom (ten bardziej inteligentny, i ten trochę mniej) w bieżącym okresie?

Smart home – jakie urządzenia i akcesoria na zimę?

Sterowanie ogrzewaniem

Jak jest zima, to musi być zimno – mawiał klasyk. A jak zimno – to przydałoby się ogrzać. Dlatego szykując się do zimy warto na pewno rozważyć inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Dzięki inteligentnemu termostatowi oraz głowicom możemy w lepszy sposób zarządzać ciepłem w wybranych pomieszczeniach. A także – zależnie od modelu – podgrzewać wodę, chronić rury czy dostawać raporty dotyczące zużycia prądu. Szerzej temu zagadnieniu przyjrzeliśmy się w osobnym artykule.

Jeśli jeszcze nie masz inteligentnego sterowania ogrzewaniem – na wszelki wypadek wstrzymaj się może z wymianą na cieplejsze miesiące. Ale jeśli już je posiadasz – warto upewnić się czy znasz wszystkie dostępne w danym modelu funkcje i czy właściwie z niego korzystasz.

netatmo inteligentny termostat i głowice

Czujniki

Sterowanie ogrzewaniem to jedno, ale dobrze jest i tak mieć w sezonie grzewczym bardziej wyczulone oko na ewentualny czad czy pożary. Podobnie jest z innym żywiołem, czyli wodą. W czasie, gdy temperatura często spada poniżej zera, zdecydowanie lepiej unikać przeciekających rur czy zalania.

Dlatego dobrze  zainwestować w odpowiednie czujniki. Ostrzegą Cię one sygnałem alarmowym, gdy zacznie być emitowany czas, dwutlenek węgla, pojawi się podejrzany, świadczący o ogniu dym lub dojdzie do przecieku. Zależnie od modelu dostaniesz także powiadomienie na smartfona.

Czujniki sprawdzić się mogą także przy monitorowaniu poziomu nawilżenia powietrza i temperatury pomieszczenia – co jest przydatne zwłaszcza w okresie zwiększonego kiszenia się we wnętrzach – ale nie tylko. Mają one zastosowanie również przy innej gałęzi smart home, o której mowa niżej.

Monitoring

Choć w tym roku długie wyjazdy świąteczno-feryjne są raczej niezbyt prawdopodobne, to jednak okres zimowy jest tym, który daje szczególne pole do popisu włamywaczom. Korzystają oni zarówno z nieobecności lokatorów, jak i wcześniej zapadającego zmroku. Dlatego dobrze jest się zabezpieczyć i – także w perspektywie reszty roku – sięgnąć po inteligentny monitoring.

Inteligentne kamery, kamery IP oraz rejestratory IP – dobrane zależnie do warunków posesji – pozwolą na lepsze doglądanie tego, co dzieje się wokół, a w razie problemów poinformują o kręcącym się intruzie. Kamera może posłużyć także do sprawdzenia, czy podjazd nie jestem zasypany. Można też skorzystać z takich rozwiązań, jak dzwonki czy domofony i videodomofony. Pomogą one w skontrolowaniu czy pod drzwiami znajdują się kolędnicy, kurier, sąsiadka, a może jakiś podejrzany osobnik.

kamera monitoring inteligentny dom

Z kolei czujniki – ruchu lub otwarcia okna czy drzwi – można umieścić w mieszkaniu, by sygnalizowały (np. powiadomieniami), że ktoś próbuje się do niego dostać. Są też syreny alarmowe, które działają we współpracy z odpowiednim czujnikiem, centralką czy kamerą.

Urządzenia monitoringu dobierz zależnie od warunków mieszkaniowych i potrzeb. Nie zawsze trzeba robić z domu czy mieszkania naszpikowaną kamerami fortecę – ważne, by czuć się bezpiecznie

Uzdatnianie powietrza

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sezon grzewczy (nadal niestety tożsamy z powstawaniem smogu) w połączeniu z dłuższym przesiadywaniem w domu może nie sprzyjać naszym płucom. Rozwiązaniem może być tu regularne nawilżanie i oczyszczanie powietrza.

Choć nie wszystkie nawilżacze czy oczyszczacze powietrza posiadają inteligentne funkcje, umożliwiające na przykład sterowanie poprzez aplikację, to jednak można spotkać wiele tak wyposażonych. Albo też umożliwiające automatyczne nastawienie pewnych funkcji czy wygodne sterowanie pilotem.

Oświetlenie

Dłuższe noce to także konieczność częstszego korzystania ze sztucznego światła. Tu można skorzystać z inteligentnego oświetlenia – żarówek, lamp czy taśm LED. Można je dostosować do pory dnia, a także – gdy długo nas nie ma – zaprogramować je do odstraszenia potencjalnego złodzieja (będzie zapalało się tak, jak gdyby ktoś znajdował się w domu). Zależnie od modelu, mogą one także posłużyć do podświetlenia dróżek koło domu, aby uniknąć niepotrzebnej wywrotki.

Być może mniej praktyczną, ale sprawiającą wielką radość jest możliwość zabawy oświetleniem i stworzenie prawdziwie zimowo-świątecznej atmosfery. Także na zewnątrz – jeśli tylko możliwości danego modelu pozwalają. Więcej na temat inteligentnego oświetlenia dowiesz się z osobnego tekstu.

inteligentne oświetlenie aplikacja

Rolety, sprzęt AGD i audio, czyli co jeszcze może się znaleźć w inteligentnym domu przed i na zimę

Wśród innych smart sprzętów, które znajdują się na listach polecanych, znaleźć można także zautomatyzowane rolety. Ich obecność ma pomóc w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu. Niektóre systemy sterowania ogrzewaniem i czujniki słoneczne są też sparowane z roletami tak, by podnosiły się wtedy, gdy zaczyna grzać słońce.

Na koniec urządzenia, które mogą wydawać się pomniejsze, niemniej w zimny, ponury dzień okazują się całkiem przydatne. Mowa tu o różnego rodzaju inteligentnych sprzętach AGD, które np. usprawnią przygotowanie ciepłego napoju lub posiłku czy pozwolą na skorzystanie z gotowych przepisów. A także urządzeniach audio – na przykład inteligentnych głośnikach – które przydadzą się do wypełnienia pomieszczenia dobrymi dźwiękami (nie tylko przy okazji imprez karnawałowych).

Jak przygotować (inteligentny) dom na zimę?

inteligentny dom zimą

Niezależnie od tego, czy nasz dom jest bardziej inteligentny, czy trochę mniej, a może wcale, warto przed okresem zimowym upewnić się, że wszystko działa jak należy. Tak, by niespodzianki wiązały się raczej z nieoczekiwanymi życzeniami czy zawartością paczki spod choinki. Poniżej kilka czynności, o których pamiętanie i których wykonywanie nie zaszkodzi:

 • sprawdź funkcjonalność swoich urządzeń – inteligentnych czy nie – a także poziom naładowania baterii, ewentualnie stabilność połączenia – zarówno ze źródłem prądu, jak i routerem (jeśli korzysta z łączności Wi-fi);
 • w razie potrzeby – uszczelnij okna i drzwi, by uniknąć przeciągów i uciekania ciepła z domu;
 • jeśli posiadasz wentylator na suficie – zmień jego obroty na przeciwne do ruchu wskazówek zegara – pomoże to w lepszym rozprowadzaniu ciepłego powietrza w pomieszczeniu;
 • usuń liście z rynien, by uniknąć ich zatkania i w rezultacie zalania;
 • sprawdź stan swoich rur – czy nie ma pęknięć albo czy nie wymagają one ocieplenia;
 • jeśli masz patio lub werandę, z których podczas zimy nie korzystasz – usuń lub zabezpiecz znajdujące się tam meble;
 • sprawdź i ewentualnie wymień filtry powietrza, a jeśli posiadasz też kominek (i zamierzasz z niego w zimie korzystać) wyczyść go i sprawdź przepływ powietrza;
 • sprawdź stanu dachu – by uniknąć przecieków przy intensywnych opadach śniegu lub deszczu;
 • przygotuj wcześniej narzędzia i sprzęty potrzebne zimą;
 • poodcinaj dopływ wody do węży ogrodowych i poprzenoś je do garażu lub schowka;
 • jeśli posiadasz dookoła domu zieleń, zadbaj o nią – przytnij drzewka, żeby domownikom nie zagrażały gałęzie, spulchnij i odpowiednio przygotuj trawnik;
 • w miarę możliwości nie zapomnij też o faunie, czyli karmniku dla ptaków – swoją powstają w przyszłości one też mogą doczekać się włączenia do internetu rzeczy – na Kickstarterze prowadzona jest zbiórka na projekt inteligentnego karmnika Bird Buddy.
Źródło: Kickstarter

Co sądzisz o naszych propozycjach i wskazówkach dotyczących inteligentnego domu zimą? Daj nam znać w komentarzu.

Źródła: Hiller, Hogar, The Smartest House, Rich AV Design, My Move, Puls Blog, Electronic House, Batteries Plus Bulbs Blog, Vivint, Today’s Homeowner, CNET Kickstarter