Ranking: najlepsze inteligentne żarówki. Jak wybierać oświetlenie smart do domu?

Nieodłącznym elementem prawdziwie nowoczesnego domu jest jego oświetlenie. W tym przypadku – inteligentne. Stworzenie własnego systemu urządzeń oświetlających gwarantuje nie tylko niepowtarzany nastrój, ale przede wszystkim niebywały komfort, wygodę i funkcjonalność. Ale jak właściwie wybierać inteligentne żarówki? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz ranking polecanych produktów i wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Inteligentne żarówki i ich możliwości

Gdyby kilka lat temu, ktoś powiedział nam, że będziemy mogli sterować całym oświetleniem naszego domu niemal z własnej kieszeni, i to gdziekolwiek się znajdziemy, z pewnością popukalibyśmy się w głowę na znak niedowierzania. Dziś inteligentne oświetlenie staje się nowoczesnym sposobem na dopełnienie wnętrza i uatrakcyjnienie domowego wyposażenia, tworząc (wraz z pozostałymi urządzeniami z kategorii smart) zgrany ekosystem, który ułatwia życie w każdym nowoczesnym domu.

Inteligentne żarówki dają całe spectrum ciekawych możliwości. Możesz z nimi:

 • zdalnie włączać i wyłączać oświetlenie,
 • ustalić konkretny harmonogram pracy,
 • ustawiać intensywność światła,
 • regulować temperaturę barw,
 • ożywić wnętrze kolorowymi aranżacjami świetlnymi,
 • połączyć kilka urządzeń ze sobą dla lepszego efektu i łatwiejszego sterowania,
 • monitorować zużycie energii,
 • zsynchronizować światło z filmem, muzyką lub grą.

Żarówki smart są stworzone dla wygody i efektu

Postaw na światło zgodne z rytmem dnia

Odpowiednie oświetlenie to podstawa. Towarzyszy przecież nawet najbardziej zwyczajnym czynnościom, takim jak jedzenie śniadania czy czytanie gazety. Dzięki inteligentnym żarówkom możesz ustawić aranżację świetlną, która wprawi w romantyczny klimat kolacji przy świecach, uświetni domówkę albo pozwoli skupić się na książce. To Ty decydujesz, jaki nastrój ma towarzyszyć Ci w danym momencie.

Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej z łatwością zmienisz też intensywność i temperaturę oświetlenia, wybierając spośród różnych odcieni kolorów i bieli. Możesz także postawić na skonkretyzowany harmonogram oświetlenia domu podczas dnia, który wcześniej sam zaprojektujesz lub wybierzesz z przygotowanych propozycji.

Obsługa i bezpieczeństwo

Dzięki zaimplementowanym modułom łączności (Wi-Fi, Bluetooth itd.), inteligentnymi żarówkami możesz sterować zdalnie. Wystarczy, że na swoim smartfonie zainstalujesz dedykowaną im aplikację i masz dostęp do internetu albo połączysz się bezpośrednio ze sprzętem. W przypadku połączenia internetowego zyskujesz możliwość włączania i wyłączania światła, gdziekolwiek się obecnie znajdujesz, imitując tym samym obecność w domu i skutecznie podnosząc jego bezpieczeństwo. Niektóre modele proponują również automatyczne harmonogramy oświetlenia, które aktywowane są o konkretnych, ustalonych wcześniej porach.

Poszczególne modele dają się również sterować głosowo (wymagane są do tego dedykowane systemy Google Home, Amazon Alexa itp.) oraz za pomocą dołączonych do zestawów pilotów. Spotkasz się również z czujnikami ruchu, które włączą światło zawsze, gdy wyczują w pobliżu czyjąś obecność.

Oszczędność na plus

Trzeba też zaznaczyć, że w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, inteligentne oświetlenie zużywa o wiele mniej energii. Żarówki typu smart wyposażone są bowiem w energooszczędne diody LED, dzięki czemu ich zakup jest inwestycją, która bardzo szybko zwróci się w trakcie użytkowania.

Połącz światło z filmem, grą i muzyką

Flagowe żarówki smart możesz połączyć ze sobą, tworząc tym samym inteligentny system oświetlenia w domu, na balkonie czy w ogrodzie. Dzięki nim oświetlenie w pokoju stanie się częścią filmu lub gry. Wystarczy, że zsynchronizujesz je z odtwarzanymi multimediami, a inteligentne żarówki będą pulsować w rytm muzyki lub rozpoznają poszczególne sceny i będą reagować światłem na to, co aktualnie dzieje się na ekranie.

Inteligentne żarówki – najczęściej zadawane pytania

Inteligentne żarówki działają w ten sam sposób, co te, z których do tej pory korzystaliśmy w naszych domach. Do działania nie potrzebują one specjalnych lamp, ani dodatkowej aparatury. Oczywiście takową można dokupić w celu stworzenia smart home z prawdziwego zdarzenia, jednak nie jest to niezbędne.

Wszystko zależy od tego jak bardzo jest ona inteligentna, z jakimi aplikacjami współpracuje i jakie dodatkowe funkcje oferuje. Jak możecie zobaczyć na poniższym zestawieniu, ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto jednak dodać, że nawet najtańsze żarówki stworzą niepowtarzalny klimat w Twoim pomieszczeniu.

Wybierając odpowiednią żarówkę dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

 • Jaka jest minimalna i maksymalna moc produktu
 • Sposób łączności (Wi-Fi, Bluetooth, dedykowany mostek)
 • Temperatura światła
 • Ilość dostępnych kolorów
 • Możliwość ustawienia harmonogramu, scen i profili
 • Obsługa zewnętrznych aplikacji
 • Współpraca z asystentem głosowym

Polecane inteligentne żarówki 2023

Nasze rekomendacje: