Oczyszczacze powietrza – czym kierować się przy zakupie?

Chcesz poprawić jakość powietrza w swoim domu? Zainwestuj w oczyszczacz powietrza. To urządzenie, które usuwa zanieczyszczenia, pyłki, zarodki pleśni i drobnoustroje. Odetchnij pełną piersią i ciesz się dobrym samopoczuciem we własnych czterech kątach. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedź się, jaki oczyszczacz powietrza kupić i na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę.

Co daje oczyszczacz powietrza?

Czyste powietrze to gwarancja lepszego samopoczucia. Chociaż nie widać tego gołym okiem, w pomieszczeniach, w których spędzamy większość czasu, gromadzi się wiele zanieczyszczeń. W okresie grzewczym największy kłopot sprawia smog, zaś podczas wiosenno-letnich miesięcy musimy uporać się z pyłkami roślin i roztoczami. Nie wspominając już o zarodnikach pleśni, kurzu i innych niewidocznych bakteriach, które gromadzą się we wdychanym przez nas powietrzu.

To wszystko nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia. Zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie na zdrowie i może być powodem problemów z układem oddechowym.

oczyszczacz powietrza

O tym, jak ważna jest jakość powietrza doskonale wiedzą alergicy. Oczyszczacz powietrza to skuteczny sposób na złagodzenie skutków alergii. To urządzenie, które pomoże usunąć z pomieszczenia szkodliwe alergeny – pyłki kwiatów, drzew oraz krzewów. System filtracji skutecznie wyeliminuje również roztocza, zarodniki pleśni i cząsteczki kurzu.

Ale nie tylko osoby z problemem alergii i astmy powinny zaopatrzyć się w to urządzenie. Oczyszczacz sprawdzi się doskonale w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Powietrze wolne od toksyn wpływa pozytywnie na rozwój dziecka oraz sprzyja wypoczynkowi. Zatem jaki oczyszczacz powietrza kupić, by zadbać o zdrowie swoje i bliskich? Na rynku dostępne są modele, które oferują znacznie więcej korzyści,  bo oprócz filtracji, powietrze dodatkowo może zostać ono poddane jonizacji i nawilżeniu. 

Jak działa oczyszczacz powietrza

Najprościej mówiąc, oczyszczacz filtruje i usuwa z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i inne niewidoczne lotne związki organiczne. Cały proces polega tu na zasysaniu powietrza z otoczenia, a następnie przepuszczania go przez specjalne filtry. Zanieczyszczenia są oddzielane, a do pomieszczenia trafia czyste i świeże powietrze.

Najważniejszymi elementami w oczyszczaczach są wentylatory oraz filtry. Te pierwsze odpowiadają za wymuszony obieg powietrza, które przedostaje się do wnętrza urządzenia. Następnie przechodzi ono przez kilka filtrujących warstw i zostaje wydmuchane z powrotem do otoczenia – bez zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. Powietrze jest czyste i zdrowsze.  

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Na rynku są dostępne urządzenia, które oferują wieloetapowy poziom filtracji. Każdy z zastosowanych filtrów spełnia inne zadanie, co oznacza, że odpowiada za usunięcie z powietrza innego rodzaju zanieczyszczeń.

Najczęściej spotykanymi modelami oczyszczaczy są te, które wyposażone zostały w trzy najważniejsze  filtry:

  • Wstępny – jego zadaniem jest zebranie i usunięcie z powietrza największych zanieczyszczeń, np. sierści, dużych pyłków, kurzu czy włosów. Filtr wstępny spełnia też inne zadanie – chroni pozostałe filtry przed szybszą eksploatacją.
  • Węglowy – odpowiada za świeżość powietrza, eliminuje brzydkie zapachy oraz lotne związki organiczne.
  • Filtr HEPA – oczyszcza powietrze z alergenów, kurzu i szkodliwych dla zdrowia pyłków zawieszonych PM 2.5 i PM 10, które są częścią smogu.

Aby urządzenie spełniało swoje zadanie, trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że oczyszczacz skutecznie usuwa z powietrza wszelkie szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. 

W zależności od wyboru konkretnego modelu możemy spotkać się z oczyszczaczami powietrza, które posiadają znacznie większą liczbę filtrów. Można wymienić następujące rodzaje filtrów: 

  • Filtr z wkładami do aromaterapii
  • Lampa UV
  • Fotokatalityczny
  • Filtr wodny
  • Termodynamiczny
  • Hybrydowy
  • Jonowy
oczyszczacz powietrza do domu

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli oczyszczaczy, które zapewniają skuteczny system filtracji. Urządzenia są dedykowane dla alergików. Znajdziemy też oczyszczacze antysmogowe oraz dbające o nawilżenie powietrza. A oprócz tego oferują wiele innych, dodatkowych funkcji. Oto kilka najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Głośność pracy  

Tutaj warto wziąć pod uwagę zakup oczyszczacza powietrza, który oferuje dwa tryby pracy – dzienny i nocny. Dzięki temu podczas wypoczynku dźwięk urządzenia nie będzie nam przeszkadzał. W tym przypadku ważne jest również ustawienie urządzenia – powinno znajdować się ono w odległości 2 metrów od łóżka. Wówczas głośność pracy oczyszczacza nie powinna przekraczać 35 dB.

Czujniki

Zastanawiając się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza kupić, warto też uwzględnić to, czy wybrany model jest wyposażony w czujnik jakości powietrza. Dzięki temu urządzenie pracuje automatycznie i dobiera tryb pracy do jakości powietrza w pomieszczeniu. Gdy jest ono zanieczyszczone – zwiększa moc działania lub pozostanie w trybie czuwania, gdy filtracja nie jest wymagana.

Powierzchnia

To bardzo ważna kwestia, o której trzeba pamiętać. Decydując się na zakup oczyszczacza, najpierw musimy określić wielkość powierzchni, na której ustawimy urządzenie. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, może być on przeznaczony do oczyszczania powietrza w większych lub mniejszych pomieszczeniach. Zazwyczaj producenci podają ten parametr w metrach sześciennych.

Podczas wyboru oczyszczacza pamiętajmy również o tym, że musi on być ustawiony w pomieszczeniu, gdzie panuje swobodny przepływ powietrza. O wydajności urządzenia decyduje to, jak dużo powietrza jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny – w porównaniu do objętości powierzchni, powinna to być 3 razy większa wartość.  


Oczyszczacze z funkcją jonizacji i nawilżania

Niektóre modele oczyszczaczy są wyposażone dodatkowo w funkcję nawilżania powietrza. To bardzo przydatne rozwiązanie, z którego skorzystamy przede wszystkim w okresie zimowym. Suche powietrze jest powodem problemów z zatokami oraz układem oddechowym. Oczyszczacz powietrza może mieć dodatkowo wbudowany nawilżacz. Do wyboru mamy system ewaporacyjny lub ultradźwiękowy.

Innym dodatkowym rozwiązaniem, które wpływa na poprawę jakości powietrza jest system jonizacji. Chodzi tutaj o przywrócenie równowagi jonowej poprzez wytworzenie jonów ujemnych. System ten neutralizuje alergeny oraz usuwa bakterie i wirusy. Zapobiega również namnażaniu się niebezpiecznych roztoczy. A tym samym wpływa na lepsze samopoczucie. 

Oczyszczacz powietrza – filtruj z głową

Wybierając oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, zwróć uwagę na to, czy model ma zbudowany wskaźnik, który pomoże kontrolować stopień wilgotności. Optymalny poziom, który wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie waha się w granicach 40-60%.

Niektóre modele oczyszczaczy powietrza z jonizatorem wykorzystują do działania ozon. Jest to  skuteczny środek dezynfekujący, ale w nadmiernych ilościach może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Problem ten dotyczy jednak urządzeń starego typu. W najnowszych modelach producenci zadbali o bezpieczne stężenie, które nie wywołuje negatywnych reakcji.

Aby urządzenie działało skutecznie, trzeba pamiętać o regularnej wymianie oraz czyszczeniu filtrów. Niektóre modele oczyszczaczy są wyposażone we wskaźnik zabrudzenia filtra, co znacząco ułatwia utrzymanie czystości, a tym samym zwiększa wydajność i efektywność działania urządzenia.