Inteligentny dom zimą – jak przygotować i o czym warto pamiętać?

1 grudnia. To znak, że nie tylko Święta za pasem, ale i że nadchodzi astronomiczna i kalendarzowa zima. W internecie można znaleźć wiele materiałów na temat jak przetrwać tę porę roku. My chcemy ugryźć ten temat od strony inteligentnego domu. Jakie sprzęty smart home będą przydatne zimą? A także jak zadbać o swój dom (ten bardziej inteligentny, i ten trochę mniej) w bieżącym okresie?

Smart home – jakie urządzenia i akcesoria na zimę?

Sterowanie ogrzewaniem

Jak jest zima, to musi być zimno – mawiał klasyk. A jak zimno – to przydałoby się ogrzać. Dlatego szykując inteligentny dom do zimy warto na pewno rozważyć inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Dzięki inteligentnemu termostatowi oraz głowicom możemy w lepszy sposób zarządzać ciepłem w wybranych pomieszczeniach. A także – zależnie od modelu – podgrzewać wodę, chronić rury czy dostawać raporty dotyczące zużycia prądu. Szerzej temu zagadnieniu przyjrzeliśmy się w osobnym artykule.

Jeśli jeszcze nie mamy inteligentnego sterowania ogrzewaniem – na wszelki wypadek wstrzymajmy się z wymianą na cieplejsze miesiące. Ale jeśli już je posiadamy, warto upewnić się czy znamy wszystkie dostępne w danym modelu funkcje i czy właściwie z niego korzystamy.

netatmo inteligentny termostat i głowice

Czujniki

Sterowanie ogrzewaniem to jedno, ale dobrze jest i tak mieć w sezonie grzewczym bardziej wyczulone oko na ewentualny czad czy pożary. Podobnie jest z innym żywiołem, czyli wodą. W czasie, gdy temperatura często spada poniżej zera, zdecydowanie lepiej unikać przeciekających rur czy zalania.

Dlatego dobrze  zainwestować w odpowiednie czujniki. Ostrzegą one sygnałem alarmowym, gdy zacznie być emitowany czad albo dwutlenek węgla, pojawi się podejrzany, świadczący o ogniu dym lub dojdzie do przecieku. Zależnie od modelu dostajemy także powiadomienie na smartfona.

Czujniki sprawdzić się mogą też przy monitorowaniu poziomu nawilżenia powietrza i temperatury pomieszczenia – co jest przydatne zwłaszcza w okresie zwiększonego kiszenia się we wnętrzach – ale nie tylko. Mają one zastosowanie również przy innej gałęzi smart home, o której mowa niżej.

Monitoring

Okres zimowy jest tym, który daje szczególne pole do popisu włamywaczom. Korzystają oni zarówno z nieobecności lokatorów, jak i wcześniej zapadającego zmroku. Dlatego dobrze jest się zabezpieczyć i – także w perspektywie reszty roku – sięgnąć po inteligentny monitoring.

Inteligentne kamery, kamery IP oraz rejestratory IP – dobrane zależnie do warunków posesji – pozwolą na lepsze doglądanie tego, co dzieje się wokół, a w razie problemów poinformują o kręcącym się intruzie. Kamera może posłużyć także do sprawdzenia, czy podjazd nie jestem zasypany. Można też skorzystać z takich rozwiązań, jak dzwonki czy domofony i videodomofony. Pomogą one w skontrolowaniu czy pod drzwiami znajdują się kolędnicy, kurier, sąsiadka, a może jakiś podejrzany osobnik.

kamera monitoring inteligentny dom

Z kolei czujniki – ruchu lub otwarcia okna czy drzwi – można umieścić w mieszkaniu, by sygnalizowały (np. powiadomieniami), że ktoś próbuje się do niego dostać. Są też syreny alarmowe, które działają we współpracy z odpowiednim czujnikiem, centralką czy kamerą.

Urządzenia monitoringu dobierajmy zależnie od warunków mieszkaniowych i faktycznych potrzeb. Nie zawsze trzeba zmieniać inteligentny dom czy mieszkanie w naszpikowaną kamerami fortecę.

Uzdatnianie powietrza

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sezon grzewczy, nadal niestety tożsamy z powstawaniem smogu, w połączeniu z dłuższym przesiadywaniem w domu, może nie sprzyjać naszym płucom. Rozwiązaniem może być tu regularne nawilżanie i oczyszczanie powietrza.

Choć nie wszystkie nawilżacze czy oczyszczacze powietrza posiadają inteligentne funkcje, umożliwiające na przykład sterowanie poprzez aplikację, to jednak można spotkać wiele tak wyposażonych. Albo też umożliwiające automatyczne nastawienie pewnych funkcji czy wygodne sterowanie pilotem.

Oświetlenie

Dłuższe noce to także konieczność częstszego korzystania ze sztucznego światła. Tu można skorzystać z inteligentnego oświetlenia – żarówek, lamp czy taśm LED. Możemy je dostosować do pory dnia, a także – gdy długo nas nie ma – zaprogramować je do odstraszenia potencjalnego złodzieja (będzie zapalało się tak, jak gdyby ktoś znajdował się w domu). Zależnie od modelu, mogą one także posłużyć do podświetlenia dróżek koło domu, aby uniknąć niepotrzebnej wywrotki.

Być może mniej praktyczną, ale sprawiającą wielką radość, jest możliwość zabawy oświetleniem i stworzenie prawdziwie zimowo-świątecznej atmosfery. Także na zewnątrz – jeśli tylko możliwości danego modelu pozwalają.

inteligentne oświetlenie aplikacja

Rolety, sprzęt AGD i audio, czyli co jeszcze może się znaleźć w inteligentnym domu przed i na zimę

Wśród innych smart sprzętów, które znajdują się na listach polecanych, znaleźć można także zautomatyzowane rolety. Ich obecność ma pomóc w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu. Niektóre systemy sterowania ogrzewaniem i czujniki słoneczne są też sparowane z roletami tak, by podnosiły się wtedy, gdy zaczyna grzać słońce.

Na koniec urządzenia, które mogą wydawać się pomniejsze, niemniej w zimny, ponury dzień okazują się całkiem przydatne. Mowa tu o różnego rodzaju inteligentnych sprzętach AGD, które np. usprawnią przygotowanie ciepłego napoju lub posiłku czy pozwolą na skorzystanie z gotowych przepisów. A także urządzeniach audio – na przykład inteligentnych głośnikach – które przydadzą się do wypełnienia pomieszczenia dobrymi dźwiękami (nie tylko przy okazji imprez karnawałowych).

Jak przygotować (inteligentny) dom na zimę?

inteligentny dom zimą

Niezależnie od tego, czy nasz dom jest bardziej inteligentny, czy trochę mniej, a może wcale, warto przed okresem zimowym upewnić się, że wszystko działa jak należy. Tak, by niespodzianki wiązały się raczej z nieoczekiwanymi życzeniami czy zawartością paczki spod choinki. Poniżej kilka czynności, o których pamiętanie i których wykonywanie nie zaszkodzi:

  • sprawdźmy funkcjonalność swoich urządzeń – inteligentnych czy nie – a także poziom naładowania baterii, ewentualnie stabilność połączenia – zarówno ze źródłem prądu, jak i routerem (jeśli korzysta z łączności Wi-Fi);
  • w razie potrzeby – uszczelnijmy okna i drzwi, by uniknąć przeciągów i uciekania ciepła z domu;
  • jeśli posiadamy wentylator na suficie – zmieńmy jego obroty na przeciwne do ruchu wskazówek zegara – pomoże to w lepszym rozprowadzaniu ciepłego powietrza w pomieszczeniu;
  • usuńmy liście z rynien, by uniknąć ich zatkania i w rezultacie zalania;
  • sprawdźmy stan swoich rur – czy nie ma pęknięć albo czy nie wymagają one ocieplenia;
  • jeśli mamy patio lub werandę, z których podczas zimy nie korzystamy – usuńmy lub zabezpieczmy znajdujące się tam meble;
  • sprawdźmy i ewentualnie wymieńmy filtry powietrza, a jeśli posiadamy też kominek (i zamierzamy z niego w zimie korzystać) wyczyśćmy go i sprawdźmy przepływ powietrza;
  • sprawdźmy stanu dachu – by uniknąć przecieków przy intensywnych opadach śniegu lub deszczu;
  • przygotujmy wcześniej narzędzia i sprzęty potrzebne zimą;
  • poodcinajmy dopływ wody do węży ogrodowych i poprzenośmy je do garażu lub schowka;
  • jeśli posiadamy dookoła domu zieleń, zadbajmy o nią – przytnijmy drzewka, żeby domownikom nie zagrażały gałęzie, spulchnijmy i odpowiednio przygotujmy trawnik;
  • w miarę możliwości nie zapominajmy też o faunie, czyli karmniku dla ptaków; swoją drogą, powstają inteligentne karmniki: Bird Buddy albo Etnobird.
Źródło: Kickstarter

Co sądzicie o naszych propozycjach i wskazówkach dotyczących inteligentnego domu zimą? Dajcie nam znać w komentarzach.

Źródła: Hiller, Hogar, The Smartest House, Rich AV Design, My Move, Puls Blog, Electronic House, Batteries Plus Bulbs Blog, Vivint, Today’s Homeowner, CNET, Kickstarter, Bird Buddy, Etnobird