Jak poradzić sobie z alergią? Sprawdź, jakie urządzenia dla alergików pomogą zadbać o świeże powietrze i czystość w domu

Dokuczliwe objawy alergii zamieniają dom w mało przyjazne miejsce. Zamiast cieszyć się chwilą odpoczynku – czyhające na każdym kroku alergeny uprzykrzają codzienność. Uczulających czynników można się pozbyć. Aby to zrobić, zainwestuj w domowe urządzenia dla alergików. To właśnie one skutecznie zadbają o jakość powietrza i pomogą pozbyć się zanieczyszczeń, pyłków, kurzu i sierści zwierząt.

Jakie są przyczyny alergii?

Tempo rozpowszechniania się chorób alergicznych jest bardzo szybkie. Na alergię cierpi już co najmniej 20-30 % światowej populacji. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok wydłuża się też lista substancji uczulających. Alergia może objawić się w każdym wieku, a jej skutki są odczuwalne na wiele różnych sposobów. Problem dotyczy nie tylko dzieci, coraz więcej dorosłych osób choruje na alergię.

Co powoduje alergię? Wpływ na rozwój choroby mają uwarunkowania genetyczne, ale nie jest to regułą. Uczulenie na różne rzeczy może ujawnić się bez konkretnej, dającej się zidentyfikować przyczyny. Wiele osób choruje na alergiczny nieżyt nosa, astmę alergiczną lub alergię pokarmową. Uczulenie może powodować wiele substancji obecnych w środowisku. Do najczęstszych alergenów zalicza się roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin, substancje chemiczne oraz niektóre składniki pokarmów.

Coraz więcej substancji uczulających to zanieczyszczenia, które są obecne w powietrzu. Cząsteczki pyłu zawieszonego łączą się z pyłkami roślin i tym samym zwiększają objawy chorób alergicznych. Substancje chemiczne zawarte w jedzeniu – konserwanty i barwniki również wpływają na nasilenie objawów.

alergeny

Rodzaje alergii

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź organizmu (układu odpornościowego) na substancje uczulające, inaczej zwane alergenami. Może objawiać się na różne sposoby – na przykład jako nieprawidłowość ze strony układu oddechowego. Alergia wziewna jest spowodowana alergenami obecnymi w powietrzu, które oddziałują na drogi oddechowe. Najczęstszymi objawami jest katar sienny, duszności i kaszel oraz łzawienie oczu. Pyłki roślin to nie jedyny czynnik uczulający. Do innych przyczyn pojawienia się alergii zaliczyć można alergeny takie jak: grzyby, roztocza, cząsteczki kurzu, sierść zwierząt, a nawet pleśń.

Alergia pokarmowa występuje wówczas, gdy alergen (składnik pożywienia) trafia do organizmu poprzez przewód pokarmowy. Objawy alergii po spożyciu uczulającego składnika to m.in. ból brzucha, biegunka, wymioty, niestrawność. Mogą towarzyszyć temu również inne objawy alergiczne, np. obrzęk w jamie ustnej, wysypka i świąd. 

Trzecim rodzajem jest alergia kontaktowa – pojawia się wówczas, gdy alergen ma styczność ze skórą. Tutaj szczególnie niebezpieczne mogą okazać się detergenty, substancje zapachowe i barwniki znajdujące się w kosmetykach. Uczulająco mogą działać również niektóre leki oraz jady owadów. Częstymi alergenami są również chrom i nikiel, które można znaleźć chociażby w sprzączce od paska i biżuterii.

Mieszkanie alergika – jak je urządzić?

Corocznie na alergię zapada coraz więcej osób. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka i szybkie zareagowanie na pierwsze objawy. Wiedząc, co uczula, można starać się unikać alergenów. Bardzo ważne jest również odpowiednie leczenie, które pomoże złagodzić skutki i poprawi samopoczucie.

Aby zwiększyć komfort przebywania w domu – warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów alergii. Bardzo przydatne mogą okazać się urządzenia dla alergików – takie jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Oprócz zadbania o jakość powietrza, kolejnym ważnym punktem jest regularne sprzątanie. Warto też wziąć pod uwagę praktyczne urządzenie mieszkania. Unikanie pewnych elementów dekoracyjnych, na których osadza się kurz i sierść zwierząt, może pomóc w złagodzeniu alergii.

objawy alergii

Zamiast ciężkich zasłon i firanek zainwestuj w rolety i żaluzje. Zrezygnuj też z tapicerowanych mebli, dywanów i wykładzin. Dzięki temu unikniesz osadzania się roztoczy kurzu domowego oraz innych zanieczyszczeń. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu mieszkania i otwieraniu okien, chyba że są to miesiące pylenia roślin. Książki oraz dekoracje najlepiej przechowywać w zamkniętych, oszklonych szafkach i witrynach.

Aby wypocząć w nocy i móc cieszyć się regenerującym, spokojnym snem, bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny w sypialni. Zamiast zwykłej pościeli – zainwestuj w antyalergiczne kołdry i poduszki. Pomogą uniknąć łzawienia oczu, duszności, kataru i innych przykrych dolegliwości.  Aby ograniczyć rozwój bakterii, grzybów i pleśni konieczna jest sprawnie działająca wentylacja. Zbyt duża wilgotność powietrza to idealne środowisko dla pasożytów.

Urządzenia dla alergików

W zadbaniu o odpowiednie warunki we własnych czterech kątach pomogą specjalne urządzenia dla alergików. Dzięki nim w prosty sposób można ograniczyć liczbę alergenów oraz zadbać o świeże i czyste powietrze. Podstawą dobrego samopoczucia jest zachowanie czystości i regularne sprzątanie. W tym pomóc mogą myjki parowe oraz odkurzacze z filtrem HEPA.

Urządzenia dla alergików z filtrem HEPA to nie tylko odkurzacze. Jest to także jeden z najważniejszych elementów, który znajdziemy w oczyszczaczach powietrza. To skuteczna broń w walce z alergenami. Filtr przechwytuje i oczyszcza powietrze z roztoczy kurzu domowego oraz szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych.

Czystość to podstawa

Sprzątanie domu alergika to trudne zadanie. Z jednej strony trzeba pamiętać o regularności i szybko reagować na gromadzący się kurz i zanieczyszczenia, które mogą powodować nasilenie objawów alergii. Pozostaje jeszcze jedna problematyczna kwestia – podczas sprzątania dochodzi do kontaktu z alergenami, które unoszą się w powietrzu. Dlatego najlepiej jest, gdy o czystość dba osoba zdrowa, która nie reaguje źle na pyłki, cząsteczki kurzu oraz roztocza.

Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego trzeba pamiętać o tym, by przed sprzątaniem wyposażyć się w ochronną maseczkę oraz rękawice – najlepiej sięgać po winylowe lub nitrylowe. W ten sposób można zabezpieczyć się przed działaniem detergentów, które również mogą wywoływać objawy alergii.

Jednym z bezpiecznych i skutecznych rozwiązań jest zainwestowanie w mop parowy. To urządzenie, które skutecznie usuwa do 99,9% zanieczyszczeń i bakterii. Nie tylko czyści, ale również dezynfekuje powierzchnie i co najważniejsze jest gotowe do pracy bez użycia detergentów. Wystarczy napełnić pojemnik wodą, a ta po chwili zamieni się w parę wodną. Niektóre modele są wyposażone w regulator poziomu pary, dzięki temu można bez problemu zastosować mop do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni – również drewnianych. A specjalne nakładki z mikrofibry nie rysują podłóg i nie pozostawiają smug.

Zadbaj o komfort snu  

Alergicy powinni zwrócić uwagę również na czystość w swojej sypialni. To miejsce, w którym chcesz wypocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Niestety w pościeli i materacu mogą gromadzić się niebezpieczne bakterie, pleśń oraz inne alergeny, które utrudniają zasypianie. Aby ograniczyć ich rozwój, warto regularnie wietrzyć pomieszczenie i zadbać o sprawną wentylację.

alergia

Trzeba też pamiętać o regularnym praniu pościeli – co najmniej raz w tygodniu w temperaturze nie niższej niż 60° C. Materac to z kolei siedlisko pasożytów – może gromadzić się w nim nawet do 10 milionów roztoczy. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie się w hipoalergiczny model, który pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się pleśni i innych zanieczyszczeń.

O czystość w sypialni zadba kompaktowy, ręczny odkurzacz do roztoczy. Dzięki zastosowaniu ultrafioletowego światła, drgań oraz wysokiej temperatury skutecznie pozbywa się alergenów czyhających w materacu. Wbudowany filtr HEPA dokładnie usuwa zanieczyszczenia i drobne cząsteczki pyłków, również te, które znajdują się w powietrzu. Dzięki temu efektywnie oczyszcza pomieszczenie z alergenów i zapewnia spokojny sen.

Przyjazny dom dla alergika – zadbaj o jakość powietrza

Czyste i świeże powietrze sprzyja regeneracji. Aby ograniczyć rozwój bakterii, warto także zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze może zaostrzyć objawy alergii. W szczególności w okresie zimowym, kiedy z powodu ogrzewania, wiele osób ma problemy z zatokami. Suche powietrze podrażnia nos oraz oczy. Pogarsza stan skóry i wpływa negatywnie na układ oddechowy.

Optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu powinien wynosić od 30 do 60 %. Zbyt duża wilgotność daje pleśni i grzybom idealne warunki do wzrostu. Dlatego, żeby zadbać o bezpieczne i komfortowe warunki oraz polepszyć swoje samopoczucie warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Istotną cechą, na którą dobrze zwrócić uwagę jest wielkość zbiornika na wodę – im większy, tym rzadziej będzie trzeba go napełniać. Inną ważną kwestią jest także czujnik wilgotności powietrza. Dzięki niemu urządzenia dostosuje tryb pracy do panujących warunków.

Kolejnym przydatnym urządzeniem dla alergika jest oczyszczacz powietrza. We wdychanym powietrzu gromadzą się niewidoczne dla oczu zarodniki pleśni, bakterie i inne zanieczyszczenia. Urządzenie wyposażone w skuteczny system filtracji pomoże złagodzić skutki alergii i zadba o to, by powietrze było czyste i zdrowsze.

Wentylatory oraz filtry to najważniejsze elementy oczyszczaczy. Pierwsze są odpowiedzialne za wymuszony obieg powietrza. Kiedy przedostanie się ono do wnętrza urządzenia, przechodzi przed filtrujące warstwy, które gromadzą zanieczyszczenia. Dzięki temu wydmuchiwane z powrotem do otoczenia powietrze jest wolne od roztoczy, kurzu i innych alergenów. 


Urządzenia dla alergików, które zadbają o ubrania

Mikroskopijnej wielkości alergeny są obecne nie tylko na meblach, w pościeli czy w powietrzu. Pożywieniem dla roztoczy kurzu jest złuszczający się ludzki naskórek. Dlatego niebezpieczne alergeny znajdują również na ubraniach, które nosimy. To dla nich jedno z najlepszych środowisk do rozwoju. Aby ograniczyć styczność z alergenami i zminimalizować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów alergii trzeba pamiętać o systematycznym praniu ubrań. Najlepiej wybierać hipoalergiczne płyny i proszki.

Pranie w wysokich temperaturach skutecznie zabija bakterie i zarazki, jednak nie wszystkie ubrania poradzą sobie w takich warunkach. Zazwyczaj informację o tym, jaka temperatura prania będzie odpowiednia znajdziemy na metce. Co więc zrobić, by pozbyć się alergenów z bluzki uszytej z delikatnego materiału? Tutaj świetnie sprawdzą się generatory pary oraz parownice do ubrań.

Sprawdź poradnik:

To urządzenia dla alergików, które po pierwsze pomogą pozbyć się zagnieceń w szybki i łatwy sposób, ale przede wszystkim odświeżą ubrania i to bez użycia detergentów. Para wodna skutecznie dezynfekuje i usuwa bakterie i drobnoustroje, a tym samym zadba o dobre samopoczucie i złagodzenie skutków alergii.

Szukasz innych produktów, które pomogą złagodzić objawy alergii i zadbają o czystość w Twoim domu? Zainspiruj się ofertą sklepu al.to