Ranking nawilżaczy ultradźwiękowych. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w swoim domu

Co zyskasz, jeśli w Twoim mieszkaniu będzie odpowiednia wilgotność powietrza? Przede wszystkim odczuje to Twoja skóra – będzie dużo mniej podrażniona. Zapomnisz również o suchych i przekrwionych oczach. Szybciej pozbędziesz się też pleśni i bakterii z wybranego pokoju. Sprawdź nasz ranking TOP nawilżaczy powietrza i odetchnij czystym, odpowiednio nawilżonym

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Ze względu na sposób działania wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy: parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. To, jak efektywne będzie nawilżanie, zależy od tego, który model wybierzesz. Poznaj pozostałe rodzaje. 

Nawilżacz ewaporacyjny jest nazywany też dyfuzyjnym. Jego nazwa określa sposób działania. Ewaporacja to zmiana wody w parę, czyli właśnie parowanie. W środku urządzenia znajduje się wiatrak, który zbiera suche i przepuszcza je do specjalnej wkładki. Wypuszczane powietrze jest nawilżone na poziomie ok. 40-60%.

Nawilżacz parowy opiera swoje działanie o podgrzewanie i parowanie wody. Wentylator, który jest wewnątrz urządzenia, wciąga suche powietrze, przepuszcza je przez filtr, a następnie wypuszcza.

Dlaczego warto postawić na nawilżacz ultradźwiękowy?

Mimo że w ofercie znajdziesz mnóstwo  nawilżaczy powietrza, szczególną uwagę zwróć właśnie na te, które są określane ultradźwiękowymi. Dlaczego? Dzięki temu, że rozbijają cząsteczki wody, mogą utrzymać nawilżenie powietrza na konkretnym poziomie. Przez to możesz lepiej kontrolować jego działanie. Na ich korzyść przemawia także cena. Są tańsze niż nawilżacze ewaporacyjne i oferują wiele zalet. 

Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy ?

Ten rodzaj nawilżaczy do pracy wykorzystuje ultradźwięki, o czym świadczy już sama nazwa. Pochłaniane powietrze jest rozbijane na cząsteczki wody poprzez drgania, dzięki czemu tworzy się lekka mgiełka. Dzięki takiemu rozwiązaniu są uznawane za jedne z najciszej pracujących nawilżaczy. Wytwarzana w nawilżaczu mgiełka jest chłodna, przez co w pomieszczeniu nie podniesie się temperatura.

Nawilżacze ultradźwiękowe wyróżniają się też niskim poborem prądu. Nie potrzebują aż tyle prądu, co inne rodzaje tego urządzenia, ponieważ nie muszą stale podgrzewać wody. Jeśli zdecydujesz się na zakup, nie musisz martwić się o wyższe rachunki za prąd.

Ranking nawilżacz

Ranking najlepszych nawilżaczy ultradźwiękowych – warto czy nie warto?

Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Wskazujemy zalety i wady korzystania z urządzenia do uzdatniania powietrza w mieszkaniu lub biurze. Sprawdź, co możesz zyskać, gdy kupisz nawilżacz ultradźwiękowy.

Dlaczego warto kupić nawilżacz ultradźwiękowy?

Dzięki temu, że nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę na cząsteczki, są uznawane za urządzenia o najniższym poziomie generowanego hałasu. Jeśli chcesz ustawić nawilżacz w sypialni, ten rodzaj jest najlepszym wyborem.

Przydatną funkcją jest też higrostat, który znajduje się w wielu nawilżaczach ultradźwiękowych. Pozwala kontrolować stopień nawilżenia powietrza, dzięki czemu bez problemu utrzymasz je na poziomie 40-60 %. Monitorowanie wilgoci pozwoli Ci reagować, gdy będzie zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka.

Co jeszcze może zachęcić do zakupu tego rodzaju nawilżaczy? Niektóre modele są wyposażone w dyfuzor do terapii zapachami, czyli aromaterapii. Dzięki temu oprócz odświeżonego powietrza, możesz wypełnić pokój ulubionym aromatem.

O czym warto wiedzieć przed zakupem

Największym wyzwaniem podczas korzystania z nawilżacza jest to, że regularnie trzeba wymieniać w nim wodę. Jeśli nie będziesz o tym pamiętać, wewnątrz urządzenia będą osadzały się zanieczyszczenia i bakterie. Wdychanie powietrza z dodatkiem takich siedlisk jest niebezpieczne dla zdrowia. Gdy kupisz nawilżacz, koniecznie sprawdź w instrukcji, jak często należy wymieniać wodę w zbiorniku. Pamiętaj, że zaleca się dolewanie wody destylowanej lub przefiltrowanej.  

Ten rodzaj nawilżacza rozkłada na cząsteczki wodę, ale też wszystko, co razem z nią pochłonie. Jeśli wlejesz wodę kranową, w nawilżonym powietrzu może znaleźć się pył kamienny. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych ważne jest też odpowiednie umieszczenie ich w pomieszczeniu. Najlepiej postawić je na wyższych półkach, aby uniknąć osadzania się wilgoci na meblach.

ranking nawilżacz

Ranking najlepszych nawilżaczy ultradźwiękowych – jakie funkcje oferują?

  • Aromaterapia
  • Jonizacja
  • Programowanie czasu pracy
  • Regulacja poziomu wilgotności
  • Automatyczne wyłączanie
  • Tryb nocny
  • Równomierne rozprowadzanie nawilżonego powietrza
  • Podświetlenie LED
  • Zdalne sterowanie przez aplikację

Ranking najlepszych nawilżaczy ultradźwiękowych

Nawilżacz ewaporacyjny jest świetną alternatywą dla nawilżacza ultradźwiękowego. Oba są energooszczędne, a także skuteczne w działaniu. Modele ewaporacyjne mogą pracować trochę głośniej niż nawilżacze ultradźwiękowe.

Najlepiej używać wody destylowanej. Zamiennie możesz napełnić pojemnik nawilżacza przegotowaną wodą. 

Oba rodzaje urządzeń różnią się przede wszystkim sposobem działania. Przed zakupem zapoznaj się z charakterystyką wybranych modeli, aby dopasować nawilżacz do własnych potrzeb.

Ten rodzaj nawilżacza wykorzystuje do działania ultradźwięki. Pochłania powietrze, a potem rozbija je na cząsteczki wody poprzez drgania. Dzięki temu tworzy się lekka mgiełka.