Sterowanie ogrzewaniem w ramach smart home – co warto wiedzieć i jak wybrać?

Kwestie związane z ogrzewaniem i płatnościami sprawiają, że pocisz się jak mysz? Albo przebiegają Cię dreszcze? Odpowiedzią może być sterowanie ogrzewaniem w ramach inteligentnego domu. Ale uwaga. Czy takie inteligentne ogrzewanie to faktycznie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy? Czym się ono w ogóle różni od tradycyjnego i kiedy warto się nim zainteresować? Postaramy się nieco przybliżyć temat.

Przede wszystkim – co to jest inteligentne ogrzewanie?

Jak większość elementów składowych inteligentnego domu, inteligentne ogrzewanie wiąże się z wprowadzeniem nieco ułatwienia do codziennego życia, a także z szerszym wachlarzem możliwości. W tym wypadku chodzi o sterowanie ogrzewaniem za pomocą aplikacji oraz połączonym z nią odpowiednim termostatem i takimi elementami, jak głowica termostatyczna czy przekaźnik. A także o „uczenie się” Twojego domu i Twoich nawyków oraz odpowiednie do nich dostosowanie.

Inteligentne ogrzewanie a ogrzewanie programowalne – na czym polega różnica?

„Ogniwem ewolucji” pomiędzy klasycznym a inteligentnym termostatem jest termostat programowalny, który – jak nazwa wskazuje – pozwala na manualne zaprogramowanie harmonogramu ogrzewania. Taki termostat także ma swoje zalety i również jest polecany jako sposób na oszczędzanie i lepsze gospodarowanie grzaniem. Może on być również dobrą alternatywą dla bardziej standardowych – starszych, jak i dla bardziej nowoczesnych rozwiązań.

netatmo inteligentny termostat na stole
Źródło: Netatmo

To drugie – czyli inteligentne – dodaje nie tylko możliwość zdalnej (nawet z bardzo dużej odległości) kontroli poprzez aplikację, ale i wykorzystanie czujników czy technologii, dzięki którym ogrzewanie dopasowuje się do tego, czy jesteśmy w domu, czy poza nim, a może właśnie wracamy (tu zastosowanie ma technologia geofencingu) oraz jaki rytm dnia prowadzimy.

Zależnie od modelu, ogrzewanie dostosowuje się również do temperatury panującej na zewnątrz albo otwartych okien i panującego przeciągu. W razie niskich temperatur może też chronić rury przed zamarznięciem. Do tego można je również zintegrować z asystentem głosowym czy innymi elementami systemu smart home.

Ekologia, oszczędność – czyli jakie korzyści daje nam inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

Gdy mówi się o zaletach inteligentnego ogrzewania, często powraca kwestia tego, że jest ona bardziej przyjazne środowisku jako prowadzące do zużycia mniejszej energii. A prócz śladu węglowego zmniejszają się także rachunki.

John Lawless z Best Heating Advice Centre zwraca niemniej uwagę na haczyk, który warto mieć na uwadze. Otóż bardzo często estymowane przez producentów oszczędności pochodzą z założenia, że dana osoba używa ogrzewania praktycznie na okrągło (albo – jak zauważa Andrew Capstick z Money Saving Exptert – biorą pod uwagę stałą temperaturę czy wyłączenie grzania tylko w nocy). W przypadku niektórych modeli może się zdarzyć, że korzystanie z podstawowego harmonogramu ogrzewania będą wyższe i pochłoną więcej energii.

Tutaj więc powinno się zapalić światełko, że owszem, inteligentne ogrzewanie może pomoc i planecie, i naszemu portfelowi, ale musi być odpowiednio używane. A bardzo możliwe, że przy zwykłym czy programowalnym mamy już nawyki, które sprawiają, że oszczędzamy pieniądze i robimy coś dla świata (np. wyłączamy je idąc spać czy wychodząc z domu). I choć założeniem inteligentnego sterowania ogrzewaniem jest usunięcie błędu płynącego z czynnika ludzkiego (w tym ze zwykłego zapominalstwa, które prowadzi do tego, że ogrzewanie niepotrzebnie działa na okrągło), to jednak przynajmniej w pewnej części będziemy musieli pomóc.

Warto pamiętać, że sterowanie ogrzewaniem (jak i koszty instalacji) zacznie się zwracać dopiero po jakimś czasie (źródła wspominają często o około dwóch latach, niektóre o roku). Jednocześnie zakłada się też, że po zainstalowaniu ogrzewania nie planujemy rychłej przeprowadzki (w przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy).

inteligentny dom sterowanie ogrzewaniem

Dla kogo jest zatem inteligentne ogrzewanie?

Na pewno dla osób, które lubią nowoczesne technologie i cenią sobie wygodę, którą daje możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem, a także korzystanie z dodatkowych jego funkcji. Innym argumentem za wyborem inteligentnego ogrzewania jest prowadzenia aktywnego trybu życia i pojawianie się w domu o różnych porach – jednak na tyle regularnych, że system może się uczyć. Jeśli jednak jest się osobą, która w zasadzie ma dość sztywny i powtarzający się rytm dnia, można także pozostać przy termostacie programowalnym.

Inteligentne ogrzewanie to również wybór do mieszkań i domów, które są już odpowiednio ocieplone. A także raczej coś dla osób z własnościowym lokum. Jak wspominaliśmy w artykule dotyczącym inteligentnego domu, właściciel nie zawsze musi wyrazić zgodę na zamontowanie tego rodzaju technologicznej innowacji. Z drugiej strony, jeśli jesteś właścicielem, może być to dla Ciebie sposób na uczynienie oferty najmu bardziej atrakcyjną.

O czym pamiętać, gdy wybiera się inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

Hasła, które zawsze powracają, przy dokonywaniu wyborów związanych z inteligentnym domem – kompatybilność i funkcjonalność. Pierwszy element tyczy się nie tylko instalacji, ale i poszczególnych rodzajów ogrzewania, z którymi dany termostat współpracuje. Możemy spotkać modele, które np. są kompatybilne z pompami ciepła czy z ogrzewaniem podłogowym, ale nie jest to standard.

Druga kwestia jest związana z wyborem funkcji, które najbardziej Cię interesują. Może tu chodzić zarówno o funkcje uczenia się, jak i geofencingu. A także powiadomienia dotyczące konieczności konserwacji urządzenia czy raporty na temat wykorzystania energii. W przypadku niektórych potrzebne będzie dokupienie centralki, która pozwoli np. na odsłanianie rolet przy słońcu w zimie. Na szczęście w wielu wypadkach na rynku poszczególne elementy dostępne są w postaci zestawów.

netatmo inteligentny termostat i głowice
Źrodło: Netatmo

Na pewno powinno się wybrać termostat z czytelnym panelem, najlepiej także podświetlanym. Ułatwi to korzystanie ze sterowania ogrzewaniem o każdej porze dnia.

Jeśli Twój dom posiada dużo pomieszczeń dobrze jest też sprawdzić, czy wybierany termostat posiada funkcję multiroomu, pozwalającej na objęcie większej liczby pomieszczeń, które chcesz ogrzać. Zależnie do niej potrzebna będzie odpowiednia liczba głowic termostatycznych. Możliwe, że trzeba będzie dokupić również osobny czujnik lub termostat – na bojler do podgrzewania wody.

Przy okazji – gdy mowa jest o liczbie pomieszczeń, często używa się określenia strefa. I – co ważne – jeśli pomieszczenia są stosunkowo małe lub łatwo połączone, można z niektórych stworzyć pojedynczą strefę. Dlatego przy dokonywaniu zakupu sugeruje się myślenie strefami. Może bowiem okazać się, że potrzebujemy mniej elementów lub innego rodzaju niż się nam wydawało.

Raz jeszcze przypominamy zasadę, która dotyczy sprawdzenia, jakie inteligentne sprzęty – oraz asystenta głosowego – już posiadasz. Dobieranie sprzętu pod nie może nieco pomóc i ułatwić posługiwanie się inteligentnym ogrzewaniem oraz jego integrację z całym inteligentnym domem.

A o czym przy instalacji?

Przede wszystkim o tym, by nie brać się za wymianę w systemie grzewczym. Oraz by nie pozbywać się starego termostatu. Wszystko na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Zasadniczo jednak instalacja powinna być dość prosta, a w niektórych przypadkach nie wymaga ona wzywania pomocy fachowca. Niemniej nieraz jest ona zalecana przed producentów, a powinniśmy to zrobić zwłaszcza, gdy nie czujemy się na siłach.

W niektórych wypadkach termostat można postawić na stole, nakleić lub zamocować na ścianie – wtedy łączy się on z przekaźnikiem, który podpięty jest do pieca głównego. Najczęściej jednak spotyka się polecenie zdjęcia ze starego termostatu i przewodowego podłączenia nowego. Tak czy tak wiąże się to z pewną znajomością elektryki.

Somfy głowice na kaloryfery
Źrodło: Somfy

Dużo prostszą operacją jest wymiana głowic termostatycznych na kaloryferach, choć w razie czego także tu warto poprosić o profesjonalną pomoc. Czasem konieczne jest też zainstalowanie przekaźnika, jednak można to zrobić poprzez wpięcie go do kontaktu w interesującym nas pomieszczeniu. Zarówno termostat, jak i głowice korzystają z baterii – często są on dołączone w zestawie.

Na koniec warto raz jeszcze podkreślić, że samo zainstalowanie sterowania ogrzewaniem nie zmniejszy rachunków i zużycia energii. Koniecznym jest wprowadzenie – za pomocą aplikacji, a później także poprzez pracę czujników – odpowiednich informacji, dotyczącego ogrzewania w konkretnych pomieszczeniach oraz harmonogramu. Dobrą wiadomością jest to, że nawet przy awarii internetu termostat i ogrzewanie będą funkcjonować – pozostaje sterowanie ręczne.  

sterowanie ogrzewaniem aplikacja fibaro
Źródło: Fibaro

Sprawdź sterowanie ogrzewaniem, które oferowane jest w sklepie x-kom.

Poczytaj też o wyborze inteligentnego oświetlenia.

Źrodła: John Guest, MyPlumber, Total Comfort Heating and Air, LLC, Service Champions Heating & Air Conditoning, The Smart Cave, The Radiator Centre, Best Heating Advice Centre, Blue And Green Tomorrow, Money Saving Expert, Engadget, The Ashton Real Estate Group of RE/MAX Advantage, All Property Management, CR Consumer Reports, evohome, Netatmo, Vaillant, doityourself, The Home Depot, The Homes Network