Jak zabezpieczyć dom podczas wyjazdu na wakacje? Technologiczne pomysły

Technologia jest nieodłączoną częścią dzisiejszego funkcjonowania. Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem nowych rozwiązań, czy raczej podchodzisz do nich z przymrużeniem oka ważne, aby wiedzieć, co mają Ci do zaoferowania. Powiesz pewnie, że – jak zawsze niesie to za sobą plusy i minusy. Odpowiem – tak, ale tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Jeden z nich możesz wykorzystać podczas wakacji. Jaki? Już tłumaczę.

Twój dom musi być bezpieczny

Mam dobrą wiadomość. Od teraz nie musisz prosić sąsiadki, aby pod wakacyjną nieobecność sprawdzała, co dzieje się z Twoim dobytkiem. Możesz za to, mieć spokojny urlop i oddać się zasłużonemu relaksowi. Nieważne, jak daleko od domu jesteś – to Ty masz go pod pełną kontrolą. Brzmi dobrze, prawda? I tak jest. Inteligentne zabezpieczenia poinformują Cię o wszystkim, nawet jeśli właśnie relaksujesz się przy drinku z palemką na plaży. Informację otrzymasz na swój smartfon, co pomoże w szybkiej reakcji i zapobiegnięciu kolejnym przykrym wydarzeniom. 

inteligentny dom wakacje

Jak dbać o bezpieczeństwo domu, gdy Cię w nim nie ma ?

To proste. Musisz sprawić, aby stał się domem inteligentnym. Innymi słowy, konieczne jest wyposażenie go w zbiór urządzeń, dbających o jego prawidłowe funkcjonowanie oraz solidne zabezpieczenie. Staranna selekcja wyposażenia, pozwoli na stworzenie jednego zintegrowanego i inteligentnego systemu, w którym liczba funkcji i ich zakres zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.

Zwracam na to szczególną uwagę, bo inteligentny dom to gwarancja tego, że będąc na wakacjach nadal masz kontrolę nad tym, co się w nim dzieje i możesz skutecznie zminimalizować ryzyko niechcianych sytuacji, które (odpukać) mogą wydarzyć się pod Twoją nieobecność. Wiem, że temat nie należy do przyjemnych, ale jest niezwykle istotny, więc warto o tym pamiętać.

inteligentny dom wakacje

Do konkretów. Poniżej zebrałam urządzenia, które mogą współpracować niezależenie i w inteligentnej korelacji. Wybrałam te, które podczas Twojej nieobecności spowodowanej wyjazdem na minimum kilka dni mogą przydać się najbardziej. Mamy tu:

  • Czujniki otwarcia okien/drzwi – małe, dyskretne urządzenia, które pozwolą Ci mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w najistotniejszych dla Ciebie miejscach. Kiedy ktoś otworzy okno, drzwi lub szafkę z ważnymi dokumentami, Ty natychmiastowo otrzymasz o tym informację.
  • Czujniki ruchu – jak sama nazwa wskazuje poinformują o tym, że pod Twoją nieobecność ktoś porusza się po Twoim domu.
  • Żarówki LED Wi-Fi – ich instalacja to imitacja Twojej obecności. Mogą włączać się i wyłączać o określonej porze, a dodatkowo w ustalonych przez Ciebie pomieszczeniach.
  • Gniazdka Smart Plug – szczególnie przydatne w przypadku zapominalskich. Pomogą, jeśli nie będziesz pewien, czy w pośpiechu przed podróżą wszystko co powinno zostało odłączone od prądu.
  • Kamery IP – Twoje oko na dom, kiedy Cię w nim nie ma. Zapewniają podgląd pomieszczeń, w których się znajdują. Można zainstalować je również na zewnątrz, co pozwoli na kontrolę tego, co dzieje się wokół budynku. W tym wypadku warto postawić na modele odporne na kurz i wodę, a także potrafiące nagrywać nawet w słabym oświetleniu – po zmroku

Pamiętaj również, że możesz wyposażyć system Smart Home w syrenę – szczególnie polecana przeze mnie kwestia podczas wyjazdów. Fizycznie zostaje ona aktywowana po włamaniu, powiadamiając o nim Ciebie oraz odpowiednie służby. Co więcej, dzięki temu, że urządzenia w inteligentnym domu ze sobą współpracują, taka syrena powiadomi monitoring, a następnie całe zajście zostanie zapisane w wirtualnej chmurze. Zyskasz dzięki temu niepodważalne dowody ze zdarzenia, oszczędzając sobie dodatkowych nerwów.

inteligentny dom wakacje

Inteligentny dom nie tylko na wakacje

Pamiętaj, że ze powyższe przykłady to tylko część potencjału na stworzenie inteligentnego domu. Na rynku znajdziesz o wiele więcej produktów Smart Home, które przydadzą się przez cały rok i w każdej sytuacji. Również wtedy, kiedy będziesz przebywał w swoim mieszkaniu. Aby poznać je wszystkie, zajrzyj do poradnika: Inteligentny dom. Jaki system wybrać? Czym się kierować? i ciesz się nowymi technologiami z pełnym spectrum ich działania.