Jaki odkurzacz kupić? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać

Okruszki po śniadaniu na kuchennych płytkach, sierść zwierząt na parkiecie i plamy soku na dywanie – z tym wszystkim poradzi sobie jeden sprzęt. Mowa oczywiście o odkurzaczu. Ta kategoria urządzeń AGD w ostatnim czasie prężnie się rozwija. Do wyboru mamy modele pionowe, bezworkowe oraz z filtrem wodnym. Jaki odkurzacz kupić? Sprawdź nasz przewodnik zakupowy i wybierz sprzęt na miarę swoich potrzeb.

Jaki odkurzacz kupić?

Odpowiedź powinna być prosta – dostosowany do swoich potrzeb. Tak to wygląda w teorii, ale w praktyce to zadanie może okazać się nieco bardziej skomplikowane. A to wszystko przez szeroki wybór modeli. Oczywiście najważniejszą kwestią pozostaje to, aby urządzenie dobrze zbierało zanieczyszczenia z podłogi.

Czym jest wskaźnik DPU

O skuteczności odkurzania decyduje wskaźnik zbierania kurzu DPU. Jest określany osobno dla powierzchni twardych i dywanów. W pierwszym przypadku wskaźnik powinien wynosić co najmniej 95%, zaś w przypadku dywanów – 70%. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że na etykiecie będzie to określone przy użyciu liter od A do G. Im wyższa litera alfabetu, tym lepsza skuteczność odkurzania.

Na etykiecie produktowej znaleźć można również informacje o mocy silnika, poziomie głośności, klasie energetycznej sprzętu oraz klasie reemisji kurzu.

odkurzacz do dywanów

Klasa energetyczna odkurzacza

O tym, czy wybrany sprzęt odznacza się wysoką efektywnością – cechuje go niskie zużycie energii i posiada wysoką skuteczność odkurzania – decyduje klasa energetyczna. Tutaj również jest ona wyrażona za pomocą liter. Zasada jest ta sama – im wyższa litera alfabetu, tym urządzenie będzie bardziej wydajne i energooszczędne.

Klasa reemisji kurzu odkurzacza

To bardzo ważny wskaźnik, który powinny wziąć pod uwagę w szczególności osoby chorujące na alergię. Klasa reemisji kurzu określa w jakim stopniu odkurzacz wydmuchuje kurz ponownie do otoczenia. Na stopień reemisji zanieczyszczeń bardzo duży wpływ na zamontowany w odkurzaczu filtr. Osoby, które muszą w szczególności unikać roztoczy kurzu domowego i innych alergenów, powinny rozejrzeć się za odkurzaczem z filtrem HEPA.

Rodzaje odkurzaczy

Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych modeli odkurzaczy. Do najbardziej popularnych można zaliczyć:

 • Bezworkowy – inaczej zwany cyklonowym. Zabrudzenia są zbierane w specjalnym pojemniku, który należy opróżniać, gdy jest przepełniony. Warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika – im większa, tym rzadziej trzeba będzie opróżniać go z zanieczyszczeń.
 • Workowy – zanieczyszczenia gromadzą się w workach, które należy systematycznie wymieniać. Gdy zanieczyszczeń jest dużo moc, odkurzacza może być mniejsza. Należy wówczas wymienić worek na nowy.
 • Ręczny i samochodowy – ma ergonomiczny kształt i zazwyczaj niewiele waży. Umożliwia precyzyjne zebranie kurzu z trudno dostępnych miejsc i zakamarków.
 • Piorący – urządzenie, które jest wyposażone w funkcję czyszczenia na mokro. Dzięki temu można usunąć plamy z dywanów i wykładzin.
 • Pionowy – dostępne są modele bezprzewodowe i przewodowe. Odkurzacz pionowy ma kompaktową budowę. Rura przez którą przepływają zanieczyszczenia zastąpiona jest tu długą rączką. Na jej końcu zamontowana jest szczotka do czyszczenia podłóg.
 • Robot sprzątający – dzięki wbudowanym czujnikom działa bezprzewodowo i automatycznie. Niektóre modele posiadają funkcję mopowania.
 • Z filtrem wodnym – zanieczyszczenia trafiają do wbudowanego w odkurzaczu zbiornika z wodą. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ponowne przedostawanie się cząsteczek kurzu do powietrza.

Czyszczenie na mokro

Najnowsze odkurzacze, oprócz zebrania okruszków, kurzu i innych zanieczyszczeń, oferują również funkcję mopowania. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby móc czyścić powierzchnie nie tylko na sucho, ale również na mokro – wybierz odkurzacz piorący z wbudowanym zbiornikiem na wodę oraz detergent.

Funkcję mopowania znajdziesz również w niektórych modelach odkurzaczy pionowych. Ergonomiczna rączka oraz niewielka waga to dodatkowe zalety, dzięki którym plamy znikną w ekspresowym tempie.

Odkurzacze pionowe z odłączanym odkurzaczem ręcznym to dodatkowe udogodnienie, dzięki któremu bez problemu możesz wyczyścić tapicerkę w samochodzie, pozbyć się okruchów z blatu kuchennego lub wyczyścić inne, trudno dostępne miejsca.

Polecane modele odkurzaczy:


Filtry w odkurzaczach

Tutaj sprawa przedstawia się w następujący sposób – im więcej filtrów ma urządzenie, tym lepiej chroni przed zanieczyszczeniami. W powietrzu wydmuchiwanym przez odkurzacz unoszą się cząstki kurzu, sierść zwierząt i roztocza. Filtry zamontowane w odkurzaczu dbają o to, by wydmuchiwane powietrze było jak najczystsze i wolne od zanieczyszczeń.

Jaki odkurzacz kupić – istotne parametry, przydatne funkcje i akcesoria

Zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz kupić warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych cech i parametrów. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • Poziom hałasu – ta informacja powinna być zamieszczona na etykiecie urządzenia. Poziom hałasu odkurzacza jest wyrażony w decybelach. Podana wartość dotyczy głośności przy maksymalnych obrotach silnika. Za najcichsze urządzenia uznaje się te, których poziom hałasu nie przekracza 60 dB.
 • Waga odkurzacza – to również istotna cecha, o której warto pamiętać podczas zakupu. Jeśli masz w mieszkaniu schody, przenoszenie odkurzacza między piętrami może być uciążliwe. Niższa waga urządzenia ułatwia sprzątanie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zbiornik za zanieczyszczenia może być mniejszy.
 • Dodatkowe akcesoria – do wybranego modelu odkurzacza producenci dołączają dodatkowe końcówki i szczotki, które ułatwią sprzątanie w trudno dostępnych miejscach i zakamarkach. Do najpopularniejszych zaliczyć można szczotkę szczelinową, turboszczotkę lub elektroszczotkę oraz małą, wielofunkcyjną szczotkę do odkurzania mebli, ścian i innych delikatnych powierzchni.

W zależności od tego, jaki rodzaj odkurzacza wybierzesz, może on być wyposażony w szereg przydatnych funkcji, które ułatwią utrzymanie czystości i sprawią, że porządki będą przyjemniejsze. Modele nowszej generacji oferują szereg innych udogodnień. Oto najpopularniejsze funkcje odkurzaczy:

 • podświetlenie LED
 • wskaźnik wymiany worka
 • funkcja mopa
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem
 • wskaźnik poziomu naładowania
 • wskaźnik zapełnienia filtra
 • automatyczne zwiększenie mocy na dywanie
 • zdalne sterowanie
 • regulacja siły ssania
 • cyfrowy wyświetlacz
odkurzacz pionowy

Jaki odkurzacz kupić dla alergika?

Sprzątanie domu to dla alergika spore wyzwanie. Utrzymanie porządku i szybkie usuwanie zanieczyszczeń, bakterii i roztoczy to kluczowa kwestia. Z drugiej strony podczas sprzątania dochodzi do kontaktu z alergenami, które unoszą się w powietrzu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii, warto wyposażyć się w odkurzacz z filtrem HEPA.

Filtr HEPA zapewnia bardzo wysoki poziom filtracji i tym samym zatrzymuje drobinki kurzu, pyłki i inne alergeny. Wydmuchiwane z odkurzacza powietrze jest czyste i wolne od zanieczyszczeń.

W zadbaniu o czystość w domu alergika pomoże również odkurzacz wyposażony w filtr wodny. Dzięki temu, że powietrze wraz z zanieczyszczeniami przedostaje się wprost do zbiornika na wodę, stopień reemisji kurzu jest o wiele niższy. A tym samym cząsteczki kurzu, pyłki, sierść i inne alergeny nie przedostają się z powrotem do pomieszczenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem z odkurzacza.