Ranking oczyszczaczy powietrza do domu – jak wybrać najlepszy sprzęt do filtrowania powietrza

Oczyszczacz to urządzenie, które filtruje powietrze, usuwając zanieczyszczenia. Duży wybór modeli sprawia, że możesz wybrać kolor i kształt idealnie pasujący do wnętrza Twojego mieszkania. Poznaj najważniejsze funkcje oferowane przez te urządzenia i zadbaj o swoje zdrowie. Sprawdź nasz ranking TOP oczyszczaczy powietrza, odetchnij bez kurzu i dokuczliwych alergenów.

Ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza – rodzaje urządzeń

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? W rankingu znajdziesz różne modele. W zależności od tego, czego potrzebujesz w swoim mieszkaniu, możesz wybrać oczyszczacze standardowe lub z jonizatorem i nawilżaczem, czyli modele stworzone specjalnie dla alergików. Poznaj bliżej każdy rodzaj, a dowiesz się, co daje oczyszczacz powietrza i dlaczego warto mieć go w swoich czterech kątach.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem

Jonizator, jak sama nazwa wskazuje, jonizuje powietrze. Co to znaczy? Nasyca powietrze anionami albo katoniami, albo jednocześnie dwoma rodzajami W naturze największe stężenie jonów ujemnych występuje na przykład przy wodospadzie. Powietrze wydaje się tam świeższe i czystsze – to właśnie zasługa jonów. Wieżowce, bloki i beton pochłaniają je. Co więcej, elektronika dodatkowo pomniejsza ich natężenie.

Jonizator sprawia, że powietrze jest świeższe. Główną zaletą jest jednak wspomaganie usuwania zanieczyszczeń z domowej przestrzeni. Dzięki cyrkulacji powietrza najbardziej uciążliwe alergeny trafiają do środka urządzenia i zatrzymują się na filtrach.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na korzystaniu z obu urządzeń. Nie musisz kupować dwóch osobnych, wystarczy wariant 2w1. Oprócz pozbycia się nieprzyjemnego zapachu, zanieczyszczeń i alergenów z wdychanego powietrza, urządzenie zadba też o odpowiednie nawilżenie przestrzeni. Zadbaj o zdrowie płuc, zapewnij im świeże i czyste powietrze.

Jeżeli na co dzień mierzysz się z chorobami dróg oddechowych lub źle sypiasz, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem doskonale się sprawdzi. Jeśli jesteś mieszkanką lub mieszkańcem dużego miasta, również zadbaj o stałą filtrację i odpowiednią wilgotność powietrza. Z pewnością zauważysz rezultaty: ładniejszy wygląd skóry, mocniejszy sen oraz łatwiejsze oddychanie.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Jeżeli każdej wiosny dokucza Ci katar sienny, wyposaż się w oczyszczacz powietrza. Jeżeli chcesz wykorzystywać każdy dzień w pełni, bez martwienia się o zanieczyszczenia obecne w powietrzu… wiesz, co zrobić. Najskuteczniejszą metodą walki z alergią jest pozbycie się czynników uczulających. Jeśli nie tolerujesz laktozy, odstawiasz produkty, które ją zawierają. Dlaczego inaczej miałoby być z alergią wziewną? Oczyszczacz powietrza w domu pozbywa się pyłków i roztoczy z wdychanego powietrza.

Oczyszczacze powietrza dla alergików to te z jonizatorem lub funkcją nawilżania. W suchym powietrzu jest znacznie więcej wirusów. Postaw urządzenie obok łóżka w sypialni lub blisko sofy w salonie, a z pewnością szybciej odczujesz pozytywne efekty. Daj swoim płucom pełny oddech, niezależnie od pory roku. Oczyszczacz powietrza z kurzu, smogu czy alergenów – na czym zależy Ci najbardziej?

Ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza — typy filtrów

W ofercie znajdziesz m.in. oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Został on stworzony przez NASA, aby chronić przed promieniowaniem radioaktywnym. Później zaczęto go wykorzystywać również w gałęzi produkcji, a potem w gospodarstwach domowych. Filtr HEPA składa się z trzech warstw i otworów, przez które przepływa powietrze. Nieco gorzej radzi sobie z filtrowaniem dymu (np. papierosowego). Świetnie poradzi sobie natomiast z usunięciem pyłów, kurzu, bakterii i grzybów.

Popularnym rozwiązaniem jest też filtr węglowy. Doskonale radzi sobie z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów. Możesz więc pozbyć się dymu papierosowego, odoru odpadów, a niektóre urządzenia pozwalają również na pozbycie się trudniejszych zapachów, np. chemicznych. W jakie inne filtry są wyposażone oczyszczacze powietrza?

 • Wstępny
 • EPA
 • NanoProtect
 • Nano
 • Dezodorujący

Ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza — na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać właściwe urządzenie, z którego możesz korzystać przez lata, skup się na kilku parametrach. Przede wszystkim zastanów się nad tym, gdzie postawisz urządzenie. Ma to znaczenie, biorąc pod uwagę zarówno wielkość pomieszczenia, jak i generowany hałas.

Maksymalna wielkość pomieszczenia

Nasz ranking TOP oczyszczaczy powietrza zawiera urządzenia, które są w stanie działać na przestrzeniach o wielkości od 15 do 110 m. Warto pomyśleć o tym, gdzie postawisz urządzenie jeszcze przed rozpoczęciem zakupów. Jeśli umieścisz je zbyt blisko lub za daleko, nie spełni swojej funkcji.

Maksymalny poziom hałasu

Generowany hałas jest podawany w decybelach. Maksymalny poziom hałasu wydawany przez oczyszczacze powietrza z oferty al.to to zakres od 21 do 65 dB. Nie przejmuj się, jeśli wybrane przez Ciebie urządzenie generuje hałas o wyższej liczbie decybeli. Żaden oczyszczacz podczas standardowego użytkowania nie będzie głośniejszy niż pralka czy zmywarka.

Wydajność

Wydajność każdego z oczyszczaczy podaje się w metrach sześciennych na godzinę. Im większe pomieszczenie, tym większa wartość. Najmniejsza wydajność w zupełności wystarczy w małych pokojach. Wydajność 300 m3/h doskonale oczyści powietrze w pomieszczeniu do ok. 70 m.  Ranking TOP oczyszczaczy powietrza prezentuje urządzenia o wydajności z przedziału od 120 m3/h do 600 m3/h.

oczyszczacz powietrza

Wyposażenie w dodatkowe funkcje

Oczyszczacze powietrza z lampą UV to dodatkowy sposób na pozbycie się wirusów z wdychanego powietrza. Urządzenie wytwarza promienie ultrafioletowe, które eliminują bakterie i inne mikroorganizmy, których ludzkie oko nie dostrzega. Jeżeli Ty lub domownicy często łapiecie infekcje, macie obniżoną odporność lub po prostu chcecie mieć pewność, że oddychacie czystym powietrzem, zaopatrzcie się w oczyszczacze powietrza z lampą UV.

Przydatną funkcją jest też możliwość zdalnej obsługi. Aplikacja mobilna umożliwia stałe nadzorowanie stanu technicznego Twojego oczyszczacza. Zapewnia Ci też wygodne sterowanie. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni przycisk na ekranie swojego smartfona lub tabletu. Jakie funkcje znajdziesz w nowoczesnych odświeżaczach powietrza?

 • Czujnik jakości powietrza
 • Możliwość użycia olejków aromatycznych
 • Zdalne sterowanie
 • Tryb automatyczny
 • Wskaźnik czystości powietrza
 • Laser wykrywający zanieczyszczenia
 • Wskaźnik zabrudzenia filtra
 • Czujnik pyłu
 • Blokada rodzicielska
 • Tryb nocny

Ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza


Oczyszczacz powietrza pozwala oddychać powietrzem pozbawionym grzybów, bakterii i zarazków. Na pewno warto kupić oczyszczacz powietrza, jeśli zmagasz się z alergią. Szybko i skutecznie pozbędziesz się alergenów z powietrza. 

Oczyszczacz filtruje powietrze, dzięki czemu pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń. Obieg powietrza sprawia, że powietrze z bakteriami przechodzi przez filtr, a następnie już oczyszczone jest wypuszczane przez oczyszczacz. Szczegółowe działanie zależy od tego, jaki model wybierzesz.