Inteligentny dom – jak go stworzyć? Kilka podstawowych zasad na początek

„Podaj cegłę, podaj cegłę, zbudujemy nowy dom” – śpiewała Izabela Trojanowska. A jak – przy tylu różnych zestawach i sprzętach – zbudować inteligentny dom? Wiele kwestii wymaga bardziej szczegółowego omówienia, ale można wskazać kilka uniwersalnych, podstawowych zasad, o których dobrze jest pamiętać. Postaramy się je przybliżyć.

Co i dlaczego chcesz mieć w swoim inteligentnym domu?

Smart home to temat rzeka, a z każdym rokiem na rynku pojawia się coraz to więcej inteligentnych urządzeń. Nie znaczy to oczywiście, że musisz zaopatrywać się we wszystkie. Liczy się ich funkcjonalność, a nie posiadanie dla samego posiadania i w konsekwencji zagracenia domu. Dlatego zastanów się, jakie konkretnie inteligentne sprzęty i po co chcesz umieścić w swoim domu. Czy bardziej zależy Ci na oświetleniu, sterowaniu ogrzewaniem, zestawie TV, a może na zabezpieczeniu i monitoringu?

myśląca dziewczyna

Dalej – co z poszczególnych kategorii najbardziej Cię interesuje? Przykładowo – decydujesz się na oświetlenie. Czy ma to być lampa wisząca do pokoju, biurkowa, na stolik nocny? A może pojedyncze inteligentne żarówki? Kupujesz je z myślą o dorosłych (może już starszych) użytkownikach czy dziecku (które np. nie może dosięgnąć kontaktu, boi się ciemności…)? Czy chcesz je umieścić tylko w jednym pomieszczeniu czy w wielu miejscach? Jak wiele funkcji powinno wybrane inteligentne oświetlenie posiadać?

Takie zawężenie i rozpoczęcie przygody ze smart home od niewielkiej liczby sprzętów, ma tę zaletę, że pozwala sprawdzić, czy inteligentny dom to coś dla Ciebie. Może się bowiem okazać, że rozwiązania smart home jednak nie przypadną Ci do gustu i na jednym urządzeniu czy w ostateczności systemie się ta historia skończy.

Na co możesz sobie pozwolić?

Oczywiście jedną rzeczą są plany i pragnienia, a inną warunki mieszkaniowe – czy mamy do czynienia z domem, czy mieszkaniem. Jaka Tu pojawia się kwestia, czy lokum jest Twoje własne, czy je wynajmujesz. Właściciel bowiem nie zawsze musi się zgodzić na instalację pewnych urządzeń (np. inteligentnego termostatu).

obliczanie kosztów kalkulator

Z wyborem urządzeń inteligentnego domu wiąże się w końcu w dużym stopniu budżet, jakim dysponujesz. Nie oznacza to oczywiście, że na każdy ze sprzętów trzeba wykładać bajońskie sumy i że tylko takie są na rynku. Jednak warto pomyśleć o smart home jako inwestycji na nieco dłuższą przyszłość i wybrać elementy od sprawdzonych i cieszących się renomą producentów.

Miej na uwadze to, że wybór jednego inteligentnego sprzętu może pociągać za sobą kolejne – choć nie musi. Zostańmy przy oświetleniu – na początku może w zupełności wystarczyć Ci jedna sterowana smartfonem z aplikacją lampa. Z czasem jednak możesz chcieć rozbudować system – tu pojawi się konieczność dokupienia nie tylko żarówek, ale i mostka do sterowania światłem.

Tak się szczęśliwie składa, że sporo inteligentnych elementów sprzedawanych jest w zestawach. Samodzielnie określ, jaka opcja zakupowa (zestaw lub sprzęt po sprzęcie) jest dla Ciebie (i Twojego portfela) bardziej wygodna.

Czy i jak możesz rozbudować system w przyszłości?

Tutaj swoją drogą nasuwa się kwestia rozbudowy systemu inteligentnego domu w przyszłości. Nawet jeśli na początku planujesz oszczędne i skromne pod względem ilości zakupy, to w przyszłości może pojawić się chęć lub potrzeba rozszerzenia swojego smart home. Dlatego dobrze zawczasu zorientować się, jakie jeszcze inteligentne urządzenia oferuje dany producent. A także to, czy i jak poszczególne sprzęty ze sobą współpracują.

Oczywiście są różne sposoby obchodzenia braku zgodności pomiędzy jednym a drugim elementem (np. za pomocą odpowiednich aplikacji), ale domyślnie chodzi jednak o to, żeby takich wycieczek na skróty czy dookoła było jak najmniej (inteligentny dom powinien w końcu upraszczać życie, a nie je komplikować).

Jakie inteligentne sprzęty już w domu posiadasz?

Dobrze jest zatem na początku sprawdzić, czy nie posiadasz już czasem jakichś inteligentnych rozwiązań w swoim najbliższym otoczeniu. Łatwiej bowiem będzie o sparowanie z innymi w przyszłości. Tyczy się to także asystentów głosowych, których masz w swoim smartfonie czy iPhone, i z których pomocy korzystasz. W końcu to właśnie oni są często podstawowym narzędziem do sterowania funkcjami smart home (przy pomocy odpowiedniej aplikacji).

google voice asystent

Oczywiście czasem może się okazać, że dużo bardziej wygodne będzie używanie huba. Niekoniecznie także – posiadając na przykład Asystenta Google – wiążesz się niewolniczo ze sprzętami Google Home. Najważniejsze jest bowiem dobranie funkcjonalnego systemu, z którego będzie Ci się wygodnie korzystało.

Mówiąc o rzeczach, które już masz – nie można zapominać o kwestii łączności. Wiele inteligentnych urządzeń korzysta z Wifi. Dlatego sprawdź nie tylko stabilność łącza, z którego korzystasz, ale i to czy posiadany router będzie wystarczający do obsługi inteligentnych sprzętów, czy może trzeba go będzie wymienić (tyczy się to zwłaszcza większego, bardziej rozproszonego po lokum systemu).

Inteligentny dom a bezpieczeństwo – o czym trzeba pamiętać?

Skoro mowa o łączności, to od razu nasuwa się kwestia bezpieczeństwa, czyli coś, o czym się często zapomina. Smart home ma dać nam więcej wygody i bezpieczeństwa, ale sam może być również podatny na ataki hakerów.

Dlatego warto pamiętać zarówno o zabezpieczeniu sieci (przez mocne hasło, szyfrowanie czy nieudostępnianie jej osobom postronnym). Ale także o wspominanym już kupowaniu sprzętów sprawdzonych producentów, którzy stosują odpowiednie zabezpieczenia przed nieprzyjaznym przejęciem.

To koniec?

Raczej dopiero początek. To wszystko, co przedstawiliśmy powyżej, to oczywiście dość ogólne podstawy. Bardziej szczegółowe kwestie poruszymy w przyszłości. Niemniej już teraz możesz sprawdzić kilka artykułów:

Źródła: Gearbrain, Choice, Crutchfield, ADT, PC Mag, How-To-Geek, Smart Home Solver, Medium, TWICE