Aplikacje do robienia notatek. Najlepsze notatniki na tablety, smartfony i laptopy

Podręczny notesik i karteczki samoprzylepne powoli odchodzą w zapomnienie. Dziś listy zakupów, cytaty, inspiracje i wszelkie ważne informacje łatwiej zapisać w formie elektronicznej. Tylko gdzie robić notatki? Wybór e-notatników jest szeroki, dlatego sprawdziliśmy, co oferują najciekawsze z nich. Zobacz najlepsze aplikacje do notatek na iPada, smartfona z Androidem czy laptopa z Windowsem.

Smartfon lub laptop zamiast notesu i zeszytu?

Urządzenia mobilne przejmują coraz więcej funkcji. Nawet korzystanie z mediów społecznościowych i komunikatorów to jedynie kropla w morzu ich zaawansowanych możliwości. Smartfony, tablety i laptopy służą obecnie do oglądania filmów, robienia zakupów, grania, fotografowania, filmowania.

Aplikacje i narzędzia mobilne pomagają w sprawach organizacyjno-porządkowych, w nauce i w pracy. Zastępują kalendarz, notes, a nawet zeszyt. Tylko czy elektroniczne notatniki mogą zastąpić długopis i kartkę papieru, które zniosą każdą formę ekspresji słowno-graficznej?

Wszystkie notatniki dostępne w sklepach z aplikacjami pozwalają na zrobienie prostych notatek lub listy zakupów. Często jednak oczekujemy większej funkcjonalności. Przydałyby się narzędzia, które pozwolą tworzyć estetyczne, rozbudowane notatki, a nawet plansze czy mapy myśli. Aplikacje, wyposażone w zaawansowane opcje, umożliwiające stworzenie przejrzystych i czytelnych zapisków, złożonych ze słów, rysunków i wypunktowań.

notatki na ipad mini

Spośród wielu różnych programów do notatek wytypowaliśmy trzy, które mają rozbudowane funkcje, a jednocześnie są przyjemne i proste w obsłudze. Dzięki temu sprawdzą zarówno w szkole i na studiach, jak i w domu oraz pracy. Poniższe aplikacje dostępne są w wersji mobilnej i desktopowej, więc notatki stworzysz tak, jak Ci akurat najwygodniej i zawsze będziesz mieć do nich dostęp online.

Najlepsze aplikacje do notatek

Google Keep

Zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja do notatek, stworzona przez giganta wyszukiwarek. Jest w pełni darmowa, prosta w obsłudze i oferuje sporo ciekawych funkcji. Można rysować, pisać odręcznie lub na klawiaturze, tworzyć odhaczane listy, robić fiszki z grafiką i tekstem oraz zapisywać notatki dźwiękowe, a następnie zmieniać nagraną mowę na tekst.

Niezwykle przydatną funkcją w notatniku Google Keep jest wyciąganie tekstu z obrazu. Zdecydowanie przyda się, gdy nie masz czasu na przepisanie tekstu z książki albo tablicy. Wystarczy zrobić zdjęcie lub zrzut ekranu, wstawić obraz do notatki i w rozwijanym menu wybrać wyciągnij tekst z obrazu.

Na wyróżnienie zasługują także dodatki związane z organizacją zapisków. Ułatwiają one grupowanie i wyszukiwanie informacji. Aby odnaleźć się w tłumie ważnych i mniej ważnych notatek, Google Keep oferuje: archiwizowanie, przypinanie na górze strony, kolorystyczne wyróżnienie i oznaczanie etykietami (tagami). Ponadto notatkom można przypisywać przypomnienia, które w konkretnym dniu i godzinie poinformują o zbliżającym się wydarzeniu, z którym związana jest notatka, np. egzaminie.

W Google Keep brakuje jednak dość istotnej opcji – łączenia i przeplatania kilku form w jednej notatce. Wszystkie dodane grafiki, zdjęcia i rysunki zapisują się nad polem tekstowym, a treści ciągłej nie można przeplatać listą z polami wyboru.

Niepodważalnym plusem Google Keep jest natomiast dostęp do notatek na każdym urządzeniu (oczywiście po zalogowaniu). Notatnik jest zsynchronizowany z Twoim kontem Google, a więc także wszystkimi usługami firmy z Mountain View. Wynika z tego kilka ciekawych funkcji dodatkowych, na przykład możliwość edytowania notatki w Dokumentach Google, czyli bardziej rozbudowanym edytorze tekstu.

📝 Dokumenty Google – czy mogą zastąpić popularny, płatny program biurowy?

Co więcej, notatkę można dzielić ze „współpracownikami”, czyli wybranymi osobami, które mają konto Google. Taka funkcja umożliwi na przykład dzielenie się notatkami z wykładów ze znajomymi ze studiów czy listą zakupów z domownikami.

Warto jeszcze podkreślić, że takie same funkcje dostępne są w wersji mobilnej i desktopowej. A często przecież wersja mobilna jest okrojona.

Zalety aplikacji do notatek Google Keep

  • Darmowa aplikacja do notatek
  • Funkcja wyciągania tekstu z obrazu
  • Wiele opcji ułatwiających organizację zapisków
  • Synchronizacja z kontem Google i innymi usługami firmy
  • Dostęp do notatnika na każdym urządzeniu
  • Opcja udostępniania i współdzielenia notatki

Wady

  • Brak możliwości przeplatania form zapisków (na przykład zdjęcie > tekst > lista > rysunek)

Google Keep pobierzesz w Google Play oraz AppStore

OneNote Microsoft

Aplikacja do notatek OneNote to jeden z produktów pakietu Office, czyli najbardziej popularnych programów biurowych. Jest synchronizowana z pozostałymi programami pakietu, co przynosi wiele dodatkowych korzyści.

Aby móc z niej korzystać, niezbędne jest założenie konta Microsoft. Podstawowa, darmowa wersja pozwala sporządzić ciekawą i urozmaiconą notatkę na smartfonie. Jednak część funkcji dostępnych jest dopiero w wersji Premium, obowiązującej po wykupieniu subskrypcji Office.

OneNote od firmy Microsoft jest jednak programem do notatek, który oferuje więcej możliwości w wersji desktopowej. Aplikacja mobilna jest okrojona i mniej wygodna, choć nadal bardziej rozbudowana od chociażby Google Keep.

Ponadto dużą zaletą OneNote jest możliwość rysowania po całej notatce, a nie tylko w osobno wyznaczonym obszarze.


W aplikacji do notatek firmy Microsoft w jednym pliku połączysz wszystkie formy zapisu – treść ciągłą pisaną na klawiaturze, odręczne rysunki, tabele, odhaczane listy zadań. Do swojej rozbudowanej notatki, która posłużyć może na przykład do nauki na egzamin, dodasz również multimedia – grafiki, wideo, nagrania audio. Tak jak w Google Keep, możesz też skopiować tekst z obrazu i zapisać go w formie dokumentu tekstowego.

W wersji komputerowej funkcje OneNote powiększają się między innymi o: wybór czcionek i ich rozmiaru, zmianę stylu tekstu (np. nagłówek 1, cytat), użycie równań i symboli, dodawanie tagów (samodzielnie dostosowanych lub wybranych z obszernej listy, np. zadanie do wykonania, pomysł, ważne, pytanie), wstawianie obrazu z arkusza kalkulacyjnego Excel, konwertowanie pisma odręcznego na tekst, kształt lub zapis matematyczny.

OneNote ma także rozbudowany system organizacji notatek. Można wyróżniać je tagami, przypisywać do oddzielnych notesów, dzielonych dodatkowo na sekcje i strony. Co więcej, te notesy zabezpieczysz hasłem, aby nikt niepowołany nie miał do nich dostępu. To przydatna funkcja, zwłaszcza że notatki OneNote Microsoft możesz udostępniać znajomym ze szkoły czy współpracownikom.

Zapewne nasuwa Ci się pytanie, czym notatnik OneNote różni się od Worda. W końcu tam też można pisać notatki. Owszem, jednak jest to program stworzony do edycji tekstu. W OneNote dostajesz możliwość wygodnego łączenia różnych form zapisu, tworzenia map myśli albo szczegółowo opisanych grafik z własnymi szkicami, tabelami, tekstem pisanym na klawiaturze lub odręcznie.

Każdy z tych elementów możesz umieścić w dowolnym miejscu na stronie, a nawet później poprzesuwać je w odpowiednie miejsce na elektronicznej kartce. I, co ważne, za pomocą rozmaitych narzędzi do rysowania (np. różnej grubości pióra i zakreślacze lub kształty – linie, strzałki, koła) możesz szkicować na całej stronie i zaznaczać dowolne fragmenty notatki.

Trzeba przyznać, że OneNote to najbardziej rozbudowane narzędzie do tworzenia cyfrowych notatek.

notowanie na microsoft surface go 2

Zalety aplikacji OneNote

  • Bardzo rozbudowane narzędzie do robienia notatek
  • Możliwość szkicowania po całej notatce
  • Synchronizacja z pozostałymi usługami pakietu Office
  • Rozbudowany system organizacji notatek i możliwość zabezpieczenia hasłem
  • Funkcja udostępniania i współpracy
  • Możliwość swobodnego rozmieszczania różnych elementów notatki w dowolnym miejscu na stronie

Wady

  • Wiele funkcji dostępnych dopiero po wykupieniu licencji

Aplikację OneNote pobierzesz w Google Play oraz AppStore

Evernote

Trzecia propozycja wśród najlepszych aplikacji do notatek. Dostępna zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej, podstawowej. Z Evernote skorzystasz na urządzaniu mobilnym, komputerze, a także online – w przeglądarce. Co więcej, z każdej notatki zrobisz widżet widoczny na pulpicie, więc już nie zapomnisz o tym, co miałeś zrobić.

Płatne rozszerzenia to wersja Evernote Personal za 11 zł miesięcznie oraz Evernote Professional za 13,99 zł/msc. Pierwszy pakiet pozwala między innymi na: synchronizację z nieograniczoną liczbą urządzeń, zintegrowanie z Kalendarzem Google i Dyskiem Google, tworzenie własnych szablonów notatek. Ponadto umożliwia skorzystanie z bardzo ciekawej funkcji opartej na sztucznej inteligencji, która polega na sugerowaniu podobnych treści na bazie innych notatek.

Wariant Professional obejmuje oczywiście funkcje wersji Personal, a do tego umożliwia przydzielanie zadań innym i śledzenie postępów, eksport notatki do pliku PDF, zintegrowanie notatnika z Outlookiem, Microsoft Teams, Slack i Salesforce.

Evernote to nawet w podstawowej wersji bardzo rozbudowany program, który umożliwia stworzenie notatki składającej się z odhaczanych zadań i pól wyboru, zdjęć z aparatu lub galerii, tabel, załączników, hiperlinków, dźwięków, szkiców i separatorów, które rozdzielą notatkę na przejrzyste części.

Minusem względem OneNote jest natomiast konieczność wykonywania notatki w pionie. Nie można jej poszerzyć poprzez dodanie tekstu, szkicu czy tabeli w dowolnym miejscu na elektronicznej kartce.

Przystępując do tworzenia notatki, możesz wybrać jej rodzaj (np. notatka tekstowa, audio, szkic, skan) oraz skorzystać z dziesiątek szablonów, które przyspieszają i ułatwiają stworzenie konkretnego zapisku (np.: notatek ze spotkania, śledzenia nawyków i postępów podczas diety, planu oszczędzania pieniędzy, dziennego terminarza).

W aplikacji do notatek Evernote zdefiniujesz także własne szablony, wykorzystując wiele dostępnych tam opcji formatowania tekstu. Szablony to jedna z ciekawszych i wyróżniających tę aplikację funkcji.

Zalety Evernote

  • Bogata galeria szablonów do tworzenia rozbudowanych notatek
  • Możliwość zdefiniowania własnych szablonów
  • Synchronizacja z różnymi aplikacjami (np. firmy Google lub Microsoft)

Wady

  • Niektóre funkcje dostępne dopiero po wykupieniu rozszerzonych wersji
  • Brak opcji rysowania po całej notatce

Evernote pobierzesz w Google Play oraz AppStore

Inne aplikacje do robienia notatek na Androida i iOSa

Jeśli poszukujesz dobrego notatnika na smartfon, a powyższe propozycje nie przypadły Ci do gustu, w sklepie Play i App Store znajdziesz jeszcze sporo propozycji. W wielu przypadkach możesz jeszcze wypróbować autorskie aplikacje od producenta Twojego mobilnego urządzenia.

Dla przykładu właściciele iPhone’ów czy iPadów skorzystają z aplikacji Notes od Apple, która umożliwia użycie różnych stylów tekstu, dodawanie tabel czy wygodne szkicowanie za pomocą palca lub Apple Pencil. Natomiast w smartfonach Xiaomi dostępny jest program, który wyróżnia się bardzo ciekawą opcją tworzenia map myśli, nawet o bardzo rozbudowanym systemie połączeń. 

Dość prostą, lecz bardzo ciekawą wizualnie aplikacją do notatek na Androida jest także EasyNotes. Wersja podstawowa pozwala tworzyć zapiski wypełnione tekstem, odhaczanymi listami zadań, zdjęciami i odręcznymi szkicami, z tłem wybranym spośród wielu kolorów i grafik.

To aplikacja, która dostępna jest także w płatnej wersji. Premium daje dostęp do bogatej biblioteki teł, wszystkich narzędzi rysowania, obrazków i emotikon oraz umożliwia zabezpieczenie notatek PINem i eksportowanie ich do PDF.

Natomiast w sklepie AppStore dużą popularnością cieszy się aplikacja Good Notes 5, która doskonale sprawdza się do robienia notatek na iPadzie czy iPhonie. Jest chwalona za wygodne i intuicyjne funkcje do rysowania i odręcznego notowania.

Co więcej, aplikacja ta rozpoznaje pismo odręczne – umożliwia konwertowanie go na tekst oraz wyszukiwanie notatki po pisanych odręcznie słowach. Good Notes to także dobry program jeśli potrzebujesz funkcji notowania na plikach PDF lub prezentacjach PowerPoint.

Do czego można wykorzystać aplikację do notatek?

Zawsze traktowałeś elektroniczny notatnik w smartfonie jak niepotrzebny dodatek, niczym Dokument tekstowy na Windowsie? Powyższe aplikacje są już na tyle rozbudowane, że pozwalają na wykorzystanie ich na wiele kreatywnych sposobów.

Szkoła, studia, nauka

Programy do robienia notatek, często dostępne zarówno w wersji mobilnej, jak i desktopowej, można z powodzeniem wykorzystać do sporządzania zapisków z wykładów lub materiałów do nauki. Tym bardziej że dostępne funkcje pozwalają dostosować notatkę do swojego typu uczenia się.

Wzrokowiec rozmieści w notatniku treść przejrzyście i w odpowiednim porządku. Może nawet przemienić ją w schludnie posortowaną mapę myśli. Co więcej, np. z aplikacją Microsoft OneNote, wzbogaci swoje notatki szkicami, rysunkami, symbolami, które wyróżnią najistotniejszą treść, ułatwiając zapamiętywanie.

Słuchowiec będzie mógł tworzyć notatki głosowe, które później przekonwertuje na tekst pisany, uporządkuje i wyróżni. Natomiast kinestetykowi łatwiej będzie uczyć się w ruchu z telefonem lub tabletem w ręce niż plikiem kartek, podręcznikiem czy zeszytem.

Wykorzystując rozmaite funkcje służące do porządkowania notatek, np. tagi, wyróżnienie, notesy, zbudujesz bazy informacji z konkretnych dziedzin i posegregujesz tematy skupione wokół jednego zagadnienia, np. konkretnych przedmiotów na studiach, obowiązków w pracy czy działań związanych z Twoimi hobby.

🍏 Nauka może być łatwiejsza. Oto polecane aplikacje edukacyjne Apple

🏫 Aplikacje edukacyjne w Google Play, które naprawdę pomogą w nauce

Sprawy organizacyjno-porządkowe

Aplikacje do notatek mają już na tyle rozbudowane funkcje, że pozwalają w prosty sposób rozpisać, a następnie uporządkować zadania i obowiązki swoje, domowników lub współpracowników, a nawet udostępniać między sobą te notatki, w celu ich wspólnego edytowania i śledzenia postępów.

W notatnikach takich jak Evernote czy OneNote możesz między innymi: robić listy zakupów z możliwością odznaczenia zakupionych produktów, układać harmonogramy zadań, rozpisywać plan dnia/tygodnia/miesiąca.

Taki elektroniczny notatnik będzie też wygodnym miejscem do stworzenia zbioru przydatnych adresów czy wizytówek oraz zapisywanie w jednym miejscu ważnych linków, np. do interesujących stron internetowych, sklepów czy udostępnionych przez znajomych dysków Google ze zdjęciami ze wspólnego wyjazdu.

Aplikacja do notatek to także wygodne miejsce do przechowywania przepisów kulinarnych. Dzięki funkcjom służącym do porządkowania notatek zapiszesz je w jednym miejscu, wyróżnisz i wyszukasz szybko po tytule lub treści, np. składnikach.

Aplikacje do planowania czasu

📝 Aplikacje na telefon, które pomogą spełnić noworoczne postanowienia

💰 Jak dobrze zorganizować budżet domowy? Polecane aplikacje na smartfon do zarządzania wydatkami

Podręczny pamiętnik i złote myśli

Często zdarzają się sytuacje lub cytaty, które chciałbyś zapamiętać. Wydaje Ci się, że takie wyjątkowe zdarzenia lub słowa nigdy nie wylecą Ci z pamięci, a jednak zazwyczaj po dwóch dniach odchodzą w zapomnienie. Wtedy niezwykle przydatny jest smartfon, który zawsze mamy przy sobie, i program do notatek. Wystarczy sięgnąć do kieszeni, by szybko zapisać cytaty, żarty, zasłyszane gdzieś zabawne przejęzyczenia albo opisać warte zapamiętania historie.

Aplikacje do notatek to także świetne miejsce na prowadzenie dziennika, który pomaga uporządkować myśli i zachować wspomnienia. W każdej chwili i każdym miejscu możesz sięgnąć po telefon i wystukać na klawiaturze podsumowanie minionego dnia albo opis konkretnej sytuacji, a potem przyozdobić zapiski oddającymi Twoje samopoczucie rysunkami, emotikonami, naklejkami czy tłem.

📔 Scrapbooking pomoże Ci zachować najlepsze wspomnienia. Sprawdź co to jest

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej bardzo ważnej zalecie aplikacji do notatek, o której mógłbyś nawet nie pomyśleć. Mowa o ochronie środowiska. Tworząc zapiski w wersji elektronicznej, nie zużywasz papieru. Nie zmarnujesz też ani jednego arkusza, który w razie pomyłki wylądowałaby w koszu na śmieci. W aplikacji wystarczy użyć gumki lub klawisza backspace.

Najlepsze eko aplikacje na telefon. Pomogą rozpocząć przygodę z less waste

  1. Microsoft OneNote
  2. Evernote
  3. Google Keep
  4. GoodNotes 5
  5. EasyNotes

Nie da się ukryć, że najlepsze aplikacje do notatek to programy płatne. Możesz korzystać z nich za darmo, ale w okrojonej wersji, bez dostępu do wszystkich funkcji (Evernote, OneNote). Natomiast w pełni darmowa aplikacja, również zaliczająca się do grona najlepszych programów do robienia notatek, to Google Keep.

Każda z wymienionych w tekście aplikacji oferuje opcję rysowania i pisania odręcznego. Najlepsze do tej formy notowania będą jednak aplikacje OneNote i Good Notes 5, gdzie przekonwertujesz pismo odręczne na tekst, kształt lub zapis matematyczny oraz wyszukasz notatki po pisanych odręcznie słowach.


Zobacz wszystkie smartfony, tablety i laptopy dostępne w sklepie x-kom