iPady Apple są najczęściej wybieranymi tabletami na świecie. Po tym jak w 2020 i 2021 roku Apple odświeżyło design urządzeń, każdy kolejny kwartał niesie rekordowy poziom sprzedaży. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jako użytkownik podpowiem Ci, który iPad będzie najlepszy dla Twoich potrzeb i oczekiwań w 2022 roku.
Porównując poszczególne modele, skupię się na tych najnowszych, które znajdziesz w sklepie. Oferta tabletów Apple składa się z 4 serii, które obejmują kilka poziomów cenowych, począwszy od 1699 zł, aż do nawet 11799 zł:
Jeśli wybierzesz sprzęt z najwyższej półki, będzie on oczywiście najlepszy, ale w praktyce możesz nie wykorzystać nawet części jego możliwości. Dlatego tak ważne jest skupienie się na doborze odpowiedniego modelu do swoich potrzeb, oczekiwań i celu użytkowania. Do każdego modelu możesz też dobrać akcesoria ułatwiające korzystanie z urządzenia: rysik, klawiaturę, etui, słuchawki lub adaptery.
Uniwersalne i budżetowe rozwiązanie sprawdzi się u największej grupy użytkowników. Mowa o podstawowym iPadzie 9. generacji z ekranem 10,2”. W tym modelu trzeba zaakceptować starszy design z większymi ramkami i przyciskiem Touch ID pod ekranem. Ten najtańszy model ma też wsparcie dla obsługi Apple Pencil 1. generacji, więc można korzystać z niego do robienia odręcznych notatek, czy prostych szkiców.
Procesor Apple A13 poradzi sobie z edycją zdjęć, prostym montażem filmów nawet w jakości 4K, graniem lub po prostu codziennym korzystaniem z Internetu. Trudności mogą pojawić się dopiero w przypadku bardziej złożonych prac, jak np. tworzenia rozbudowanego i zaawansowanego projektu graficznego.
Osobiście wybrałem właśnie ten model. Sprawdź recenzję iPada Apple 8.generacji (różnica względem najnowszej 9. generacji to procesor i pamięć na dane).
iPad mini oraz Air sprawdzą się w tej samej grupie użytkowników, co ten budżetowy. W tych modelach mamy jednak benefity, którymi jest jeszcze lepsza wydajność, nowocześniejszy design (m.in. mniejsze ramki, lepszy wyświetlacz), pełniej brzmiące głośniki stereo, złącze ładowana USB-C, czy też obsługa Apple Pencil 2. generacji, która przekłada się na jeszcze bardziej precyzyjne odwzorowanie pisma, notatek lub szkiców.
Największą zaletą wersji mini jest jego waga i gabaryty. Wybierając go z myślą o mobilności i podróżach, niemal nie odczujesz ciężaru w plecaku lub torebce. Minimalistyczne ramki pozwolą wygodnie trzymać 8,3” tablet w dłoni i wykorzystać go do robienia notatek lub przeglądania Internetu. Jego serce stanowi procesor Apple A15. To ten sam, który jest też w iPhonie 13 Pro.
Z wyglądu wydaje się identyczny jak iPad mini, z tą różnicą, że jest wyposażony w ekran 10,9” i procesor Apple A14. W razie potrzeby można do niego dokupić modną klawiaturę ze złączem magnetycznym. Jeśli wymagasz więcej, możesz też skorzystać z możliwości podłączenia zewnętrznego monitora, aby w razie potrzeby móc pracować w komfortowych warunkach.
Najpotężniejszą propozycją jest iPad Pro, który został wyposażony w procesor M1. Tablet jest napędzany tym samym procesorem, co MacBook Air oraz Pro z 2020 roku. Dodatkową wisienką na trocie jest wyświetlacz ProMotion z 120 Hz odświeżaniem i przekątną 11” lub 12,9”. Ekranem zachwyci się każdy, ale jego prawdziwe możliwości wykorzysta grafik, czy też fotograf. W wielu sytuacjach iPad Pro może stanowić mobilne uzupełnienie potężniejszego sprzętu stacjonarnego, a niektórzy byliby w stanie używać go jako jedynego narzędzia pracy.
Potężna wydajność pozwala na tworzenie animacji, post produkcję wideo, a nawet tworzenie muzyki. iPada Pro jest wybierany również jako narzędzie pracy programistów. Obecnie największym ograniczeniem może być jedynie oprogramowanie, które nie we wszystkich przypadkach zostało dostosowane do oczekiwań mobilnych użytkowników i aplikacje mogą oferować jeszcze ograniczone możliwości w porównaniu do pełnych wersji desktopowych. Producenci wraz z kolejnymi aktualizacjami starają się sprostać oczekiwaniom użytkowników.
Wybór pojemności iPada zależy w dużej mierze od indywidualnych kwestii każdego użytkownika, a do tego w znacznym stopniu wpływa na cenę samego urządzenia. Z tego powodu przed zakupem warto przeanalizować swoje potrzeby.
Z myślą o systemie i jego aktualizacjach warto zarezerwować sobie ok. 10-15 GB. Dodatkowo kilka GB na ulubione aplikacje i ich dane. U zwykłych użytkowników najwięcej pojemności lubią jednak zajmować zdjęcia, filmy, książki lub dokumenty.
Profesjonaliści tacy jak muzycy, fotografowie lub graficy mogą wymagać jednak zdecydowanie większej pojemności ze względu na realizowane projekty. W razie zapełnienia całej pamięci część plików trzeba będzie usunąć lub przenieść do chmury, czy też na zewnętrzny nośnik.
Przeczytaj też:
O tym, że warto kupić iPada już pisaliśmy. Ale czy warto inwestować w wersję z modemem LTE?
Aby mieć Internet na iPadzie można połączyć się z Wi-Fi lub udostępnić go ze smartfona przez mobilny hotspot. Jeśli chcesz mieć niezależny dostęp do sieci w tablecie, konieczne będzie dołożenie kilkuset złotych do wersji z modemem LTE/5G. Inwestycja w wersję z modemem może opłacać się też w przypadku seniorów. Karta SIM z pakietem Internetu zawsze pozwoli na korzystnie z niego bez zbędnych problemów z konfiguracją.