Ranking laptopów do 3000 złotych. Nasze TOP modeli na lipiec 2024

Budżet wynoszący ok. 3000 zł otwiera furtkę do naprawdę jakościowych laptopów, które sprawdzą się zarówno w biurze i domu, jak i również jako narzędzie do pracy mobilnej. Sprawdźcie, jakie propozycje znalazły się w naszym rankingu laptopów do 3000 zł na lipiec 2024.

Laptop do 3000 zł – czego możemy się spodziewać?

Na pewno różnorodności, jeśli chodzi o rodzaje laptopów i ich przeznaczenie. Z budżetem oscylującym wokół kwoty 3000 zł znajdziecie zarówno modele przeznaczone do standardowej pracy biurowej, jak również gamingowe, hybrydowe czy lekkie laptopy nastawione na mobilne użytkowanie, np. w podróży. Na co byście się nie nastawiali, jedno jest pewne – na wspomnianej półce cenowej znajdują się laptopy, które są w stanie zaoferować naprawdę sporo.

Duży wybór będziecie mieć również w kwestii przekątnej matrycy. Wśród modeli, które trafiły do naszego rankingu, znajdziecie laptopy 14-, 15,6-, a także 17-calowe. Jest zatem w czym wybierać.

Oczywiście każdy notebook z zestawienia wyposażony jest w dysk SSD, będących nieporównywalnie szybszą alternatywą dla tradycyjnych dysków talerzowych. Warto wspomnieć też o tym, że w rankingu znalazły się modele z procesorami zarówno od Intela, jak i od AMD. Niektóre wyposażone zostały w dedykowane kartę graficzną, w innych zastosowano kartę zintegrowaną.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając laptop do 3000 zł?

Dysk SSD

Wydaje się, że rzeczą elementarną jest obecność dysku SSD, który staje się już standardem obecnym nawet w budżetowych modelach. Wszystkie laptopy z naszego zestawienia posiadają jednak takie dyski, więc o szybkość działania systemu możecie być spokojni, niezależnie od dokonanego wyboru.

Obudowa i jakość wykonania

Z takim budżetem można już stać się nieco wybrednym w kwestii obudowy i jakości wykonania. Zwłaszcza jeśli laptop ma służyć jako mobilne narzędzie pracy, które będzie przemieszczać się razem z Wami.

Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze – na materiał, z którego wykonana jest obudowa; w tym przypadku nie tylko aluminium jest synonimem solidności, tworzywo sztuczne również, oczywiście jeśli charakteryzuje się wysoką jakością. Kolejna istotna kwestia sprowadza się do sprawdzenia, czy wszystkie elementy są ze sobą właściwie spasowane, a także czy za bardzo nie uginają się pod naciskiem.

Karta graficzna, procesor, RAM

W kwestii podzespołów – tutaj już wiele zależy od tego, jakie macie plany wobec swojego laptopa. Do biurowych zastosowań na przykład w pełni wystarczy zintegrowana karta graficzna, ale już na przykład laptopy gamingowe posiadają dedykowane GPU, niezbędne do tego, by radzić sobie z bardziej wymagającymi grami.

Jeśli mowa o procesorach, z budżetem do 3000 zł znajdziecie w większości 4-rdzeniowe jednostki od Intela i AMD, które gwarantują wysoki komfort pracy przy standardowych zadaniach.

Co się zaś tyczy RAM-u, rozsądnym minimum pamięci – zarówno do pracy, jak i do gier oraz multimediów – jest 8 GB. Dokładnie tyle, ile mają wszystkie laptopy z naszego rankingu (nic nie stoi na przeszkodzie, aby pamięć RAM rozbudować).

Ekran

Tutaj również musimy zacząć od truizmu o tym, że wybór przekątnej ekranu, typu matrycy etc. w dużej mierze zależy od osobistych preferencji, a także przeznaczenia laptopa. W notebookach stworzonych z myślą o grach jednym z głównych kryteriów jest na przykład częstotliwość odświeżania ekranu, która może stanowić istotny czynnik wpływający o przebieg wirtualnych rozgrywek.

Jeżeli większość czasu z laptopem spędzacie w domu, dobrym wyborem będzie ekran z matrycą o przekątnej 15,6 – 17,3”. Dla „mobilnych” użytkowników, często podróżujących, pracujących w różnych miejscach i warunkach, dobrym rozwiązaniem będą laptopy 14-calowe, mniejsze i zarazem lżejsze, koniecznie z matową powłoką matrycy, która zapewni odpowiedni komfort pracy przy różnym świetle.

Warto wspomnieć, że w tym przedziale cenowym znajdziecie już laptopy z solidnymi matrycami IPS; dzięki dobrze odwzorowanym barwom, szerokim kątom widzenia i wysokiej jakości obrazowi świetnie nadadzą się do gier, oglądania filmów i seriali oraz do prostej obróbki graficznej.

Bateria

W kontekście użytku mobilnego czas działania na baterii jest kwestią absolutnie priorytetową. Jeśli więc poszukujecie laptopa, który nie będzie zmuszać Was do nerwowego rozglądania się za gniazdem sieciowym co kilka kwadransów, przed wybraniem konkretnego modelu warto zweryfikować szacunkową długość pracy akumulatora.

Jakie marki znajdziemy wśród laptopów do 3000 zł?

Wśród laptopów w przedziale cenowym od 2 do 3 tysięcy zł znajdziecie modele takich producentów, jak Lenovo, Microsoft, HP, ASUS, Dell, Acer czy Huawei.

Ranking TOP 10 laptopów do 3000 złotych. Lipiec 2024


Zobacz również:

* Podane ceny są aktualne na dzień publikacji rankingu