Od „iPhone’a na sterydach” do (prawie) Maka. Jak zmieniał się iPad – najsłynniejszy tablet świata?

Jeżeli jakieś urządzenie można nazwać definicją tabletu, to zdecydowanie jest nim iPad. Ostatnie przełomowe urządzenie, nad jakim pracował Steve Jobs, ujrzało światło dzienne w 2010 roku. Od tego czasu historia iPada zaliczyła wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji, z których każdy złożył się na ogromny sukces tabletu od Apple, który jest najpopularniejszym tego typu urządzeniem na świecie. Poznaj historię modeli iPada.

Historia iPada – jak powstał pierwszy tablet Apple?

iPad nie był pierwszym tabletem na świecie. Ba, nie był pierwszym tabletem od Apple! Brzmi szokująco? Ależ skąd. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiały się już na przełomie lat 80. i 90. W 1992 roku Microsoft zaprezentował wersję Windowsa 3.1 nazwaną „Windows for Pen Computing”, która była przeznaczona do przenośnych urządzeń obsługiwanych za pomocą rysika. Dzięki temu sprzęty z ekranami dotykowymi stały się dużo bardziej przystępne dla szerszego grona odbiorców.

W 1993 roku Apple zaprezentowało Apple Newton MessagePad 100 – elektroniczny organizer z funkcją rozpoznawania pisma odręcznego. Urządzenie nie odniosło rynkowego sukcesu, ale było niewątpliwie kamieniem milowym w rozwoju tego typu urządzeń. Newton posiadał czarno-biały wyświetlacz i był całkowicie zależny od rysika. Firma stworzyła również prototyp mocniejszego tabletu opartego na PowerBooku, który nazwała PenLite, ale zdecydowała się go nie wprowadzać na rynek.

Chociaż prawdziwa historia iPada zaczyna się na dobrą sprawę wraz z prezentacją iPhone’a w styczniu 2007 roku, pierwsze pomysły pojawiały się już w 2002 roku, a bardziej zaawansowane prace ruszyły w 2004 roku. Niedługo później zostały jednak ograniczone, gdyż priorytetowym projektem stał się smartfon z nadgryzionym jabłuszkiem. I to właśnie spektakularny sukces iPhone’a nadał pędu projektowi tabletu. Apple miało świetną technologię, dobry system operacyjny i atrakcyjny, charakterystyczny design. Co z tego wyszło?

Urządzenie, w które początkowo mało kto wierzył, a które w mgnieniu oka stało się globalnym fenomenem. Pierwszy w historii model iPada, który dla sceptyków był tylko powiększonym iPhonem, pogrążył rynek netbooków, gdyż oferował podobne funkcjonalności w dużo atrakcyjniejszym wydaniu. Zamieszał także na rynku notebooków, gdyż dla wielu tablet stał się satysfakcjonującym zastępstwem laptopa. A mówimy tylko o pierwszym roku istnienia tego urządzenia na rynku. Przyjrzyjmy się więc historii modeli iPada i zobaczmy, jak ewoluowało to wyjątkowe urządzenie.

Zobacz także:

iPad – od flagowca do budżetowca

1. generacja

Historia iPada rozpoczyna się 27 stycznia 2010 roku. Wtedy to Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPada. Urządzenie posiadało procesor Apple A4 1 GHz, 256 MB RAM, procesor graficzny PowerVR SGX535 oraz 16, 32 lub 64 gigabajty pamięci na dane. Miało oczywiście charakterystyczny przycisk Home i ekran 9,7-cala multi-touch w rozdzielczości 1024 na 768 pikseli. To jedno z kluczowych osiągnięć Apple – przeniesienie tej innowacyjnej wciąż technologii do dużo większego urządzenia.

W związku z tym pierwszy iPad wyglądał jak… Bardzo duży iPhone. Nie miał jednak żadnego aparatu, nawet tego do wideorozmów. Zmodyfikowana wersja iOS, która działała na tablecie, była bardzo ograniczona pod względem wielozadaniowości czy obsługiwanych systemów plików. Jednak możliwość pracy w orientacji poziomej pozwalała podejść do iPada bardziej jak do laptopa.

Dlatego tablet był przedstawiony jako zupełnie nowa kategoria produktu, coś pomiędzy smartfonem a laptopem. Miał być wykorzystywany przede wszystkim do przeglądania sieci, oglądania zdjęć i filmów, grania w gry i czytania książek. Tym ostatni Apple bardzo chciało podkopać dominację Amazona na rynku czytników e-booków. Jak pokazała historia iPada, Apple nie tylko nie zagroziło czytnikowi Kindle, ale dorobiło się kilku nowych pozwów na swoim koncie.

Wbrew początkowym niepokojom, sprzedaż iPada przekroczyła oczekiwania. Do 3 maja 2010 roku rozeszło się ponad 1 milion sztuk tabletu. Pod koniec roku iPady sprzedawały się lepiej niż komputery Mac w ujęciu kwartalnym. To pokazało, że tablety są kategorią, w którą warto inwestować. I Apple nie próżnowało.

2. generacja

Druga generacja iPada została ogłoszona 2 marca 2011 r. i trafiła do sprzedaży już 11 marca. Urządzenie otrzymało spory lifting na zewnątrz i wewnątrz. To taki iPhone 3G wśród iPadów – to, czym urządzenie powinno było być od samego początku. Tablet był o 33% cieńszy i 15% lżejszy od swojego poprzednika i dostał dwurdzeniowy układ Apple A5 – pierwszy tego typu układ w tablecie sprzedawanym na masową skalę.

iPad 2 generacji
Źródło: Apple

Znalazło się także miejsce dla dwóch aparatów – jednego z tyłu (0,7 Mpix), jednego z przodu (VGA) – które wykorzystywane były do rozmów FaceTime. Design iPada 2 stał się w gruncie rzeczy punktem wyjścia dla designu iPadów po dziś dzień, a samo urządzenie uważane jest za jeden z najlepszych tabletów Apple. W historii iPadów to też jeden z najdłużej sprzedawanych tabletów – iPad 2 bowiem był wejściowym modelem aż przez 3 lata.

3. generacja

iPad 3. generacji został zaprezentowany 7 marca 2012 roku i wyglądał bardzo podobnie do poprzednika, gdyż otrzymał tę samą bryłę i te same symetryczne, ale dość grubaśne z dzisiejszej perspektywy ramki. Znacząco różnił się jednak ekran – był to panel Retina w rozdzielczości 2048 na 1536 pikseli. 10 lat temu taka rozdzielczość robiła piorunujące wrażenie, a nawet dzisiaj ekran iPada 3 potrafi zachwycić.

W związku z tym otrzymał mocniejszy procesor A5X, a wyposażanie „lepszych” iPadów w wydajniejszy układ oznaczony dodatkową literą stało się standardem aż do procesora A12Z (2020). Ponadto tablet obsługiwał sieć 4G LTE. Poprawiła się również kamera tylna, która była teraz 5-megapikselowa i wzięta prosto z legendarnego iPhone’a 4s.

4. generacja

Czwarta generacja iPada została ogłoszona po zaledwie pół roku – 23 października 2012 r. Tablet pracował na chipie Apple A6X oraz dostał ulepszoną łączność LTE i Wi-Fi. Najbardziej radykalną zmianą był nowy port zasilania – Lightning, który trafił do równolegle zaprezentowanego iPhone’a 5. Z iPhone’a 5 trafił także aparat przedni, który miał teraz 1,2 Mpix. Jak na tablet – wystarczająco. Na tyle wystarczająco, że Apple nie potrafiło rozstać się z tą rozdzielczością przez prawie 10 lat.

5. generacja

Na iPada 5. generacji przyszło czekać prawie 5 lat, gdyż zaprezentowany w 2013 roku iPad Air stał się początkiem nowej, głównej linii iPadów. Piąta generacja iPada została ogłoszona 21 marca 2017 roku jako „tani” iPad, skierowany do użytkowników domowych i szkół. W związku z tym tablet wykorzystywał chip Apple A9 znany z iPhone’a 6s, a nie mocniejszy wariant A9X, który trafił do iPada Pro. Model przejął niemal 1:1 desing iPada Air, z jego cieńszym profilem i węższymi ramkami ekranu.

Źródło: Apple

Brakowało niektórych funkcji pro, takich jak tylna lampa błyskowa, wyświetlacz True Tone i kompatybilność z Apple Pencil, a pamięć RAM wyniosła tylko 2 GB. Aparat tylny miał 8 Mpix, a aparat przedni wciąż 1,2 Mpix. Trzeba jednak przyznać, że startowa cena 329 USD była całkiem atrakcyjna, a urządzenie wspierane będzie przynajmniej do 2023 roku, gdyż otrzyma system iPadOS 16.

6. generacja

Szósta generacja podstawowego modelu iPada została ogłoszona 27 marca 2018 r. Różniła się tylko i wyłącznie procesorem, gdyż tablet wykorzystywał układ Apple A10 Fusion, który trafił wcześniej do iPhone’a 7. Cała reszta, poza drobnymi usprawnieniami, pozostała bez zmian. Dodatkiem, który miał jeszcze mocniej promować taniego iPada jako produkt edukacyjny, była obsługa Apple Pencil 1. generacji. To ten, którego ładowało się poprzez wpinanie do portu Lightning tabletu i wyglądał wtedy jak piorunochron.

7. generacja

Siódmy w historii model iPada został ogłoszony 10 września 2019 roku i trafiła na rynek 25 września. Apple zaczęło wreszcie „grzebać” przy podstawowym iPadzie. Ekran miał teraz przekątną 10,2 cala, ramki ekranu zostały zwężone, a urządzenie minimalnie urosło wzdłuż i wszerz. Dodano obsługę akcesoriów łączących się poprzez Smart Connector, takich jak etui z klawiaturami. Procesor A10 Fusion pozostał bez zmian, ale wspierały go tym razem już 3 GB RAM.

8. generacja

Ósma generacja iPada została ogłoszona 15 września 2020 r. Zachowała design 7. generacji, ale dostała zasłużony upgrade – w środku znalazł się procesor Apple A12 Bionic, znany z iPhone’a Xs. Oferował 40 procent szybszą moc procesora i aż dwukrotny skok wydajności graficznej względem procesora A10.

9. generacja

Dziewiątą generację taniego modelu iPada ogłoszono i wydano 14 września 2021 r. Kolejny raz Apple poprawiło wiele trapiących poprzednika problemów. Przede wszystkim wymieniono aparat przedni, który pamiętał zamierzchłe czasy iPhone’a 5 – ostatniego modelu, do którego podobno przyłożył rękę Steve Jobs. Zamiast słabiutkich 1,2 Mpix, na froncie zagościła 12-megapikselowa, szerokokątna jednostka, godna 2021 roku.

Ponadto przedni aparat dostał funkcję Center Stage, która śledzi osoby znajdujące się w kadrze. Poprawiony został także wyświetlacz Retina, który wyposażono w technologię True Tone.  Automatycznie dostosowuje ona temperaturę barwową ekranu do oświetlenia otoczenia. Obiektyw tylny to wciąż skromne i zabytkowe 8 Mpix, ale szczerze – kto robi zdjęcia tabletem?

iPad Mini – mniejszy nie znaczy gorszy. W większości przypadków

1. generacja

Pierwsza generacja iPada Mini ujrzała światło dzienne 23 października 2012 r. i trafiła do sprzedaży zaledwie tydzień później. Był to w zasadzie zmniejszony iPad 2 – także wykorzystywał układ Apple A5 i miał 512 MB RAM, otrzymał niemal identyczne pozostałe podzespoły, aczkolwiek wyróżniała go obsługa LTE. Front tabletu zajmował ekran o przekątnej 7,9 cala w rozdzielczości 1024 × 768. Dostał ponadto kamerę przednią 1,2 Mpix i 5-megapikselową kamerę tylną wziętą prosto z iPada 3.

Co jednak istotne, miał odświeżony design względem dużych modeli – węższe ramki ekranu i zaledwie 7,1 mm grubości oraz 310 g wagi. Design ten przejął później większy iPad Air. W ten sposób mały model iPada miał konkurować z rozwijającym się sektorem mini tabletów, takich jak Kindle Fire i Nexus 7. Spotkał się jednak z odrobiną krytyki, przede wszystkim ze względu na przeciętną moc obliczeniową i brak ekranu Retina.

2. generacja

Druga generacja iPada Mini została ogłoszona 22 października 2013 r. i trafiła do sprzedaży 12 listopada. Jak większość drugich generacji u Apple, tutaj także znikła większość rażących błędów poprzednika. To w gruncie rzeczy zmniejszony iPad Air, który został zaprezentowany równolegle z iPadem Mini. Ekran był tym razem pełnoprawną Retiną, procesor to flagowy Apple A7, aparaty pozostały co prawda bez zmian, ale pamięć RAM wzrosła do rozsądnego 1 GB.

3. generacja

Trzecia generacja iPada Mini została przedstawiona 16 października 2014 r., wydana 22 października i… nie różniła się prawie niczym od poprzednika. Jedyną różnicą było dodanie Touch ID i nowy, złoty kolor. Bez zaskoczenia więc chętniej wybierany był iPad Mini 2, który kosztował 100 USD mniej, a krytycy nie szczędzili wyrazów zniesmaczenia tym skokiem na kasę.

iPad Mini 3 generacji
Źródło: Apple

4. generacja

iPad Mini 4. generacji zadebiutował i trafił do sklepów 9 września 2015 r. Wykorzystywał układ Apple A8 z koprocesorem ruchu Apple M8 (znane z iPhone’a 6), które wspierały 2 GB RAM. Wreszcie ulepszony został aparat tylny, który miał 8 Mpix. Jednocześnie na rynek trafił iPad Pro z potężnym procesorem A9X oraz w sprzedaży był wciąż iPad Air 2 z procesorem A8X. iPad Mini 4 mocno więc odstawał od większych braci i Apple zdecydowanie nie wiedziało, co zrobić z małym iPadem. Pozostał więc w sprzedaży i zapisał się w historii modeli iPada jako ten, który był najdłużej dostępnym iPadem bez oficjalnego następcy.

5. generacja

Piąty w historii iPad Mini został ogłoszony i wydany 18 marca 2019 roku – 3,5 roku po poprzedniku, który zdążył się solidnie zestarzeć. Z zewnątrz wygląda znajomo, bo to dosłownie pomniejszony iPad Air 3, wliczając w to dużo lepszy, 7-megapikselowy aparat przedni. iPad Mini 5 wykorzystywał najnowszy wówczas chip Apple A12 Bionic i dostał 3GB RAM. Posiadał w pełni laminowany wyświetlacz Retina oparty na technologii True Tone. Nareszcie iPad Mini nie był już słabszy od siostrzanych modeli.

6. generacja

Szósta generacja iPada Mini zadebiutowała 24 września 2021 r. Wykorzystuje chip Apple A15 Bionic i ma 4 GB RAM. Jego 12-megapikselowy aparat przedni Ultra Wide otrzymał funkcję Center Stage, podczas gdy 12-megapikselowy aparat tylny miał większe przesłony, lampę błyskową True Tone i Smart HDR. iPad Mini 6 ma port USB-C, ulepszone głośniki stereo w układzie poziomym i jaśniejszy wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 8,3 cala. Największą zmianą jest jednak design, wzorowany na iPadzie Air 4. generacji, czyli z symetrycznymi ramkami dookoła ekranu i płaskimi krawędziami bocznymi.

iPad Air – cieńszy znaczy lepszy

1. generacja

Pierwszy iPad Air został przedstawiony światu 22 października 2013 roku i zastąpił dotychczasową linię „zwykłych” iPadów. Wykorzystywał najnowszy chip Apple A7, miał 1 GB pamięci RAM, aparat 5 Mpix z tyłu i 1,2 Mpix z przodu. iPad Air był wówczas największą zmianą w historii iPada – urządzenie miało dużo węższe ramki ekranu, było bardzo cienkie (7,5 mm) i ważyło 22% mniej od poprzednika. Design iPada Air w niemal niezmienionej formie jest kontynuowany do dziś w podstawowej linii iPadów.

2. generacja

Druga generacja iPada Air została ogłoszona 16 października 2014 r. i trafiła do sklepów tydzień później. Tablet ten dostał wszystko, co najlepsze – wydajny chip Apple A8X, 2 GB RAM, Touch ID i 8-megapikselowy aparat główny. Ponadto wyświetlacz był w pełni laminowany i pokryty powłoką antyrefleksyjną. To taki iPad Pro, zanim „Pro” zaczęło pojawiać się w nazwach tabletów od Apple.

Ale rok 2014 to w historii iPadów też czas pewnego kryzysu tożsamości. Na rynek trafił wówczas iPhone 6 Plus, którego 5,5-calowy ekran dla wielu użytkowników skutecznie zastępował tablet. Rosnąca  popularność „phabletów” wstrząsnęła nieco rynkiem tabletów i na długie lata Apple zapomniało o iPadzie Air, przenosząc siły na iPada Pro.

3. generacja

iPada Air 3. generacji ogłoszono dopiero 18 marca 2019 r. i wydany 25 marca, ponad 4 lata po premierze poprzednika. Tablet przejął design iPada Pro 10,5 i oferował kompromis pomiędzy tanim iPadem, a przeprojektowanym i superwydajnym iPadem Pro 2018 z procesorem A12X.

iPad Air 3 pracował na procesorze Apple A12 Bionic (ten z iPhone’a Xs) wspieranym przez 3 GB RAM. Przednia kamera dostała zasłużony upgrade i miała 7 Mpix. Wyświetlacz nie obsługiwał co prawda wysokiej częstotliwości odświeżania ProMotion, ale wspierał pierwszą generację Apple Pencil, a także klawiatury i inne akcesoria pomyślane wcześniej o iPadzie Pro 10,5. Do tego zestaw naprawdę dobrych głośników i całkiem rozsądna, jak na te parametry, cena.

4. generacja

Czwarta generacja iPada Air zadebiutowała 15 września 2020 r. i trafiła do sprzedaży 23 października. Tablet otrzymał całkowitą zmianę designu, wzorowaną na iPadzie Pro 2018. Dzięki temu tablet współpracował ze wszystkimi akcesoriami pomyślanymi o droższym urządzeniu. Wyposażono go w chip Apple A14 Bionic (z iPhone’a 12) oraz 4 GB RAM, a port Lightning zastąpiono portem USB-C. Ekran, chociaż nie obsługiwał ProMotion, mógł pochwalić się szeroką gamą kolorów i True Tone.

5. generacja

iPad Air 5. generacji, zaprezentowany 8 marca 2022 roku, zachował design i funkcjonalności poprzednika. Otrzymał jednak procesor Apple M1, który wspierało aż 8 GB pamięci RAM. To ten sam układ, który zastosowano w iPadzie Pro 5. generacji. iPad Air w ten sposób jeszcze bardziej zbliżył się do iPada Pro. Stał się dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują sprzętu z wysokiej półki, ale w nieco bardziej rozsądnej cenie.

iPad Air 5 mógł się pochwalić tylną kamerą 12 MP i ultraszerokokątną kamerą przednią 12 MP z funkcją Center Stage, która automatycznie śledzi użytkowników, aby utrzymać ich w kadrze. iPad Air 5 nie dostał jednak Face ID, ale tradycyjny czytnik linii papilarnych Touch ID. 

6. generacja

Najnowsza generacja iPada Air została zaprezentowana 7 maja 2024 roku podczas konferencji „Let loose”. Po raz pierwszy Apple podzieliło linię Air i wprowadziło dwa modele. Pierwszy iPad Air jest bezpośrednim następcą poprzedniej wersji i ma przekątną 11 cala. Drugi model jest dostępny z ekranem o przekątnej 13 cala, podobnym do iPada Pro.

Oprócz tego najnowsza generacja iPadów Air została wyposażona w procesor M2, który oferuje trzykrotnie większą szybkość niż modele z procesorem A12 oraz o 50% szybszą wydajność w porównaniu do poprzedników z chipem M1. 

iPad Pro – twórcze remedium na kryzys tabletów

1. generacja

Rok 2014 to kryzysowy moment w historii iPada, gdyż rynek zaczęły zalewać smartfony z coraz większymi ekranami. Remedium na przyszłość tabletów miał być iPad Pro – flagowy tablet skierowany do profesjonalistów. 

Pierwsza generacja została ogłoszona 9 września 2015 r. i trafiła do sprzedaży 11 listopada (wersja 12,9 cala). Pierwszy model iPada Pro otrzymał procesor A9X, 4 GB RAM i pierwszy raz w historii złącze Smart Connector, które umożliwiało podpinanie akcesoriów takich jak etui z klawiaturą. Ponadto wraz z iPadem Pro do sprzedaży trafił Apple Pencil — rysik z czułością na nacisk i wykrywaniem kąta pochylenia. iPad ten przejął aparaty z iPada Air – 8 Mpix z tyłu i 1,2 Mpix z przodu.

Mniejszy model, iPad Pro 9,7-calla pojawił się dopiero w marcu 2016 r. Dostał tylko 2 gigabajty pamięci RAM i nieco wolniejszą wersję A9X, ale w ramach rekompensaty wprowadzono Retina Flash do zdjęć selfie i lampę błyskową True Tone z tyłu. Technologia True Tone została również zastosowana do jego wyświetlacza, który teraz był w stanie dopasować temperaturę barwową do oświetlenia otoczenia. iPad Pro 9,7 dostał także znacznie ulepszony zestaw aparatów – 12 Mpix (tył) i 7 Mpix (przód).

2. generacja

Druga generacja iPada Pro została ogłoszona 5 czerwca 2017 r. i trafiła do sprzedaży 13 czerwca. Wykorzystywała chip Apple A10X i 4 GB RAM. Najważniejsze parametry były tym razem identyczne dla obydwu rozmiarów. Ekran Retina obsługiwał ProMotion, czyli odświeżanie w 120 Hz, True Tone, a także treści w HDR i miał aż 500 nitów jasności. Zestaw aparatów nie uległ znaczącej zmianie względem modelu 9,7 sprzed roku, ale wzrosła jasność głównego obiektywu. Ponadto mniejszy model miał teraz przekątną 10,5 cala, a ramki ekranu zostały znacznie zwężone.

3. generacja

Trzecia generacja iPada Pro została ogłoszona 30 października 2018 r. i wydana 7 listopada. To najbardziej radykalna zmiana w historii iPada. iPad Pro 2018 dostał zupełnie nowy design – z płaskimi pleckami i krawędziami bocznymi oraz symetrycznymi ramkami ekranu. Apple ponadto zastąpił uwierzytelnianie biometryczne Touch ID jego twarzowym odpowiednikiem, czyli skanerem Face ID. 

Mniejszy model był teraz 11-calowy, większy niezmiennie 12,9-calowy, a jasność ekranów wzrosła do 600 nit. Port Lightning zastąpiło USB-C. Model miał procesor Apple A12X Bionic i 4 GB RAM lub 6 GB w przypadku modelu z 1 TB pamięci na dane.

4. generacja

Czwarta generacja iPada Pro trafiła do sprzedaży w dniu swojej zapowiedzi, 18 marca 2020 r. Używała układ Apple A12Z, który w praktyce był procesorem A12X z odblokowanym dodatkowym rdzeniem graficznym. Tym razem wszystkie warianty pamięciowe dostały tyle samo, 6 GB pamięci RAM. Do 12-megapikselowego aparatu głównego dołączył 10-megapikselowy aparat szerokokątny. Ten model iPada dostał też czujnik LiDAR, który odpowiadał za skanowanie przestrzeni w 3D, co znajduje zastosowanie w aplikacjach AR.

5. generacja

Premiera iPada Pro 5. generacji odbyła się 20 kwietnia 2021 roku, tablet został wydany natomiast 21 maja. To największy przełom w dziedzinie stosowanych procesorów, gdyż po raz pierwszy do tabletu Apple trafił procesor klasy desktop, czyli M1. Zestaw aparatów tylnych nie uległ zmianie, ale przednia kamera miała teraz 12 Mpix i technologię Center Stage. Ponadto 12,9-calowy wariant otrzymał ekran Liquid Retina XDR oparty na technologii mini-LED.

6. generacja 

Kolejny model ujrzał światło dzienne 26 października 2022 roku. Nowy iPad Pro zyskał nową jakość funkcji zbliżeniowej Apple Pencil, rejestruje obrazy wideo ProRes, a do tego ma superszybkie Wi‑Fi 6E i nadzwyczajne funkcje systemu iPadOS 16.

Nowy iPad Pro wyróżnia się nową jakością funkcji zbliżeniowej Apple Pencil i superszybką łącznością bezprzewodową. Ma też najbardziej zaawansowany wyświetlacz mobilny na świecie, Pro aparaty, Face ID, interfejs Thunderbolt i system czterech głośników.

Oprócz tego zastosowano w nim procesor M2, który otworzył nową generację czipów Apple z serii M. Dzięki niemu iPad Pro zyskuje jeszcze bardziej rewolucyjną wydajność i funkcjonalność, a do tego najlepszą w branży energooszczędność, zunifikowaną pamięć RAM i wyjątkowe technologie.


7. generacja

Najnowszy iPad Pro został zaprezentowany 7 maja 2024 roku. 

Wraz z najnowszymi tabletami iPad Pro, Apple wprowadziło na rynek nowy procesor – Apple M4. Nowy układ, wykonany w zaawansowanej litografii 3 nm, nie tylko jest bardziej kompaktowy, co przyczyniło się do zmniejszenia grubości urządzenia, ale także jest znacznie bardziej energooszczędny.

Przyszłość iPada. Czy tablet zastąpi MacBooka?

Tak jak pierwotnie był krytykowany za bycie powiększonym iPhonem, tak współcześnie iPad staje się bliźniaczo niemal podobny do MacBooka. Nie tylko najnowszy iPad Pro otrzymał procesor M1 (i najprawdopodobniej dostanie procesor M2), ale wiele funkcji nadchodzącego iPadOS 16 jest żywcem wziętych z zapowiedzianego w czerwcu 2022 MacOS Ventura. Między innymi udoskonalona wielozadaniowość, praca z wieloma oknami aplikacji jednocześnie czy możliwość podłączania kilku zewnętrznych monitorów – te funkcje zarezerwowane dotychczas tylko dla komputerów dostępne będą także na tablecie.

Czy iPad zastąpi kiedyś MacBooka? Wiele użytkowników, którzy nie potrzebują zaawansowanych aplikacji tworzonych z myślą o komputerach, wybiera właśnie tablet, który jest kompaktowy i wszechstronny. Jednak Apple intensywnie rozwija Maki na autorskich procesorach, które sprzedają się jak świeże bułeczki. Nie sądzę więc, aby Tim Cook prędko zrezygnował z „tradycyjnych” laptopów. Ale kto wie, czym jeszcze zaskoczy nas historia iPadów. Pozostaje pilnie obserwować konferencje i premiery Apple.

Poznaj tablety Apple iPad w x-komie