Jaki tablet wybrać? Sprawdź najlepsze tablety 2023 roku. Oto nasz ranking TOP 10

Są laptopy, są smartfony – i są tablety, które łączą cechy obu poprzednich urządzeń mobilnych. Zastanawiasz się nad zakupem takiego sprzętu, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Z pomocą przychodzi Ci nasz ranking tabletów. Dowiesz się z niego nie tylko, jakie są istotne parametry przy podejmowaniu decyzji. A także poznasz propozycje najlepszych tabletów spośród dostępnych na rynku w 2023 roku,

Tablety 2023: jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wydajność podzespołów i przełożenie na pracę

Wpływ na nią ma kilka aspektów. Przede wszystkim chodzi tu o zamontowany procesor (i posiadaną przez niego liczbę rdzeni), ale także dostępną pamięć RAM. Te podzespoły przełożą się na pracę tabletu, który może działać z większą sprawnością (przy minimum sześciu rdzeniach i 3 GB RAM-u) lub mniejszą (wariant z czterema rdzeniami i 2 GB pamięci operacyjnej). Do tego dochodzi zainstalowany system operacyjny (Android, iOS…) – i co równie ważne – jego  wersja.

Osobną kwestią jest natomiast pojemność baterii, czas pracy, na który dany akumulator pozwala i szybkość ładowania. Wiąże się to z procesorem (który może zużywać mniejsze lub większe ilości energii), jednak przede wszystkim będzie to intensywność i częstotliwość wykorzystywania tabletu. Stąd też aspekt wydajnościowy mocno łączy się z przeznaczeniem tabletu. Tym czy będziesz używać go sporadycznie i bardziej w celach rozrywkowych (tu pytanie jakich – czy tylko oglądania filmów na YT, czy także grania w gry), czy jednak ma być to narzędzie codziennej pracy, zastępujące laptopa.

Ilość pamięci wewnętrznej

Obok pamięci RAM istotna jest niewątpliwie także pamięć wbudowana, czyli tak w której będziesz przechowywać różnego rodzaju pliki. Tu znowu wszystko zależy od tego, do czego planujesz wykorzystywać tablet i jakie treści oraz w jakich ilościach zamierzasz gromadzić w jego pamięci. Przy ograniczonym użytkowaniu może wystarczyć 16 GB, jednak do przechowywania licznych zdjęć, filmów, gier, programów i dokumentów lepiej poszukać tabletu z pamięcią sięgającą 64 GB albo i więcej – 128, 256 czy nawet 512. Te ostatnie wartości są sugerowane zwłaszcza, gdy planujesz używać tabletu jak laptopa.

Wiele tabletów oferuje możliwość rozbudowania pamięci za pomocą odpowiedniej karty. Nie jest to jednak standard w każdym urządzeniu tego typu, dlatego warto ten aspekt sprawdzić. Podobnie jak to, jakiego rodzaju nośnik może obsłużyć (dobrze jest też upewnić się ile złączy i jakiego rodzaju dany model posiada – na wypadek konieczności podpięcia nośnika zewnętrznego). 

Ekran w tabletach – przekątna, rozdzielczość i rodzaj

Korzystanie z tabletu odbywa się zasadniczo za pośrednictwem ekranu. Służy on zarówno do zarządzania materiałami i aplikacji, jak i oglądania ich. Dlatego też istotna jest jego wielkość, a także rozdzielczość oraz rodzaj zastosowanej matrycy. Ta ostatnia kwestia przekłada się zwłaszcza na jakość obrazu – poziom jasności czy głębię kolorów.

Raz jeszcze pojawia się kwestia przeznaczenia tabletu. Z mniejszymi ekranami (o przekątnej 8 cali) nadadzą się bardziej do zwykłego korzystania z internetu. Będą one także łatwiejsze w transporcie. Rozdzielczość przy takim użytkowaniu może wynosić także 1280 x 800. 10-calowe i większe ekrany sprawdzają się bardziej do gamingu, oglądania filmu czy korzystania z wielu programów. 

Przy większym ekranie lepiej wypada także rozdzielczość FHD lub większa. Jeśli chodzi o rodzaj matrycy, najpopularniejszym jest IPS. Gdy zależy Ci na jak najlepszej jakości obrazu (choćby pod kątem filmów czy gier), skorzystaj z matrycy Super AMOLED lub charakterystycznej dla produktów marki Apple – Retina.

tablet apple na studia

Rozmiary i wykonanie tabletu

Rozmiar ekranu czy wielkość baterii łączy się z innym istotnym aspektem, jakim są ogólne gabaryty tabletu. A to z kolei przekłada się na inną wspomnianą powyżej kwestię, czyli mobilność. Jeśli wiesz, że będziesz się często przemieszczać z tabletem, wybierz taki, który nie będzie dla Ciebie zbytnim balastem i który da się wygodnie zmieścić w torbie czy plecaku.

Na kwestię wagi wpływ mają także materiały, z których wykonana jest obudowa. Na rynku znajdziemy tablety, które mają ją z aluminium, tworzywa sztucznego lub połączenia obu tych materiałów. Wykonanie obudowy łączy się też z jej wytrzymałością. Większa jest przy metalowych i zrobionych z wysokojakościowego plastiku. Mniejsze znaczenie ma być może sam design tabletu. Niemniej wielu producentów dba o to, by ich sprzęty były nie tylko wytrzymałe, ale i stylowe.

Łączność, aparaty i pozostałe kwestie,  o których warto pamiętać

Wśród innych elementów tabletów, na które dobrze jest zwrócić uwagę, znajdują się niewątpliwie opcje połączeń dodatkowych. Standardowo masz do dyspozycji łączność Wi-Fi oraz Bluetooth. Niektóre modele posiadają jednak wbudowany modem LTE, który jest bardziej stabilny niż Wi-Fi, a także bezpieczniejszy. Przez to może być opcją dobrą, jeśli zamierzasz często podróżować z tabletem.

Jeśli przy pomocy tabletu chcesz również wykonywać fotografie lub nagrywać filmy, sprawdź, w jakiego rodzaju obiektywy wyposażony został interesujący Cię model i jakie możliwości nagrywania oferuje (HD czy 4K). Z kwestii związanych z bezpieczeństwem, dobrze jest zwrócić uwagę na dostępne zabezpieczenia biometryczne, ale też na czy obudowa zapobiega wyślizgnięciu się z ręki i czy ekran ma szkło ochronne. 

Warto też sprawdzić takie elementy jak rodzaj i rozmieszczenie głośników czy dodatkowe akcesoria. Na przykład rysik, który umożliwia szkicowanie i notowanie. Jest to opcja dobra, jeżeli do tych czynności nie potrzeba Ci tabletu graficznego lub chcesz poćwiczyć, nim zdecydujesz się na jego zakup w przyszłości.

Jaki tablet wybrać?

Tablet dla Gracza

W powyższych akapitach często pojawiał się motyw gier, które są jedną z częstych form rozrywki dla użytkowników tabletu. Czym powinien się cechować tablet dla gracza? Ekranem o przekątnej przynajmniej 9-10 cali oraz minimalnej rozdzielczości FHD. Podzespoły powinny być również z tych mocniejszych, a więc sześcio- lub ośmiordzeniowy procesor oraz minimum 3 GB RAM-u. A także przynajmniej 32 GB pamięci wewnętrznej.

Parametry te dotyczą oczywiście gier bardziej zaawansowanych. Przy prostszych tytułach (oraz ograniczonej ich liczbie) można postawić na mniej wydajne podzespoły czy mniejszą rozdzielczość ekranu. Na pewno przyda się natomiast bateria, która pozwoli na dłuższą rozgrywkę w jednym cyklu, jak również dobre głośniki stereofoniczne ze wzbogacającymi je technologiami (np. Dolby Atmos).

Tablet dla Dziecka

Kwestia tabletu dla dziecka nastręcza niewątpliwie wątpliwości. Także związanych z tym, ile czasu maluch może spędzać z takim sprzętem i czy w ogóle mu go dawać. Z drugiej strony, nie da się ukryć, że to gadżet, który może być dla dzieciaków również pożyteczny (jako zabawka edukacyjna). Wystarczy zatem przestrzegać pewnych zasad – np. pamiętać o limitach czasowych czy o tym, by malec nie korzystał z tabletu przed snem.

No dobrze, ale jaki powinien być tablet dla dziecka? Na pewno nie za duży i poręczny, tak, by mogło je łatwo utrzymać w rękach. Biorąc pod uwagę możliwe przygody ze sprzętem, dobrze wybrać model z zabezpieczeniami przed upadkiem czy wstrząsami oraz generalnie solidny. Ekran powinien mieć przekątną 7-10 cali, a rozdzielczość HD lub FHD. 

Istotna jest na pewno wytrzymała bateria, a także dopasowany do wieku dzieciaka interfejs (im młodsza pociecha, tym powinien być on prostszy), jak również możliwość aktywowania blokady rodzicielskiej.

Tabletom do dziecka poświęciliśmy nawet osobny ranking:

Sprawdź też:

Jaki tablet wybrać — najczęściej pojawiające się pytania:

Ceny tabletów są bardzo zróżnicowane. Podstawowy sprzęt można kupić już w granicach 400 – 500 zł, jednak trzeba mieć świadomość, że posłuży on tylko do podstawowych zadań. Będzie także dobrym wyborem, jeśli chodzi o pierwszy tablet dla dziecka. Tablety z wyższej półki potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych (np. iPad Pro). Możliwości takich sprzętów niejednokrotnie przekraczają te, które oferuje wiele laptopów.

Wybierając tablet, trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Pierwszą jest określenie, do czego ten tablet ma nam posłużyć. Inne wymagania będziemy stawiać sprzętowi, który ma być mobilnym narzędziem pracy, a inne tabletowi, które będzie służył dziecku do gier czy filmów. Znając już jego przeznaczenie, należy dobierać odpowiednie parametry.

Najtańsze tablety, czyli takie, których cena mieści się w przedziale do 500 zł nie będą oferowały spektakularnych możliwości. Taki tablet najlepiej sprawdzi się do przeglądania internetu, oglądania filmów lub grania w niewymagające gry. W przypadku najtańszych sprzętów należy zatem zwrócić przede wszystkim uwagę na wielkość ekranu, jakość wyświetlanego obrazu oraz wytrzymałość baterii. Do 1000 zł złotych można już kupić sprzęt o znacznie lepszych parametrach, jednak wciąż nie będą to sprzęty, które sprawdzą się do bardziej wymagających gier.

Ranking polecanych tabletów

Ceny proponowanych produktów są aktualne na czas publikacji rankingu.

Nasz ranking