Samsung Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra. Nadeszły kolejne dwa galaktyczne notatniki

Smartfony Samsung Galaxy Note rozpościerają galaktyczne skrzydła, a najnowsze notatniki oferują dużo więcej niż ich przodkowie. Rok 2020 przyniósł kolejną podwójną premierę. Konferencji przyświecało hasło „work and play”, a debiutujące produkty mieniły się barwą mistycznej miedzi. W takiej oto atmosferze zaprezentowano Galaxy Note 20 i Galaxy Note 20 Ultra.

Stworzone do pracy i zabawy – Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra

Rok 2020 zaskakuje od pierwszych dni. Chyba każdy przyzna, że z miesiąca na miesiąc oczy otwierały się coraz szerzej, a szczęka opadała coraz niżej. W kwestii zaskoczeń nie zawiódł także Samsung. Na sierpniowym Galaxy Unpacked zaprezentowano znowu aż dwa nowe galaktyczne notatniki – Samsung Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra.

Do sprzedaży trafiło jednak więcej modeli i mówić można w zasadzie o trzech nowych notatnikach – Galaxy Note 20 | Note 20 5G | Note 20 Ultra. Podstawowy Galaxy Note występuje zatem w dwóch wersjach. Tańszej, pozbawionej wsparcia dla sieci nowej generacji lub wycenionej dokładnie o 500 zł więcej, wyposażonej w stosowny modem do obsługi 5G. Oprócz tego między Galaxy Note 20 a Galaxy Note 20 5G nie występują żadne inne różnice.

Galaxy Note 20 5G
Źródło: Samsung

Ceny Galaxy Note 20 | Note 20 5G | Note 20 Ultra i mistyczne kolory

A skoro o różnicach w cenie padło już kilka słów, od tej jakże wyczekiwanej informacji warto zacząć. W 2020 roku Samsungi wyceniono, mówiąc wprost, dość wysoko. Cenowo smartfony z serii Galaxy Note 20 przebiły debiutujące poprzedniego roku notatniki dziesiątej generacji. Ten fakt nie powinien jednak szokować. Szalony, galopujący rok 2020 zmienia dużo także w kwestii windujących cen i to w każdej branży. Nic dziwnego zatem, że postrzegane od lat jako unikatowe i wyczekiwane wręcz z ciarkami na plecach smartfony z serii Galaxy Note osiągają takie wartości.

  • Samsung Galaxy Note 20 kosztuje 4 349 zł
  • Samsung Galaxy Note 20 5G kosztuje 4 849 zł
  • Samsung Galaxy Note 20 Ultra GB kosztuje 5 949 zł

Całej konferencji przyświecał kolor Mystic Bronze, określany przez odbiorców jako miedziany. W takich też odcieniach dostępny jest każdy z zaprezentowanych produktów, czyli również oba notatniki. W mistycznym brązie oba mają także matową teksturę. Jednak Galaxy Note 20 Ultra będzie dostępny także w błyszczącej czerni, a Galaxy Note 20 (z i bez 5G) w matowych mistycznych szarościach i zieleniach.

Tak zatem prezentuje się lista wszystkich modeli wraz z ich „mistycznymi” wersjami kolorystycznymi:

Samsung Galaxy Note 20 | Note 20 5G | Note 20 Ultra


Konstrukcja i design Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra

Pierwsza, dość zaskakująca różnica tkwi w tworzywie, z którego wykonane zostały plecki najnowszych galaktycznych notatników. Tylny panel Galaxy Note 20 wykonano ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, nazwanego przez producenta Glasstic 3D, będącego połączeniem plastiku z elementami szkła. Model Galaxy Note 20 Ultra ma natomiast już szklane plecki, pokryte Corning Gorilla Glass Victus.

Przód również pokryty jest innym materiałem. W przypadku Samsunga Galaxy Note 20 jest to Corning Gorilla Glass 5, natomiast model Galaxy Note 20 Ultra otrzymał najnowsze szkło Corning Gorilla Glass 7 Victus. A skoro mowa już o przednim panelu należy podkreślić, że droższy model ma zakrzywione boki, natomiast górne i dolne rogi są kwadratowe. Podstawowy model pod tym względem wygląda bardziej klasycznie, ma zaokrąglone rogi i płaski ekran.

samsung galaxy note 20 note 20 ultra
Źródło: Samsung

Gabarytowo między modelami nie ma wielkiej różnicy. Same przekątne dzieli zaledwie 0,2”. Natomiast wymiary w Galaxy Note 20 to 161.6 x 75.2 x 8.3 mm i waga 192 g, a w Galaxy Note 20 Ultra 164.8 x 77.2 x 8.1 mm i waga 208 g.

Mówiąc o konstrukcji, koniecznie należy podkreślić, że Galaxy Note 20 i Galaxy Note 20 Ultra są oczywiście, tak jak poprzednicy, wodoodporne i pyłoszczelne. Ich wytrzymałość określa certyfikat IP68.

Podzespoły N980F | N981B | N986B

Na rynek weszły trzy modele nowych Note’ów, jednak dwa z nich, jak już wspomniałam, różnią się jedynie modemem 5G. W opisach posługiwać się będę zatem jedynie nazwami Galaxy Note 20 i Galaxy Note 20 Ultra.

Wyświetlacz AMOLED i nawet 120 Hz

Pierwsza różnica związana z ekranem to wspomniane już zaokrąglenia boków (i ich brak). Samsung Galaxy Note 20 z płaskim ekranem wyposażono w matrycę Super AMOLED Plus Infinity-O i rozdzielczość Full HD+ (2400 x 1080 px). Zagęszczenie pikseli wynosi tu zatem 393 ppi. Odświeżanie ekranu w podstawowej wersji galaktycznego notatnika to standardowe 60 Hz.

Galaxy Note 20 Ultra z zaokrąglonymi bokami ma natomiast wyświetlacz Quad HD+ Dynamic AMOLED 2X Infinity-O (3088 x 1440 px), o zagęszczeniu pikseli aż 496 ppi. To właśnie w Galaxy Note 20 Ultra częstotliwość odświeżania ekranu osiąga 120 Hz. Jednak standardowo, przy codziennym użytkowaniu jest to 60 Hz, a wartości tej nie można zmienić ręcznie. Odświeżanie dostosowuje się bowiem automatycznie do konkretnych treści, czyli na przykład gier czy filmów. Dzięki takiemu zabiegowi wyższa częstotliwość odświeżania ekranu będzie wykorzystywana tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne, co przyczyni się również do lepszego zarządzania energią.

Przekątną ekranu w notatnikach Samsung wciąż jednak przebija konkurencję. Model Galaxy Note 20 Ultra mierzy 6,9”, a taką przekątną wśród smartfonów ma jedynie Samsung z rodziny S20. W wersji podstawowej ekran jest niewiele mniejszy, ponieważ w Galaxy Note 20 przekątna wynosi 6,7”.

Każdy model z 20. serii Galaxy Note ma certyfikat HDR+, który pozwala na wyświetlanie treści w żywych, naturalnych kolorach oraz z zaskakująco głęboką czernią i jasną, czystą bielą. Typ Infinity-O oznacza natomiast, że ekrany są niemal bezramkowe, co zdecydowanie zwiększa komfort projekcji filmowych, sesji gamingowych czy codziennego użytkowania.

Aparaty i coraz więcej megapikseli w Note’ach

Obiektyw selfie

Zostając nadal przy przednim panelu, zacznę od aparatu selfie. W Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra jest to oczko umiejscowione pośrodku górnej krawędzi ekranu. Oba modele wyposażono w ten sam obiektyw o rozdzielczości 10 Mpix, z przysłoną o wartości f/2.2, rozmiarze piksela 1.22 μm i polu widzenia wynoszącym 80°. Dodatkowo przedni aparat otrzymał także Dual Pixel AF, czyli ulepszony autofocus, który dba o wyostrzenie najważniejszych elementów fotografii.

Potrójne aparaty Galaxy Note 20|Note 20 Ultra

Inaczej niż w poprzedniej generacji notatników od Samsunga, gdzie Galaxy Note 10 i Note 10+ wyposażono w te same obiektywy, dodając do wersji z plusem jedynie moduł 3D Depth Camera, Galaxy Note 20 Ultra otrzymał lepsze oczka niż model podstawowy. Łączy je jedynak jeden obiektyw. Oba smartfony oferują aparat ultraszerokokątny 12 Mpix, f/2.2. Pole widzenia jest w nim naprawdę szerokie, ponieważ obejmuje 120°.

galaxy note 20 ultra 5g aparaty
Źródło: Samsung

Pozostałe oczka w modelu Samsung Galaxy Note 20 to szerokokątny 12 Mpix, tutaj z FOV równym 79° oraz teleobiektyw o największej spośród trzech oczek rozdzielczości równej 64 Mpix. Z dodatkowych możliwości fotograficznych koniecznie należy wyróżnić Space Zoom, oferujący 3-krotny hybrydowy zoom optyczny i 30-krotny zoom cyfrowy, optyczną stabilizację obrazu oraz precyzyjny i szybki autofocus.

Więcej? Bardzo proszę. Aparatami Galaxy Note 20 można nagrać film w jakości 8K, a później wyciąć z niego zdjęcie o rozdzielczości 32 Mpix. Ponadto nowe notatniki zyskały ulepszoną funkcję Single Take, która pozwala na zarejestrowanie serii zdjęć i nagrań z jednego ujęcia.

Fotograficzne możliwości Galaxy Note 20 poprawiły się zatem w porównaniu do notatnika zaprezentowanego w 2019 roku, zarówno wersji Note 10, jak i Note 10+. A przecież to nie koniec, bo Galaxy Note 20 Ultra oferuje jeszcze więcej.

We flagowym notatniku od Samsunga mamy dodatkowo, oprócz wspomnianego wyżej obiektywu ultraszerokokątnego, aparat szerokokątny 108 Mpix, f/1.8, teleobiektyw 12 Mpix, f/1.8 oraz laserowy czujnik AF, który poprawia działanie autofocusa przy bliskich odległościach i w słabym oświetleniu.

W Galaxy Note 20 Ultra również jest optyczna stabilizacja obrazu, za to Space Zoom oferuje lepsze możliwości niż w Galaxy Note 20. Są to bowiem 5-krotny zoom optyczny i 50-krotny maksymalny zoom cyfrowy.

Autorski procesor oraz RAM i flash bez szaleństw

Sercem Galaxy Note 20 oraz Note 20 Ultra jest ten sam procesor, czyli 8-rdzeniowy Exynos 990, wykonany w litografii 7nm.  Samsung tworząc serię Galaxy Note zawsze dbał o to, aby wydajność smartfonów, przeznaczonych przecież do wielozadaniowej i zaawansowanej pracy, była na jak najwyższym poziomie. Pokazuje to doskonale historia Samsung Galaxy Note, która zaczęła się w 2011 roku i systematycznie wzbogacana jest nowymi, ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi.

W każdym modelu Galaxy Note 20 pamięć wbudowana wynosi 256 GB, jednak w modelu Galaxy Note 20 Ultra można ją rozszerzyć za pomocą karty pamięci nawet o 1T. Inne są natomiast wartości pamięci RAM. Podstawowy model, czyli Galaxy Note 20 wpierany jest 8 GB RAM, za to Galaxy Note 20 Ultra otrzymał aż 12 GB RAM. Są to jednak te same wartości, które wystąpiły już w Galaxy Note 10|10+.

Ulepszony S-Pen i wzbogacone sterowanie gestem

Kultowy S-Pen oczywiście również poddano ulepszeniom. Przede wszystkim zmniejszono opóźnienia rysika, co jest odpowiedzią na liczne uwagi użytkowników poprzednich Note’ów. Teraz są to kolejno opóźnienia o wartości 26 ms dla Galaxy Note 20 oraz zaledwie 9 ms dla Galaxy Note 20 Ultra. Zdecydowanie będzie to odczuwalna różnica w porównaniu do 42 ms rysika z Galaxy Note 10.

s-pen samsung galaxy note 20
Źródło: Samsung

Pisanie i rysowanie rysikiem o mniejszym opóźnieniu jest o wiele bardziej płynne. A ponadto S-Pen wspomagany sztuczną inteligencją przewiduje kolejne punkty i ruchy użytkownika. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, analizie poddano miliony przykładowych rysunków i pism.

Rysik wzbogacono także o pięć nowych gestów. Trzymając go w dłoni użytkownik może między innymi zrobić screenshot, wrócić do poprzedniej strony czy powrócić prosto do strony głównej.

Bateria i szybkie ładowanie

Baterie może nie mają zawrotnych pojemności, jest to bowiem 4300 mAh i 4500 mAh w Galaxy Note 20 Ultra. Nie można jednak zapominać, że smartfony Samsung potrafią umiejętnie zarządzać zasobami energii. Poza tym każdy z modeli można błyskawicznie zasilić za pomocą szybkiego ładowania 25 W, a w ciągu pół godziny przybywa aż 50% baterii.

Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra oferują także ładowanie bezprzewodowe 15 W oraz obsługują ładowanie zwrotne, dzięki któremu mogą podzielić się energią z wyczerpanym słuchawkami czy zegarkiem.

Praca i zabawa z Galaxy Note 20

Notatki

Skoro mowa o galaktycznych notatnikach to tworzenie plików graficzno-tekstowych również musiało doczekać się kolejnych ulepszeń. W Galaxy Note 20 do swoich szkiców można dodać notatkę głosową, prostować i obrać napisany tekst czy też zmieniać tekst odręczny na cyfrowy. Ponadto dodano możliwość tworzenia i edytowania plików PDF oraz konwersji notatki na slajd PowerPoint.

s-pen note 20
Źródło: Samsung

Tryb DeX

Największa zmiana? Otóż tryb DeX od teraz będzie także bezprzewodowy. Kable wszelkiej maści mogą odejść w zapomnienie, a podłączenie monitora odbywa się dużo sprawniej.

Tryb Samsung DeX
Źródło: Samsung

Samsung wkracza pod ramię z Microsoftem

Na konferencji Galaxy Unpacked  mocno podkreślano zacieśnienie więzów między dwoma gigantami z branży technologicznej – Samsungiem i Microsoftem. Co przyniosło to połączenie? Ulepszenia zgodne z hasłami towarzyszącymi prezentacji: work & play. Tworzenie wspólnego, zsynchronizowanego ekosystemu ma usprawnić między innymi powiązania aplikacji w Galaxy Note z usługami biurowymi w Windows. Pliki, notatki czy przypomnienia zapisane na urządzeniu Samsung Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra będą synchronizować się z takimi programami jak Outlook, OneNote, Teams czy To Do.

Przechodząc do drugiego hasła przyświecającego konferencji Galaxy Unpacked, czas przyjrzeć się rozrywce. Współpraca Samsunga z Micrsoftem dotyczy bowiem także sfery gamingowej. Użytkownik Galaxy Note 20 | 20 Ultra zyskał dostęp do ponad stu gier z Xbox Game Pass Ultimate. Ale to jedynie dodatek, ponieważ najciekawszą nowością jest możliwość podłączenia Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra do specjalnego pada wyposażonego w uchwyt trzymający smartfon. Dzięki temu mobilne granie wkracza na wyższy poziom.

Galaxy Note 20 kontroler
Źródło: Samsung

Dotąd seria Galaxy Note kojarzona była głównie z biznesem, a galaktyczne notatniki wykorzystywano przede wszystkim w dużych firmach. Jednak zaprezentowane w 2020 roku smartfony całkiem zmieniają ten schemat. Wydajne podzespoły, optymalizacje i ulepszenia oraz zaawansowane funkcje dodatkowe sprawiają, że każdy element w Galaxy Note 20 | Note 20 Ultra składa się na urządzenie przeznaczone zarówno do wydajnej, zaawansowanej pracy, jak i dynamicznej, multimedialnej rozrywki.

Poznaj też Galaxy Note 10 | 10+

Źródło: Samsung