Scrapbooking pomoże Ci zachować najlepsze wspomnienia. Sprawdź co to jest

Szukasz nowego relaksującego zajęcia? Chcesz uwolnić swoją kreatywność, a przy okazji stworzyć wspaniałą pamiątkę dla Ciebie i Twoich bliskich? Scrapbooking może okazać się idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Sprawdź co to jest scrapbooking, na czym polega, jaka jest jego historia i czego potrzebujesz, by rozpocząć swoją przygodę z tą formą rękodzieła?

Co to jest Scrapbooking?

Angielska nazwa wskazuje nam, że to „scrap”, czyli strzępy i „book”, czyli książka. Zatem w wolnym tłumaczeniu scrapbook to album z wycinkami / album do wyklejania, jednak aktualnie skrapowanie znacznie wykracza poza tę definicję i obejmuje więcej działań.

Scrapbooking to tworzenie historii obrazem. Nie chodzi jednak o tworzenie ich na płótnie, czy rysowanie ich. Scrabooking polega na łączeniu różnych technik, wzorów, kolorów, materiałów, tekstur – ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Scrapbooking jest kreatywną sztuką tworzenia oraz dekorowania.

W tej technice wszystko wykonuje się ręcznie, a wynikiem tego jest stworzenie np. niepowtarzalnego albumu rodzinnego. Cała zabawa polega na dokładaniu różnych dodatków. Mogą to być wstążki, guziki, kartki i co tylko przyjdzie Ci do głowy. Inspiracją może być dosłownie wszystko. Może masz zachowane bilety lotnicze, które będą fajnym dodatkiem w albumie poświęconym rodzinnemu wypadowi do Egiptu? Może podczas pierwszego spotkania miałaś na sobie sukienkę, dzięki której zauważył Cię Twój obecny partner? Wykorzystaj jej metkę albo guzik – i tak będziecie wiedzieć o co chodzi.

Scrapbooking jest zatem kreatywnym sposobem na zachowanie wspomnień. Odpowiednio stworzone i udekorowane strony albumu ze zdjęciami, pozwalają odtworzyć wspomnienia w przyszłości. Podstawą scrapbookingu są zatem zdjęcia, opis oraz różnego rodzaju dodatki. To naprawdę wspaniały sposób na dzielenie się historiami swojego życia.

scrapbooking

Zajrzyjmy do środka

Można powiedzieć, że każdy album stworzony za pomocą techniki scrabookingu jest absolutnie unikatowy – i w tym tkwi jego urok, a jedyną ich cechą wspólną jest to, że opowiadają historię.

Album może zawierać wiele informacji, ale może być też opatrzony tylko krótkimi hasłami. Styl może być bardzo ozdobny, ale i minimalistyczny. Niektóre albumy są tworzone w układzie dwustronicowym, inne mają pojedynczy układ stron. Także rozmiar zdjęć zależy od gustu twórcy albumu. Nie ma tutaj żadnych ogólnych reguł jakich trzeba przestrzegać, żeby móc mianować się scrabookerem.

album scrapbooking

Historia Scrapbookingu

Zajrzyjmy w karty historii, by dowiedzieć się jak to się wszystko zaczęło. Idea może wydawać się prosta, dla niektórych nawet oczywista, ale wszystko przecież musi mieć swój początek. No i pewnie ma, ale istnieją przynajmniej dwie jego wersje. Jedna z nich za kolebkę scrapbookingu uznaje Anglię. Na dowód tego podawana jest historia, jakoby niejaki James Granger w 1775 roku opublikował historię Anglii z kilkoma pustymi stronami na końcu książki. Strony zostały zaprojektowane tak, aby właściciel książki mógł spersonalizować ją własnymi pamiątkami i przemyśleniami.

Inna wersja mówi, że scrapbooking wywodzi się z USA. Rzeczywiście ten kraj skupia w sobie największą liczbę fanów tego rodzaju sztuki i może stąd wywodzi się to przekonanie.

 

Pewne jest natomiast, że rozwój scrapbookingu jest silnie związany z wynalezieniem druku cyfrowego. Tworzenie własnych kompozycji stało się dużo prostsze dzięki łatwemu dostępowi do gazet, z których można było wycinać literki, czy grafiki i to często one stawały się podstawowymi składnikami albumów. Na wczesnym etapie scrapbooking był po prostu zbiorem informacji umieszczonych w albumie. Te kolekcje mogły zawierać przepisy kulinarne, cytaty, listy, bilety lub karty do gry.

Za przełom można uznać, pojawienie się pierwszych zdjęć. Nadejście nowożytnej fotografii rozpoczęło się od pierwszej fotografii stworzonej przez Josepha Nicéphore’a w 1826 roku. Od tej pory można było zacząć włączać do albumów zdjęcia. Stare albumy zawierały często zdjęcia z narożnikami fotomontażowymi i notatkami o tym, kto był na zdjęciu oraz gdzie i kiedy zostało ono zrobione. Często łączono to z wycinkami z gazet i krótkimi opisami, dzięki czemu otrzymywało się ciekawie udekorowane albumo-pamiętniki.

Pierwszym znanym amerykańskim scrapbookerem i wynalazcą materiałów do scrapbookingu był Mark Twain. Twain tworzył albumy podczas swoich podróży, zbierając pamiątki, wycinki i zdjęcia.

Scrapbooking obecnie

Scrapbookin w formie jaką znamy obecnie zaczął się w latach osiemdziesiątych od Mornonów, którzy chcieli zachować swoją rodzinną i religijną historię. Obecnie scrapbooking, śmiało możemy nazwać jednym z najbardziej popularnych rodzajów rękodzieła. Skupia wokół siebie setki blogerów i miliony amatorów. Na całym świecie prowadzone są warsztaty, konkursy, a nawet targi poświęcone scrapbookingowi, takie jak np. Stamp and Scrapbook EXPO. Ogólnie zainteresowanie skrapowaniem ma tendencję wzrostową i skupia wokół siebie coraz większą liczbę miłośników tego hobby.

Obecnie to światowy przemysł wart miliony dolarów. Scrapbooking, jak już wspomniałam, największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Podobno w co trzecim domu w USA można znaleźć coś zrobionego metodą scrap i ponad 4 miliony kobiet jest tam scrapbookerkami. 

Sam przemysł w 2015 roku wyceniany był na 2.5 miliarda dolarów. Także inne rzemiosła i hobby odniosły sukces pod parasolem scrapbookingu, takie jak używanie dekoracyjnych planerów i kolorowanie dla dorosłych. 

W Polsce początki scrapbookingu przypadają na początkowe lata XXI wieku. Właśnie wtedy moda na skrapowanie zaczęła przybywać do naszego kraju zza oceanu. Zaczęły powstawać pierwsze sklepy z materiałami i akcesoriami do scrapbookingu. Pasjonaci zakładali również pierwsze blogi, na których dzielili się efektami swojej pracy.

W 2008 roku w Polsce odbył się pierwszy zlot fanów Scrapbookingu. Powstały również sklepy scrapbookingowe, które oferują specjalistyczny asortyment ściśle związany z tego rodzaju przyozdabianiem, tworzeniem.

kalendarz scrapbooking

Od czego zacząć?

Najważniejszym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać rozpoczynając przygodę ze scrapbookingiem dotyczy tego, jakiego typu wspomnienia chcesz w ten sposób kolekcjonować. Czy zależy Ci na albumie, który ma być pamiątką z wyjątkowych wydarzeń w Twoim życiu? Czy może chcesz stworzyć coś w rodzaju pamiętnika i w ten sposób dokumentować swoje codzienne życie? A może uwielbiasz kalendarze i planery i chcesz stworzyć swój unikalny planer urozmaicony zdjęciami i ulubionymi tekstami?

Nie martw się, jeśli nie możesz się jeszcze zdecydować. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który rodzaj scrapbookingu jest dla Ciebie najlepszy, jest jego wypróbowanie. Stwórz zatem kilka stron przypominający tradycyjny album ze zdjęciami lub zacznij dokumentować swoje codzienne życie. W ten sposób dowiesz się, co naprawdę daje Ci przyjemność, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi!

Scrapbookingowe „przydasie”

Internet jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Można znaleźć w nim zarówno przykłady wykonanych albumów, jak i materiały do ich wykonania. Poniżej znajdziesz kilka sprzętów, które mogą okazać się przydatne podczas scrapbookingu.


A może Ty zostaniesz scrapbookerem?

Mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, że scrapbookim to coś więcej niż zwykły notatnik, pamiętnik, czy album ze zdjęcia. Album opowiada historię zdjęciami, pamiętnik słowami, a scrapbooking jest opowiadaniem historii w bardzo osobisty , niepowtarzalny sposób. To efektowane porządkowanie wspomnień, z którego czerpać mogą przyszłe pokolenia. Tworzenie takich albumów dodatkowo pomaga celebrować najważniejsze chwile i porządkować sobie w głowie wspomnienia z nimi związane. Scrapbooki zatrzymują przeszłość dla przyszłości.

To jak, zostaniesz scrapbookerem?