Zastanawiasz się, jakie cechy powinien mieć dobry budżetowiec albo co wyróżnia najnowsze flagowce? W rankingu podsumowującym ofertę rynku mobilnego na końcówkę 2023 roku znajdziesz informacje o tegorocznych nowościach i ulepszeniach. Jest także zestawienie TOP najlepszych smartfonów ulubionych marek, od niższej do najwyższej półki. Sprawdź ranking najlepszych telefonów 2023 roku.
Jaki procesor w smartfonie będzie odpowiedni? We flagowcach 2023 roku zagościły nowe jednostki Qualcomm. Snapdragon 8 Gen 2 napędza smartfony ASUS, Xiaomi, OnePlus, a nawet nowe Samsungi. W fotograficznym vivo x90 Pro zadebiutował MediaTek Dimensity 9200, a w Xiaomi 13T Pro jedo wersja z plusem.
Pod koniec ubiegłego roku w Pixelach od Google pojawił się nowy autorski Google Tensor G2. A najnowsze iPhone’y, czyli modele z serii 15 wydane we wrześniu tego roku roku, napędzane są przez zeszłoroczny A16 Bionic (model podstawowy i Plus) i nowy A17 Pro (model Pro i Pro Max).
Nadal jednak równie wysoko trzymają się (i trzymać jeszcze będą) poprzednie generacje: Qualcomm Snapdragon 8 gen 1 i 8+ gen 1, MediaTek Dimensity 9000+, Exynos 2200 w Samsungach oraz Apple A15 Bionic w iPhone’ach. Napędzają one wybitne smartfony z 2022 roku, które wciąż znacząco wyróżniają się na rynku mobile i zachowują wysoki poziom zarówno pod względem jakości, jak i ceny.
📱 Jaki procesor w smartfonie będzie najlepszy? Zestawienie procesorów mobilnych
W naszym zestawieniu podsumowującym trzy kwartały 2023 roku wiele modeli może pochwalić się sporą pamięcią RAM 8 GB, co jest bardzo dobrą wartością. Często pojawiają się już zawodnicy z aż 12 GB, którzy stawią czoła najbardziej wymagającym użytkownikom i wielozadaniowej pracy. Do tego grona zaliczają się flagowce, takie jak Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13T Pro czy Motorola Edge 40 Pro.
To jednak nie koniec, bo coraz więcej smartfonów, już nie tylko gamingowych, dostaje aż 16 GB RAM, to np. ASUS ZenFone 10 i OnePlus 11. A najwyższą pamięć RAM – sięgającą aż 18 GB – znajdziesz w gamingowych modelach Nubia Redmagic 7 oraz ASUS ROG Phone 6 Pro.
Optymalnym wyborem jest RAM na poziomie 6 GB. Spokojnie zapewni on płynne działanie podczas codziennego użytkowania i pracy na kilku aplikacjach. Gry czy programy do edycji zdjęć także nie będą stanowiły większego problemu. Taki RAM oferuje chociażby Samsung Galaxy A34.
Mniejszą pamięć RAM, na poziomie 4/3 GB, mają smartfony zajmujące niższą półkę cenową. To modele, które mają sprostać podstawowym funkcjom. Wyjątek stanowią 4 GB RAM w iPhone’ach, które dzięki bardzo dobrej optymalizacji zachowują świetną wydajność.
Mimo to gigant z Cupertino w 2020 roku przełamał barierę i w wariantach 12 Pro umieścił już 6 GB RAM. W zeszłym roku 6 GB RAM miały już wszystkie iPhone’y – 14, 14 Plus, 14 Pro i 14 Pro Max, a w 2023 warianty 15 Pro i Pro Max otrzymały aż 8 GB.
📱 Ile pamięci RAM potrzebuje smartfon?
Jeśli chodzi o pamięć wbudowaną – większość polecanych smartfonów oferuje 256 GB. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach jest możliwość zmniejszenia ceny przy wyborze wariantu ze 128 GB albo dopłacenia do modelu z większą pamięcią ROM. Maksimum to nawet 1 TB, który znajdziesz w niektórych iPhone’ach i Samsungach.
Jakie parametry ekranów królują wśród TOP smartfonów 2023 roku? Niezmiennie modele wyposażone w wyświetlacze AMOLED (także pochodne – Super, Dynamic, Fluid AMOLED) oraz OLED i to one stanowią teraz standard. Tu znowu należy wspomnieć o producencie z logo nadgryzionego jabłka, który od 2020 roku również postawił na matrycę OLED we wszystkich wersjach swoich iPhone’ów.
Bardzo ważną kwestią jest też rozdzielczość ekranu oraz wspierające obraz technologie, takie jak HDR10+, Dolby Vision i wysoka częstotliwość odświeżania. Obecnie absolutny TOP to wyświetlacz Quad HD w Samsungu Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 Pro i OnePlusie 11. Poniżej plasują się świetne Full HD+ na poziomie 2400 × 1080 px.
Jeśli zależy Ci na zabójczo ostrym i szczegółowym obrazie, zwróć uwagę na zagęszczenie pikseli. Jest to przypadająca na cal liczba pikseli i dla wspominanego TOP of the TOP jest to kolejno 500 i nawet 525 ppi. Natomiast należy pamiętać, że bardzo dobry obraz da już ok. 400 ppi.
Coraz więcej smartfonów oferuje przewyższającą standard częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 90, 120, a nawet 144 Hz. Ten parametr powinien być szczególnie interesujący dla graczy, którym zależy na płynnym obrazie, eliminującym ryzyko pominięcia szczegółów batalii. Jednak taka płynność przydaje się też na co dzień, na przykład podczas przeglądania galerii, przewijania tablicy głównej na portalach społecznościowych czy oglądania wideo.
Płynny ekran znajdziesz w modelach niemal wszystkich najpopularniejszych marek. Na to ulepszenie w 2021 roku zdecydowała się w końcu… firma Apple i w modelach iPhone 13 Pro | Pro Max zastosowała ekran 120 Hz. Takim odświeżaniem mogą pochwalić się również najnowsze iPhone’y w wersji pro, czyli iPhone 15 Pro i 15 Pro Max.
W tym roku hitem jest natomiast częstotliwość 165 Hz, którą ma gamingowy ASUS ROG Phone 6, Motorola razr 40 Ultra i Motorola edge 40 pro.
Dziś, gdy żyjemy w ciągłym biegu, bardzo ważną kwestią jest pojemność baterii i szybkość ładowania. W naszym rankingu najlepszych smartfonów 2023 roku większość modeli ma akumulator powyżej 4000 mAh, a największy liczy aż 6000 mAh. Znalazł się on w gamingowym ASUSie ROG Phone 6 i 6D.
Należy jednak pamiętać, że dużo zależy od odpowiedniej optymalizacji oraz energooszczędnych podzespołów. Bateria może mieć więc mniejszą pojemność, nadal oferując długi czas działania.
Obecnie większość smartfonów obsługuje szybkie ładowanie, które w zależności od zastosowanej technologii i producenta różni się nazwą. Mamy chociażby Super Charge, Fast Charge, Quick Charge, HyperCharge, Warp Charge, SuperDart Charge czy VOOC (uff, można się zachłysnąć). Dokonanie wyboru na podstawie tej funkcji przekłada się natomiast na więcej praktycznych atutów niż wybór smartfona z najbardziej pojemną baterią. Pewniejsza jest możliwość szybkiego doładowania energii, niż dwudniowe działanie na jednym ładowaniu.
Producenci wciąż prześcigają się w tej kwestii. Zwróć zatem uwagę na moc wyrażoną w watach (W). Dla przykładu: realme GT Neo 3 obsługuje niezwykle szybkie ładowanie przewodowe 150 W, Xiaomi 13T Pro – 120 W, OnePlus 11 – 100 W, Samsung Galaxy S23 Ultra– 45 W, a wariant Galaxy S23 już 25 W.
Niektóre modele oferują funkcję ładowania bezprzewodowego oraz zwrotnego. Jeśli takie udogodnienie ma dla Ciebie istotne znaczenie, pod uwagę możesz wziąć flagowce Xiaomi, Samsung Galaxy, Apple iPhone czy OPPO Find X5 Pro.
Czas przyjrzeć się najważniejszemu aspektowi rynku mobile – łączności. W końcu po to powstały telefony komórkowe. Oczywiście dziś podstawą w smartfonach jest 4G (LTE). Jednak coraz częściej możemy już korzystać z 5G. Obsługę sieci nowej generacji oferuje już bardzo wiele smartfonów – nie tylko flagowych, ale także średniopółkowych, a nawet takich do 1000 zł. Najtańszymi smartfonami z 5G są obecnie Infinix HOT 20 i Infinix Note 12 Pro (stosunkowo nowy producent na polskim rynku).
🔝 Smartfony z 5G. Ranking najlepszych modeli
W tym roku najnowszy standard Bluetooth to 5.3, a Wi-Fi – 7. NFC jest już standardem, niestety brakuje go w niektórych budżetowych modelach, więc jeśli korzystasz z płatności zbliżeniowych, koniecznie zwróć na to uwagę.
Większość modeli z naszego rankingu najlepszych smartfonów 2023 roku ma czytnik linii papilarnych (wbudowany w ekran lub zintegrowany z przyciskiem zasilania) oraz skaner twarzy, w przypadku Apple zwany Face ID.
Coraz częściej występuje ochrona przed zachlapaniem IPX2 oraz pełna pyło- i wodoszczelność na poziomie IP68, np. w iPhone’ach i Samsungach serii Galaxy S23. Przednie, a często również tylne panele, chronią odporne na zarysowania szkła Corning Gorilla Glass.
Ważną, a nieraz decydującą kwestią, wpływającą na wybór nowego urządzenia, są aparaty. Wśród najlepszych smartfonów 2023 roku wachlarz oferowanych możliwości fotograficznych jest niezwykle szeroki. Większość modeli z naszego TOP ma trzy albo nawet cztery tylne obiektywy. Decydującą sprawą są natomiast ich rodzaje i parametry.
Zebraliśmy najlepsze smartfony popularnych producentów, by sprawdzić, jak radzą sobie z robieniem zdjęć oraz nagrywaniem filmów
Dziś wielka matryca 108 Mpix czy 200 Mpix nie robi już wrażenia. Zresztą wysoka rozdzielczość nie zawsze przekłada się na pożądane idealne efekty. Wiele smartfonów, mimo mniejszych rozdzielczości, prezentuje jeszcze lepsze fotograficzne zdolności. Sedno tkwi we wspomaganiu sztuczną inteligencją, wielkości matryc i pikseli oraz przysłonach, które wpływają na wydajność w słabszych warunkach oświetleniowych (tutaj im niższa wartość, tym lepiej).
Z reguły najlepsze parametry mają obiektywy główne, często zwane przez producentów szerokokątnymi (obok ultraszerokokątnych). Pozostałe obiektywy determinują już jakość mniej klasycznych ujęć.
W większości drugim oczkiem jest aparat ultraszerokokątny o większym polu widzenia, służący do obejmowania szerokich, panoramicznych kadrów. Tutaj najwyższą rozdzielczość, bo aż 50 Mpix ma oczko w Motoroli Edge 40 Pro. Natomiast ASUS Zenfone 10, Samsung Galaxy Z Flip5 oraz iPhone 15 i 15 Plus tym obiektywem zmykają wbudowaną na tylnym panelu wyspę aparatów.
Pozostałe rodzaje sensorów, w które wyposażone są obecne smartfony, to teleobiektyw, obiektyw macro i czujnik głębi DoF. A w niektórych modelach OnePlus, OPPO czy realme znajdziesz jeszcze obiektyw monochromatyczny.
🔝🤳 Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP telefonów idealnych do zdjęć
Wybór zależy oczywiście od Twoich indywidualnych preferencji i wymagań. W poniższym rankingu znajdziesz polecane smartfony ulubionych marek od flagowych po budżetowe. Te, które cieszą się dobrymi opiniami, dużą popularnością i przede wszystkim świetnym stosunkiem ceny do jakości.
Pamiętaj jednak, że sama specyfikacja to nie wszystko. Ważna jest jakość pracy systemu, wsparcie sztucznej inteligencji czy dodatkowe funkcje i technologie. I właśnie – stosunek ceny do jakości. Nieraz komfort użytkowania jest o wiele lepszy w smartfonach, po których możesz się tego nie spodziewać albo niższy niż oczekujesz. Dlatego warto przed zakupem zapoznać się z recenzjami smartfonów, zwłaszcza w czasach, gdy zakupy robi się głównie przez internet.
W rozmaitych rankingach największych producentów smartfonów na podium obecnie wymieniają się miejscami Samsung, Xiaomi i Apple. Bardzo wysoko w zestawieniach różnych firm analitycznych znajdują się naprzemiennie: OPPO, vivo i realme. Dalej jest też Huawei, które powoli podnosi się po spadkach wywołanych brakiem usług Google.
To oczywiście zależy od zastosowania sprzętu i wymagań użytkownik. Do gier mobilnych i zaawansowanych aplikacji wybierz smartfon z najnowszym lub prawie najnowszym procesorem, pamięcią RAM 8 GB lub więcej, odświeżaniem ekranu co najmniej 90 Hz, wytrzymałą baterią. Smartfon do zdjęć musi mieć zaawansowane aparaty z OIS wspomagane AI. Wydajny smartfon, który ma przetrwać kilka lat użytkowania, powinien mieć dobry procesor, sporą pamięć wbudowaną i gwarantować długie wsparcie dla aktualizacji. Warto też postawić na model gotowy do obsługi 5G.
Najładniejsze zdjęcia i filmy wykonasz smartfonem wyposażonym w zaawansowane aparaty z dobrze zbilansowanym oprogramowaniem i algorytmami AI. Liczba pikseli nie jest najważniejszym parametrem, już 12 Mpix jest odpowiednie, gdy mowa o wysokiej klasy obiektywach. Wybierając telefon do zdjęć, zwróć uwagę na: rozmiar matrycy, wielkość pojedynczego piksela, wartość przysłony, obecność stabilizacji obrazu, procesor smartfona.
W 2023 roku smartfony do 1000 zł to już modele o wysokich możliwościach, bardzo dobrej specyfikacji i nowoczesnym designie. Mają mocne baterie i coraz lepsze procesory. Mogą oferować ekran AMOLED, niezły aparat czy obsługę 5G. Najlepiej zatem wybrać model, który wyróżnia się pożądaną cechą.
Zobacz recenzje smartfonów Samsung:
📱 Recenzja Galaxy S23 Ultra. Smartfon z rysikiem, który rozbudzi w Tobie kreatywność
📱 Kompaktowy ideał. Samsung Galaxy S23 – recenzja
📱 Recenzja Samsung Galaxy Z Fold5. Rozkładamy Folda… na czynniki pierwsze
📱 Składaj, nie gadaj i na Flipa stawiaj. Recenzja Samsung Galaxy Z Flip5
Zobacz recenzję:
Zobacz recenzję:
📱 Średniak, ale bardzo dobry. Test i recenzja smartfona vivo Y33s
Zobacz recenzję:
📱 Recenzja Huawei P60 Pro – fotograficznej perełki wśród smartfonów
Przeczytaj również pozostałe rankingi smartfonów:
🔝 Ranking: najlepsze małe smartfony w 2023 roku
🔝 Ranking: najlepsze wodoszczelne smartfony w 2023 roku
🔝 Telefon dla seniora. Ranking polecanych modeli na 2023 rok
🔝 Ranking smartfonów pancernych. Wytrzymałe telefony 2023 roku
Albo wybierz najlepszy model w wybranej kwocie:
🔝 Ranking smartfonów do 500 zł
🔝 Ranking smartfonów do 1000 zł
🔝 Ranking smartfonów do 1500 zł
🔝 Ranking smartfonów do 2000 zł
🔝 Ranking smartfonów do 3000 zł
Mnie skradł serce TCL 10 plus i to model na który postawiłam w tym roku. Świetny procesor, oczywiście android 10, cztery aparaty w tym najmocniejszy 48MPIX – nagrywa w jakości 4K. Ma NFC z którego dużo korzystam i ogrom pamięci.
Samsunga nie polecam!
Zielona poświata i zacinający się dotyk w s20 FE 5G. Samsung odsyła smartfon i twierdzi, że to cecha wyświetlaczy amoled. Nie uznają reklamacji a klient zostaje przymuszony do pozostania z ich bublem.
@ pamięć „ROM” to raczej stosuje się do firmware. W tym kontekście raczej chodzi o pamięci typu flash albo po prostu ująć to jako „pamięci nieulotne”.
S20 FE ma Snapa 865, a nie 888.
Oczywiście! Dzięki za czujność, poprawione 🙂
Ja kupiłam mi 10t lite 5g 6/128.
To najlepszy Xiaomi jakiego miałem. A miałem z 10 modeli.