Ranking najlepszych smartfonów 2024. Podsumowanie TOP telefonów roku

Zastanawiasz się, jakie cechy powinien mieć dobry budżetowiec albo co wyróżnia najnowsze flagowce? W rankingu podsumowującym ofertę rynku mobilnego w połowie 2024 roku znajdziesz informacje o tegorocznych nowościach i ulepszeniach. Jest także zestawienie TOP najlepszych smartfonów ulubionych marek, od średniej do najwyższej półki. Sprawdź ranking najlepszych telefonów 2024 roku.

Smartfony 2024 – co oferują?

Podzespoły od najwydajniejszych po optymalne

Wydajne procesory

Jaki procesor w smartfonie będzie odpowiedni? We flagowcach 2024 roku zagościły nowe jednostki Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 3, które napędzają najmocniejsze androidowe modele takich producentów jak ASUS, Samsung, Xiaomi czy OnePlus.

W Pixelach od Google pojawił się nowy autorski Google Tensor G3 złożony z 9 rdzeni. Huawei powrócił do jednostki Kirin własnej produkcji. Samsung w serii Galaxy S24 także częściowo zastosował własne Exynosy 2400. A najnowsze iPhone’y, czyli modele z serii 15 wydane we wrześniu ubiegłego roku, napędzane są przez 6-rdzeniowe jednostki A16 Bionic (w modelach podstawowych i Plus) oraz nowy A17 Pro (w modelach Pro i Pro Max).

Nadal jednak wysoko trzymają się poprzednie generacje: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, MediaTek Dimensity 9000+, Tensor G2, Exynos 2200 w Samsungach czy Apple A15 Bionic w iPhone’ach. Napędzają one mocne średniopółkowce oraz wybitne smartfony z poprzednich lat, które wciąż znacząco wyróżniają się na rynku mobile i zachowują wysoki poziom zarówno pod względem jakości, jak i ceny.

📱 Jaki procesor w smartfonie będzie najlepszy? Zestawienie procesorów mobilnych

Duży RAM

W naszym zestawieniu podsumowującym pierwsze półrocze 2024 wiele modeli z najwyższej, a także średniej półki może pochwalić się sporą pamięcią RAM sięgającą już 12 GB. Coraz częściej pojawiają się też 16 GB. Tak wyposażone modele stawią czoła najbardziej wymagającym zadaniom i grom mobilnym. Do tego grona zaliczają się m.in. ASUS Zenfoen 11 Ultra, OnePlus 12, Motorla edge 50 ultra czy realme GT6.

To jednak nie koniec, bo najwyższa obecnie pamięć RAM to 18 GB. Znajdziesz ją w gamingowych modelach, np. Nubia Redmagic 7.

Optymalnym wyborem w średniopółkowych modelach jest RAM na poziomie 8 GB. Zapewni on płynne działanie podczas codziennego użytkowania i pracy na kilku aplikacjach. Gry czy programy do edycji zdjęć nie będą stanowiły najmniejszego problemu. Taki RAM oferuje choćby Samsung Galaxy S24 czy Sony Xperia 10 VI.

Mniejszą pamięć RAM, na poziomie 6 czy nawet 4 GB, mają smartfony zajmujące średnie i niskie półki cenowe. To modele, które mają sprostać podstawowym funkcjom. Wyjątek stanowią iPhone’y, które dzięki bardzo dobrej optymalizacji zachowują świetną wydajność mimo 6 i 4 GB. Mimo to gigant z Cupertino przełamał barierę i w wariantach 15 Pro umieścił już 8 GB RAM.

📱 Ile pamięci RAM potrzebuje smartfon?

Pojemna pamięć wbudowana

Jeśli chodzi o pamięć wbudowaną – większość polecanych smartfonów oferuje 256 GB. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach jest możliwość zmniejszenia ceny przy wyborze wariantu ze 128 GB albo dopłacenia do modelu z większą pamięcią ROM. Powoli standardem staje się 512 GB, które oferują nawet średniopółkowe modele, takie jak Motorola, Xiaomi i realme.

Aktualnie maksimum to 1 TB. Tak ogromną przestrzeń na pliki znajdziesz w najdroższych iPhone’ach i Samsungach, a także w Motoroli edge 50 ultra i Xiaomi POCO F6 Pro.

Kinowe wyświetlacze

Jakie parametry ekranów królują wśród TOP smartfonów 2024 roku? Niezmiennie modele wyposażone w wyświetlacze OLED oraz AMOLED (także pochodne – Super, Dynamic, Fluid AMOLED) stanowią teraz standard. Tu znowu należy wspomnieć o producencie z logo nadgryzionego jabłka, który od 2020 roku również postawił na matrycę OLED we wszystkich wersjach swoich iPhone’ów.

Bardzo ważną kwestią jest rozdzielczość ekranu oraz wdrożenie wspierających obraz technologii, takich jak HDR10+, Dolby Vision i wysoka częstotliwość odświeżania. Obecnie absolutny TOP to wyświetlacz Quad HD w Sony Xperii 1 V (3840 × 1644 px), następnie z podziałką 1440 px: OnePlus 12, Samsungu Galaxy S24 Ultra, Xiaomi 14 Ultra oraz… średniopółkowy POCO F6 Pro. Poniżej plasują się optymalne, nieustannie świetne Full HD+ na poziomie 2400 × 1080 px.

Jeśli zależy Ci na zabójczo ostrym i szczegółowym obrazie, zwróć uwagę na zagęszczenie pikseli. Jest to przypadająca na cal liczba pikseli i dla wspominanego TOP of the TOP jest to od 643 do 522 ppi. Natomiast należy pamiętać, że bardzo dobry obraz da już ok. 400 ppi.

Częstotliwość odświeżania

Powoli możemy już zapominać o standardzie częstotliwości odświeżania, którym było 60 Hz. Obecnie smartfony odświeżają ekran 90, 120, 144, a nawet 165 razy na sekundę. Ten parametr powinien być szczególnie interesujący dla graczy, którym zależy na płynnym obrazie, eliminującym ryzyko pominięcia szczegółów batalii. Jednak częste odświeżanie obrazu przydaje się także na co dzień, na przykład podczas przeglądania galerii albo przewijania tablicy głównej na portalach społecznościowych.

Płynny ekran znajdziesz w modelach wszystkich najpopularniejszych marek. Na to ulepszenie w 2021 roku zdecydowała się w końcu… firma Apple i w modelach Pro i Pro Max zastosowała ekran 120 Hz. Niestety w najnowszej serii 15 model podstawowy i z plusem nadal mają 60 Hz.

🔝 Ranking: najlepsze małe smartfony w 2024 roku

Inne parametry, które mają znaczenie

Wytrzymałe baterie

Dziś, gdy żyjemy w ciągłym biegu, bardzo ważną kwestią jest wytrzymałość baterii i szybkość ładowania. W naszym rankingu najlepszych smartfonów 2024 roku większość modeli ma akumulator o pojemności około 5000 mAh.

Należy jednak pamiętać, że dużo zależy od odpowiedniej optymalizacji oraz energooszczędnych podzespołów. Bateria może mieć więc mniejszą pojemność, nadal oferując długi czas działania. Ale jeśli szukasz prawdziwych smartfonowych twardzieli z masą energii, zobacz nasz ranking smartfonów pancernych.

Szybkie ładowanie

Obecnie większość smartfonów obsługuje szybkie ładowanie, które w zależności od zastosowanej technologii i producenta różni się nazwą. Jest Super Charge, Fast Charge, Quick Charge, HyperCharge, Warp Charge, SuperDart Charge, VOOC… Dokonanie wyboru na podstawie tej funkcji przekłada się na więcej praktycznych atutów niż wybór smartfona z najbardziej pojemną baterią. Pewniejsza jest możliwość szybkiego doładowania energii, niż dwudniowe działanie na jednym ładowaniu, które jest zależne od sposobu użytkowania i aktywowanych na telefonie funkcji, nawet łączności (np. podłączeni Bluetooth czy Wi-Fi).

Producenci wciąż prześcigają się w tej kwestii. Zwróć zatem uwagę na moc wyrażoną w watach (W). Dla przykładu: realme GT Neo 3 obsługuje niezwykle szybkie ładowanie przewodowe 150 W, Xiaomi 13T Pro – 120 W, OnePlus 11 – 100 W, Samsung Galaxy S23 Ultra– 45 W, a iPhone’y już tylko 27 W.

Niektóre modele oferują funkcję ładowania bezprzewodowego oraz zwrotnego. Jeśli takie udogodnienie ma dla Ciebie istotne znaczenie, pod uwagę możesz wziąć flagowce: Samsung Galaxy, Apple iPhone, Xiaomi, a z tańszych modeli Infinix Note 40.

Łączność nowej generacji

Czas przyjrzeć się najważniejszemu aspektowi rynku mobile – łączności. W końcu po to powstały telefony komórkowe. Dziś podstawą w smartfonach jest już 5G. Dlatego obsługę sieci nowej generacji oferuje bardzo wiele smartfonów – nie tylko flagowych, ale także średniopółkowych, a nawet takich do 1000 zł. Najtańszymi smartfonami z 5G są obecnie Motorola Edge 3 neo i Infinix HOT 30 (stosunkowo nowy producent na polskim rynku).

Obsługę łączności 4G (LTE), bez 5G, oferują raczej smartfony budżetowe. Wyjątek stanowi Huawei. Nawet jego flagowce z powodu amerykańskich sankcji nie mogą korzystać z modemów 5G.

🔝 Smartfony z 5G. Ranking najlepszych modeli

W tym roku najnowszy standard Bluetooth to 5.4, a Wi-Fi – 7. NFC jest już standardem, niestety brakuje go w niektórych budżetowych modelach, więc jeśli korzystasz z płatności zbliżeniowych, koniecznie zwróć na to uwagę.

Zabezpieczenia i odporność

Ochrona prywatnych danych to w dzisiejszym świecie jeden z najważniejszych aspektów. Większość modeli z naszego rankingu najlepszych smartfonów 2024 roku ma czytnik linii papilarnych (wbudowany w ekran lub zintegrowany z przyciskiem zasilania) oraz skaner twarzy, w przypadku Apple zwany Face ID.

Producenci smartfonów skupiają się także na zabezpieczeniu prywatności w sieci. Samsung w tym celu oferuję platformę Knox, Apple ma zaawansowane szyfrowanie danych, a Motorola (a w zasadzie Lenovo) rozwija ThinkShield. Niezwykle istotne jest tu także długie wsparcie aktualizacji systemu i zabezpieczeń. Najdłuższym okresem mogą pochwalić się Apple, Samsung i Google.

Druga sprawa to ochrona podzespołów smartfona, czyli trwałość i szczelność konstrukcji. Coraz częściej smartfony otrzymują przynajmniej ochronę przed zachlapaniem IPX2 (z reguły z ochroną przed pyłem, czyli IP52). U flagowców standardem jest pełna pyło- i wodoszczelność na poziomie IP68, np. w iPhone’ach i Samsungach serii Galaxy S24.

Producenci starają się również uchronić smartfony przed zarysowaniami, pęknięciami i wgnieceniami. Dlatego ekrany, a często również tylne panele, pokrywają wzmocnione szkła Corning Gorilla Glass, a ramki wykonane są z aluminium.

🔝 Ranking: najlepsze wodoszczelne smartfony w 2024 roku

Aparaty w najlepszych telefonach 2024 roku

Ważną, a nieraz decydującą kwestią, wpływającą na wybór nowego urządzenia, są aparaty. Wśród najlepszych smartfonów 2024 roku wachlarz oferowanych możliwości fotograficznych jest niezwykle szeroki. Większość modeli z naszego TOP ma trzy albo nawet cztery tylne obiektywy. Decydującą sprawą są natomiast ich rodzaje i parametry.

porównanie flagowych smartfonów 2023

Wielki test smartfonów 2023

Zebraliśmy najlepsze smartfony popularnych producentów, by sprawdzić, jak radzą sobie z robieniem zdjęć oraz nagrywaniem filmów

Dziś wielka matryca 108 Mpix czy 200 Mpix nie robi już wrażenia. Zresztą wysoka rozdzielczość nie zawsze przekłada się na pożądane idealne efekty. Wiele smartfonów, mimo mniejszych rozdzielczości, prezentuje lepsze fotograficzne zdolności. Dziś większość producentów stosuje matryce 50 lub 48 Mpix. Sedno tkwi we wspomaganiu sztuczną inteligencją, wielkości matryc i pikseli oraz przysłonach. Połączenie tych parametrów wpływa wydajność w słabszych warunkach oświetleniowych, szczegółowość zdjęć oraz szybkość uwieczniania wydarzeń w ruchu.

Z reguły najlepsze parametry mają obiektywy główne, często zwane przez producentów szerokokątnymi (obok ultraszerokokątnych). Są to duże, nawet 1-calowe matryce, wartość przysłony sięga f/1,4, coraz częściej pojawiają się też ruchome przysłony, które pozwalają dobrać idealną głębię do danego kadru.  Pozostałe obiektywy determinują już jakość mniej klasycznych ujęć.

W większości drugim oczkiem jest aparat ultraszerokokątny o większym polu widzenia, służący do obejmowania szerokich, panoramicznych kadrów. Tutaj najlepsze parametry oferuje Honor Magic 6 Pro. Natomiast ASUS Zenfone 10, Samsung Galaxy Z Flip5 oraz iPhone 15 i 15 Plus tym obiektywem zmykają swoją ofertę aparatów.

Kolejny jest teleobiektyw – najbardziej pożądanych w smartfonie z najlepszym aparatem. Jego parametry, a przede wszystkim długość ogniskowej około 70 mm, sprawiają, że fotografowane obiekty lub osoby wyglądają bardziej naturalnie, dzięki zachowaniu proporcji zbliżonych do rzeczywistości.

W tańszych modelach można jeszcze spotkać obiektyw makro, czujnik głębi DoF lub obiektyw monochromatyczny, a w smartfonach pancernych będzie kamera termowizyjna lub noktowizyjna.

🔝🤳 Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP telefonów idealnych do zdjęć

Który smartfon w 2024 roku będzie najlepszy?

Wybór zależy oczywiście od Twoich indywidualnych preferencji i wymagań. W poniższym rankingu znajdziesz polecane smartfony ulubionych marek od flagowych po budżetowe. Te, które cieszą się dobrymi opiniami, dużą popularnością i przede wszystkim świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Pamiętaj jednak, że sama specyfikacja to nie wszystko. Ważna jest jakość pracy systemu, wsparcie sztucznej inteligencji czy dodatkowe funkcje i technologie. I właśnie – stosunek ceny do jakości. Nieraz komfort użytkowania jest o wiele lepszy w smartfonach, po których możesz się tego nie spodziewać albo niższy niż oczekujesz. Dlatego warto przed zakupem zapoznać się z recenzjami smartfonów, zwłaszcza w czasach, gdy zakupy robi się głównie przez internet.

W tegorocznych badaniach najpopularniejszych producentów smartfonów na świecie wygrywa Apple, zaraz za nim plasuje się Samsung. Trzecim z największych jest Xiaomi. W Polsce ta kolejność jest nieco inna. Pierwsze miejsce w sprzedaży zajmuje Samsung, drugie jest Xiaomi, a podium zamyka Apple. W pierwsze połowie roku najchętniej kupowanymi smartfonami były: seria iPhone 15 (kolejno Pro Max, standardowy i Pro), następnie iPhone 14, dalej Samsungi: Galaxy S24 Ultra, Galaxy A15 i Galaxy S24.

Najlepsze smartfony 2024: najczęściej zadawane pytania

To oczywiście zależy od zastosowania sprzętu i wymagań użytkownik. Do gier mobilnych i zaawansowanych aplikacji wybierz smartfon z najnowszym lub prawie najnowszym procesorem, pamięcią RAM 12 lub 16 GB i odświeżaniem ekranu 165 Hz. Smartfon do zdjęć musi mieć zaawansowane aparaty z teleobiektywem w zestawie, wspomagane OIS i AI. Wydajny smartfon, który ma przetrwać kilka lat użytkowania, powinien mieć flagowy procesor z 5G, pamięć wbudowaną min. 256 GB i gwarantować długie wsparcie dla aktualizacji.

Najładniejsze zdjęcia i filmy wykonasz smartfonem wyposażonym w zaawansowane aparaty z dobrze zbilansowanym oprogramowaniem i algorytmami AI. Liczba pikseli nie jest najważniejszym parametrem, optymalne jest obecnie 48/50 Mpix. Wybierając telefon do zdjęć, zwróć uwagę na: wyposażenie w teleobiektyw, obecność optycznej stabilizacji obrazu, rozmiar matrycy i pojedynczego piksela, wartość przysłony oraz procesor smartfona.

W 2024 roku smartfony do 1000 zł to już modele o wysokich możliwościach, z bardzo dobrą specyfikacją i nowoczesnym designem. Mają mocne baterie i coraz lepsze procesory. Mogą oferować ekran AMOLED, niezły aparat czy obsługę 5G. Najlepiej zatem wybrać model, który wyróżnia się pożądaną cechą.

Ranking najlepszych smartfonów 2024 roku