Jak dobrze zorganizować budżet domowy? Polecane aplikacje na smartfon do zarządzania wydatkami

Trudna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza na świecie i szalejąca w Polsce inflacja sprawiają, że coraz większa część z nas zaczyna racjonalizować swoje codzienne wydatki. Rozsądne wydawanie pieniędzy z domowego budżetu niweluje ryzyko, że przekroczymy kwotę, którą na niego przeznaczyliśmy, a w konsekwencji chroni od niekorzystnych pożyczek czy ciężkich do spłacenia długów. Jak najlepiej zarządzać domowym budżetem? Sprawdź aplikacje i programy do organizowania wydatków, które pomagają trzymać domowe finanse pod kontrolą.

Kontroluj wydatki z głową i z … aplikacją

Odpowiednie zarządzanie prywatnymi przychodami i wydatkami jest niezwykle ważne dla organizacji codziennego życia – zarówno naszego, jak i pozostałych członków domowego miru. Nie każdy ma jednak głowę do poruszania się w skomplikowanych excelowskich tabelkach i ciągłego trzymania ręki na finansowym pulsie. Potwierdzać to może m.in. raport  Fundacji Kronenberga “Postawy Polaków wobec finansów” , który wskazuje, że zaledwie 28% osób kontroluje wszystkie wydatki, a 21% kontroluje tylko największe wydatki. 

Na szczęście dzisiaj nie jest to przeszkodą, bo z pomocą w tym zakresie przychodzą aplikacje na smartfon, umożlwiające sprawną organizację i kontrolę domowych wydatków.

Co dają w praktyce? Ich główną zaletą jest fakt, że mamy je zawsze przy sobie, a to sprawia, że nawet w trakcie zakupów wiemy, na ile w danym momencie możemy sobie finansowo pozwolić. Tego typu programy na telefon dają bowiem pełny wgląd w przychody i wydatki w skali dnia, miesiąca, a nawet roku, przez co otrzymujemy doskonałą bazę do wyeliminowania niepotrzebnych zakupów. Od tego pozostaje już tylko krok do świadomego planowania wydatków i sprawnego oszczędzania pieniędzy. Większość aplikacji na smartfon do organizowania budżetu pozostaje też w korelacji z najpopularniejszymi aplikacjami bankowymi, dzięki czemu pojawiające się w nich dane finansowe są zawsze wiarygodne i na bieżąco aktualizowane.   

Oprócz powyższego, warto zaznaczyć, że aplikacje do zarządzania domowymi finansami to wielowymiarowe programy stworzone dla zwykłych ludzi. Nie trzeba być ekonomistą, by umieć z nich korzystać. Jasno napisane programy przedstawiają zazwyczaj przejrzyste dane w postaci grafik, rysunków, wykresów i kalendarzy. Dzięki temu każdy, bez względu na zainteresowania i smykałkę do pieniędzy, może korzystać z nich w równie efektywny sposób. 

Pieniądze

Polecane aplikacje do zarządzania domowym budżetem 

Zanim wybierzemy aplikację do organizacji domowych finansów dla siebie, warto sprawdzić, czym różnią się poszczególne opcje. Możemy skorzystać z programów płatnych i całkowicie bezpłatnych, które oferują równie dużo funkcji i sposobów na zarządzanie pieniędzmi. Kilka z tych ostatnich zostawiamy poniżej.

Moje Finanse

Pierwsza propozycja to narzędzie na smartfon, posiadające cały szereg skrupulatnie zaprojektowanych funkcji, które mają pomóc świadomie i wygodnie zarządzać domowym budżetem. Aplikacja Moje Finanse pozwala nie tylko kontrolować przepływ finansów, ale jest też pierwszym rokiem do rozsądnego oszczędzania pieniędzy. Program na smartfon jest prosty, przejrzysty i poukładany, przez co zyskujemy pewność, że bez naszej wiedzy z domowego budżetu nie umknie nam nawet złotóweczka.

Aplikacja Moje Finanse pozwala stworzyć indywidualne kategorie wydatków i wyróżnić je konkretnymi kolorami. Dodatkowo współpracuje z wieloma kontami bankowymi, które można łatwo filtrować, np. pod kątem wydatków. Umożliwia także wprowadzenie zleceń stałych, co ogranicza konieczność zaangażowania użytkownika w systematycznie powtarzające się płatności. Statystyki, szczegółowe wykresy oraz możliwość importowania danych do pliku Excel i w razie potrzeby korzystania z nich na sprzęcie komputerowym – to kolejne plusy tego wszechstronnego programu.

Aplikację Moje Finanse pobierzemy na urządzenia mobilne z systemem Android, w sklepie Google Play.

fot. Google Play

Money Lover

Kolejna aplikacja do kontrolowania domowego budżetu to Money Lover. Program, o którym mowa, z powodzeniem pozwala realizować finansowe cele, tworzyć własny system zarządzania pieniędzmi, ograniczyć zbędne wydatki, a nawet sukcesywnie wychodzić z pojawiających się czasem zadłużeń.

Podobnie do poprzedniczki, aplikacja Money Lover posiada przejrzysty system kategorii wydatków, które pozwalają na intuicyjne śledzenie naszych finansowych ruchów. Z kolei zobrazowane prostymi wykresami dane sprawiają, że korzystanie z tego programu jest proste nawet dla ekonomicznych laików. Co więcej, ta organizująca wydatki propozycja z genialnym efektem przypomna też o nadchodzących terminach płatności, dzięki czemu mamy pewność, że rachunki regulowane są na bieżąco, a żadne niepotrzebne odsetki nie zostaną od nich naliczone. Program każdorazowo ostrzeże również o przekroczeniu pieniężnego limitu na dany okres.

Money Lover pobierzemy w sklepach Google Play oraz AppStore.

money lover aplikacja
fot. AppStore

Wallet – przychody i wydatki

Następna propozycja to szeroki zakres opcji, które nie tylko pozwalają śledzić finanse tu i teraz, ale również mieć wpływ na to, jak będą one kształtowały się w przyszłości. Wystarczy, że wyznaczymy sobie cel, a aplikacja Wallet – przychody i wydatki z dużym prawdopodobieństwem pomoże nam go osiągnąć. Nie tylko dziś, ale i w perspektywie przyszłych lat.

Program na smartfon Wallet obsługuje wiele walut, pozwala na śledzenie paragonów i list zakupowych, stałych przelewów, a także pozostałych do wykorzystania na dany okres środków pieniężnych. Co więcej, umożliwia wgląd w aktualny stan budżetu również innym członkom rodziny, a jednocześnie oferuje pełne bezpieczeństwo przed niepożądanymi w tym zakresie osobami. Wallet to też jasne i proste do zrozumienia wykresy i zestawienia na temat bieżącej sytuacji finansowej – od kont bankowych po zarządzanie kartami debetowymi i nieopatrznym zadłużeniem.  

Aplikację Wallet – przychody i wydatki pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore

wallet aplikacja finanse
fot. AppStore

Szybki budżet – Menadżer wydatków

Mimo że ilość danych, które pojawiają się w aplikacji Szybki budżet – Menadżer wydatków, jest ogromna, to są one podane w tak przystępny i jasny sposób, że korzystanie z tego programu jest czystą przyjemnością. Za pomocą wymienionej aplikacji dowiemy się, ile pieniędzy wpłynęło do domowego budżetu, oraz ile z nich zostanie na przyjemności po zrobieniu podstawowych opłat. Wydatki możemy podzielić na kategorie, np. zakupy spożywcze, leki czy paliwo – tak, aby mieć stałą kontrolę nad tym, ile i na co wydajemy w danym momencie.

Co interesujące, mamy tu też możliwość stworzenia dwóch rodzajów kont – zwykłych i specjalnych. Te pierwsze dedykowane są do zarządzania budżetem domowym. Z kolei konta specjalne to równie atrakcyjna oferta dla małych firm. Niektórzy wykorzystają zatem aplikację Szybki budżet – Menadżer wydatków zarówno prywatnie, jak i biznesowo, a wszystkie najważniejsze dla siebie informacje będą mieli dzięki niej w jednym miejscu.

Program Szybki budżet – Menadżer wydatków pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore

szybki budżet aplikacja finanse
fot. Google Play

Kontomierz

Ostatnia propozycja to popularna aplikacja Kontomierz, która synchronizuje rachunki bankowe, a następnie skupia się na analizie wydatków i przychodów, niezależnie od tego, którego z nich dotyczą. Agreguje też automatycznie zsynchronizowane rachunki i paragony. 

Kontomierz w budżecie domowym sprawdzi się jako narzędzie, pozwalające w prosty sposób wyznaczyć miesięczne cele finansowe w różnych obszarach i ostrzegające, gdy zostaną one przekroczone. Znajdziemy tu także spis najbliższych  bankomatów i sugestie oraz prognozy dotyczące efektywnego oszczędzania pieniędzy – program posiada zakładkę do analizy inwestycji, stop procentowych i innych funduszy.

A co najważniejsze, wszystko dostajemy w przystępnej i bardzo intuicyjnej formie. Są tu też zabezpieczenia, np. kod PIN, chroniące dane osobiste i finansowe przed ciekawskimi szperaczami. Warto też zaznaczyć, że aplikacja jest dodatkiem do webowej wersji Kontomierza, która ma również wiele do zaoferowania pod tym kątem. 

Aplikacje Kontomierz pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore

Polecane smartfony, na których wygodnie skorzystasz z aplikacji:


Sięgnij po najlepsze smartfony i telefony dostępne w x-kom 

Źrodła: Google Play, AppStore, generali-investments.pl, opracowanie własne