Jak robić zdjęcia paznokci smartfonem? Najlepsze telefony do robienia zdjęć w trybie makro i akcesoria fotograficzne

Dłonie nie są łatwe do fotografowania. Jeśli szukasz informacji, jak robić zdjęcia paznokci, to pewnie Twoje fotki nie zawsze Cię satysfakcjonują. Nie martw się – działając w branży beauty od kilku lat – nauczyłam się, że wystarczy zwrócić uwagę na parę szczegółów, by zdjęcia manicure’u, genialnie prezentowały się w Twoich mediach społecznościowych. Jesteś stylistką paznokci, czy po prostu chcesz się pochwalić znajomym nowymi pazurkami? Dzięki odpowiednio dobranym sprzętom oraz kilku trikom zrobisz zdjęcia paznokci jak zawodowiec.

jak robić zdjęcia paznokci smartfonem

Jak ustawić światło do zdjęć paznokci?

Najlepiej robić zdjęcia w świetle dziennym jednak –  umówmy się – w naszym klimacie nie zawsze mamy taką możliwość. Warto zatem wyposażyć się w lampę lub ring do fotgrafowania paznokci.

Jaka lampa do zdjęć stylizacji paznokci?

Postaw na taki z regulowaną temperaturą światła i korzystaj przede wszystkim z barwy neutralnej czyli najbardziej zbliżonej do światła dziennego.

Pamiętaj, że dobrą lampę z regulowaną barwą i natężeniem światła możesz też wykorzystać przy wykonywaniu stylizacji paznokci – masz zatem podwójną korzyść.

 

lampa ring do zdjęć paznokci

Jak ustawić temperaturę światła do fotografowania paznokci smartfonem?

Temperatura barwowa światła dziennego wyrażona w Kelwinach to 4000-5500 K – zatem zacznij od takich ustawień w swojej lampie.

Oczywiście warto bawić się parametrami i wypróbować różne warianty, jednak w przypadku zdjęć paznokci najlepiej sprawdza się światło neutralne i chłodne. Zbyt ciepłe zostawia żółtą poświatę, co daje nieestetyczny efekt.

Do fotografowania manicure’u możesz wykorzystać też zwykłą lampkę biurkową i inteligentną żarówkę, która także umożliwi Ci dostosowanie barwy światła do swoich potrzeb i upodobań.

Wykorzystaj te triki, by zrobić perfekcyjne zdjęcia paznokci smartfonem

Używaj trybu makro

Wiele smartfonów oferuje tryb makro, który umożliwia zrobienie zbliżenia na wszelkie detale. Sprawdź funkcje aparatu swojego smartfona i wypróbuj ten tryb. Dodatkowo możesz dokupić obiektyw makro do telefonu, np. taki na klipsie – to w ostatnim czasie rozchwytywany gadżet w branży beauty i nie ma się co dziwić, bo pomaga zrobić naprawdę świetne ujęcia.

obiektyw makro do zdjęć paznokci

Znajdź stabilizację dla aparatu

Stabilizacja jest kluczowa dla ostrości zdjęć. Wykorzystaj statyw lub staraj się znaleźć podparcie dla łokcia, aby uniknąć poruszonych, rozmazanych fotek.

Dbaj o czystość obiektywu

Zanim zaczniesz robić zdjęcia paznokci, upewnij się, że obiektyw twojego smartfona jest czysty. To prozaiczna, ale naprawdę istotna sprawa. Nawet najdrobniejsze zabrudzenia mogą wpłynąć na jakość ujęć. Używaj zatem miękkiej szmatki z mikrofibry, aby usunąć kurz i odciski palców z obiektywu.

jak robić zdjęcia paznokci
archiwum własne

Ustaw ostrość ręcznie

Niektóre smartfony pozwalają na ręczne dostosowanie ostrości zdjęć. Wypróbuj tę funkcję, aby dokładnie ustawić te parametry na obszarze paznokci. Dzięki temu uzyskasz szczegółowe i wyraźne zdjęcia, na których uchwycisz wszystkie szczegóły, wzorki i diamenciki, które zdobią paznokcie Twoich klientek albo Twoje własne.

Eksperymentuj z kątami

Zrób kilka zdjęć pod różnymi kątami, aby znaleźć ten idealny albo obróć telefon do góry nogami. Czasami nawet niewielka zmiana perspektywy może znacząco poprawić kompozycję i estetykę zdjęcia. Nie bój się eksperymentować.

Zadbaj o estetyczne tło i ewentualne rekwizyty

Wybierz spokojne i neutralne tło, które nie odwróci uwagi od paznokci. Może to być arkusz brystolu w jednolitym kolorze czy ściana z tapetą o delikatnym wzorze. Dodatkowo możesz użyć różnych rekwizytów, np. dać modelce do ręki kubek albo lakier użyty w stylizacji. W ostatnim czasie popularne są też tiulowe „rękawki” zakładane na nadgarstki.

zdjęcie paznokci z kubkiem
archiwum własne
jak robić zdjęcia paznokci smartfonem
archiwum własne

Wybierz ulubioną aplikację do edycji zdjęć

Wypróbuj różne aplikacje do obróbki zdjęć. Zawsze warto poprawić nieco  , które chcesz udostępnić w swoich mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak, żeby nie szaleć z edycją. Paznokcie powinny prezentować się jak najbardziej naturalnie – chcesz przecież pokazać efekty swojej pracy, a nie wszystkie możliwości apki do edycji zdjęć.

Poznaj Regułę Trzeciego

Zastosuj regułę trzeciego, którą stosują profesjonalni fotografowie. Podziel kadr na trzy części i umieść dłoń modelki w jednym z tych punktów. To prosty sposób na uzyskanie bardziej dynamicznych i interesujących ujęć.

Nie poddawaj się – trening czyni mistrza!

Wiadomo, że praktyka jest najlepszym sposobem na doskonalenie wszelkich umiejętności. Ćwicz, próbuj różnych technik, eksperymentuj z ustawieniami aparatu. Szukaj swojego stylu i rozwiązań, które są dla Ciebie najwygodniejsze i przynoszą najlepsze efekty.

jak robić zdjęcia paznokci

Jaki smartfon do robienia zdjęć paznokci?

Wybierając telefon do zdjęć paznokci, zwróć uwagę na takie aspekty jak: jakość aparatu, możliwość edycji zdjęć, stabilizacja obrazu oraz obecność funkcji specjalnie zaprojektowanych do fotografii makro. Oto kilka telefonów, które maja naprawdę dobre aparaty i świetnie sprawdzą się podczas robienia zdjęć paznokci.

Telefony z najlepszym aparatem do robienia zdjęć w trybie makro

Apple iPhone 15 Pro Max – telefony te mają zaawansowany system trzech aparatów z funkcją fotografowania makro, co przyda Ci się do uchwycenia detali paznokci. Dodatkowo aplikacja aparatu oferuje szeroki zakres funkcji do edycji zdjęć.

Samsung Galaxy S24 Ultra posiada cztery aparaty, w tym obiektyw makro, którym zrobisz ujęcia paznokci w dużym przybliżeniu. Aparat ten oferuje również zaawansowane funkcje edytowania zdjęć.

Xiaomi 14 Ultra wyposażony jest w obiektyw optyczny Leica nowej generacji. W trybie makro zrobisz ujęcia paznokci w dużym przybliżeniu i w świetnej jakości. Telefon posiada także zaawansowane funkcje edytowania zdjęć.

OnePlus 12 ma system 3 obiektywów stworzony we współpracy z marką Hasselblad. Doskonale sprawdza się do robienia zdjęć w dużym przybliżeniu. Zatem z powodzeniem wykorzystasz go, by wykonać zdjęcia paznokci.

Motorola edge 40 neo  oferuje Ci zaawansowany aparat 50 Mpx z technologią Ultra Pixel. Ponadto, dzięki platformie Motorola Ready For, możesz podłączyć smartfon do kmputera i obsługiwać system telefonu na ekranie przy użyciu klawiatury i myszki. Udostępniaj pliki i zdjęcia między tymi dwoma urządzeniami. Ułatwi Ci to tworzenie postów na komputerze i dodawanie zdjęć paznokci.

Nothing Phone (2a) ma dwa profesjonalne aparaty 5Mpx, które zapewnią Ci wysoką jakość filmów oraz fotografii. Nie ma dedykowanego obiektywu do zdjęć makro, ale aplikacja daje możliwość skorzystania z dwukrotnego zbliżenia, co świetnie sprawdzi się podczas wykonywania zdjęć paznokci.