Microsoft stworzył specjalną wersję systemu operacyjnego Windows 11, która jest przeznaczona dla instytucji edukacyjnych. Czym jest Windows 11 SE? Jak działa? Jakie ma cechy i funkcje? Czym się różni się od tradycyjnej wersji „okienek”? Czy ten system operacyjny jest dostępny tylko dla szkół? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Windowsie 11 SE.
Windows 11 SE to system operacyjny, którego podstawową cechą jest to, że działa w chmurze. Firma Microsoft stworzyła go z myślą o instytucjach edukacyjnych, a więc jest przeznaczony dla nauczycieli, szkolnych administratorów IT oraz uczniów. Windows 11 SE skierowany jest zarówno do dzieci, które zaczynają dopiero przygodę z nauczaniem, jak i uczniów do 8. klasy szkoły podstawowej.
System oferuje uproszczone środowisko, które zostało dostosowane do określonej grupy odbiorców. Przy jego projektowaniu Microsoft zbierał uwagi od nauczycieli, którzy na co dzień pracują z uczniami, by stworzyć idealnego Windowsa do nauki w szkołach. Jest więc to specyficzna odmiana Windowsa 11, która nie jest przeznaczona dla użytkowników domowych czy biznesowych.
Co również ważne, klienci z sektora edukacyjnego szukają zwykle ekonomicznych urządzeń dla szkół. I to właśnie dla takich klientów Microsoft opracował Windowsa 11 SE.
Dopisek SE nie oznacza ani School, ani Student, ani też Simple Edition. W zasadzie kryje się za nim jedno wielkie… nic – powstał tylko po to, by jednoznacznie odróżnić go od pozostałych wersji Windowsa 11.
Windows 11 SE nie jest jedynym systemem operacyjnym Microsoftu, który powstał z myślą o instytucjach edukacyjnych. Firma oferuje dla nich również Windows 11 Education i Windows 11 Pro Education. Windows 11 SE jest jednak jedynym systemem, który oparty jest na chmurze.
Na rynku edukacyjnym – szczególnie w USA – dużym powodzeniem cieszą się Chromebooki z systemem operacyjnym Google Chrome OS. Są to tanie i poręczne laptopy, których moc w zupełności wystarcza do podstawowych zadań, jakie wykonują uczniowie w szkołach. Można więc śmiało określić Windowsa 11 SE głównym rywalem Chrome OS w tym segmencie.
Co oferują urządzenia z Windowsem 11 SE? Czym przede wszystkim wyróżnia się ten system operacyjny? Oto najważniejsze cechy okrojonej wersji Windowsa 11:
Windows 11 SE wyróżnia się więc prostym w obsłudze interfejsem, który nie odwraca niepotrzebnymi i rozpraszającymi uwagę uczniów funkcjami i ustawieniami. Ci mogą świętować szkolne sukcesy za pomocą panelu GIF z symbolami emoji.
Foldery z dokumentami przechowywane są w chmurze (masz szybki dostęp do kopii zapasowych w usłudze OneDrive; licencja na Windowsa 11 SE gwarantuje w niej 1 TB wolnej przestrzeni dyskowej).
System uniemożliwia pobieranie i instalację programów z Microsoft Store i zewnętrznych stron, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wgrania np. wirusów. Komputerami i aplikacjami zarządzają jedynie administratorzy IT ze szkół, co zwiększa bezpieczeństwo.
Urządzenia z systemem Windows 11 SE przynoszą korzyści zatem nie tylko uczniom, ale także szkolnym administratorom IT. Dzięki usłudze Microsoft Intune for Education, które dba o bezpieczeństwo szkolnych danych, mogą oni sprawnie monitorować i łatwo wdrażać nowe, zgodne z wymaganiami zabezpieczeń aplikacje oraz zdalnie ze specjalnego panelu zarządzać wszystkimi komputerami z systemem Windows 11 SE w szkole. Wraz z systemem Windows 11 SE przyspieszasz cały proces wdrażania aplikacji i zarządzania nimi.
Microsoft postawił przede wszystkim na ułatwioną konfigurację urządzeń bez potrzeby fizycznego kontaktu z nimi. Ponadto administratorzy mogą bez problemu spersonalizować wybrane komputery pod określone klasy, które będą korzystać ze specjalnie dobranych pod ich nauczanie i poziom aplikacji. Z Windowsem 11 SE mogą oni lepiej kontrolować, do jakich informacji i aplikacji uczniowie mają dostęp.
Windows 11 SE jest przede wszystkim skrojoną pod uczniów uproszczoną wersją systemu operacyjnego Windows 11. Oznacza to, że jest ona pozbawiona niektórych funkcji, które są dostępne w pełnoprawnej edycji „okienek” Microsoftu, albo funkcje te są ograniczone. Mimo zmian system zachowuje najważniejszą funkcjonalność Windowsa 11. Czym się różnią i z czego te różnice wynikają?
Największą różnicą między tymi systemami operacyjnymi jest dostęp do oprogramowania i ustawień. W standardowym Windowsie 11 możesz pobierać bez problemu aplikacje ze sklepu Microsoftu, a także instalować, co tylko dusza zapragnie, z innych źródeł. W Windowsie 11 SE nie możesz pobierać ani instalować ręcznie zewnętrznych aplikacji. Nie ma też Microsoft Store, który jest domyślnie zablokowany.
Na komputerze z tym systemem masz dostęp jedynie do wybranych aplikacji. W dodatku mogą je instalować tylko administratorzy IT za pomocą specjalnego narzędzia. Dzięki temu nie ma ryzyka, że uczeń (lub nauczyciel) spróbuje wgrać niepożądane oprogramowanie do komputera używanego w szkole. Jest to kluczowa cecha Windowsa 11 SE, która odróżnia go od tradycyjnej wersji systemu.
Warto też wspomnieć o tym, że domyślnie jest zablokowana możliwość zmiany ustawień w Panelu Sterowania. Pieczę nad nimi (zdalnie) sprawują, rzecz jasna, szkolni administratorzy.
Snap Layouts przeszło w Windowsie 11 metamorfozę i z grupowania okien nie tylko korzysta się przyjemniej, ale też pozwala ono w większym stopniu na wielozadaniowość (optymalizacja przestrzeni pracy). W Windowsie 11 SE aplikacje zawsze uruchamiają się w trybie pełnego ekranu, a dzięki funkcji Snap Layouts możesz używać tylko 2 jednocześnie (na podzielonym ekranie). Jest to spora zmiana w stosunku do tradycyjnego Windowsa 11, który oferuje podział nawet na 6 okienek (ich liczba jest uzależniona od wielkości ekranu).
Może mieć ona związek z tym, że laptopy, które działają pod kontrolą Windowsa 11 SE, nie mają tak dużych wyświetlaczy. Dwa: w przypadku najmłodszych uczniów nie stawia się silnego nacisku na wielozadaniowość. Jest to o tyle istotne, że taki układ może przesadnie dekoncentrować i mieć negatywny wpływ na skupienie podczas wykonywania kluczowego zadania, które zlecił nauczyciel. A w końcu komputery z systemem Windows 11 SE mają usuwać elementy rozpraszające i wspomagać koncentrację.
Do braków należy zaliczyć również Widżety z aktualnymi informacjami ze świata, kalendarzem czy pogodą. Tych w Windowsie 11 SE nie uświadczysz z prostego powodu: są one rozpraszaczami uwagi, których Microsoft chciał za wszelką cenę uniknąć w systemie przeznaczonym dla uczniów.
Warto wyróżnić również fakt, że laptopy z Windowsem 11 SE są zoptymalizowane również pod kątem pracy na akumulatorze, a co za tym idzie – działają one nieco dłużej niż notebooki z klasyczną wersją systemu Microsoftu.
Wymagania sprzętowe Windowsa 11 SE są dokładnie takie same jak klasycznego Windowsa 11. Komputer musi być więc wyposażony przynajmniej w 2-rdzeniowy procesor (64-bitowy) o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci RAM i układ graficzny z obsługą DirectX 12. Musi mieć też 64 GB pamięci masowej oraz moduł TPM 2.0, a także ekran o przekątnej powyżej 9 cali przy rozdzielczości 720p (HD).
Więcej informacji o zalecanej przez Microsoft konfiguracji sprzętowej przeczytasz w osobnym materiale:
Poznaj też pełną listę kompatybilnych procesorów i płyt głównych:
Jednak Windows 11 SE odróżnia się od tradycyjnego Windowsa 11 tym, że nie jest kompatybilny z urządzeniami o mocniejszych podzespołach. Nie uświadczysz go zatem w komputerach z pamięcią masową powyżej 128 GB, ponad 8 GB pamięci RAM i wydajniejszymi procesorami.
Ma to związek z tym, że wersja SE powstała głównie z myślą o słabszych, tanich laptopach. Microsoft zoptymalizował system właśnie pod ich kątem tak, aby uczeń mógł korzystać komfortowo z takiej klasy urządzeń. Mimo skromnych „bebechów” gwarantują one wydajność, która w zupełności wystarcza do obsługi programów, z jakich korzystają uczniowie klas podstawowych. Jest to efekt nie tylko zoptymalizowanego pod słabsze komponenty systemu operacyjnego, ale także odpowiedniego doboru podzespołów.
Windows 11 SE jest dostępny od razu z wybranymi, preinstalowanymi aplikacjami, z pakietem Microsoft 365 (subskrypcja do opłacenia osobno) i Microsoft Teams na czele. Administratorzy IT mają możliwość wgrania więcej pobłogosławionych przez specjalistów z Microsoftu programów, ale ich liczba jest ograniczona. Poznaj pełną listę aplikacji, które mogą oni zainstalować na komputerze z Windowsem 11 SE:
Jak widać po udostępnionej liście, Windows 11 SE naturalnie obsługuje również starannie dobrane, powszechne i spełniające wymogi bezpieczeństwa aplikacje innych firm, np. Mozilla Firefox, Google Chrome czy Zoom. Microsoft nie chce ograniczać dostępu do nich szkołom, które same mogą zdecydować, które z nich są najlepsze dla ich uczniów.
Co więcej, przedstawiciele szkół mogą złożyć wniosek o dodanie aplikacji, która nie znajduje się na powyższej liście. Microsoft rozpatrzy każdy z nich, sprawdzając, czy niezbędny program do nauki spełnia wszelkie wymogi firmy.
Podsumowując, w komputerach z systemem Windows 11 SE znajdziesz takie oprogramowanie, jak:
Systemu operacyjnego Windows 11 SE szukaj w takich laptopach, jak:
Wśród zaprezentowanych notebooków są zarówno konstrukcje konwertowalne, które mogą pracować w różnych trybach (np. tabletu), z dotykowym ekranem, jak i bardziej tradycyjne, choć wciąż poręczne notebooki (czy może raczej netbooki).
Pamiętaj tylko, że laptopy z Windowsem 11 SE – od takich firm, jak Acer, ASUS, Dell, HP czy Lenovo – sprzedawane są wyłącznie kanałami przeznaczonymi dla klientów z sektora edukacyjnego. Oznacza to, że nie one dostępne dla konsumentów i użytkowników biznesowych, a co za tym idzie – nie znajdziesz ich w sklepach z elektroniką.
Reasumując, laptopy z Windowsem 11 SE zostały idealnie skrojone pod naukę. Tanie, poręczne oraz oferujące bezpieczne i uproszczone środowisko dla (naj)młodszych uczniów. Ich uwaga nie jest odwracana zbędnymi funkcjami – nie są też przytłaczani nadmiarem możliwości.
Więcej szczegółów na temat omówionego systemu operacyjnego oraz kompatybilnych urządzeń znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Windows 11 SE firmy Microsoft.
Jeśli chcesz złożyć zamówienie na laptopy z Windowsem 11 SE, skontaktuj się z naszym działem B2B.
Źródło: Microsoft
Przeczytaj o rozwiązaniach, narzędziach i funkcjach, które mogą przydać się uczniom:
Sprawdź więcej artykułów ze strefy Windows 11:
Windowsa 11 SE nie kupisz oddzielnie, tak jak normalnej wersji Windowsa 11. Ten system operacyjny jest wyłącznie preinstalowany na kompatybilnych komputerach (laptopach), które nie są dostępne w sprzedaży detalicznej (w sprawie zamówienia skontaktuj się np. z x-komowym działem B2B). Przykładowym urządzeniem z Windowsem 11 SE jest Microsoft Surface Laptop SE.
Nie, nie ma możliwości przejścia z Windowsa 11 (lub Windowsa 10) na Windowsa 11 SE. Wersja SE jest dostępna tylko w urządzeniach OEM. Oznacza to, że nie możesz go ręcznie zainstalować na swoim komputerze, a co za tym idzie – musisz kupić odpowiedniego laptopa, który jest wyposażony w ten system operacyjny.
Nie, Microsoft nie umożliwia takiej zmiany. Komputer z Windowsem 11 SE nie ma opcji przejścia na inną wersję systemu operacyjnego Windows 11. Administrator IT może jednak zdecydować się na instalację klasycznego Windowsa, wymuszając ją na danym urządzeniu, lecz będzie się to wiązać z nieodwracalnym usunięciem wersji SE z laptopa.