AMD RSR, czyli sposób na poprawę wydajności w grach. Czym różni się od FSR?

Ostatnio techniki skalowania obrazu w grach wyrastają jak grzyby po deszczu. Duża w tym zasługa NVIDIA DLSS, która przyczyniła się do (wręcz przełomowego) rozwoju tego typu rozwiązań. I tak „czerwoni” odpowiadają na działania „zielonych”, potem „zieloni” na czerwonych. I tak w koło Macieju, aż można się w tym rozgardiaszu pogubić. Tym razem kontratak przeprowadziło AMD techniką Radeon Super Resolution (RSR), która jest odpowiedzią na NVIDIA Image Scaling.

Czym jest Radeon Super Resolution i czy ma związek z AMD FSR?

Czy naprawdę potrzebujemy więcej technik skalowania obrazu w grach? NVIDIA DLSS, Image Scaling, AMD FSR, Intel XeSS, ale najwidoczniej według producentów biorących udział w wyścigu tych nigdy dość. AMD – w odpowiedzi na ulepszone w listopadzie 2021 roku NVIDIA Image Scaling – przygotowało odmianę rozwiązania FSR. Skąd ten pomysł?

Mimo że AMD FidelityFX Super Resolution jest bardziej otwartym standardem niż NVIDIA DLSS, to wciąż wymaga implementacji w grach przez deweloperów. W przypadku NVIDIA Image Scaling wystarczy, że masz kartę NVIDIA i możesz aktywować skalowanie w każdej grze z poziomu sterowników. AMD zazdrościło „zielonym” i postanowiło zaoferować podobne rozwiązanie. I tak powstało AMD RSR, czyli Radeon Super Resolution, która stanowi uzupełnienie techniki FSR.

Przeczytaj więcej o tym, czym jest i jak działa NVIDIA Image Scaling:

Jak działa AMD RSR?

AMD Radeon Super Resolution to właściwie prawie to samo co AMD FSR 1.0. Prawie, bo choć opiera się na tych samych algorytmach, to – w odróżnieniu od starszego rozwiązania – działa z poziomu sterowników Radeon. W związku z tym deweloperzy gier nie muszą implementować tej techniki skalowania w swoich tytułach lub silnikach, by gracze mogli z nich korzystać. Wystarczy, że użytkownik ma w swoim komputerze odpowiednią kartę graficzną Radeon.

aktywacja amd rsr w sterownikach radeon adrenalin
Źródło: AMD

AMD FSR opiera się na dwóch algorytmach, z których jeden odpowiada za upskalowanie obrazu, a drugi za jego wyostrzanie. Więcej dowiesz się z niniejszej publikacji:

W skrócie: AMD RSR można podsumować jako bardziej otwartą odmianę FSR. Odmianę, która pozwala korzystać ze skalowania obrazu w tych grach, które nie obsługują FidelityFX Super Resolution.

Jaki wzrost wydajności przynosi Radeon Super Resolution?

AMD pochwaliło się na swojej stronie, że Radeon Super Resolution zwiększa wydajność w wybranych grach nawet o 70%. Jest to jednak najbardziej optymistyczny scenariusz. Różnice są, jak w każdej innej tego typu technice, zależne nie tylko od tytułu, ale też rozdzielczości.

różnice w wydajności w 4k z rsr on i off
Źródło: AMD

Jako przykład AMD podało popularną grę sieciową Warframe. W rozdzielczości 4K liczba klatek na sekundę zwiększyła się po aktywacji RSR aż o 124 fps. Mniej więcej pojęcie o tym, jakich wzrostów można oczekiwać po włączeniu Radeon Super Resolution, daje nasza recenzja AMD FSR (2.0). Sprawdź:

porównanie wydajności amd rsr
Źródło: AMD

Jak AMD RSR sprawdza się w grach? Test wydajności i porównanie graficzne

Jarosław „Blackwhite” Arczyński przygotował obszerny test wydajności, biorąc na tapet siedem różnych gier. Nie omieszkał porównać różnice w grafice między rozdzielczością natywną a niższymi wspomaganymi przez AMD Radeon Super Resolution. Zobacz pełny materiał wideo:

Przeczytaj również test RSR w grach Cyberpunk 2077 i Marvel’s Guardians of the Galaxy:

Radeon Super Resolution – jakie karty graficzne obsługują AMD RSR?

Do działania AMD RSR wymagane są karty graficzne z rodzin RDNA i RDNA 2. Oznacza to, że aktywujesz tę opcję wyłącznie na GPU z serii Radeon RX 5000 i RX 6000.

Czy AMD RSR włączysz w każdej grze?

AMD Radeon Super Resolution powstało po to, by móc korzystać ze skalowania obrazu w (prawie) każdej grze. Aby gracze mieli taką opcję, gdy dany tytuł nie oferuje tego typu rozwiązania (czy to DLSS, czy FSR). Gra musi jednak obsługiwać tzw. ekskluzywny tryb pełnoekranowy. Oprócz tego potrzebna jest jedna z wymienionych wcześniej kart graficznych Radeon RX i odpowiednia wersja sterowników Adrenalin (22.1.3 lub nowsza).

amd radeon super resolution logo
Źródło: AMD

Jak włączyć AMD Radeon Super Resolution?

Po zainstalowaniu sterowników Radeon Adrenalin 22.1.3 (lub nowszych) wykonaj następujące kroki:

 1. Uruchom oprogramowanie AMD Software: Adrenalin Edition i udaj się do ustawień, a następnie zakładki Grafika (Graphics).
 2. W ustawieniach znajdziesz opcję Radeon Super Resolution. Aktywuj ją. Możesz ją włączyć zarówno globalnie, jak i w przypadku każdej gry z osobna.
 3. Uruchom grę i obniż rozdzielczość. AMD RSR zrobi całą magię za Ciebie.
 4. Aby potwierdzić, czy RSR działa, odpal nakładkę AMD Software, wciskając skrót klawiszowy ALT+R i sprawdzając ustawienia skalowania. Otrzymasz wówczas potwierdzenie, z jakiej rozdzielczości jest upskalowany obraz.
jak włączyć amd rsr w grach
Źródło: AMD

RSR 1.1 – co nowego? AMD rozwija Radeon Super Resolution

AMD RSR w wersji 1.1. jest dostępne oficjalnie od 23 maja 2022 roku. Jedyne, co musisz zrobić, to zainstalować sterowniki Radeon Adrenalin 22.5.2 (lub nowsze). Co nowego przynosi Radeon Super Resolution 1.1. ?

 • Filtra wyostrzania z suwakiem do regulacji (na wzór tego z NVIDIA Image Scaling)
 • Wzrost wydajności w grach opartych na DirectX 11

O jak dużych różnicach w wydajności mowa? Mogą one wynoszą od zaledwie 3-5% aż do 30%! Wynikają one nie tylko z gry, ale także konfiguracji sprzętowej (przede wszystkim GPU). Sprawdź przykładową listę wraz z przewidywanym wzrostem wydajności:

 • WoW Shadowlands – do 30%
 • Assassin’s Creed: Odyssey – do 28%
 • Total War Saga: Troy – do 17%
 • GTA 5 – do 11%
 • Watch Dogs Legion – do 10%
 • Valorant – do 7%
 • Apex Legends – do 5%
 • Total War Hammer 3 – do 5%
 • Far Cry 5 – do 4%
 • Farming Simulator 22 – do 3%
 • Wiedźmin 3 – do 3%
 • Overwatch – do 3%
 • PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS – do 3%

Sprawdź gry w x-komie

AMD RSR (kolejną) receptą na problemy z wydajnością w grach

Radeon Super Resolution zostało oficjalnie potwierdzone przez AMD na targach CES 2022. Na premierę AMD RSR trzeba było poczekać do 17 marca 2022 roku. Udało się zatem wyprzedzić (opóźniony) debiut Intel XeSS

Odwraca to nieco uwagę od kolejnej (równie rewolucyjnej co DLSS?) techniki bazującej na algorytmach sztucznej inteligencji (AI). Choćby otwartością standardu, co podkreśla AMD w swoich zapowiedziach. Przy okazji dzięki Radeon Super Resolution użytkownicy wybranych kart graficznych „czerwonych” nie czują się gorzej od posiadaczy GeForce’ów, którzy mogą korzystać z udoskonalonego NVIDIA Image Scaling.

termin premiery amd rsr
Źródło: AMD

Skoro AMD wypuściło RSR, można było spodziewać się ewolucji FSR. I tak też się stało. AMD zapowiedziało oficjalnie AMD FSR 2.0, które będzie dostępne w grach od drugiego kwartału 2022 roku. Nie jest to metamorfoza, która przybliża technikę do możliwości NVIDIA DLSS i Intel XeSS, ale poprawia ona jakość obrazu tak, że  można pomylić ją z tą oferowaną przez natywną rozdzielczość. Udało się to wsparcia maszynowego uczenia – jednak warto było pomarzyć?

Źródło: AMD

Przeczytaj także: