Instalacja Windows 11 krok po kroku
Pobranie i rozpoczęcie instalacji Windowsa 11 to nie koniec zadania, ale na szczęście dalszy proces wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku Windowsa 10.
Język i format godziny
W oknie instalatora systemu Windows zdecyduj o wersji językowej, formacie godziny i klawiaturze. Najprawdopodobniej tutaj nic nie zmienisz (kolejno: polski, polski i polski [programisty]). Przejdź dalej i kliknij na Zainstaluj teraz.
Klucz systemu
Zostaniesz poproszony o podanie klucza produktu – naturalnie wpisujesz kod przypisany do zakupionej licencji Windowsa 10. Możesz też wybrać Nie mam klucza produktu, by aktywować go później. Następnie wybierz wersję systemu (Home, jeśli masz wersję Home poprzedniej wersji „okienek”). Zapoznaj się z warunkami licencyjnymi i przejdź dalej.
Forma instalacji
Jeśli chcesz jedynie zaktualizować system, zachowując dotychczasowe aplikacje i ustawienia, wybierz górną opcję: Uaktualnienie. Gdy jednak chcesz postawić system na czysto, wybierz niestandardową instalację. W drugim przypadku powita Cię okienko, w którym możesz utworzyć nowe partycje dysku. Wybierz systemową, nadpisując ją, co wyczyści z niej dane. Kliknij na Dalej i uruchomisz tym proces instalacyjny.
Konfiguracja systemu
Podczas instalacji Windows 11 komputer może kilka razy się zrestartować. To jest normalny objaw. Uzbrój się w cierpliwość. Gdy zakończą się wszystkie etapy, otrzymasz komunikat o wyborze kraju. Dalej decydujesz o układzie klawiatury (polski [programisty]) i połączeniu internetowym. Gdy nie chcesz łączyć się na razie z siecią, możesz dokończyć instalację bez dostępu do niej (ograniczona konfiguracja).
W innym przypadku ustaw wybraną sieć i utwórz lub zaloguj się do swojego konta Microsoftu, do którego masz przypisaną licencję Windowsa 10. Po czym ustaw nazwę użytkownika i hasło, które wykorzystasz do logowania do swojego komputera z Windowsem 11.
Na koniec czeka Cię konfiguracja systemu. W tym procesie decydujesz o np. wysyłaniu danych diagnostycznych i ustawieniach prywatności. Zaznacz to, co uważasz za stosowne. Nie martw się, po instalacji możesz zmienić te ustawienia w każdej chwili.
Instalacja zakończona!
Nie pozostaje Ci nic innego, tylko rozsiąść się wygodnie i poczekać, aż komputer zakończy etap konfiguracyjny Windowsa 11 i voila. Możesz cieszyć się nowym systemem operacyjnym. W przypadku czystej instalacji czeka Cię żmudne wgrywanie niezbędnych sterowników czy aplikacji, ale najważniejsze masz za sobą. W razie dodatkowych pytań śmiało napisz komentarz. Dodatkowe informacje na temat instalacji Windowsa 11 znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Microsoftu.
Źródło: Microsoft
Instalować czy nie… Pierwotnie byłem mega nastawiony i chcialem od razu instalować w dniu premiery – ale powstrzymały mnie komentarze w necie. Mam i7 9700K + 32GB pamięci więc od strony technicznej jak najbardziej się łapie. Ale im więcej opinii w necie, bym sceptyczniej do tego podchodzę. (Najbardziej obawiam się spadku wydajności w grach)
Instalacja Windows 11 z włączonym VBS może mieć wpływ na wydajność w grach, więcej o tym możesz przeczytać tutaj:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/windows-11-vbs-obniza-wydajnosc-w-grach/
Mateuszu, możesz też zapoznać się z nowszym materiałem, w którym testy pokazały, że spadki nie są tak duże:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/windows-11-funkcje-bezpieczenstwa-gry-aplikacje/
🙂