Windows 11 przyniósł wiele nowych i przydatnych rozwiązań, a niektóre z nich świetnie przydadzą się podczas nauki. Dzięki temu śmiało można powiedzieć, że system Microsoftu jest wyjątkowo przyjazny dla uczniów. Poznaj najważniejsze funkcje Windowsa 11, które przydadzą Ci się podczas wykonywania codziennych, szkolnych obowiązków.
Windows 11 wyróżnia się na tle starszych systemów pod kątem bezpieczeństwa. Wirtualny świat nie jest wolny od zagrożeń, cały czas trzeba stawiać czoła nowym (czy to hakerom czy złośliwemu oprogramowaniu) i doskonale wie o tym Microsoft. Dlatego najnowszy system pełny jest zabezpieczeń, które nie tylko pozwolą chronić Ci to, co związane jest z nauką, ale również wszystko inne, do czego wykorzystujesz komputer.
Najnowsze „okienka” obsługują układy TPM 2.0, które to odpowiadają przede wszystkim za ochronę kluczy szyfrowania. Moduł zabezpiecza też uwierzytelnianie użytkowników poprzez przetwarzanie pewnych informacji niezbędnych do potwierdzenia tożsamości. System zabezpiecza więc dane i z poziomu sprzętu i oprogramowania. TPM jest też potrzebny dla rozwiązań typu BitLocker.
W Windowsie 11 niezwykle łatwo jest również dostosowywać ustawienia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Możesz zdecydować, jakie aplikacje i programy otrzymają dostęp do konkretnych danych i funkcji (np. do kalendarza czy obrazu z kamery). Przydatną opcją jest znajdowanie urządzenia na wypadek kradzieży albo zguby. Dzięki temu wzrosną szanse na odzyskanie sprzętu.
Nie można też zapominać o Windowsie 11 SE, który jest przyjazny słabszemu i tańszemu sprzętowi. Microsoft zoptymalizował go pod takim kątem, by uczniowie mogli komfortowo korzystać z urządzeń klasy budżetowej. Dzięki temu podstawowe programy niezbędne do nauki, zadziałają również na słabszych komputerach.
Windowsa 11 SE szczegółowo opisaliśmy w artykule: Co to jest Windows 11 SE i jak działa? Czym się różni się od Windows 11?
O wymaganiach standardowego Windowsa 11, przeczytasz w tekście: Windows 11 – wymagania sprzętowe
Jeśli często pracujesz w kilku okienkach i wiesz, że przełączanie się pomiędzy nimi bywa problematyczne, kiedy jest ich zbyt wiele, Windows 11 przychodzi z udoskonaloną funkcją dzielenia ekranu. Opcja jest szczególnie wygodna, jeśli korzystasz z więcej niż jednego ekranu, ponieważ łatwiej będzie Ci uporządkować to, co chcesz w danym momencie wyświetlić.
Przyjmijmy, że piszesz wypracowanie, korzystasz ze swoich notatek oraz z kilku źródeł w internecie jednocześnie. Najważniejsze informacje przypniesz do dowolnej części ekranu, tak by nie szukać ich co chwilę w bałaganie uruchomionych okienek czy zakładek. A to ułatwi Ci pisanie wypracowania, ponieważ nie stracisz czasu na odnajdywanie źródeł informacji, a także nie wypadniesz z rytmu.
Synchronizacja plików na komputerze z usługą OneDrive przede wszystkim pozwoli Ci na tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym. Nie musisz martwić się, że w przypadku awarii lub utraty urządzenia, ważne dla Ciebie dane znikną. Jeśli skorzystasz z aplikacji OneDrive na urządzenia mobilne, Twoje pliki będą zawsze zsynchronizowane między komputerem a smartfonem czy tabletem.
Oprócz tego wszystkie pliki możesz na bieżąco skanować w celu ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Łatwiej będzie Ci również udostępniać pliki innym. A wszystko to dzięki wbudowanej w Windows 11 aplikacji OneDrive, której nie musisz dodatkowo instalować.
Dowiedz się więcej o OneDrive:
Microsoft Teams jest zintegrowany z Windowsem 11, a dzięki temu najważniejsze funkcje aplikacji pojawiają się już na poziomie paska zadań. W wyświetlanym okienku pojawiają się ostatnie konwersacje, wyszukiwarka kontaktów, a także przyciski, które służą do rozpoczęcia nowego czatu czy spotkania. W ten sposób bardzo łatwo wymienisz wiadomości z innymi i szybko dowiesz się, czego jeszcze musisz się nauczyć.
Poznaj wszystkie funkcje Microsoft Teams: Przewodnik po aplikacji Microsoft Teams
Jak zminimalizować rozpraszanie uwagi, by móc łatwiej skupić się na nauce? Windows 11 ma wbudowaną funkcję Skupienie, która pozwala dostosować ustawienia systemu tak, by nic nie odrywało Cię od nauki. Możesz wybrać, które powiadomienia mogą wyświetlać się, kiedy tryb jest właczony oraz te, które system automatycznie powinien przenosić do centrum powiadomień. Możesz zaznaczyć również wyświetlanie podsumowania tego, co zostało pominięte, by żadna ważna informacja Ci nie umknęła.
Windows 11 jest bardzo przyjaznym systemem pod kątem połączenia komputera ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym z Androidem. Wymianę danych ułatwiają aplikacje Łącze z telefonem oraz Łącze do Windows. Po sparowaniu smartfona z komputerem, możliwe jest wyświetlanie powiadomień, odczytywanie i odpowiadanie na wiadomości, przeglądanie biblioteki zdjęć, a nawet wykonywanie połączeń telefonicznych z poziomu komputera. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zsynchronizować dane pomiędzy urządzeniem mobilnym, które codziennie nosisz w kieszeni, a laptopem czy desktopem.
W przyszłości system Windows 11 umożliwi również uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla Androida na komputerze. Opcja nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Ale kiedy się już pojawi, ulubioną smartfonową apkę do nauki, włączysz również z poziomu Windowsa 11.
Zajrzyj także do strefy Windows 11, gdzie znajdziesz komplet informacji o najnowszym systemie Microsoftu.
Przydatny w nauce jest nie tylko Windows 11. Zwróć również uwagę na pakiet Microsoft 365, który zawiera niezwykle przydatne narzędzia, jak:
Usługę Microsoft 365 szczegółowo opisaliśmy w artykułach: