Laptop a Chromebook. Czym się różnią? Co je łączy? Który lepszy?

Gdy wydawało się, że w niewielkich pieniądzach nie ma już niczego ciekawego, pojawiły się Chromebooki. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak klasyczne laptopy. Czy warto kupić Chromebooka? A może wybrać klasycznego notebooka? Czas rozwiać wszystkie wątpliwości.

Co to jest Chromebook?

Z technicznego punktu widzenia Chromebooki to laptopy, które z zewnątrz praktycznie niczym nie różnią się od klasycznego notebooka. Co ważne, Chromebooki są dziełem znanych i cenionych producentów, dlatego mają logo: ASUS, Acer, Dell, HP i wielu innych. Wzorem całej branży, Chromebooki oferują różne przekątne ekranu, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Chromebook nie ma zainstalowanego systemu Windows, a system od Google – Chrome OS. Ten lekki system operacyjny traktuje priorytetowo przeglądarkę internetową Chrome oraz aplikacje z Chrome Web Store i Google Play Store, jako główne metody zwiększania produktywności i interakcji z urządzeniem.

Pomimo tego, że laptopy z system Chrome OS należą raczej do tych tańszych, są w pełni zdolne do wykonywania wszystkich zadań, do których są przeznaczone. A należą do nich: przeglądanie Internetu, przesyłanie strumieniowo wideo i obsługa dokumentów online. Mają niesamowitą żywotność baterii, która wystarcza na cały dzień, szybko się uruchamiają i są przyjazne w użytkowaniu.

Chromebooki, ogólnie rzecz biorąc, są bardzo tanie, dzięki czemu są idealne dla osób, które potrzebują laptopa do podstawowych zadań. Pomimo niskiej ceny Chromebooki mają ładne obudowy, procesory klasy konsumenckiej, dyski o pojemności nawet 512 GB, a w sprzedaży są też dostępne konstrukcje konwertowalne 2w1.

Laptop z Chrome OS i dyskiem w chmurze. Dla kogo jest Chromebook CB314?

Chromebook CB314 z procesorem Intel

Jakie są różnice między Chromebookiem a laptopem?

Chromebooki są bardzo podobne do konstrukcji laptopów z Windowsem. Główne różnice zewnętrzne to obecność logo Chrome na klapie matrycy oraz nieco inny układ klawiszy funkcyjnych. Brak tutaj klawiszy Windows, FN oraz F1-F12. Wewnętrzne zmiany sprzętowe są już dużo większe.

System operacyjny

Główną różnicą jest oczywiście system operacyjny. Laptopy zwykle pracują na systemie Microsoft Windows lub Mac OS. Chrome OS to w zasadzie przeglądarka internetowa Chrome z kilkoma dodatkowymi funkcjami i opiera się na własnych usługach Google, takich jak: Gmail, Mapy, Dokumenty, Dysk itp. 

Chrome os system

Magazynowanie danych i zarządzanie przestrzenią dyskową

Chromebooki są przeznaczone głównie do użytku online, więc pojemność dysku nie ma większego znaczenia, jak w przypadku laptopów z systemem Windows. Chrome OS korzysta przede wszystkim z chmury, co oznacza, że ​​aplikacje i programy są w niej przechowywane.

Jest to przydatne i praktyczne, bo nawet w przypadku awarii dane nie przepadną wraz z dyskiem. W razie potrzeby powiększenia dostępnej przestrzeni można zawsze skorzystać z dodatkowej zewnętrznej pamięci, takiej jak karty pamięci, pendrive czy zewnętrzne dyski

dysk zewnętrzny niezbędnik studencki

Aplikacje i programy

Instalacja aplikacji na urządzeniach z system Chrome OS jest ograniczona. Do dyspozycji mamy tylko dwa źródła Chrome Web Store i Google Play Store. Jak łatwo można się domyślić, nie znajdziemy tam większości profesjonalnych aplikacji biurowych czy specjalistycznych, takich jak: Adobe Premier, Photoshop czy Sony Vegas. 

Chromebook hp spin

Obsługa Microsoft Office

Pakietu Microsoft Office nie można zainstalować na Chromebooku. Zamiast tego możesz korzystać z Microsoft Word, PowerPoint, Outlook, Excel i One Note w chmurze. Oprócz tego obsługiwane są również Natywne Dokumenty i Arkusze Google Chrome.

Gry

Chromebooki nie są przystosowane do uruchamiania Twoich ulubionych gier na PC, takich jak Call of Duty, Need for Speed ​​itp. Z drugiej strony laptopy radzą sobie całkiem nieźle z grami ze sklepu Google Play. Zagrasz w to samo, co na smartfonie albo tablecie i nic ponadto. 

Dostęp do drukarek

Chromebooków nie można bezpośrednio podłączyć do drukarki przez port USB lub sieć Wi-Fi. Zamiast tego musisz kierować swoje zadania drukowania przez internet za pomocą Google Cloud Print, lub korzystając z dedykowanej aplikacji producenta drukarki. O ile jest dostępna w sklepie Google Play.

Dla kogo jest Chromebook?

Ponieważ korzystanie z przeglądarki internetowej i aplikacji nie jest szczególnie wymagające, Chromebooki są zbudowane z myślą o mniejszym obciążeniu. Są skierowane do młodych użytkowników, studentów lub mniej zaawansowanych technicznie osób starszych, które po prostu potrzebują dostępu do sieci. O ile nie potrzebujesz komputera do pracy w profesjonalnych programach dostępnych tylko na Windowsie, Chromebook świetnie da sobie radę. 

Samsung chromebook kobieta

Kiedy Chromebook się nie sprawdzi?

Jeżeli jesteś użytkownikiem, który chce mieć dostęp do wszystkich aplikacji w pełnych wersjach oraz możliwość grania w najnowsze gry powinieneś odpuścić zakup Chromebooka. Sytuacje wygląda podobnie w przypadku osób, które korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, takiego jak: Photoshop, SketchUp, 3ds Max i V-Ray. Są oni zmuszeni do korzystania z systemu Windows z powodu braku alternatyw. Renderowanie, montaż, obróbka grafiki to zadanie dla sprzętu z systemem Windows lub MacOs.