Laptop a Chromebook. Czym się różnią? Co je łączy? Który lepszy?

Gdy wydawało się, że w niewielkich pieniądzach nie ma już niczego ciekawego, pojawiły się Chromebooki. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak klasyczne laptopy. Czy warto kupić Chromebooka? A może wybrać klasycznego notebooka? Czas rozwiać wszystkie wątpliwości.

Czym jest Chromebook?

Z technicznego punktu widzenia Chromebooki to laptopy, które z zewnątrz praktycznie niczym nie różnią się od klasycznego notebooka. To produkty znanych i cenionych producentów: ASUS, Acer, Dell, HP i wielu innych. Wzorem całej branży, Chromebooki oferują różne przekątne ekranu, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Chromebooki działają na ChromeOS. Ten lekki system operacyjny traktuje priorytetowo przeglądarkę internetową Chrome oraz aplikacje z Chrome Web Store i Google Play Store, jako główne metody zwiększania produktywności i interakcji z urządzeniem.

ChromeOS jest prosty, szybki i bezpieczny. Jeśli masz za sobą obsługę urządzeń z systemem Windows, MacOS czy Linux, odnajdziesz się tutaj w mgnieniu oka. Świetne jest to, że wystarczy zalogować się do konta Google na Chromebooku, żeby od razu mieć dostęp do wszystkich plików w ramach środowiska usług Google, np. do dokumentów online.

Dużym atutem systemu jest również szybkość działania. Uruchomienie Chromebooka trwa kilka sekund. Szybkość uruchamiania różni się w zależności od urządzenia. ChromeOS jest skonstruowany tak, żeby wszystkie najważniejsze pliki, aplikacje i podpowiedzi online mieć na wyciągnięcie ręki.

Przede wszystkim jednak jest to system na wskroś bezpieczny. Ochronę antywirusową otrzymujesz już na start… i niczego więcej tak naprawdę Ci nie potrzeba. Do tego dochodzą również regularne (i bardzo dyskretne) aktualizacje, które stanowią gwarancję bezpieczeństwa, a których nawet nie zauważysz. Aktualizacje oprogramowania Chromebooka pojawiają się zwykle co 4–6 tygodni. Sporadycznie są wypuszczane rzadziej, aby zapewnić użytkownikom optymalne wrażenia po wprowadzeniu.

Pomimo tego, że Chromebooki należą raczej do tych cenowo przystępnych, są w pełni zdolne do wykonywania wszystkich zadań, do których są przeznaczone. A należą do nich: przeglądanie Internetu, przesyłanie strumieniowo wideo i obsługa dokumentów online.

Chromebooki są również przyjazne w użytkowaniu i wyposażone w efektywne akumulatory, zdolne zapewnić nawet kilkanaście godzin bezprzewodowej pracy. Żywotność baterii, może się różnić w zależności od urządzenia, użytkowania i innych warunków.

Pomimo konkurencyjnej ceny Chromebooki mają ładne obudowy, procesory klasy konsumenckiej, dyski o pojemności nawet 512 GB, a w sprzedaży są też dostępne konstrukcje konwertowalne 2w1.

Chromebook CB314 z procesorem Intel

Jakie są różnice między Chromebookiem a laptopem?

Chromebooki są bardzo podobne do konstrukcji innych systemów operacyjnych. Główne różnice zewnętrzne to obecność logo Chrome na klapie matrycy oraz nieco inny układ klawiszy funkcyjnych. Brak tutaj klawiszy Windows, FN oraz F1-F12. Wewnętrzne zmiany sprzętowe są już dużo większe.

System operacyjny

Główną różnicą jest oczywiście system operacyjny. Inne laptopy pracują na systemie Windows lub Mac OS. Chromebooki działają na systemie ChromeOS – szybkim, prostym i bezpiecznym. Wystarczy zalogować się na swoje konto Google i można zacząć pracować.

Chromebook pulpit

Magazynowanie danych i zarządzanie przestrzenią dyskową

Chromebooki są przeznaczone głównie do użytku online, więc pojemność dysku nie ma większego znaczenia, jak w przypadku laptopów z systemem Windows. Chrome OS korzysta przede wszystkim z chmury, co oznacza, że ​​aplikacje i programy są w niej przechowywane.

Jest to przydatne i praktyczne, bo nawet w przypadku awarii dane nie przepadną wraz z dyskiem. W razie potrzeby powiększenia dostępnej przestrzeni można zawsze skorzystać z dodatkowej zewnętrznej pamięci, takiej jak karty pamięci, pendrive czy zewnętrzne dyski

chromebook

Aplikacje i programy

Możliwość korzystania z Google Play na Chromebooku wiąże się z dostępem do bogatej biblioteki aplikacji, gier, muzyki, filmów, programów telewizyjnych, e-booków i nie tylko. To oznacza ogrom możliwości w zakresie produktywności, zabawy, kreatywności czy gamingu.

W Google Play znajdziesz m.in. aplikacje do rysowania, projektowania czy edycji zdjęć i wideo, które uwolnią Twoją kreatywność i pobudzą wyobraźnię. Wbudowane aplikacje na Chromebooku z kolei pomogą zwiększyć Twoją produktywność i lepiej organizować pracę. Trudno nie wspomnieć też o rozrywce. W Google Play znajdziesz masę aplikacji rozrywkowych, którymi umilisz sobie wolne chwile.

Obsługa Microsoft Office

Martwisz się o kompatybilność? Bez obaw. Chromebooki współpracują z pakietem Microsoft® Office. Niezależnie od tego, czy jest to Word, Excel® czy PowerPoint®, możesz łatwo znaleźć aplikacje w Internecie. Dzięki dołączonym Dokumentom, Arkuszom i Prezentacjom Google Chromebooki są dobrze wyposażone tak, żeby stymulować Twoją produktywność i pomóc Ci w realizowaniu codziennych obowiązków. Dodatkowe funkcje dostępne są w ramach subskrypcji Microsoft 365.

chromebook

Dostęp do drukarek

Chromebooki połączysz przewodowo (za pomocą przewodu USB) lub bezprzewodowo (korzystając z Wi-Fi) z większością popularnych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Wygodnie, szybko i bez problemów.

Czy Chromebooki obsługują drukowanie Bluetooth? Na ten moment nie.

Dla kogo jest Chromebook?

Ponieważ korzystanie z przeglądarki internetowej i aplikacji nie jest szczególnie wymagające, Chromebooki są zbudowane z myślą o mniejszym obciążeniu. Są skierowane do młodych użytkowników, studentów lub mniej zaawansowanych technicznie osób starszych. Sprawdzą się również w rękach użytkowników potrzebujących sprzętu biurowo-internetowego, do uniwersalnych zadań i rozrywki.