Facebook Lite – największy serwis społecznościowy w odchudzonej wersji. Czym różni się od pełnej aplikacji Facebooka?

Facebook Lite został stworzony z myślą o słabszych urządzeniach i miejscach, gdzie internet nie jest stabilny. Od debiutu w 2015 roku, aplikacja została pobrana ze Sklepu Play ponad miliard razy, a Facebook traktuje ją nie mniej poważnie od pełnej wersji swojej apki społecznościowej. W takim razie, czym różni się Facebook Lite od zwykłego Facebooka? Poznajcie różnice i podobieństwa.

Facebook Lite – co to? Czym się różni od pełnej aplikacji Facebooka?

Założenie Facebooka Lite jest proste – ma zajmować jak najmniej pamięci, zużywać mało zasobów systemu i zawierać jak najwięcej funkcji. Jak wygląda to w praktyce? Całkiem nieźle, jeśli nie bardzo dobrze. Aplikacja Facebooka zajmuje 150 MB (dodatkowo pamięć podręczna i dane użytkownika), a Facebook Lite to 3,5 MB. Wraz z danymi zajmuje ciągle 3 razy mniej niż sama aplikacja pełnego FB, bez danych.

Odchudzony Facebook korzysta też z mniejszej ilości zasobów systemowych. Dużo mniej informacji pozostaje w pamięci podręcznej, ale już minimalnie dłużej się ładuje. Jest to akurat kwestia dziesiętnych sekundy więc szybko można się do tego przyzwyczaić.

Facebook vs. Facebook Lite – różnice

Przejdźmy do najważniejszego – co ma Facebook, a czego nie ma Facebook Lite. Przede wszystkim lajtowy FB otrzymał wszystkie niezbędne narzędzia, a uszczuplony został o dodatki, z których większość nie korzysta, a jeszcze inni nie mają pojęcia o ich istnieniu. Z funkcji, które mogłyby się przydać, a nie ma ich w FB Lite, to tylko zakładka Wideo i Messenger Kids. Poza tym nie ma przede wszystkim narzędzi biznesowych, VR, znajomych w pobliżu, reklam na podstawie aktywności, informacji o pogodzie, czy wiadomości kryzysowych.

Facebook vs. Facebook Lite – podobieństwa

Co znajdziemy w jednym i drugim? Reakcje, komentarze, udostępnianie, grupy, Marketplace, strony, wydarzenia, gry, oferty pracy, menadżer reklam, transmisje live. Jako ciekawostkę podam, że Facebook Lite otrzymał tryb ciemny szybciej od podstawowej wersji. Brakuje czegoś do swobodnego korzystania z FB? W mojej opinii nie.

Messenger jest wbudowany w Facebook Lite

Facebook Lite zawiera Messengera, a ikonka znajduje się górnym menu, w miejscu, gdzie w standardowym FB są filmy. Nie trzeba więc osobno pobierać komunikatora. Messenger w FB Lite jest oczywiście uproszczony, a dodatkowo możemy pobrać aplikację Messenger Lite – dla tych, którym zależy tylko na komunikatorze Marka Zuckerberga. Podobno nie każdy korzysta z Facebooka.

Czym różni się od zwykłego Messengera? Nie możemy utworzyć pokoju i nie wyślemy też lokalizacji komuś na czacie. Nie wyślemy też wiadomości głosowej, a edytor zdjęć nie jest tak zaawansowany, jak w normalnym Messengerze. Do znajomego możemy zadzwonić, ale już bez wideo. W ustawieniach dotyczących danego kontaktu są tylko podstawowe opcje, np. zablokowanie, wycieszenie, czy utworzenie grupy.

Decydując się na korzystanie z Messengera w Facebook Lite, zaoszczędzamy: 130 MB (rozmiar aplikacji), kilkaset megabajtów danych użytkownika, jedną aplikację działającą w tle mniej. Dla mocno budżetowego smartfona to sporo.

Opisywane funkcje dotyczą Messengera wbudowanego w Facebook Lite, a nie osobnej aplikacji Messenger Lite.

Facebook Lite – wygląd

Na pierwszy rzut oka Facebook Lite wygląda trochę jak zwykły Facebook 2-3 lata temu. Takie przynajmniej odniosłem wrażenie – jest zwyczajnie prostszy. W menu głównym dostępna jest lista, a nie kafelki (jak w zwykłym FB). Wygląd profilów jest bardzo podobny, ale nieco inaczej wyglądają posty na tablicy – różnią się przyciski, widać też zajawkę przy udostępnionych linkach.

Trochę przeorganizowana jest też górna belka: zamiast grup mamy znajomych, w miejsce wideo Messengera i Marketplace zamiast swojej strony. Inaczej wygląda też udostępnianie posta – zamieniona jest kolejność opcji względem zwykłego Facebooka, sam widok jest też zdecydowanie mniej atrakcyjny dla oka. Widok powiadomień to przede wszystkim nieco mniejsze miniatury zdjęć.

Różnice w wyglądzie nie są więc rażące. To nie tak, że Facebook Lite to aplikacja, której nie da się używać. Nawet byłem zaskoczony, że ma taką liczbę funkcji, a zajmuje tyle, co zdjęcie w niezłej rozdzielczości. Wyglądu FB Lite nie ma się więc co bać.

Koniec lekkiego Facebooka w systemie iOS?

Facebook Lite jest stopniowo wyłączany na urządzeniach z systemem iOS. Zuckerberg i spółka tłumaczą to zbyt małym zainteresowaniem wśród posiadaczy smartfonów i tabletów Apple. Jeśli natomiast korzystacie z FB Lite na Androidzie, nie macie się czego obawiać.

Lite lepszy od pełnego Facebooka?

No właśnie, mogłoby się wydawać, że Facebook Lite będzie wybrakowany do granic możliwości. Tak naprawdę jest tylko odchudzony o funkcje, które są niezbyt przydatne do codziennego scrollowania. Aplikacja zawiera wszystkie potrzebne narzędzia, ma nawet wbudowanego Messengera – jest więc 2 w 1. Zajmuje o wiele mniej miejsca i nie zjada tyle pamięci podręcznej, co pełna wersja. Jeśli tylko komuś nie przeszkadza, moim zdaniem, nieco gorsza oprawa graficzna, warto zastanowić się, czy nie warto przejść na Facebook Lite na stałe. A już szczególnie polecam apkę tym z Was, którzy posiadają smartfony w wersji Lite.

Sprawdź również: