PS5 Pro może być bardzo drogie. Nowe przecieki o premierze, mocy i cenie konsoli

Koncern Sony może mieć w planach wydanie konsoli PlayStation 5 Pro. Miałaby być ona odpowiedzią na odświeżoną wersję Xboksa Series X. Najnowszy przeciek zdradza nie tylko termin premiery, ale także cenę, która ma być znacznie wyższa niż zwykłej PS5. Ile może kosztować? Poznaj nieoficjalne informacje nie tylko o PS5 Pro, ale także o PlayStation 5 Slim.

Czy Sony ma w planach PS5 Pro i PlayStation 5 Slim?

Moore’s Law is Dead, znany insider, zdradził, że Sony przygotowuje się do wydania nowych wersji konsol PlayStation 5, czyli Pro i Slim. Wiarygodność tego informatora budzi jednak często wątpliwości, więc wszystkie zamieszczone informacje proszę traktować z dużą ostrożnością, zwłaszcza w przypadku PS5 Pro. Z kolei PlayStation 5 Slim jest raczej tylko kwestią czasu.

playstation 5 obie wersje konsoli

Co takiego może zaoferować PlayStation 5 Pro? Nowa wersja konsoli może bardziej regularnie zapewniać w wysokobudżetowych grach wydajność na poziomie 60 klatek na sekundę przy natywnej rozdzielczości 4K. W przypadku PS5 nie zawsze jest to możliwe. Wyższy fps zwykle wiąże się z brakiem ray tracingu i/lub dynamiczną rozdzielczością. Być może częściej bylibyśmy świadkami 8K, ale tak wysoka rozdzielczość zapewne ograniczyłaby się do mniej wymagających tytułów.

PS5 Pro ma mieć zarówno nowy procesor, jak i układ graficzny. W PS5 znajduje się CPU oparte na architekturze AMD Zen 2, natomiast GPU bazuje na RDNA 2. Mocniejsze wydanie urządzenia Sony miałoby opierać się na podzespołach wykorzystujących nowszą architekturę i niższy proces technologiczny (5 nm?). Czyżby PS5 Pro opierało się na Zen 4 i RDNA 3, odpowiednio zmodyfikowanych na potrzeby konsoli?

Dane techniczne PS5 Pro – jaką wydajność zapewni mocniejsza konsola Sony?

Redakcja RedGamingTech, która ma swój kanał YouTube o tej samej nazwie, ujawniła kolejne przecieki dotyczące mocniejszej konsoli Sony – PlayStation 5 Pro. Według niej nowy sprzęt zaoferuje dwa razy wyższą wydajność w grach względem zwykłej PS5. Jeszcze większa różnica ma być w działaniu w trybie z ray tracingiem (2,5-krotnie lepsze możliwości). Oznacza to, że PS5 Pro byłoby w stanie zapewnić częściej 60 fps zamiast 30 fps oraz natywne 4K w nowych, wymagających grach AAA.

ps 5 showcase

Ponadto wersja Pro ma tworzona w dużej mierze z myślą o rozgrywce w wirtualnej rzeczywistości (za sprawą PSVR2, które zostało niedawno zaprezentowane). Źródła RedGamingTech potwierdziły też doniesienia o architekturze tworzonej w niższym procesie technologicznym. Przynajmniej w 5 nm TSMC, który wykorzystają procesory Zen 4 albo wręcz jeszcze niższym – 4 nm, na którym powstaje podobno Apple M2, następca M1 Ultra.

Sony ma również opracowywać technikę skalowania na wzór AMD FSR 2.0. Tego typu rozwiązania podnoszą wydajność (zazwyczaj) kosztem jakości grafiki (obraz renderowany jest w niższej rozdzielczości, a następnie przeskalowany do natywnej ekranu). Warto wspomnieć o tym, że pierwsza wersja FSR działa już w pojedynczych tytułach na PS5. Japończycy mieliby jednak postawić na autorską technikę rekonstrukcji obrazu. Kto wie, może działaby ona niezależnie od gry.

Prawdopodobna cena PS5 Pro i PS5 Slim

PS4 Slim było tańsze niż oryginalna wersja sprzętu – czy w nowej generacji będzie tak samo? Wątpię, żeby PS5 Slim było dużo tańsze niż PlayStation 5, zwłaszcza że Sony ma w swojej ofercie model Digital bez napędu optycznego. Sony przyznało w sierpniu 2021 roku, że zaczyna zarabiać na droższym wariancie konsoli nowej generacji, więc za rok czy dwa lata może jednak pokusić się o obniżkę cen.

playstation 5 i pad dualsense

Ceny konsol PlayStation 4 i PS5 w dniu premiery:

  • PS4 – 399 euro (1799 zł)
  • PS4 Slim – 299 euro (1499 zł)
  • PS4 Pro – 399 euro (1799 zł)
  • PS5 – 499 euro (2299 zł)
  • PS5 Digital – 399 euro (1849 zł)

PlayStation 4 Pro było droższe od PS4 Slim o 100 euro. PS5 Pro ma być bardzo drogie według źródła i kosztować nawet 200 euro więcej niż oryginalna wersja konsoli w dniu wydania. Jak mogą wyglądać ceny konsol PlayStation 5 Pro i Slim?  

  • PS5 Slim – 449 euro (ok. 2049 zł) lub 399 euro? (1849 zł)
  • PS5 Pro – 599-699 euro (ok. 2750-3250 zł)

PlayStation 5 Pro i PS5 Slim – kiedy premiera?

PS4 Pro ukazało się w listopadzie 2016 roku, trzy lata po premierze PlayStation 4 i parę miesięcy po wydaniu odchudzonej wersji Slim. Jeśli Sony rzeczywiście ma w planach PS5 Pro, to nowa konsola – analogicznie do sprzętu poprzedniej generacji – może zadebiutować pod koniec 2023 roku. Według źródła jest to jednak bardziej optymistyczny termin. Premiera PlayStation 5 Pro może bowiem opóźnić się do końca 2024 roku (najpewniej z powodu skutków pandemii).

zbliżenie na playstation 5

Wcześniej do sprzedaży miałoby trafić PS5 Slim. Mimo że PlayStation 4 Slim i Pro wyszły w podobnym okresie, to Sony może wydać odchudzoną i usprawnioną wersję konsoli już pod koniec 2022 roku, rok przed mocniejszym wydaniem Pro. Powód? W tym czasie miałby zadebiutować bowiem odświeżony Xbox Series S.

Źródło: MLID, Wccftech

Przeczytaj inne nasze informacje o PlayStation 5:

Sprawdź gry dostępne na PS5 w x-komie