Sony podniosło cenę PS5. Było drogie, jest jeszcze droższe

Wszyscy, którzy czekali z niecierpliwością na obniżki PlayStation 5, mogą pomarzyć o powrocie cen konsoli Sony do premierowego MSRP. Nie będzie taniej, lecz drożej. W związku z rosnącą inflacją Sony ogłosiło podwyżki konsol PS5 na wielu rynkach. O jak dużym wzroście mowa? Poznaj powody podwyżek cen PlayStation 5 i listę krajów, w których należy się ich spodziewać.

PS5 jeszcze droższe. Dlaczego Sony podniosło cenę PlayStation 5?

PlayStation 5 zadebiutowało w listopadzie 2020 roku. Po takim czasie potencjalni konsumenci raczej spodziewali się w końcu obniżek, zwłaszcza że cena widoczna w sklepach miała niewiele wspólnego z sugerowaną, nawet po uwzględnieniu dodawanych akcesoriów i gier. Nic z tego. Sony ma inne plany. Jak można wyczytać z oficjalnego komunikatu prasowego, podwyżka PS5 wynika z trudniej sytuacji ekonomicznej na świecie. Jako główne powody japońska firma podaje „wysoką globalną inflację” oraz „niekorzystne trendy walutowe”.

Nie bez znaczenia są także wyższe koszty produkcyjne i niedobory podzespołów, które także negatywnie wpływają na cenę konsol w sklepach. Wszak PS5 od premiery są nie do dostania w kwocie sugerowanej. I premierowych cen już nie ujrzysz, przestały istnieć.

sony playstation 5

Wyższe ceny obu wersji konsol PlayStation 5 (zwykłej i Digital) wprowadzane są w wybranych krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), Azji i Pacyfiku (APAC) i Ameryki Łacińskiej. Podwyżki obejmują państwa europejskie, włącznie z Polską i Wielką Brytanią, Japonię, Chiny, Australię, Meksyk i Kanadę, ale Sony zaznaczyło, że mogą one dotyczyć także niewymienionych krajów z powyżej wymienionych regionów. Jaki można z tego wyciągnąć wniosek? Spodziewałbym się ich wszędzie.

Wyjątek stanowi tylko USA – tam Sony nie podniesie cen PS5. W pozostałych krajach wchodzą one ze skutkiem natychmiastowym. Poza Japonią, gdzie wzrost nastąpi 15 września. Pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: o ile droższe jest PlayStation 5?

Nowa cena PS5. O ile wzrosła?

W Europie Sony podniosło cenę PlayStation 5 o 50 euro, co daje w rezultacie podwyżkę o około 250 zł. Jeśli jednak porównasz ją do MSRP ustalonego przez Sony w Polsce w dniu premiery, różnica jest większa ze względu na mniej korzystny kurs waluty. Na razie nie poznaliśmy oficjalnych polskich cen po podwyżce, ale podstawowe wersje PS5 (bez dodatków) powinny kosztować mniej więcej tyle:

  • Cena PS5 z napędem Blu-ray – 549,99 euro (ok. 2599 zł) zamiast 499,99 euro (2299 zł)
  • Cena PS5 Digital Edition (bez napędu) – 449,99 euro (ok. 2149 zł) zamiast 399,99 euro (1849 zł)
playstation 5 cena
Te ceny to już przeszłość

Rzeczywiste ceny PlayStation 5 w rodzimych sklepach wahały się do tej pory zazwyczaj między 2800 a 3300 zł. Różnica była zależna w zależności od zestawu, a więc od gier, ich liczby oraz ewentualnie dodatkowych akcesoriów, np. drugiego pada DualSense czy słuchawek.

Obecnie większość sklepów w Polsce już zaczyna podnosić ceny PS5 i cena poniżej 3000 zł za wersję z napędem i grami może być coraz rzadszym widokiem. A o rychłej możliwości zakupu „gołego” PlayStation 5 można zapomnieć… Firma Sony zapowiedziała, że robi, co w jej mocy, by zapewnić lepszą dostępność PS5, ale o tym słyszy się od półtora roku. Sytuacja poprawiła się tylko w niewielkim stopniu.

Jak na podwyżki PS5 odpowiedział Microsoft?

Koncern Microsoft szybko wystosował oficjalny komunikat, w którym zapowiedział… brak podwyżek konsol Xbox Series X i S. Firma – w odróżnieniu od Sony – może sobie na to pozwolić i niestraszne jej wyższe koszty produkcyjne. Poza tym niższa cena Xboksów to też sposób na walkę z Sony, którego PS5 sprzedaje się około dwa razy lepiej niż Series X/S. Nintendo, które gra w nieco innej lidze niż Microsoft i Sony, również nie zamierza podnieść cen Switcha.

Źródło: Sony

Przeczytaj także:

Zobacz gry na PS5 w x-komie

Sprawdź pełną ofertę na konsole PlayStation 5 w x-komie