Dysk SSD M.2 do PlayStation 5 – jakie wymagania musi spełniać?

Podczas gdy jedni obchodzą się smakiem i marzą o PlayStation 5, drudzy już narzekają na niewystarczającą ilość wolnego miejsca na wbudowanym dysku konsoli. Marzenia jednak prędzej czy później się spełniają – a w przypadku tych utrapionych brakiem miejsca na nowe gry – już się spełniły. Sony udostępniło bowiem aktualizację swojej najnowszej konsoli, która pozwala zamontować dysk wewnętrzny SSD do PS5. Podpowiadamy, jakie wymagania taki dysk musi spełnić.

Dysk SSD do PlayStation 5 – jakie daje możliwości?

Do tej pory pamięć PlayStation 5 dało się rozbudować jedynie poprzez podłączenie do niej dysku zewnętrznego (HDD lub SSD) do portu USB 3.0. Takie rozwiązanie nie było jednak do końca satysfakcjonujące dla wszystkich posiadaczy konsol. Na zewnętrznym dysku można bowiem instalować wyłącznie gry przeznaczone na PS4. To oznacza, że gry na PS5 muszą zmieścić się na 667 GB pamięci wewnętrznej konsoli przeznaczonej dla użytkownika. Przy średnim rozmiarze gry wystarczy to zaledwie na kilka tytułów.

Dodatkowy dysk wewnętrzny SSD w konsoli PS5 umożliwia natomiast instalowanie gier przeznaczonych na PS5. Dzięki niemu można zapomnieć o koszmarze żonglowania grami i strategicznego planowania, którą grę bardziej opłaca się usunąć, by móc zainstalować inną. W przypadku PS5 z napędem optycznym to tylko pół biedy, ponieważ nie trzeba ponownie ściągać usuniętej z dysku gry. Prawdziwy problem pojawiał się w wersji konsoli bez napędu, gdyż żeby zagrać w usunięty tytuł, trzeba ponownie go pobrać, co zajmuje sporo czasu.

Cena PlayStation 5

Wymagania dysku SSD M.2 do PS5

Podstawowym wymogiem, żeby móc zainstalować dysk wewnętrzny SSD M.2 do PS5 jest wymagana odpowiednia wersja oprogramowania konsoli (początkowo funkcja pojawiła się wraz z aktualizacją beta 2.0). Upewnij się, czy jest ona aktualna. W razie czego przed instalacją dysku uaktualnij firmware konsoli.

Prawdziwe schody zaczynają się, jeśli chodzi o samą specyfikację dysku. W przeciwieństwie do dedykowanych kart rozszerzeń znanych z konsol Xbox Series X oraz S od Microsoftu konsola PS5 pozwala na obsługę dysków SSD, które montuje się w komputerach. To dobra wiadomość, ponieważ taki dysk można wykorzystać w różnych sprzętach. Problemem jednak jest sprostanie wszystkim wytycznym, jakie postawiło Sony. 

Oto rekomendowane wymagania, jakie powinien spełniać wewnętrzny dysk SSD dla PS5:

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe.
  • Pojemność: 250 GB – 4 TB.
  • Chłodzenie: dysk wymaga obecności radiatora lub dodania go w formacie jednostronnym lub dwustronnym.
  • Szybkość odczytu: 5,500 MB/s lub szybsza.
  • Typ gniazda: Socket 3 (Key M).
  • Szerokość modułu: 22mm (25mm nieobsługiwane).
  • Maksymalna wysokość radiatora nad dyskiem SSD: 2,45 mm.
  • Wymiary wraz z radiatorem nie powinny przekraczać 110 mm długości, 25 mm szerokości i 11,25 mm wysokości (maks. 8 mm od góry i 2,45 mm od spodu płyty).
  • Wszystkie obsługiwane rozmiary złącza: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110.
playstation 5 i pad dualsense

Jak zainstalować dysk SSD w PlayStation 5?

Poznałeś już, jakie wymagania musi spełnić potencjalny nośnik półprzewodnikowy do PS5. Sony wymaga rozpraszacza ciepła, więc znaczenie ma nie tylko format dysku, ale też wymiary radiatora. Pamiętaj o tym, że nie możesz w konsoli zamontować nośnika SSD M.2 SATA czy nawet modelu z interfejsem PCIe 3.0 x4 NVMe. Zapoznaj się z prostą instrukcją montażu dysku w PS5:

Jaki wewnętrzny dysk SSD do PS5 wybrać?

Powyższe wymagania na tę chwilę spełnia tylko garstka dysków SSD dostępnych na rynku. Jednak liczba takich nośników sukcesywnie się powiększa. Przede wszystkim PS5 obsłuży najszybsze dyski i to takie, które mają nie tylko odpowiedni interfejs, ale też rozmiar fizyczny. Ponadto, kupując dysk do PS5, musisz zwracać uwagę, czy jest on w wersji z radiatorem czy bez, i jakie on ma wymiary.

Co zrozumiałe, producenci dysków nie podawali początkowo w oficjalnych specyfikacjach swoich produktów informacji, czy ich dysk jest kompatybilny z PS5. Teraz po wielu miesiącach sytuacja diametralnie się zmieniła – na lepsze, rzecz jasna. Również w kartach produktowych w x-komie znajdziesz informację o tym, czy dany nośnik współpracuje z nową konsolą Sony.  

W razie niepewności możesz zapytać o kompatybilność z PS5 naszych konsultantów i/lub producenta wybranego nośnika. Na pewno zwróć baczną uwagę na wszystkie istotne parametry, którą pozwalają na bezproblemowy montaż dysku SSD M.2 w PS5.

Pierwszym producentem, który ogłosił, które jego dyski spełniają wymagania przedstawione przez Sony, jest Seagate. Lista takich nośników jednak jest już zdecydowanie bogatsza, więc jest z czego wybierać. Sprawdź polecane przez nas wewnętrzne dyski SSD do PlayStation 5.

Najlepsze dyski SSD do PS5 w 2022 roku

Przejrzyj pełną ofertę nośników SSD kompatybilnych z PS5 w x-komie

Zobacz wszystkie dyski SSD w x-komie

Źródło: Sony, Eurogamer, opracowanie własne

Artykuł powstał we współpracy z Bartoszem Woldańskim.