Wszystko, co wiemy o PS5 Pro. Przewidywana data premiery i specyfikacja mocniejszej konsoli Sony

W gamingu, gdzie innowacja jest kluczem do sukcesu, Sony PlayStation 5 Pro ma wyznaczyć nowe standardy w świecie konsol. Znane jako „Project Trinity” PS5 Pro ma przynieść poprawę prawie pod każdym względem, ale największa przemiana nastąpi w układzie graficznym. Poznaj najnowsze przecieki o specyfikacji i premierze nowej, mocniejszej wersji PlayStation 5.

Co nowego w PS5 Pro?

PS5 Pro, zbudowana na nowym układzie SoC o nazwie kodowej Viola, wykorzysta proces technologiczny TSMC N4P, który jest usprawnionym 5 nm. Co ciekawe, mimo niższej litografii ma nadal bazować na starszej mikroarchitekturze – AMD Zen 2, znanej z obecnej wersji PS5. Obniżenie wymiaru technologicznego pozwoli jednak na zwiększenie taktowania rdzeni CPU do 4,4 GHz. Największą zmianą jest jednak wprowadzenie architektury AMD RDNA3 w GPU, co oznacza znaczący skok w wydajności graficznej.

Innowacje w PS5 Pro

PS5 Pro wprowadza kilka kluczowych innowacji:

  • Wyższe taktowania CPU: ta sama architektura, ale niższy proces technologiczny przełoży się na wyższe taktowana procesora, a więc i wyższą wydajność w scenariuszach polegających na mocy tego podzespołu. Może to dać wyższy fps w grach.
  • Mocniejsze GPU: PS5 Pro ma mieć więcej jednostek obliczeniowych niż PS5 i Xbox Series X, co w połączeniu z nowszą architekturą RDNA3 zapewni lepszą wydajność (nawet o 50-60%).
  • Ulepszony ray tracing: Dzięki AMD RDNA 3 PS5 Pro zaoferuje bardziej zaawansowane śledzenie promieni, co przełoży się na lepsze efekty wizualne lub poprawioną wydajność (możliwe tryby 60 fps z pełnym konsolowym RT).
  • AMD XDNA2 do obliczeń AI: PS5 Pro ma mieć jednostki NPU do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Nowa architektura, która pojawi się w układach AMD Strix Point w 2024 roku, ma trzykrotnie zwiększyć wydajność AI w porównaniu do XDNA 1, które pojawi się w nowo zapowiedzianych laptopowych Ryzenach 8040. Ma być ona wykorzystywana do skalowania obrazu. Sony ma korzystać z autorskiej techniki a’la DLSS.
ps5 original

Specyfikacja PS5 Pro

Nieoficjalna specyfikacja PlayStation 5 Pro (Project Trinity):

  • SoC: Viola w ulepszonym 5 nm (N4P TSMC)
  • CPU: 8 rdzeniowe i 16-wątkowe AMD Zen 2 o taktowaniu 4.4 GHz
  • GPU: 30 WGP/60 CU AMD RDNA3 o taktowaniu 2,5-2,8 GHz
  • AI: AMD XDNA 2
  • Pamięć: 16 GB GDDR 6 o taktowaniu 18000 MHz i przepustowości 576 GB/s

PS5 Pro vs PS5. Porównanie specyfikacji

Póki co specyfikacja PS5 Pro jest w pełni nieoficjalna. Być może jeszcze przed końcem 2023 roku pojawi się więcej przecieków na jej temat, ponieważ – jak donosi Tom Henderson, znany informator – w grudniu wczesne wersje PlayStation 5 Pro (tzw. devkity) trafią do pierwszych deweloperów.

ps5 slim box
PS5 Slim teraz, a PS5 Pro za rok?

Kiedy zapowiedź i premiera PS5 Pro?

PlayStation 5 Pro ma być ewolucją PS5 i zapewnić po prostu lepszą wydajność lub grafikę w grach wzorem PS4 Pro. Jej zapowiedź ma nastąpić we wrześniu 2024 roku, natomiast premiera – zgodnie z wieloma innymi przeciekami – odbyłaby się w listopadzie 2024 roku. Na rynku najprawdopodobniej pojawi się w wersji 1 TB. Co z ceną?

Jaka cena PS5 Pro?

PS4 Pro kosztowało na premierę tyle, ile zwykłe PlayStation 4 w analogicznym czasie. Zakładamy jednak, że cena PS5 Pro może wynieść około 3000 zł (lub więcej), nawet przy niższych cenach PlayStation 5 pod koniec 2024 roku. Według starszych plotek miała być ona ustalona na 599-699 euro (PS5 Slim kosztuje 549 euro, czyli 2699 zł), co w przeliczeniu na złotówki dałoby kwotę rzędu 2999-3499 zł.

Źródło: VideoCardz, Wccftech, Resetera, X (Kepler, Tom Henderson)

Przeczytaj też:

PS5 Slim i PS5 Slim Digital kupisz w x-komie 

Zobacz pełną ofertę konsol PlayStation 5 w x-komie