PlayStation 5 – Sony odpowiada na pytania

Jesteśmy już u progu premiery nowej konsoli Sony. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące PlayStation 5 – spokojnie. Sony przygotowało na swoim blogu wcale nie takie małe FAQ, w którym Sid Shuman z SIE odpowiada na pojawiające się wątpliwości co możliwości sprzętu, ale nie tylko. Oto kilka poruszanych kwestii.

Czy jest różnica pomiędzy wersją płytową a Digital?

Jedyna dotyczy w zasadzie obecności napędu Ultra HD Blu-ray, który nie występuje w wersji Digital. Nie ma natomiast różnic w wydajności PlayStation 5 (to samo tyczy się gier kupowanych w wersjach płytowych lub cyfrowych). Napęd ma obsługiwać zarówno gry na PS5, jak i PS4, a także płyty Blu-ray (4K i zwykłe, ale już nie 3D) oraz DVD. Gry na konsolę Digital można pobierać PlayStation Store oraz przez PlayStation Plus i PlayStation Now.

playstation 5 obie wersje konsoli
Źrodło: PlayStation

Jak można korzystać z PlayStation 5?

Konsolę można ustawić zarówno pionowo, jak i poziomo – pomocna jest tu dołączona podstawka. Jeśli chodzi o złącza, z przodu znajdują się USB-C (Super-Speed USB 10Gbps) oraz USB-A (Hi-Speed USB), natomiast z tyłu konsoli dwa USB-A (Super-Speed USB 10Gbps). Przednie złącza można wykorzystać do podłączenia DualSense, tylne – pendrive’a oraz kamery HD. PS5 obsługuje też łączność Ethernet oraz Wifi. Do korzystania z konsoli nie jest potrzebny dodatkowy zasilacz.

Co dostajemy razem z PS5?

Prócz konsoli w pudełku ma znaleźć się:

  • kontroler DualSense i kabel USB-C/USB-A do jego ładowania,
  • kabel HDMI,
  • kabel zasilacza,
  • podstawka,
  • instrukcja.

Dodatkowo na konsoli (niezależnie od wersji) jest preinstalowana gra Astro’s Playroom.

playstation 5 prezentacja konsoli
Źrodło: PlayStation

Czy można grać w gry na PlayStation 5 umieszczone na nośniku flash?

Niestety nie – gry muszą znajdować się na dysku SSD. W przyszłości ma pojawić się opcja przechowywania gier w pamięci pendrive’a, jednak dalej nie będzie ona miała związku z graniem.

Pocieszeniem może być to, że z nośnika flash mogą być ogrywane tytuły z PlayStation 4. W systemie można nawet ustawić to, by wszystkie tytuły oraz patche były ładowane bezpośrednio na pendrive’a. Poleca się używanie nośnika SuperSpeed USB lub szybszego z minimalną pojemnością 250 GB (a maksymalną 8 TB), sformatowanego pod exFAT (format taki może przeprowadzić z odpowiednim pendrive’m konsola). Szybsze nośniki sprawią, że gry z PlayStation 4 będą się szybciej ładowały.

Czy można rozszerzyć pamięć dysku SSD?

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami – na razie nie. W przyszłości ma pojawić się aktualizacja, która umożliwi dodanie dysku  M.2 SSD do instalowania i ogrywania gier. Więcej informacji – w tym typ i parametry dysku – zostanie ujawnionych w przyszłości.

Z jakich słuchawek należy korzystać, by cieszyć się 3D Audio?

Z bezprzewodowych Pulse 3D, które zostały przygotowane specjalne pod PlayStation 5, ale także i innych – kompatybilnych z konsolą (po premierze konsoli mają zresztą pojawić się te od firm trzecich). Wystarczy podpiąć je pod USB PS5 albo do kontrolera DualSense. Trzeba będzie skorzystaćz łączności przewodowej (3,5 mm, USB-C albo USB-A), słuchawki z Bluetooth nie będą wspierane.

Można też korzystać z bezprzewodowych headsetów Gold lub Platinum. Niektóre licencjowane headsety na PS4 mogą wymagać aktualizacji firmware – zalecany jest kontakt z producentem.

3D Audio ma być także dostępne przez głośniki telewizyjne, jednak dopiero w przyszłości. PlayStation 5 oferuje także gotowe profile, wśród których użytkownicy mogą wybierać, by znaleźć najlepszy dla siebie i swoich uszu. A jeśli chodzi o dźwięk ogólnie, PlayStation 5 ma być także bardziej cicha niż poprzedniczka.

ps5 peryferia
Źrodło: PlayStation

Czy na konsoli będzie tryb spoczynku i co można podczas niego robić?

W trybie spoczynku wygasi się ekran, status zmieni kolor na pomarańczowy, a całe urządzenie przejdzie na niższe zużycie energii. Nie znaczy to, że PS5 wówczas będzie całkiem bezużyteczna – możemy pobierać pliki albo ładować DualSense.

O czym pamiętać przy ustawianiu PlayStation 5 w domu?

Dla uzyskania lepszego przepływu powietrza, sugeruje się:

  • umieścić konsolę przynajmniej 10 cm od ściany,
  • nie kłaść jej na dywaniku czy narzucie z długim włosiem,
  • nie umieszczać jej w zagraconych lub ciasnych miejscach,
  • nie zakrywać jej żadnym materiałem,
  • unikać zakurzenia kratek wentylacyjnych i regularnie odkurzać.

Z jakim telewizorem będzie współpracowała PS5?

Wspierane rozdzielczości to 720p, 1080i, 1080p i 2160p. Konsola może osiągać 4K, gdy zostanie podpięta pod TV z takim ekranem, ale nie ma wymogu jego posiadania do działania jako takiego. PS5 jest także od początku kompatybilna z 8K, a po aktualizacji systemu w przyszłości będzie zdolna uzyskiwać rozdzielczość 8K z dostępnymi materiałami. Ma również wspierać HDR10, a z pomocą wyjścia HDMI można podpiąć do niej telewizyjny system dźwiękowy albo soundbar.

Mówiąc o HDMI, polecane jest używanie dołączonego kabla, można też stosować inny Ultra High Speed HDMI ze wsparciem HDMI 2.1. PlayStation 5 ma również obsługiwać telewizory 4K z odświeżaniem 120 Hz.

Jakie akcesoria można podpiąć lub połączyć z PlayStation 5?

Może to być myszka lub klawiatura z USB lub łącznością Bluetooth, choć nie wszystkie gry mogą z tymi peryferiami współpracować. Z PS5 mogą działać licencjonowane drążki arcade do gier PS4, jednak ich działanie zawęża się tylko do tytułów ze starszej konsoli, a kompatybilność należy sprawdzić u producenta.

Dla korzystania z VR trzeba użyć PS Camery. Możliwe będzie też użycie kontrolerów PlayStation Move oraz PS VR Aim w kompatybilnych grach.

zbliżenie na playstation 5
Źrodło: PlayStation
Wszystkie zamieszczone pytania i odpowiedzi znajdziecie w FAQ. Możecie je również zadawać w komentarzach u nas – postaramy się pomóc.

Źrodło: PlayStation.Blog