Jaki telewizor do konsoli? Wybieramy ekran do PS5 i Xboxa Series

Przymierzasz się do kupna nowej konsoli albo takową już posiadasz? Stoi przed Tobą jeszcze jedno wyzwanie. To zakup telewizora do konsoli, od którego zależy ostatecznie przyjemność z grania. Sprawdź, jakie cechy wziąć pod uwagę i wybierz najlepszy telewizor do PS5 lub Xboksów Series.

Telewizor do konsoli telewizorowi nierówny

Telewizor to wciąż centrum dowodzenia rozrywką w większości domów. Starszy czy nowszy, duży czy mały – jeżeli ma złącze HDMI, zazwyczaj można podłączyć do niego dowolną konsolę. Ale sama możliwość podpięcia konsoli nie oznacza, że sprawa jest załatwiona, a granie w gry będzie czystą przyjemnością. Diabeł bowiem tkwi w szczegółach, a nawet kilkuletni telewizor może już nie spełniać wszystkich wymagań najnowszego sprzętu do grania.

Obecna generacja konsol, czyli Xbox Series oraz PlayStation 5, projektowana została z myślą o nowoczesnych odbiornikach TV, które obsługują rozdzielczość 4K, HDR i częstotliwość odświeżania obrazu sięgająca nawet 120 Hz. Chociaż będziesz w stanie bez trudu pograć na kilku, a nawet kilkunastoletnim sprzęcie w rozdzielczości Full HD, to taki telewizor do PS5 czy Xboxa Series nie uwolni pełnego potencjału współczesnej konsoli.

Oczywiście gracze są różni. Jeden potrzebuje wszystkich wodotrysków, które wiążą się często z większym wydatkiem na telewizor, a drugiemu wystarczy sama frajda z grania we względnie dobrej jakości obrazu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka cech, które korzystnie wpłyną na przyjemność i satysfakcję z grania. Poznaj najważniejsze z nich i wybierz telewizor do konsoli wedle swoich preferencji i możliwości.

Telewizor do Xbox Series X i PS5 – na jakie cechy zwrócić uwagę?

Przekątna ekranu

Współczesne telewizory zaczynają się na dobrą sprawę od 43 cali. Interfejs wielu gier na konsole projektowany jest z myślą nie tylko o wysokiej szczegółowości obrazu, ale też dużej powierzchni ekranu. Dlatego dobierz przekątną do odległości, w jakiej będziesz się znajdował od telewizora. Przyjęło się, że w przypadku telewizorów UHD (4K) na każdy cal przekątnej powinny przypadać 2 cm odległości. Przykładowo odległość od 55-calowego odbiornika powinna wynieść ok. 110 cm.

Wybierając za małą przekątną albo siedząc za daleko od ekranu, nie zobaczysz wielu szczegółów, a interfejs będzie nieczytelny. Decydując się zaś na zbyt dużą przekątną, nie obejmiesz wzrokiem całego ekranu, czym także utrudnisz sobie rozgrywkę.

Rozdzielczość ekranu

Standardem w przypadku współczesnych telewizorów jest rozdzielczość 4K, czyli 3840 × 2160 pikseli. Konsole obecnej generacji także zaprojektowane zostały z myślą o wyświetlaniu obrazu o takiej szczegółowości. Skorzystasz z tego nie tylko w grach, ale także oglądając filmy na Blu-ray czy z serwisów streamingowych, których aplikacje dostępne są na konsolach.

Czy zatem każda współczesna gra uruchamia się w 4K? W większości tak, ale wiele gier dynamicznie dostosowuje rozdzielczość do wydarzeń na ekranie, aby zachować płynność w najbardziej wymagających graficznie momentach. Oznacza to, że sama grafika może być generowana w niższej rozdzielczości, a następnie rozciągana do 4K i wyostrzana, aby zredukować rozmycie obrazu. Rzadko kiedy jednak spadek rozdzielczości mocno kłuje w oczy – dużo większym utrudnieniem było by przycinanie się gry. A skoro o przycinaniu i płynności mowa…

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania podawana jest w hercach (Hz) i określa, ile klatek na sekundę może wyświetlić telewizor. Im wyższa częstotliwość, tym płynniejszy obraz. W przypadku telewizorów do Xbox Series X albo PS5 podstawowa wymógto 60 Hz, ale znaczna część odbiorników oferuje nieco niższe odświeżanie 50 Hz. Mniej wymagający użytkownikom może to nie przeszkadzać, ale jeżeli masz taką możliwość, wybierz okrągłe 60 Hz.

Jeszcze lepiej wybrać telewizor, który obsługuje ok. 100-120 Hz. Jedną z cech współczesnych konsol jest właśnie obsługa tak wysokiej płynności obrazu. Przyznam jednak szczerze, że tyle herców docenią i skorzystają z nich najwięksi koneserzy gier. Gracze casualowi będą w zupełności usatysfakcjonowani 60 hercami.

Porównanie częstotliwości odświeżania obrazu

Input lag

Input lag określa, jak szybko po wydaniu komendy przez konsolę jej efekt będzie widoczny na telewizorze. Przedział 20-50 ms zadowoli większość osób, zwłaszcza grających bardziej rekreacyjnie.  W przypadku tytułów wymagających refleksu, takich jak strzelanki online, dobrze wybrać telewizor z input lagiem poniżej 20 ms. Lag powyżej 50 ms będzie natomiast równać się z bardzo wyraźnym opóźnieniem i negatywnie wpłynie na komfort z grania. Ale współcześnie nawet tani telewizor do Xbox Series X lub PS5 powinien oferować input lag na rozsądnym poziomie.

HDR

Dobrze, aby telewizor do konsoli obsługiwał HDR, czyli szeroki zakres dynamiki obrazu. Ta technologia znacznie poprawia kontrast i stała się obecnie standardem w przypadku większości telewizorów. Różnicę pomiędzy treścią HDR a SDR widać gołym okiem. Nawet tani telewizor do PS5 czy Xboxa Series X będzie prawdopodobnie obsługiwał tę technologię. Jeżeli konsola wykryje taką możliwość, dopasuje wyświetlany obraz do odbiornika.

Typ telewizora

Część wymienionych wyżej cech to do pewnego stopnia wypadkowa typu telewizora, czyli zastosowanej w nim matrycy i jej podświetlenia. Spotkasz się z czterema głównymi rodzajami telewizorów:

  • LED – matryca podświetlana jest za pomocą diod LED, umieszczonych zazwyczaj na krawędziach ekranu lub za nim. W związku z tym podświetlenie może być nieco nierównomierne, co zauważysz głównie w ciemnych scenach.
  • QLED – matryca podświetlana jest za pomocą diod LED z wykorzystaniem kropek kwantowych, dzięki czemu kontrast i nasycenie kolorów są znacznie lepsze.
  • Mini LED – cała powierzchnia matrycy podświetlana jest za pomocą niewielkich diod LED, które włączają się i wyłączają niezależnie od siebie. W ten sposób ostrość obrazu i kontrast stoją na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza w przypadku treści HDR. Nie występują także nierówności w podświetleniu.
  • OLED świeci własnym światłem i nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Największymi zaletami takich ekranów są perfekcyjny kontrast, bardzo żywe kolory i znakomite kąty widzenia. Odświeżanie, czas reakcji czy input lag także stoją zwykle na bardzo wysokim poziomie.

Jaki telewizor do Xbox Series S? Mniejsza konsola też ma duże potrzeby

Konsoli Xbox Series S postanowiłem przyjrzeć się osobno, ponieważ to bardzo osobliwy sprzęt. Słabsza siostra Xboxa Series X obsługuje maksymalnie rozdzielczość 1440p. Jednak nie produkuje się telewizorów w takiej rozdzielczości, która znajduje się pomiędzy Full HD (1080p) a 4K (2160p). Ale Series S potrafi obsłużyć do 120 klatek na sekundę, HDR i Ray Tracing, tak samo jak Series X. Co należy zatem wybrać?

Najlepiej nie kombinować i wybrać telewizor do Xboxa Series X. Rozdzielczość 4K sprawdzi się podczas korzystania z funkcji smart TV odbiornika, zwłaszcza serwisów streamingowych. Ponadto taki telewizor do Xboxa Series S będzie inwestycją na przyszłość, w razie zakupu lepszej konsoli za kilka lat lub odtwarzacza Blu-ray 4K.

Jeżeli posiadasz już dobrej klasy telewizor Full HD, to będzie on odpowiedni do tej konsoli. Rozdzielczość 1440p i 120 Hz to szczyt możliwości sprzętu, którego nie osiąga część gier. Wiele z nich działa w dynamicznej rozdzielczości i w przedziale płynności 30-60 FPS. Większość telewizorów Full HD sprzed kilku lat, skierowanych np. do PS4 lub Xboksów One, bez problemu sprosta wymaganiom Xboxa Series S.

A może monitor do konsoli? Duże możliwości małych ekranów

Czy można podłączyć konsolę do monitora? Oczywiście, że można! Ale to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy grają przy biurku, gdyż monitory są zwykle znacznie mniejsze od telewizorów. Ich zaletą jest jednak niższa cena względem telewizorów do konsol i bogata oferta ekranów skierowanych specjalnie do graczy.

Pamiętaj jednak, że najpopularniejszą rozdzielczością w monitorach pozostaje wciąż Full HD. Gamingowe monitory 4K kosztują zauważalnie więcej, zwłaszcza te obsługujące HDR oraz odświeżanie w 120 Hz. Dlatego dokładnie porównaj dostępne opcje i wybierz najlepiej zbilansowany model.

Zobacz również:

Jaki telewizor do konsoli? Proponowane modele

Decydując się na telewizor do konsoli, najważniejsze, aby miał rozdzielczość 4K, względnie niski input lag oraz obsługiwał HDR. To podstawowe cechy, które zapewnią Ci komfortowe granie na wiele lat. A jeżeli nie możesz odnaleźć się w setkach ofert, poniżej znajdziesz kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych.

Poznaj telewizory do konsoli w x-komie