Apple M1 Ultra, czyli dwa M1 Max w jednym. Co musisz wiedzieć o nowym procesorze Apple?

Za nami pierwsza w 2022 roku konferencja Apple, na której firma z Cupertino odkryła swoje karty. Czego na niej nie było: nowy iPhone SE, nowy iPad Air, a nawet nowy… procesor. Apple M1 Ultra, bo o nim mowa, to prawdziwa bestia. Co warto o niej wiedzieć? Jak wygląda specyfikacja i jak przekłada się ona na wyniki wydajności? Jak Apple M1 Ultra radzi sobie na tle konkurencji?

Apple M1 Ultra dla Maca. Wiele pytań, ale i wiele odpowiedzi

Apple sukcesywnie rozwija swoją linię procesorów M1, które oparte są dobrze znanej architekturze ARM. Od premiery pierwszych jednostek upłynęło niespełna półtora roku, ale raptem pół rok temu koncern z Cupertino pokazał nowe modele: Apple M1 Pro i M1 Max.

apple m1 ultra
Źródło: Apple

Wielu fanów urządzeń z nadgryzionym jabłkiem wypatruje z nadzieją Apple M2. A co na to Apple? Zapowiada na przekór kolejne M1! Apple M1 Ultra, które jest piekielnie mocnym układem, a mianowicie: najmocniejszym w portfolio producenta. Co o nim wiemy?

Zapoznaj się także z naszą relacją: Konferencja Apple Peek Performance

Specyfikacja M1 Ultra. Dwa procesory w jednym – UltraFusion, trochę apple’owskiej magii i voila!

Czym byłoby omówienie procesora bez zagłębienia się nieco w budowę i cyferki, które podpowiadają nam, ile mocy drzemie w CPU. Nie inaczej jest tym razem. Apple M1 Ultra bazuje na opracowanej w 5-nanometrowym procesie technologicznym architekturze ARM. Przy opracowaniu procesora Apple sięgnęło po technologię UltraFusion.

Co kryje się za tą niekoniecznie oryginalną nazwą? W praktyce są to właściwie dwa procesory Apple M1 Max scalone w jedność. Nazwa UltraFusion odnosi się do interfejsu, który je zespala i pozwala na błyskawiczny przesył danych (prędkość do 2,5 TB/s). Apple nie omieszkało dodać, że przepustowość jest 4-krotnie wyższa od tej w dotychczasowym liderze wśród interfejsów łączących wielochipowe układy.

Na całość składa się aż 114 miliardów tranzystorów, 20 rdzeni (16 wysoko wydajnych i 4 energooszczędne), 64-rdzeniowy układ graficzny i 32-rdzeniowy Neural Engine, czyli chip, który jest w stanie obsłużyć 22 bilionów operacji na sekundę ściśle związanych z maszynowym uczeniem. M1 Ultra obsługuje do 128 GB zunifikowanej pamięci, której przepustowość osiąga zawrotne 800 GB/s (naturalnie dwukrotność tej w M1 Max).

chipset m1 ultra
Źródło: Apple

Pora podsumować specyfikację procesora Apple M1 Ultra:

 • Architektura: ARM
 • Litografia: 5 nm TSMC
 • Liczba tranzystorów: 114 mld
 • Liczba rdzeni: 20 (konfiguracja: 16 wysoko wydajnych i 4 energooszczędne)
 • Liczba rdzeni w Neural Engine: 32
 • Obsługiwana pamięć (zunifikowana): do 128 GB
 • Przepustowość pamięci: 800 GB/s
 • Pobór energii (TDP): 60 W
 • Dodatkowo: obsługa (de)kodowania ProRes, Thunderbolt 4, Secure Enclave
M1 Ultra podsumowanie
Źródło: Apple

GPU w M1 Ultra wygląda też nader obiecująco. Niekoniecznie sugeruj się mocą obliczeniową wyrażoną w TFLOPS (operacje zmiennoprzecinkowe na sekundę). Wszelkie porównania z układami opartymi na innej architekturze są bezcelowe.

 • Liczba rdzeni GPU: 64
 • Jednostki wykonawcze: 8192
 • Moc: 21 TFLOPS

Porównanie Apple M1 Ultra, M1 Max, M1 Pro i M1

Jak specyfikacja w telegraficznym skrócie wypada na tle poprzednich procesorów Apple M1? Zobacz bezpośrednie porównanie:

 • M1 Ultra: 114 mld tranzystorów, 20 rdzeni w CPU (16 wydajnych i 4 energooszczędne), do 64 rdzeni w GPU i 32-rdzeniowy system Neural Engine, 8192 jednostek wykonawczych w GPU, obsługa do 128 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • M1 Max: 57 mld tranzystorów, 10 rdzeni w CPU (8 wydajnych i 2 energooszczędne), do 32 rdzeni w GPU i 32-rdzeniowy system Neural Engine, 4096 jednostek wykonawczych w GPU, obsługa do 64 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • M1 Pro: 33,7 mld tranzystorów, do 10 rdzeni w CPU (8 wydajnych i 2 energooszczędne), do 16 rdzeni w GPU i 16-rdzeniowy system Neural Engine, 2048 jednostek wykonawczych w GPU, obsługa do 32 GB zunifikowanej pamięci RAM
 • M1: 16 mld tranzystorów, 8 rdzeni w CPU (4 wydajne i 4 energooszczędne), do 8 rdzeni w GPU i 8-rdzeniowy system Neural Engine, 1024 jednostki wykonawcze w GPU, obsługa do 16 GB zunifikowanej pamięci RAM
porównanie chipów apple m1
Źródło: Apple

Wydajność Apple M1 Ultra. Jaka moc tkwi w nowym układzie?

Specyfikacja Apple M1 Ultra wygląda imponująco. Nic dziwnego – to w końcu dwa M1 Max w jednym. Jak cyferki i zapowiedzi przekładają się na wyniki w benchmarkach? W Geekbench 5 procesor osiąga 1793 punktów (test jednego rdzenia) i 24055 punktów (test wielordzeniowy). Jak wypada na tle rywali?

Apple M1 Ultra kontra Intel Core i AMD Ryzen

Nie da się ukryć, że Apple M1 Ultra jest (ultra)mocny. W Geekbench 5 niewiele odbiega w teście wielordzeniowym od przeznaczonego do zastosowań profesjonalnych Ryzena Threadrippera 3990X z… 64 rdzeniami! (25133 punktów, czyli raptem o 4,5% więcej). Bez problemu z kolei przebija najmocniejsze dotychczas desktopowe jednostki konsumenckie: Intel Core i9-12900K (17204 pkt) i AMD Ryzena 9 5950X (16565 pkt).

Źródło: Geekbench

W teście jednego rdzenia wypada gorzej tylko od topowego Intel Alder Lake-S (1997 pkt), pokonując Ryzena 9 5950X (1686 pkt), a także bez większych problemów Ryzena Threadrippera 3990X (1213 pkt). Tutaj żadnej nowej jakości nie ma, bo i dlaczego miałaby być? Było (bardzo) dobrze w poprzednich M1, nadal jest (bardzo) dobrze. Różnicę robi większa dawka rdzeni.

Co więcej, rezultat, zwłaszcza w teście wielowątkowym, pozostawia jeszcze lepsze wrażenie, gdy weźmie się pod uwagę niezwykle niski pobór energii (według Apple wynosi on 60 W). To oznacza, że efektywność energetyczna M1 Ultra jest prawie 5-razy lepsza niż żarłocznego pod względem energii Ryzena 3990X (o TDP rzędu 280 W).

Wciąż jednak należy mieć na uwadze, że to wyniki wydajności z zaledwie jednego benchmarku. Rezultaty z Geekbench często nie pokrywają się z rzeczywistą mocą procesora w praktycznych scenariuszach. Warto też poczekać na wyniki w kolejnych, bardziej znaczących benchmarkach, np. Cinebench.

Moc i pobór energii Apple M1 Ultra. Porównania CPU i GPU

Gigant z Cupertino pochwalił się tym, że M1 Ultra osiąga o 90% wyższą wydajność przy takim samym poborze energii co Intel Core i9-12900K (60 W). Co więcej, potrafi się z nim zrównać przy niższym o 100 W poborze mocy. Brzmi nieźle, co?

Nie gorzej prezentuje się moc i pobór energii w GPU, które skrywa M1 Ultra. Osiąga taką samą wydajność, co Intel Core i9-12900K z DDR5 i GeForce’em RTX 3090, a przy tym „pożera” o 200 W mniej.  W porównaniu do komputera z RTX-em 3060 Ti również wygląda to ciekawie: praktycznie ta sama moc przy 1/3 poboru energii karty NVIDIA (przy tym samym CPU Intela i DDR5).

Niestety, w oficjalnym porównania zabrakło szczegółów, w jakich konkretnie testach i warunkach Apple porównało komputery poza tym, że były to typowe w branży benchmarki. Jedno jest pewne: ich dobór nie był przypadkowy. W końcu chodzi o to, by Apple M1 Ultra wypadło korzystnie na tle rozwiązań konkurencji, czyż nie?

Apple M1 Ultra. Mocny procesor stał się jeszcze mocniejszy

Apple podniosło niezwykle wysoko poprzeczkę nowym (ultra)dopakowanym procesorem z serii M1. Duże pokłady mocy przy niskim poborze energii to niezaprzeczalne atuty nowego układu. Atuty, przez które konkurencja może lekko spocić się na widok możliwości M1 Ultra. Już poprzednie modele procesorów M1 robiły nie lada wrażenie, a jeśli na Tobie nie robiły, to najnowsza jednostka powinna wpłynąć na zmianę zdania. Strach pomyśleć, co będzie, gdy światło dzienne ujrzy Apple M2. Oj, strach…

Do jakich urządzeń trafi Apple M1 Ultra?

W przeciwieństwie do innych SoC Apple M1 Ultra trafi wyłącznie do najnowszych komputerów stacjonarnych Mac Studio. Będą one dostępne w sprzedaży od 18 marca 2022 roku. Wtedy przekonasz się, na ile stać tego potwora wydajności, który został szczelnie zamknięty w stosunkowo małej obudowie.

Nie będzie jednak tanio, oj, nie. Z wielką mocą idą w parze wysokie ceny. Zaczynają się one od ponad 20 tysięcy złotych. Kosmiczna wydajność wymaga grubego portfela, co jest nie żadnym zaskoczeniem w przypadku urządzeń Apple’a. Ale w końcu nie jest to urządzenie dla przeciętnego użytkownika. Sprzęt z M1 Ultra służy do profesjonalnych zastosowań.

Źródło: Apple, Notebookcheck.net, Tom’s Hardware, Benchleaks, Geekbench

Zobacz także: