House of the Dragon – wielki powrót do świata Gry o tron. O czym opowiada Ród smoka?

Koniec Gry o tron od HBO nie był wymarzonym pożegnaniem. Nie był też pożegnaniem ze światem Westeros, bo od sierpnia 2022 roku możesz do niego powrócić za sprawą House of the Dragon. Ród smoka jest jednym z kilku planowanych seriali w uniwersum Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina. I pierwszym, który ma premierę na HBO Max. Co warto o nim wiedzieć?

Ród smoka – co musisz wiedzieć? Spin-off Gry o tron bez tajemnic

Ród smoka (oficjalny polski tytuł House of the Dragon) jest serialem produkcji HBO (Max) w świecie Pieśni lodu i ognia, sagi fantasy napisanej (i nadal nieukończonej) przez George’a R.R. Martina. Jest to pierwszy z planowanych spin-offów serialowej Gry o tron (ang. Game of Thrones), który doczekał się pełnej realizacji.

Pierwotnie miało nim być Bloodmoon/The Long Night (tytuły robocze) z Naomi Watts, które miało opowiadać o Erze Herosów aż 5 tysięcy lat przed wydarzeniami z Gry o tron. Podobno miało odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z Białymi Wędrowcami. Zostało jednak skasowane po pilocie, który według włodarzy HBO nie spełnił oczekiwań. Anulowanie tego projektu kosztowało stację aż 30 milionów dolarów.

house of the dragon
Źródło: HBO

W to miejsce HBO dało zielone światło na realizację House of the Dragon. O czym jest prequel Gry tron? Kto odpowiada za Ród smoka? Jakie wydarzenia przedstawia House of the Dragon? Co jeszcze warto wiedzieć o serialu przed jego obejrzeniem? Zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych informacji o pierwszym spin-offie Gry o tron. Poznasz w nim Westeros w czasach świetności i konfliktów Targaryenów. Czasach, w których obecność smoków nikogo nie dziwiła.

Twórcy Rodu smoka. Czy George R.R. Martin bierze udział w produkcji?

Showrunnerami Rodu smoka są Ryan J. Condal (Hercules, Colony, Rampge: Dzika furia) i Miguel Sapochnik (reżyser znany m.in. z Dr House, Detektywa i Gry o tron). W produkcję zaangażowany jest również George R.R. Martin, autor sagi Pieśń lodu i ognia i książek z serii Ogień i krew. Są również producentami i mieli wkład w scenariusz serialu.

Ponadto w zespole scenarzystów znajdują się takie osoby, jak Sara Lee Hess (Deadwood, Orange Is the New Black), Wes Tooke (Colony), Ti Mikkel (asystentka George’a R.R. Martina), Chermaine de Grate (The 100, Chambers) czy Claire Kiechel (Watchmen, The OA).

Reżyserami pierwszego sezonu Rodu smoka są:

 • Miguel Sapochnik (wyróżniony statuetką Emmy za odcinek „Bitwa Bękartów” i nominacją za „Długa noc” z Gry o tron) – pilot; odcinki 6-7.
 • Greg Yaitanes (Banshee, Castle Rock) – odcinki 2,3 i 10.
 • Clare Kilner (Alienista, serialowy Snowpiercer) – odcinki 4,5 i 9.
 • Geeta V. Patel (Atypowy, Wielka, Wiedźmin) – odcinek 8.

Soundtrack House of the Dragon. Kto kompozytorem Rodu smoka?

HBO postawiło na sprawdzonego w bojach kompozytora. Za muzykę w serialu Ród smoka odpowiada Ramin Djawadi. Przygotował ścieżkę dźwiękową nie tylko do całej serii Gry o tron i Westworld, ale także do takich filmów, jak Eternals, Warcraft i Uncharted.

Liczba odcinków Rodu smoka. Ile będzie sezonów House of the Dragon?

Pierwszy sezon Rodu smoka ma 10 odcinków, z których każdy trwa około 60 minut. Epizody są udostępniane na platformie HBO Max co tydzień.

Według pierwszych plotek twórcy serialu mieli w planach pięć sezonów House of the Dragon. Każdy ma liczyć po 10 epizodów. Podobno fabuła do pierwszych dwóch serii jest już przygotowana.

Jednak ta informacja może być przestarzała. Źródła, do których dotarł portal The Hollywood Reporter, sugerują, że na razie przewiduje się 3-4-sezonową historię, choć jest potencjał na więcej. Jest to przeciek z lipca 2022 roku, krótko przed startem serialu, więc tym szczegółom zapewne bliżej do prawdy.

Czas trwania odcinków

Jak długie są odcinki pierwszego sezonu Rodu smoka? Jest on dłuższy niż jakikolwiek sezon Gry o tron. W sumie trwa 618 minut. Do tej pory najdłuższa była pierwsza seria Gry o tron – 567 minut. Poznaj czas trwania każdego z dziesięciu odcinków House of the Dragon (wlicz w to również intro i napisy końcowe):

 • Odcinek 1 – 66 minut (22 sierpnia)
 • Odcinek 2 – 54 minuty (29 sierpnia)
 • Odcinek 3 – 63 minuty (5 września)
 • Odcinek 4 – 63 minuty (12 września)
 • Odcinek 5 – 60 minut (19 września)
 • Odcinek 6 – 68 minut (26 września)
 • Odcinek 7 – 58 minut (3 października)
 • Odcinek 8 – 67 minut (10 października)
 • Odcinek 9 – 58 minut (17 października)
 • Odcinek 10 – 59 minut (24 października)

Ogromna skala Rodu smoka. Ile wynosi budżet House of the Dragon?

Prequel od początku otrzymał od HBO ogromny budżet, co było możliwe dzięki gigantycznemu sukcesowi Gry o tron. Wyprodukowanie każdego odcinka House of the Dragon kosztowało pod 20 milionów dolarów. Jest to kwota wyższa od jakiegokolwiek odcinka Gry o tron (15 mln dol.).

grafika koncepcyjna smoka na potrzeby house of the dragon
Źródło: HBO

Na realizację pierwszego sezonu HBO wydało w sumie między 150 a 200 mln dolarów (raczej bliżej górnej granicy). Kolejne sezony mogą być jeszcze droższe w produkcji, bo zobaczymy w nich bitwy o wielkim rozmachu, znacznie większym niż w ostatnich sezonach Gry o tron.

Czy Ród smoka jest ekranizacją książki?

Ród smoka jest adaptacją książki Ogień i krew George’a R.R. Martina, autora cyklu Pieśń lodu i ognia, która w odróżnieniu od głównej sagi nie jest zwyczajną powieścią. Przywodzi ona na myśl bowiem królewską kronikę rodu Targaryenów. Smocza rodzina pochodzi z Valyrii, stolicy wielkiego imperium zwanego Valyriańskimi Włościami na kontynencie Essos. Do czasu upadku dynastii, który był wynikiem Rebelii Roberta, była jednym z najpotężniejszych rodów w Westeros.

Ogień i krew George’a R.R. Martina doczekał się na razie jednej części, która ukazała się 20 listopada 2018 roku. Wydawca podzielił w Polsce książkę na dwa tomy, które trafiły do sprzedaży odpowiednio w dniu światowej premiery i 28 stycznia 2019 roku. Pierwszy sezon House of the Dragon bazuje na ostatniej części pierwszego tomu Ognia i krwi.

ogień i krew george'a r.r. martina
Źródło: Zysk

Problem w adaptacji może stanowić to, że Ogień i krew, podobnie jak główna saga, nie jest jeszcze ukończona. George R.R. Martin ma dokończyć historię po premierze Wichrów zimy, a przed Snem o wiośnie, wielkim finale Pieśni lodu i ognia. Twórcy ekranizacji pracują ściśle we współpracy z autorem, więc jeśli kolejny serial w świecie Gry o tron przegoni książkę, Martin będzie służył pomocą. Bo raczej nikt nie wierzy w to, że zdąży dokończyć ten minicykl…

Wszystko jednak zależy od tego, ile materiału źródłowego twórcy zamierzają wykorzystać. Jedno jest pewne – serial nie przedstawi kompletnej historii rodu Targaryenów z Ognia i krwi. Tak czy siak, mam nadzieję, że Ród smoka nie powtórzy losów serialowej Gry o tron, która niekoniecznie powędrowała w kierunku, w jakim życzył sobie George R.R. Martin.

Ogień i krew, czyli co przeczytać przed Rodem smoka?

Co warto przeczytać przed obejrzeniem serialu House of the Dragon? O ile pierwsze dwie pozycje polecam sprawdzić przed Rodem smoka, tak Pieśń lodu i ognia równie dobrze można przeczytać po zapoznaniu się z nową produkcją HBO.

 • Ogień i krew t. 1 i 2 (George R.R. Martin) – pozycja obowiązkowa dla fanów sagi Pieśń lodu i ognia i dla tych, którzy chcą poznać dokładniej historię rodu Targaryenów. Ogień i krew pochodzi od dewizy tej dynastii.
 • Świat lodu i ognia: Nieznana historia Westeros i Gry o tron (Elio M. Garcia, Linda Antonsson, George R.R. Martin) – jest to kronika (nie tylko) zamierzchłych dziejów Westeros i innych krain. Napisana przez dwojga bliskich współpracowników George’a R.R. Martina (z jego aprobatą i pomocą) przedstawia wydarzenia i losy znamienitych postaci ze świata Gry o tron. Znajdziesz w niej skróconą wersję panowania rodu Targaryenów, co jest niejako powtórzeniem tego, co przeczytasz w Ogniu i krwi.
 • Pieśń lodu i ognia (George R.R. Martin) – w sadze poznasz to, co działo się po upadku smoczego rodu. Jest to seria, na którą składają się jedne z najlepszych książek fantasy w historii. Grzech jej nie poznać. Saga doczekała się do tej pory pięciu części (Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron, Taniec ze smokami). Może w 2023 roku nadejdą z zachodu Wichry zimy… Cykl ma zakończyć się Snem o wiośnie.

Koniecznie sprawdź: Gra o tron – w jakiej kolejności czytać książki z cyklu Pieśń lodu i ognia?

Czasy świetności i waśni Targaryenów. O czym jest Ród smoka? 

Ród smoka opowiada historię panowania rodu Targaryenów i ich burzliwe dzieje. Smocza dynastia zaczyna się od podboju Westeros przez Aegona I Zdobywcę, który zasiadł na Żelaznym Tronie, jednocząc sześć z siedmiu królestw. Ile dokładnie trwał Podbój Aegona, nie wiedzą nawet najznamienitsi maesterzy z Cytadeli. Początek rządów Targaryenów w Westeros rozpoczął się około 300 lat przed wydarzeniami z Gry o tron.

viserys z serialu ród smoka
Viserys I w serialu Ród smoka. Źródło: HBO

W pierwszym sezonie właściwa akcja House of the Dragon przenosi nas do czasów panowania piątego króla smoczej dynastii – Viserysa I (103-129 od Podboju). Wcześniej rządy sprawowali (w kolejności chronologicznej):

 • Aegon I (Aegon I Smok zwany również Aegonem Zdobywcą) – 1-37 o.P.
 • Aenys I (syn Aegona i Rhaenys) – 37-42 o.P.
 • Maegor Okrutny (syn Aegona I i Visenyi) – 42-48 o.P.
 • Jaehaerys I (Stary Król, syn Aenysa) – 48-103 o.P.

Oznacza to, że akcja pierwszej serii Rodu smoka rozgrywa się niespełna 200 lat przed Game of Thrones. Serial skupia się głównie na przedstawieniu okresu przed wybuchem wojny domowej i na Tańcu Smoków. Jednak według nieoficjalnych doniesień wcześniejsze wydarzenia, takie jak Podbój Aegona Zdobywcy, krótkie rządy jego synów i wieloletnie panowanie Jaehaerysa I, mogą być przedstawione np. w formie retrospekcji. 

Nie jest jeszcze jasne, czy fabuła Rodu smoka obejmie losy Targaryenów po Tańcu Smoków i czy zakończy się śmiercią Aerysa II, którego fani Gry o tron powinni kojarzyć. Był ojcem Viserysa i Daenerys. Zginął z ręki Jaime’ego Lannistera.

aerys obłakąny król w serialu gra o tron
Aerys II zwany Obłąkanym Królem w serialu Gra o tron

Śmierć Obłąkanego Króla zakończyła długie panowanie Targaryenów, a po Rebelii Roberta na Żelaznym Tronie zasiadł Robert I Baratheon, znany też jako Uzurpator i lord Końca Burzy. Późniejsze losy znane są z powieści Gry o tron (298 o.P.) i jej kontynuacji oraz serialowej adaptacji Pieśni lodu i ognia.

Jakie wydarzenia przedstawia pierwszy sezon Rodu smoka?

Ród smoka jest dość wierną adaptacją Ognia i krwi. Jak już wiesz, historia pierwszego sezonu nie rozpoczyna się od wstępu książki ani nawet od pierwszej jej połowy. Fabuła jest poświęcona rządom Viserysa I. Skupia się głównie na politycznych intrygach oraz zarysowaniu wątków i postaci.

Plotki sugerują, że pierwszy sezon House of the Dragon zakończy się śmiercią Viserysa I oraz podziałem na dwa smocze obozy: Czarnych i Zielonych. Konflikt pomiędzy nimi przerodzi się w pamiętny Taniec Smoków. Po jednej stronie Aegon II, następca Viserysa I, a po drugiej królowa Rhaenyra I, jego przyrodnia siostra.

Czym jest Taniec Smoków?

Jest to wojna domowa pomiędzy Targaryenami, którzy walczą między sobą o władzę nad Siedmioma Królestwami. Trwała od 129 roku od Podboju aż do 131 roku o.P. W czasach wojny stoczono wiele bitew. Krew była przelewana na ziemi, wodzie i w powietrzu z udziałem smoków.

Ród smoka stanie się antologią?

Nie wszystko jeszcze stracone, jeśli chodzi o treść książki Ogień i krew. Miguel Sapochnik, showrunner serialu, może rozważać formę antologii. Oznaczałoby, że każdy sezon przedstawiałby inny okres panowania Targaryenów. Mimo nawiązań funkcjonowałby także jako odrębna całość, co pasowałoby doskonale do formy książki.

To, że pierwszy sezon Rodu smoku zaczyna się od panowania Viserysa I, nie oznacza, iż twórcy nie wrócą już do np. Podboju Aegona I. Każdy sezon może być zarówno prequelem, jak i sequelem. Sapochnik porównał tę historię do Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Na razie jest jednak zbyt wcześnie na konkrety.

Dramatis personae, czyli obsada Rodu smoka

Ze względu na duże podobieństwo imion odszyfrowanie, kto jest kim w dynastii Targaryenów, może być karkołomnym zadaniem. W dodatku potomkowie noszą bardzo często te same imiona, co  jeszcze bardziej je utrudnia. W serialu Ród smoka nie poznasz od razu wszystkich ważnych dla całej historii rodu postaci. Przed jego obejrzeniem warto jednak wiedzieć, kim są i jaką rolę odgrywają w opowieści.

W spin-offie Gry o tron nie postawiono na wielkie gwiazdy. Chociaż w serialu pojawiają się bardziej rozpoznawalni aktorzy, tacy jak Matt Smith (Doctor Who, The Crown) i Olivia Cooke (Ready Player One, Sound of Metal). W jakie postacie się wcielają? Kto jeszcze znajduje się w obsadzie Rodu smoka?

 • Viserys I Targaryen (Paddy Considine) – piąty król z rodu Targaryenów, który władał Siedmioma Królestwami. Jest wnukiem Jaehaerysa, Starego Króla zwanego Pojednawcą. Został wybrany na władcę przez lordów Westeros podczas obrad Wielkiej Rady w Harrenhal. Uważany za serdecznego, otwartego i hojnego człowieka. W czasie swojego panowania chce za wszelką cenę kontynuować dziedzictwo dziadka, stawiając na pokojowe rządy i unikając rozlewu krwi.
 • Alicent Hightower (Olivia Cooke) – córka Otto Hightowera i druga żona Viserysa. Wychowała się w Czerwonej Twierdzy, siedzibie Siedmiu Królestw w Królewskiej Przystani, w bliskim otoczeniu króla. Uważana za największą piękność Westeros, którą cechuje również nie mniejsza bystrość umysłu. W serialu ujrzysz także młodą Alicent (w tej roli Emily Carey).
 • Rhaenyra Targaryen (Emma D’Arcy) – jedyna córka króla Viserysa I i jego pierwszej żony Aemmy Arryn, nazywana przez minstreli Rhaenyrą Radością Królestwa. W serialu pojawia się też młoda Rhaenyra (Milly Alcock).
 • Daemon Targaryen (Matt Smith) – młodszy brat króla Viserysa I i spadkobierca tronu. Uważany za wielkiego wojownika z dużymi ambicjami. Nieprzewidywalny książę łotrzyk, który chce władać Siedmioma Królestwami. Jest ulubionym Targaryenem George’a R.R. Martina.
 • Corlys Velaryon (Steve Toussaint) – głowa domu Velaryonów i władca Driftmarku. Dzięki swoim licznym podróżom morskim zdobył większe bogactwo niż Lannisterowie i osiadł na nowej wyspie, stając się lordem Przypływów. Wąż Morski dysponuje największą flotą wojenną, a co za tym idzie – jest cennym sojusznikiem dla kogoś, kto chce utrzymać lub przejąć władzę nad Westeros.
 • Rhaenys Velaryon (Eve Best) – żona lorda Corlysa Velaryona, którą nazywa się Niedoszłą Królową.
 • Otto Hightower (Rhys Ifans) – namiestnik króla Viserysa I, który służył także Jaehaerysowi I. Według niego największe zagrożenie dla królestwa stanowi Daemon, brat króla Viserysa I.
 • Mysaria (Sonoya Mizuno) – tancerka z Lys zwana także Mizerią lub Białym Robakiem, kochanka Daemona. Później służyła mu jako starsza nad szeptaczami.
 • Criston Cole (Fabien Frankel) – rycerz z rodu Cole, który stał się rycerzem Gwardii Królewskiej i zaprzysiężoną tarczą Rhaenyry. W czasie Tańca Smoków został mianowany lordem dowódcą Gwardii Królewskiej.
 • Harwin Strong (Ryan Corr) – ponoć najsilniejszy człowiek Siedmiu Królestw. Nosi przydomek Łamacz Kości. Jest najstarszym synem Lyonela Stronga.
 • Larys Strong (Matthew Needham) – młodszy syn Lyonela Stronga, członek małej rady i starszy nad szeptaczami w czasach panowania Viserysa I.
 • Lyonel Strong (Gavin Spokes) – lord Harrenhal i starszy nad prawami, jeden z doradców króla Viserysa I.
 • Jason i Tyland Lannister (Jefferson Hall) – bliźniacy. Jason jest lordem Casterly Rock, natomiast Tyland to przebiegły polityk, służy w małej radzie jako starszy nad statkami.
 • Wielki Master Mellos (David Horovitch) – jeden z najbardziej zaufanych doradców króla Viserysa I.
 • Harrold Westerling (Graham McTavish) – rycerz z domu Westerlingów i lord dowódca Gwardii Królewskiej w czasach panowania króla Viserysa I. Uchodzi za wzór honoru i rycerskości.
 • Lyman Beesbury (Bill Paterson) – jeden z doradców i członków małej rady za czasów panowania Viserysa I. Pełni funkcję starszego nad monetą, zajmując się finansami królestwa.

Ile jest smoków?

W obsadzie znajdują się także… smoki. Odgrywają one znacznie większą rolę niż w Grze o tron. Ile ich jest? W pierwszym sezonie Rodu smoka ujrzysz aż 9 różnych smoków (w sumie w całym serialu ma ich być… 17!). Każdy z nich odróżni się nie tylko wyglądem i rozmiarami, ale także typem osobowości. Dla porównania w Grze o tron były raptem trzy smoki, z czego główną uwagę poświęcono najważniejszemu z nich – Drogonowi. Reszta stanowiła tylko tło.

W serialu pojawiają się:

 • Caraxes (Krwawa żmija Daemona, nazwana tak z powodu czerwonych łusek; jeden z większych smoków w rodzie Targaryenów).
 • Syrax (żółta smoczyca Rhaenyry Targaryen).
 • Meleys (jasnoczerwona smoczyca zwana Czerwoną Królową, którą dosiada Rhaenys Velaryon).
 • Vermithor (smok zwany Brązową furią, który należał do Jaehaerysa I Targaryena, Starego Króla; trzeci największy smok Targaryenów, mniejszy tylko od Baleriona i Vhagar).
 • Sunfyre (złocisty smok Aegona II).
 • Vhagar (smok Aemonda Targaryena, brata Daerona i Aegona, który wcześniej dosiadała Visenya Targaryen, siostra Aegona Zdobywcy, który użył smoka do podboju Westeros; mniejszy jedynie od Baleriona).
 • Vermax (młody smok, którego jeźdźcem jest Jacaerys Velaryon, pierwszy syn Rhaenery).
 • Arrax (jeden z mniejszych smoków w Rodzie smoka; należy do Lucerysa Velaryona, drugiego syna Rhaenery).
 • Morski Dym (srebrno-szary smok Laenora Velaryona, jedynego syna Corlysa i Rhaenys).

W momencie rozpoczęcia akcji w serialu największy smok w świecie Pieśni lodu i ognia, Balerion, którego dosiadał Aegon Zdobywca, a także krótko młody Viserys I, nie żyje (umarł śmiercią naturalną, czyt. ze starości). Jego ogromna czaszka znajduje się w piwnicy Czerwonej Twierdzy. Jakie smoki zobaczysz w kolejnych sezonach? Spodziewaj się:

 • Dreamfyre (bladoniebieska smoczyca dosiadana niegdyś przez Rhaenę, siostrę Starego Króla, a potem Helaenę Targaryen, córkę Viserysa I).
 • Tessarion (Niebieska królowa, błękitna smoczyca młodszego brata Aegona – Daerona Targaryena, który nie pojawił się w pierwszej serii Rodu smoka, ale odegra on sporą rolę w drugim sezonie).
 • Tyraxes (młody smok Joffreya Velaryona, trzeciego syna Rhaenery).
 • Księżycowa Tancerka (młoda smoczyca, na której zasiadała Baela Targaryen, córka Daemona Targaryena i Laeny Velaryon).
 • Srebrnoskrzydła (smoczyca dosiadana przez Alyssane Targaryen, żonę Starego Króla).
 • Poranek (smok Rhaeny Targaryen, córki Daemona i Laeny).
 • Owcokrad (dziki smok).
 • Kanibal (nieoswojony smok).
 • Szary Duch (dziki smok).

Zwiastuny Rodu smoka. Uczta dla fanów Gry o tron

Machina marketingowa Rodu smoka jeszcze nie rozkręciła się na początku 2022 roku – HBO pozostawiło najlepsze na kilka tygodni przed premierą. Zaczęła się ona od teasera. Pierwszy zwiastun pojawił się na początku października 2021 roku. Przedstawia on kilka kluczowych dla opowieści postaci – Viserysa, Daemona, Alicent, Rhaenyrę czy Węża Morskiego. Nie pokazuje jednak zbyt wiele, ale szykuj się na historię pełną politycznych machinacji i początków zajadłego konfliktu między Targaryenami. Potem dojdzie do krwawych walk o Żelazny Tron, także z udziałem smoków.

Nie spodziewaj się jednak w pierwszej serii bitew o wielkiej skali. Te mają pojawić się w drugim sezonie, w którym powinien rozpocząć się Taniec Smoków.

Zwiastun House of the Dragon. Historia nie pamięta krwi

Na początku maja 2022 roku pojawiła się pełnoprawna zapowiedź serialu House of the Dragon. Zobacz wybrane sceny z Rodu smoka w drugim zwiastunie serialu HBO Max:

Ród smoka na pierwszym trailerze. Rzut oka na smoki i zapowiedź konfliktu

HBO opublikowało 20 lipca 2022 roku długo oczekiwany pełny zwiastun House of the Dragon. W trwającym 2,5 minuty trailerze można wreszcie przyjrzeć się wybranym smokom, które odegrają arcyważną rolę w zarysowanym na materiale konflikcie Targaryenów. Można też rzucić okiem na jeszcze bardziej imponujący Żelazny Tron, który twórcy przebudowali od czasu serialowej Gry o tron.

Z okazji Comic-Conu HBO pokusiło się nawet o rozbudowanego zwiastuna z niepokazywanymi wcześniej scenami. Obejrzyj najlepszy według mnie trailer Rodu smoka:

Finałowy zwiastun House of the Dragon

I jeszcze jeden! HBO podsyciło jeszcze bardziej atmosferę, publikując ostatni – tym razem krótki – zwiastun przed premierą Rodu smoka. Zapowiada on pełną emocji rywalizację między członkami rodu Targaryenów.

Pierwsze recenzje Rodu smoka. Krew, pot i ogień

W godzinach porannych 19 sierpnia pierwsze opinie na temat serialu Ród smoka wypłynęły niczym ciała po rozbiciu floty Stannisa w drugim sezonie Gry o tron. No więc jaki jest nowy serial w świecie Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina? Krytycy mieli okazję obejrzeć 6 z 10 odcinków House of the Dragon i oceny są… różne. Są niezłe, są zachwyty, ale też nie brakuje słów (ostrej) krytyki.

Dla wielu recenzentów jest to wymarzony powrót do Westeros. Od strony wizualno-realizacyjnej jest to najwyższa półka, a smoki chyba jeszcze w żadnej produkcji (nawet kinowej) nie wyglądały aż tak dobrze. Smocze bestie różnią się diametralnie między sobą nie tylko cechami wyglądu, ale też charakteru. Ród smoka czerpie też to, co najlepsze z Gry o tron. Możesz liczyć na polityczną intrygę, imponujące zwroty akcji i mocną grę aktorską. No i nie zabrakło także szczypty rodzinnego melodramatu.

data premiery rodu smoka w hbo max
Źródło: HBO

Niektórzy krytycy twierdzą jednak, że serial jest zbyt zachowawczy i nie wprowadza wielkich zmian w konstrukcji względem Gry o tron. Brakuje mu własnej tożsamości – zamiast coraz mocniej odbiegać od poprzedniego hitu HBO, z odcinka na odcinek coraz bardziej się do niego upodabnia. W skrajnych opiniach można znaleźć mocno negatywne głosy, które sugerują, że to wydmuszka, a np. więcej smoków, więcej krwi i morderstw to fanserwis. Chyba nie czytało się Ognia i krwi

Oceny Rodu smoka. Czy można jarać się niczym flota Stannisa?

Pierwsze oceny House of the Dragon nie zachwycają, choć hurraoptymistycznych opinii nie brakuje. Niemniej jednak na razie przeważają oceny dość umiarkowanie pozytywne. Tak kształtuje się w tej chwili średnia ocen:

 • Metacritic: 68% (na podstawie 42 recenzji)
 • Rotten Tomatoes: 85% pozytywnych recenzji (średnia ocen 9/10 na podstawie 580 opinii, z czego 494 jest pochlebnych)

A tak noty od wybranych portali:

 • Chicago Sun-Times – 88%
 • Collider – 83%
 • Decider – 8/10
 • The Guardian – 4/5
 • Vanity Fair – 7/10
 • IndieWire – 67%
 • The Hollywood Reporter – 3/5
 • Empire – 6/10
 • Rolling Stone – 4/10

Premiera Rodu smoka w HBO Max. Kiedy poleje się krew Targaryenów?

Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku, a serial kręcono m.in. w Anglii, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii. Prace na planie zakończyły się w połowie lutego 2022 roku.

Kiedy odbyła się premiera Rodu smokaHouse of the Dragon zadebiutowało na platformie HBO Max 22 sierpnia 2022 roku. Wybór tej daty był nieprzypadkowy. HBO z pewnością zależało, by spin-off Gry o tron ukazał się przed innym hitem w klimacie fantasy – Władcą Pierścieni Amazona. Pierwszy odcinek House of the Dragon pojawił się o godzinie 3:00 w nocy czasu polskiego (kolejne także ukażą się na HBO Max o tej godzinie).

data premiery serialu house of the dragon
Źródło: HBO

Ród smoka w wysokiej jakości. Zobacz polecane TV