Koniec Gry o tron od HBO nie był wymarzonym pożegnaniem. Nie był też pożegnaniem ze światem Westeros, bo od sierpnia 2022 roku możesz do niego powrócić za sprawą House of the Dragon. Ród smoka jest jednym z kilku planowanych seriali w uniwersum Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina. I pierwszym, który ma premierę na HBO Max. Co warto o nim wiedzieć?
Ród smoka (oficjalny polski tytuł House of the Dragon) jest serialem produkcji HBO (Max) w świecie Pieśni lodu i ognia, sagi fantasy napisanej (i nadal nieukończonej) przez George’a R.R. Martina. Jest to pierwszy z planowanych spin-offów serialowej Gry o tron (ang. Game of Thrones), który doczekał się pełnej realizacji.
Pierwotnie miało nim być Bloodmoon/The Long Night (tytuły robocze) z Naomi Watts, które miało opowiadać o Erze Herosów aż 5 tysięcy lat przed wydarzeniami z Gry o tron. Podobno miało odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z Białymi Wędrowcami. Zostało jednak skasowane po pilocie, który według włodarzy HBO nie spełnił oczekiwań. Anulowanie tego projektu kosztowało stację aż 30 milionów dolarów.
W to miejsce HBO dało zielone światło na realizację House of the Dragon. O czym jest prequel Gry tron? Kto odpowiada za Ród smoka? Jakie wydarzenia przedstawia House of the Dragon? Co jeszcze warto wiedzieć o serialu przed jego obejrzeniem? Zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych informacji o pierwszym spin-offie Gry o tron. Poznasz w nim Westeros w czasach świetności i konfliktów Targaryenów. Czasach, w których obecność smoków nikogo nie dziwiła.
Showrunnerami Rodu smoka są Ryan J. Condal (Hercules, Colony, Rampge: Dzika furia) i Miguel Sapochnik (reżyser znany m.in. z Dr House, Detektywa i Gry o tron). W produkcję zaangażowany jest również George R.R. Martin, autor sagi Pieśń lodu i ognia i książek z serii Ogień i krew. Są również producentami i mieli wkład w scenariusz serialu.
Ponadto w zespole scenarzystów znajdują się takie osoby, jak Sara Lee Hess (Deadwood, Orange Is the New Black), Wes Tooke (Colony), Ti Mikkel (asystentka George’a R.R. Martina), Chermaine de Grate (The 100, Chambers) czy Claire Kiechel (Watchmen, The OA).
Reżyserami pierwszego sezonu Rodu smoka są:
HBO postawiło na sprawdzonego w bojach kompozytora. Za muzykę w serialu Ród smoka odpowiada Ramin Djawadi. Przygotował ścieżkę dźwiękową nie tylko do całej serii Gry o tron i Westworld, ale także do takich filmów, jak Eternals, Warcraft i Uncharted.
Pierwszy sezon Rodu smoka ma 10 odcinków, z których każdy trwa około 60 minut. Epizody są udostępniane na platformie HBO Max co tydzień.
Według pierwszych plotek twórcy serialu mieli w planach pięć sezonów House of the Dragon. Każdy ma liczyć po 10 epizodów. Podobno fabuła do pierwszych dwóch serii jest już przygotowana.
Jednak ta informacja może być przestarzała. Źródła, do których dotarł portal The Hollywood Reporter, sugerują, że na razie przewiduje się 3-4-sezonową historię, choć jest potencjał na więcej. Jest to przeciek z lipca 2022 roku, krótko przed startem serialu, więc tym szczegółom zapewne bliżej do prawdy.
Jak długie są odcinki pierwszego sezonu Rodu smoka? Jest on dłuższy niż jakikolwiek sezon Gry o tron. W sumie trwa 618 minut. Do tej pory najdłuższa była pierwsza seria Gry o tron – 567 minut. Poznaj czas trwania każdego z dziesięciu odcinków House of the Dragon (wlicz w to również intro i napisy końcowe):
Prequel od początku otrzymał od HBO ogromny budżet, co było możliwe dzięki gigantycznemu sukcesowi Gry o tron. Wyprodukowanie każdego odcinka House of the Dragon kosztowało pod 20 milionów dolarów. Jest to kwota wyższa od jakiegokolwiek odcinka Gry o tron (15 mln dol.).
Na realizację pierwszego sezonu HBO wydało w sumie między 150 a 200 mln dolarów (raczej bliżej górnej granicy). Kolejne sezony mogą być jeszcze droższe w produkcji, bo zobaczymy w nich bitwy o wielkim rozmachu, znacznie większym niż w ostatnich sezonach Gry o tron.
Ród smoka jest adaptacją książki Ogień i krew George’a R.R. Martina, autora cyklu Pieśń lodu i ognia, która w odróżnieniu od głównej sagi nie jest zwyczajną powieścią. Przywodzi ona na myśl bowiem królewską kronikę rodu Targaryenów. Smocza rodzina pochodzi z Valyrii, stolicy wielkiego imperium zwanego Valyriańskimi Włościami na kontynencie Essos. Do czasu upadku dynastii, który był wynikiem Rebelii Roberta, była jednym z najpotężniejszych rodów w Westeros.
Ogień i krew George’a R.R. Martina doczekał się na razie jednej części, która ukazała się 20 listopada 2018 roku. Wydawca podzielił w Polsce książkę na dwa tomy, które trafiły do sprzedaży odpowiednio w dniu światowej premiery i 28 stycznia 2019 roku. Pierwszy sezon House of the Dragon bazuje na ostatniej części pierwszego tomu Ognia i krwi.
Problem w adaptacji może stanowić to, że Ogień i krew, podobnie jak główna saga, nie jest jeszcze ukończona. George R.R. Martin ma dokończyć historię po premierze Wichrów zimy, a przed Snem o wiośnie, wielkim finale Pieśni lodu i ognia. Twórcy ekranizacji pracują ściśle we współpracy z autorem, więc jeśli kolejny serial w świecie Gry o tron przegoni książkę, Martin będzie służył pomocą. Bo raczej nikt nie wierzy w to, że zdąży dokończyć ten minicykl…
Wszystko jednak zależy od tego, ile materiału źródłowego twórcy zamierzają wykorzystać. Jedno jest pewne – serial nie przedstawi kompletnej historii rodu Targaryenów z Ognia i krwi. Tak czy siak, mam nadzieję, że Ród smoka nie powtórzy losów serialowej Gry o tron, która niekoniecznie powędrowała w kierunku, w jakim życzył sobie George R.R. Martin.
Co warto przeczytać przed obejrzeniem serialu House of the Dragon? O ile pierwsze dwie pozycje polecam sprawdzić przed Rodem smoka, tak Pieśń lodu i ognia równie dobrze można przeczytać po zapoznaniu się z nową produkcją HBO.
Koniecznie sprawdź: Gra o tron – w jakiej kolejności czytać książki z cyklu Pieśń lodu i ognia?
Ród smoka opowiada historię panowania rodu Targaryenów i ich burzliwe dzieje. Smocza dynastia zaczyna się od podboju Westeros przez Aegona I Zdobywcę, który zasiadł na Żelaznym Tronie, jednocząc sześć z siedmiu królestw. Ile dokładnie trwał Podbój Aegona, nie wiedzą nawet najznamienitsi maesterzy z Cytadeli. Początek rządów Targaryenów w Westeros rozpoczął się około 300 lat przed wydarzeniami z Gry o tron.
W pierwszym sezonie właściwa akcja House of the Dragon przenosi nas do czasów panowania piątego króla smoczej dynastii – Viserysa I (103-129 od Podboju). Wcześniej rządy sprawowali (w kolejności chronologicznej):
Oznacza to, że akcja pierwszej serii Rodu smoka rozgrywa się niespełna 200 lat przed Game of Thrones. Serial skupia się głównie na przedstawieniu okresu przed wybuchem wojny domowej i na Tańcu Smoków. Jednak według nieoficjalnych doniesień wcześniejsze wydarzenia, takie jak Podbój Aegona Zdobywcy, krótkie rządy jego synów i wieloletnie panowanie Jaehaerysa I, mogą być przedstawione np. w formie retrospekcji.
Nie jest jeszcze jasne, czy fabuła Rodu smoka obejmie losy Targaryenów po Tańcu Smoków i czy zakończy się śmiercią Aerysa II, którego fani Gry o tron powinni kojarzyć. Był ojcem Viserysa i Daenerys. Zginął z ręki Jaime’ego Lannistera.
Śmierć Obłąkanego Króla zakończyła długie panowanie Targaryenów, a po Rebelii Roberta na Żelaznym Tronie zasiadł Robert I Baratheon, znany też jako Uzurpator i lord Końca Burzy. Późniejsze losy znane są z powieści Gry o tron (298 o.P.) i jej kontynuacji oraz serialowej adaptacji Pieśni lodu i ognia.
Ród smoka jest dość wierną adaptacją Ognia i krwi. Jak już wiesz, historia pierwszego sezonu nie rozpoczyna się od wstępu książki ani nawet od pierwszej jej połowy. Fabuła jest poświęcona rządom Viserysa I. Skupia się głównie na politycznych intrygach oraz zarysowaniu wątków i postaci.
Plotki sugerują, że pierwszy sezon House of the Dragon zakończy się śmiercią Viserysa I oraz podziałem na dwa smocze obozy: Czarnych i Zielonych. Konflikt pomiędzy nimi przerodzi się w pamiętny Taniec Smoków. Po jednej stronie Aegon II, następca Viserysa I, a po drugiej królowa Rhaenyra I, jego przyrodnia siostra.
Jest to wojna domowa pomiędzy Targaryenami, którzy walczą między sobą o władzę nad Siedmioma Królestwami. Trwała od 129 roku od Podboju aż do 131 roku o.P. W czasach wojny stoczono wiele bitew. Krew była przelewana na ziemi, wodzie i w powietrzu z udziałem smoków.
Nie wszystko jeszcze stracone, jeśli chodzi o treść książki Ogień i krew. Miguel Sapochnik, showrunner serialu, może rozważać formę antologii. Oznaczałoby, że każdy sezon przedstawiałby inny okres panowania Targaryenów. Mimo nawiązań funkcjonowałby także jako odrębna całość, co pasowałoby doskonale do formy książki.
To, że pierwszy sezon Rodu smoku zaczyna się od panowania Viserysa I, nie oznacza, iż twórcy nie wrócą już do np. Podboju Aegona I. Każdy sezon może być zarówno prequelem, jak i sequelem. Sapochnik porównał tę historię do Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Na razie jest jednak zbyt wcześnie na konkrety.
Ze względu na duże podobieństwo imion odszyfrowanie, kto jest kim w dynastii Targaryenów, może być karkołomnym zadaniem. W dodatku potomkowie noszą bardzo często te same imiona, co jeszcze bardziej je utrudnia. W serialu Ród smoka nie poznasz od razu wszystkich ważnych dla całej historii rodu postaci. Przed jego obejrzeniem warto jednak wiedzieć, kim są i jaką rolę odgrywają w opowieści.
W spin-offie Gry o tron nie postawiono na wielkie gwiazdy. Chociaż w serialu pojawiają się bardziej rozpoznawalni aktorzy, tacy jak Matt Smith (Doctor Who, The Crown) i Olivia Cooke (Ready Player One, Sound of Metal). W jakie postacie się wcielają? Kto jeszcze znajduje się w obsadzie Rodu smoka?
W obsadzie znajdują się także… smoki. Odgrywają one znacznie większą rolę niż w Grze o tron. Ile ich jest? W pierwszym sezonie Rodu smoka ujrzysz aż 9 różnych smoków (w sumie w całym serialu ma ich być… 17!). Każdy z nich odróżni się nie tylko wyglądem i rozmiarami, ale także typem osobowości. Dla porównania w Grze o tron były raptem trzy smoki, z czego główną uwagę poświęcono najważniejszemu z nich – Drogonowi. Reszta stanowiła tylko tło.
W serialu pojawiają się:
W momencie rozpoczęcia akcji w serialu największy smok w świecie Pieśni lodu i ognia, Balerion, którego dosiadał Aegon Zdobywca, a także krótko młody Viserys I, nie żyje (umarł śmiercią naturalną, czyt. ze starości). Jego ogromna czaszka znajduje się w piwnicy Czerwonej Twierdzy. Jakie smoki zobaczysz w kolejnych sezonach? Spodziewaj się:
Machina marketingowa Rodu smoka jeszcze nie rozkręciła się na początku 2022 roku – HBO pozostawiło najlepsze na kilka tygodni przed premierą. Zaczęła się ona od teasera. Pierwszy zwiastun pojawił się na początku października 2021 roku. Przedstawia on kilka kluczowych dla opowieści postaci – Viserysa, Daemona, Alicent, Rhaenyrę czy Węża Morskiego. Nie pokazuje jednak zbyt wiele, ale szykuj się na historię pełną politycznych machinacji i początków zajadłego konfliktu między Targaryenami. Potem dojdzie do krwawych walk o Żelazny Tron, także z udziałem smoków.
Nie spodziewaj się jednak w pierwszej serii bitew o wielkiej skali. Te mają pojawić się w drugim sezonie, w którym powinien rozpocząć się Taniec Smoków.
Na początku maja 2022 roku pojawiła się pełnoprawna zapowiedź serialu House of the Dragon. Zobacz wybrane sceny z Rodu smoka w drugim zwiastunie serialu HBO Max:
HBO opublikowało 20 lipca 2022 roku długo oczekiwany pełny zwiastun House of the Dragon. W trwającym 2,5 minuty trailerze można wreszcie przyjrzeć się wybranym smokom, które odegrają arcyważną rolę w zarysowanym na materiale konflikcie Targaryenów. Można też rzucić okiem na jeszcze bardziej imponujący Żelazny Tron, który twórcy przebudowali od czasu serialowej Gry o tron.
Z okazji Comic-Conu HBO pokusiło się nawet o rozbudowanego zwiastuna z niepokazywanymi wcześniej scenami. Obejrzyj najlepszy według mnie trailer Rodu smoka:
I jeszcze jeden! HBO podsyciło jeszcze bardziej atmosferę, publikując ostatni – tym razem krótki – zwiastun przed premierą Rodu smoka. Zapowiada on pełną emocji rywalizację między członkami rodu Targaryenów.
W godzinach porannych 19 sierpnia pierwsze opinie na temat serialu Ród smoka wypłynęły niczym ciała po rozbiciu floty Stannisa w drugim sezonie Gry o tron. No więc jaki jest nowy serial w świecie Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina? Krytycy mieli okazję obejrzeć 6 z 10 odcinków House of the Dragon i oceny są… różne. Są niezłe, są zachwyty, ale też nie brakuje słów (ostrej) krytyki.
Dla wielu recenzentów jest to wymarzony powrót do Westeros. Od strony wizualno-realizacyjnej jest to najwyższa półka, a smoki chyba jeszcze w żadnej produkcji (nawet kinowej) nie wyglądały aż tak dobrze. Smocze bestie różnią się diametralnie między sobą nie tylko cechami wyglądu, ale też charakteru. Ród smoka czerpie też to, co najlepsze z Gry o tron. Możesz liczyć na polityczną intrygę, imponujące zwroty akcji i mocną grę aktorską. No i nie zabrakło także szczypty rodzinnego melodramatu.
Niektórzy krytycy twierdzą jednak, że serial jest zbyt zachowawczy i nie wprowadza wielkich zmian w konstrukcji względem Gry o tron. Brakuje mu własnej tożsamości – zamiast coraz mocniej odbiegać od poprzedniego hitu HBO, z odcinka na odcinek coraz bardziej się do niego upodabnia. W skrajnych opiniach można znaleźć mocno negatywne głosy, które sugerują, że to wydmuszka, a np. więcej smoków, więcej krwi i morderstw to fanserwis. Chyba nie czytało się Ognia i krwi…
Pierwsze oceny House of the Dragon nie zachwycają, choć hurraoptymistycznych opinii nie brakuje. Niemniej jednak na razie przeważają oceny dość umiarkowanie pozytywne. Tak kształtuje się w tej chwili średnia ocen:
A tak noty od wybranych portali:
Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku, a serial kręcono m.in. w Anglii, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii. Prace na planie zakończyły się w połowie lutego 2022 roku.
Kiedy odbyła się premiera Rodu smoka? House of the Dragon zadebiutowało na platformie HBO Max 22 sierpnia 2022 roku. Wybór tej daty był nieprzypadkowy. HBO z pewnością zależało, by spin-off Gry o tron ukazał się przed innym hitem w klimacie fantasy – Władcą Pierścieni Amazona. Pierwszy odcinek House of the Dragon pojawił się o godzinie 3:00 w nocy czasu polskiego (kolejne także ukażą się na HBO Max o tej godzinie).
Kolejne sezony mają pojawiać się w (ponad) rocznych odstępach. Prace nad nimi mogą się przedłużyć ze względu na skalę projektu i efekty wizualne, które będą wymagać dłuższej postprodukcji. Warto będzie czekać, bo takich starć ze smokami, jakie będą w House of the Dragon, nie było w żadnym odcinku Gry o tron.
Źródło: HBO, Deadline, Westeros, Game of Thrones Fandom, książki Ogień i krew oraz Świat lodu i ognia, opracowanie własne
Przeczytaj także: