„Sukienka”. Polski film powalczy o Oscara. O czym opowiada i gdzie można go zobaczyć?

Poznaliśmy nominacje do Oscarów 2022. Film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka ze zdjęciami Konrada Blocha otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy. O tym, czy dostanie statuetkę, przekonamy się już 27 marca.

Polski film „Sukienka” z nominacją do Oscara

Nominacje do Oscarów co roku wzbudzają ogromne emocje. Nierzadko na liście nominowanych znajdują się także polskie produkcje, a sukcesy „Idy” czy „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego rozbudzają tylko nasz apetyt na więcej sukcesów.

W tym roku również mamy się z czego cieszyć, bowiem na liście wyróżnionych filmów znalazła się polska produkcja pt. „Sukienka”. Film został nominowany w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy. Za jego reżyserię odpowiada Tadeusz Łysiak, student Warszawskiej Szkoły Filmowej.

O statuetkę w tej kategorii powalczą też: „Ala Kachuu Take And Run” Marii Brendle, „On My Mind” Martina Strange-Hansena, „Please Hold” K.D. Davili oraz „The Long Goodbye” Aneila Karii.

Kciuki możemy trzymać również za Janusza Kamińskiego, który zdobył już dwie statuetki Oscara w swojej karierze. Tym razem został nominowany za pracę w najnowszym filmie Stevena Spielberga – remake’u kultowego musicalu „West Side Story”.

O wszystkich nominacjach możecie przeczytać w naszym zestawieniu:

🎥 Oscary 2022 nominacje i pierwsze prognozy wygranych. Oto kandydaci

oscary 2022 nominacje

O czym opowiada „Sukienka”?

Główną bohaterką filmu jest Julia (Anna Dzieduszycka). Dziewczyna cierpi na karłowatość, a całe jej życie naznaczone jest piętnem wzrostu. Nie ułatwia sprawy fakt, że mieszka w niewielkiej miejscowości, a lokalna społeczność traktuje ją jak wyrzutka ze względu na jej odmienny wygląd. 

Jej życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Mężczyzna powoli staje się przedmiotem jej miłosnej i erotycznej obsesji.

Przedstawiona w filmie historia jest niezwykle poruszająca, niebanalna, a przy tym bardzo uniwersalna. Film od blisko dwóch lat podbija międzynarodowe festiwale. Produkcja niedawno zdobyła nagrody na m.in. São Paulo Film Festival, Thomas Edison Film Festival, Atlanta Film Festival oraz warszawskim Grand Off. Mamy nadzieję, że do tej listy niedługo będziemy mogli dodać Oscara.

kadr z filmu Sukienka

Film „Sukienka” dostępny online zupełnie za darmo

Dzięki specjalnemu pozwoleniu udzielonemu przez Warszawską Szkołę Filmową krótkometrażowy film aktorski „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka został udostępniony w serwisie YouTube. Można go zobaczyć bezpłatnie na kanale Short of the Week.

Aktualizacja

Niestety film jest już prywatny i nie jest teraz dostępny na YouTubie.  Można go jednak obejrzeć na platformach Player, Canal+).

Sprawdźcie także:

🎥 Gdzie oglądać pozostałe filmy nominowane do Oscara

94. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 27 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre.