George R.R. Martin podpisał nową umowę z HBO. Uniwersum „Gry o Tron” rośnie o kolejne seriale

Serialu, jakim jest „Gra o tron” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to niezwykle popularna produkcja stworzona na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Georga R.R. Martina. Teraz autor podpisał nową, 5-letnią umowę z HBO, która poszerzy uniwersum sagi Pieśni lodu i ognia o kolejne seriale. W planach jest już co najmniej 5 projektów.

George R.R Martin zawarł 5-letni kontrakt z HBO

George R.R Martin to amerykański pisarz, który na swoim koncie ma sporą ilość powieści, opowiadań i scenariuszów. Jest on jednak przede wszystkim znany ze swojej sagi o nazwie Pieśń lodu i ognia (ang. A Song of Ice and Fire). Co prawda znana przez wszystkich „Gra o tron” została wydana już w 1996 roku, jednak serial fantasy na jej podstawie nakręcono dopiero w latach 2011-2019.

Gra o tron George Martin z obsadą

I wtedy też Martin zdobył ogromną popularność i zabrał się za pisanie kolejnych części swoich powieści. W chwili obecnej na sklepowych półkach możemy znaleźć tytuły takie jak:

  • Gra o tron
  • Starcie królów
  • Nawałnica mieczy (podzielona na 2 tomy – Stal i śnieg oraz Krew i złoto)
  • Uczta dla wron (podzielona na 2 tomy – Cienie śmierci oraz Sieć spisków)
  • Taniec ze smokami (podzielona na 2 tomy o tej samej nazwie)

Natomiast wśród przyszłych możemy wyróżnić pisane przez autora właśnie Wiatry zimy i oczekujący w kolejce Sen wiosny.

Gra o tron nowy serial

Jak już wcześniej wspomniałem, produkcja serialu zakończyła się w 2019 roku. Od tego czasu wiele mówiło się na temat stworzenia przez wytwórnie HBO kolejnych seriali bazujących na powieściach Georga R.R. Martina, jednak żadne produkcje nie zostały oficjalnie potwierdzone. Teraz spin-offy są właściwie pewne, ponieważ HBO podpisało 5-letnią umowę z autorem opiewającą na kilkadziesiąt milionów dolarów.

Nowe produkcje w uniwersum „Gry o tron”

Nowy kontrakt oznacza, że Martin do 2026 roku będzie związany właśnie z HBO, a to może być zapowiedzią kilku ciekawych produkcji. Już niebawem rozpoczną się prace na planie „House of the Dragon” opowiadające o początkach Panowania rodu Targaryenów w Westeros. Serial ten ukaże się najprawdopodobniej już w 2022 roku. Warto dodać, że w międzyczasie może ukazać się także animacja opowiadająca historię w bardziej przystępny, jednak przez fabułę będzie on skierowany jedynie dla dorosłych.

Gra o tron nieskalani

W kuluarach mówi się także o trochę mniejszych, lecz równie wciągających projektach, jak ukazanie życia w slumsach Królewskiej Przystani, gdzie urodzili się tacy bohaterzy głównego serialu jak Gendry Baratheon czy lord Davos Seaworth. Kolejna produkcja ma opowiadać natomiast o wędrownym rycerzu, Dunku i jego giermku Jajo. Później Dunk został królem Westeros, Aegonem V Targaryenem.

Dodatkowo można do tej całej listy dodać film dokumentalny o rebelii Roberta Baratheona, czyli trwającą przez rok wojnę domową, gdzie głównym celem było obalenie Aerysa II Targaryena. A także morskie przygoty królowej Nymerii, która zbudowała potężną flotę 10 tysięcy okrętów, na których przepłynęła do królestwa Dorne z Essos. Działo się to blisko tysiąc lat przed wydarzeniami, z wyprodukowanej już Gry o tron.

Gra o tron smoki

Jak widzicie, twórcy mają naprawdę dużo pomysłów, a mogę się założyć, że nieopublikowanych scenariuszów jest jeszcze więcej. Teraz tylko pozostaje kwestią wybrać te najlepsze. Raczej nie mamy co liczyć na żadne głosowanie wśród społeczności. 

Możemy mieć jedynie nadzieję, że kolejne produkcje będą trzymały poziom kultowej już Gry o tron i przede wszystkim twórcy nie popełnią błędów, które wręcz zszokowały fanów w 8 (ostatnim) sezonie serialu. Dla przypomnienia, po premierze ostatniego odcinka, widzowie stworzyli petycję, w której domagali się nakręcenia go od nowa.