Wybór telewizora nie jest rzeczą ani prostą, ani łatwą, zwłaszcza, że rynek obfituje w różnorodne modele. Sytuacji nie ułatwia brak regulacji prawnych, które nakładałyby na producentów obowiązek podawania rzeczywistych parametrów technicznych sprzedawanych ekranów OLED i LCD. Uzupełniając lukę na rynku, jak jedni z nielicznych publikujemy zestawienie polecanych telewizorów z ekranami o przekątnych od 43 do 65 cali, wraz ze zmierzonymi parametrami.
Po krótkim opisie podajemy kluczowe zmierzone parametry, takie jak kontrast ANSI, jasność maksymalna w trybie HDR (okno 10%), ostrość obrazów ruchomych (liczba linii, TVL) oraz informację, czy dany telewizor posiada funkcję upłynniania ruchu oraz złącza klasy HDMI 2.1.
Samsung 43Q67A
Czy jest coś, co pozytywnie wyróżnia 43-calowego Samsunga z serii Q67A spośród rywali? Tak, tą cechą jest ponadprzeciętnie wysoka jasność w trybie HDR. Jeżeli zatem szukacie 43-calowego telewizora z najjaśniejszym HDR-em w swojej klasie, to 43Q67A będzie dobrym wyborem. To prawdziwie uniwersalny mały telewizor, który sprawdzi się także w kinie domowym.
TCL 43P615
Są telewizory (prawie) do wszystkiego i są też modele do zadań specjalnych. Do tej drugiej grupy należy z pewnością TCL 43P615. Ten tani, 60-hercowy odbiornik, ma jedną cechę, którą deklasuje wielu, nawet znacznie droższych rywali. Jest nią współczynnik kontrastu, który czyni z 43P615 najlepszy 43-calowy telewizor do kina domowego. Jeżeli zatem zależy Ci na dobrej czerni, to 43-calowy TCL w ciemnym pomieszczeniu Cię nie zawiedzie.
LG 43NANO753
Czym zaskakuje ten model? Otóż wszystkich tych, dla których firma LG była do niedawna ostoją i bastionem niskokontrastowych matryc IPS, z pewnością zadziwi wiadomość, że 43-calowy model z serii NanoCell 753 ma matrycę LCD typu… VA. To właśnie czyni z niego telewizor, który w ciemnym pomieszczeniu będzie miał zauważalnie ciemniejszą czerń od modeli wyposażonych w matryce IPS czy ADS.
Sony 50X85J
Gdyby mnie ktoś zapytał, jakie są dwa główne atuty 50-calowej Bravii z serii X85J, odpowiedziałbym bez wahania, że matryca klasy 120 Hz oraz dwa złącza HDMI 2.1. Te zalety w połączeniu z szeroką paletą barw (92%) oraz niskim opóźnieniem sygnału (input lag równy 14,8 ms) sprawiają, że Sony 50X85J powinni zainteresować się nie tylko gracze, lecz także wszyscy ci, którzy szukają czegoś lepszego od 60-hercowej „masówki”.
Samsung 50Q80A
Chociaż w porównaniu do 55-calowego modelu z tej samej serii 50Q80A traci matrycę klasy 120 Hz na rzecz 60-hercowej, nie znaczy to, że nie ma się czym pochwalić – wprost przeciwnie. Jego głównymi zaletami są mocno ponadprzeciętny HDR oraz wielostrefowe podświetlenie. Dzięki temu 50-calowy telewizor całkiem nieźle potrafi oddać nie tylko jasność efektów HDR, lecz także ich lokalizację (dużo lepiej niż QLED-y z serii Q7x i Q6x wyposażone w podświetlenie krawędziowe).
LG OLED48C1
W świecie marketingu i reklamy, gdzie intensywnie promowana jest wielkość ekranu, mały, niespełna pięćdziesięciocalowy ekran jest często traktowany jak piąte koło u wozu. Pomimo tego zarówno parametry techniczne, wyposażenie oraz wykonanie 48-calowego OLED-a z serii C1 czynią z niego znakomity telewizor zarówno dla kinomaniaków, graczy, jak i zwykłych telewidzów. No cóż, 48C1 jest dowodem na to, że małe może być jednocześnie i mocne, i piękne. I bardzo godne polecenia też.
Samsung 55Q77A
Seria Q7x jest najwyższą, w której zastosowano podświetlenie krawędziowe, ale jednocześnie najniższą, która posiada matryce LCD klasy 120 Hz. Ostrość obrazów ruchomych jest wyższa nie tylko od modeli 60-hercowych, lecz także wielu… 120-hercowych rywali. Dodajmy do tego ponadprzeciętnie jasny HDR, a wizerunek tego udanego telewizora będzie niemalże kompletny.
Samsung 55Q80A
W porównaniu do polecanego w tym zestawieniu modelu 50-calowego (50Q80A) wybierając większy model z tej samej serii, zyskujemy nie tylko o 5 cali większą przekątną ekranu, lecz przede wszystkim zamieniamy 60-hercową matrycę na wyświetlacz klasy 120 Hz. Tak, macie rację, przedziwna jest polityka modelowa producenta, który wyraźnie różnicuje telewizory w obrębie tej samej serii. Nie zmienia to jednak faktu, że 55Q80A jest znakomitym telewizorem średniej klasy – jednym z najlepszych na rynku.
LG OLED55B1
Wbrew obiegowej opinii telewizory OLED z rocznika 2021 różnią się parametrami technicznymi. Który zatem model ma „prawie wszystko” tj. panel klasy 120 Hz czy złącza HDMI 2.1? Jeśli chodzi o markę LG, odpowiedź jest prosta: seria B1. To właśnie modele z tej serii wydają się być najbardziej przystępnymi telewizorami OLED skrojonymi pod potrzeby i wymagania graczy.
Samsung 65AU8002
Najważniejszymi atutami tego modelu jest duży, 65-calowy ekran, wysokokontrastowa matryca LCD typu VA, dobre odwzorowanie barw na wprost oraz funkcja upłynniania ruchu. Dodajmy do tego łatwy w obsłudze system operacyjny, dużą liczbę aplikacji VoD oraz atrakcyjną cenę, a będziemy mieli niemal pełny wizerunek udanego telewizora do oglądania treści innych niż HDR.
Sony 65X85J
Jeżeli porównamy ze sobą telewizory Sony Bravia z serii X85J o przekątnych 43, 50, 55 i 65 cali, okaże się, że ich parametry nie są identyczne. Chociaż wszystkie te modele wyposażono w wysokokontrastowe panele LCD typu VA, okazuje się, że spośród nich to właśnie największy, 65-calowy, ma najwyższy współczynnik kontrastu. Ba, wynik rzędu 5100:1 jest niemal dwa razy lepszy od rezultatu, jakim może się pochwalić 50-calowy model z tej samej serii. Co to oznacza? Ano tyle, że 65X85J dobrze się sprawdzi w warunkach domowego kina.
LG OLED65G1
Gdy w roku 2020 firma LG wprowadziła po raz pierwszy na rynek serię GX, telewizory te stały się swego rodzaju ewenementem. Zaprojektowane pod kątem powieszenia na ścianie, nie tylko są seryjnie wyposażone w specjalny wieszak naścienny, lecz także są chyba jedynymi OLED-ami na rynku, których obudowa ma jednolitą grubość na całej swej powierzchni.
To właśnie ta cecha sprawia, że OLED-y z serii GX oraz G1 (następcy GX) prezentują się na ścianie dużo lepiej niż wszystkie inne telewizory z matrycami organicznymi. Ponadto, OLED-y z tego typu obudową ma w swojej ofercie tylko i wyłącznie firma LG, co czyni je naprawdę wyjątkowymi – po prostu nie mają one żadnych bezpośrednich rywali.
Pełna recenzja tego modelu już wkrótce pojawi się na naszym portalu.
Wraz z przeprowadzaniem kolejnych testów ten artykuł będzie sukcesywnie uzupełniany o warte polecenia modele. Jeśli więc wciąż zastanawiacie się, jaki telewizor kupić, zaglądajcie tu co jakiś czas. A jeśli macie sugestie, podzielcie się nimi w komentarzach.
Panie Tomaszu.Pańskie słowa nadaje sie niemal do wszystkiego i tu pan wymienia………w domysle telewizor nie nadajacy sie do ogladania programów telewizyjnch.Takie sa oledy.
Nie wiem dokładnie dlaczego uważa Pan, że OLED-y nie nadają się do oglądania programów telewizyjnych, ale podejrzewam, że może mieć to związek z ryzykiem utrwalenia się obrazów szczątkowych na ekranie (potocznie: wypalenie się OLED-a). OLED-y są telewizorami „specjalnej troski”: trzeba o nie dbać bardziej niż o LCD, ale odwdzięczają się za to znakomitym obrazem (oczywiście nie wszystkie, bowiem są i takie, które są fabrycznie źle ustawione). Do wieczornego kina czy telewizji nadają się doskonale, ale do dziecięcych „bajkowych maratonów” już nie. Tak jak bolidy Ferrari nie nadają się do jazdy w terenie (i nikt nie ma im tego za złe), lecz potrzebują dobrych dróg aby pokazać swoje możliwości, tak i OLED-y potrzebują od użytkownika więcej troski i dbałości i sprawdzają się najlepiej w domowym kinie. A to że LG daje już 5 lat gwarancji na OLED-y z serii G1 i wyższych (na razie na zachodzie, nie w Polsce), świadczy o tym, że nowa generacja paneli ma znacząco większą żywotność. I to dobrze wróży na przyszłość.
Od 3 dni zastanawiam się z mama między tcl 615/P725 , xiaomi p1 43 oraz lg 43up78003LR… nie wiemy. Głównie do oglądania naziemnej tv. Aczkolwiek mam netflix, viaplay i appletv+ wiec może jakiś benefit z dolby byłby mile widziany. Jest dużo recenzji pierwszych dwóch, a mama skłania się w stronę lg … nasza max kwota to raczej 1699, czy może Pan gdzieś tą nasza niewiedzę lub niepewność zaspokoić i pomoc wybrać z tych 3 ? Telewizor koniecznie 43 cale. Te 3 wybraliśmy po 2 dniach poszukiwań. Dzięki 😜
Wybór telewizora w niskim budżecie będzie zawsze sztuką kompromisów, jednak wspomniany przez Ciebie model TCL 43P615 wypadł bardzo dobrze podczas standardowego użytkowania:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-tcl-43p615/
Ciekawym i bardziej uniwersalnym może być również niedawno przetestowany przez nas LG 43UP80003LR, jednak ten jest już w wyższej cenie.
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-lg-43up80003lr/
Stoję przed wyborem tv ale 75cali, odrzucam oled. Dawno nie zmieniałem tv, bo się ne psuje. Mam starą plazmę i działa. Chciałbym kupić dobry tv . Zastanawiam się nas sony sony xr75x95j, tylko mam dylemat czy warto? Sony Bravia KD-75X85J kosztuje praktycznie połowę ceny, czy warto dopłacić? A może jakiś inny model. Trochę uparłem się na sony i chyba nie patrzę obiektywnie. Może jakieś sugestie?
Nie testowaliśmy tak dużych wersji tych serii, ale możesz u nas przeczytać recenzje mniejszych modeli X85J, X90J i X95J. Dowiesz się w nich o mocnych i słabych stronach każdej z serii.
XR-75X90J tez około 3tys mniej
ok. a w takim razie wg Ciebie czy warto iść w ten 95j? a może jakiś inny tv? cos polecisz?
to. dziękuję bardzo.
niezłe zestawienie, zaciekawił mnie ten wymieniony w artykule TCL, jeśli faktycznie ma taki wysoki kontrast to chyba bedzie model jakiego szukałem
A pytanie ? Czy Telewizory Manty są warte uwagi ? Zastanawiam się nad modelem 50LUW121D
Także interesuje mnie TCL, co sądzicie?