Co zrobić, kiedy telefon nie ma zasięgu?

Telefon nie ma zasięgu? I co teraz? Jakby nie patrzeć, urządzenie to powstało z myślą o komunikacji ze światem, więc brak zasięgu czyni smartfona czymś bezużytecznym. Poznaj przyczyny braku zasięgu w telefonie i dowiedz się, co robić, kiedy smartfon nie widzi sieci komórkowej.

Dlaczego telefon nie ma zasięgu? Poznaj możliwe przyczyny

Na tym polega złośliwość losu, niektórzy nazywają taki stan rzeczy złośliwością rzeczy martwych, że telefon nie ma zasięgu właśnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. Znasz to pewnie dobrze – potrzebujesz sprawdzić drogę na mapie – telefon nie ma zasięgu. Nie pamiętasz przepisu mamy na ciasto – telefon akurat nie ma zasięgu. Chcesz zamówić Bolta, Ubera lub Taxi – telefon nie ma zasięgu.

Przykłady można mnożyć i wyliczać w nieskończoność. Co ciekawe, brak zasięgu w telefonie nie zawsze wiąże się z obecnością poza miastem, czyli terenem teoretycznie najlepiej skomunikowanym. Warto więc wiedzieć, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy, a przede wszystkim jak sobie z nimi radzić.

Co sprawia, że telefon gubi zasięg?

  • Pierwsza przyczyna jest najbardziej trywialna – chodzi o zbyt dużą odległość od najbliższego nadajnika. Oto i główny powód braku zasięgu podczas podróży. Drogi, szczególnie ekspresowe i autostrady, przebiegają w większości z dala od miast i biegną gdzieś między wioskami. Nie powinno więc dziwić, że ciężko wtedy o zasięg GSM.
  • Przyczyna numer dwa dotyka problemu sprawnego przełączania się między nadajnikami. Każdy z nich pokrywa zasięgiem określony obszar i w teorii na mapie nie powinno być białych plam. W praktyce bywa różnie, a znajdowanie się na styku kilku nadajników może przekładać się na niestabilny zasięg. W konsekwencji telefon będzie tracił połączenie z siecią, bo co rusz łączy się z inną anteną.
  • Przyczyna numer trzy wynika z ukształtowania terenu. Sygnał GSM, emitowany przez nadajnik sieci komórkowej, to nic innego jak fala. A ta potrzebuje wolnej przestrzeni, żeby swobodnie dostarczać dane komórkowe. Jeśli coś stoi na przeszkodzie: gesty, wysoki las, góry, wysokie zabudowania, to siłą rzeczy jakość sygnału pogarsza się.
  • Czwarta przyczyna związana jest z miejscem, w którym się znajdujesz. Mając nad głową tony zbrojonego betonu (jak na parkingu galerii handlowej, albo w piwnicy bloku mieszkalnego) jesteś ekranowany od sieci komórkowej. Podobnie jest w windzie, która potrafi w momencie odciąć od zasięgu.
  • Piąta przyczyna pojawia się przypadkiem, gdy nieopatrznie aktywujesz tryb samolotowy i w momencie rozłączysz się z siecią. Wbrew pozorom dość łatwo do tego dopuścić, szczególnie gdy obok znajduje się często używana ikona. Jeśli Twój telefon pozwala edytować menu podręczne ekranu, sugeruję przenieść tryb samolotowy w mniej uczęszczane miejsce.
  • Szósta przyczyna, jedna z najgorszych – jeśli nie wydarzyło się nic opisanego powyżej, trzeba sprawdzić kartę SIM. Po prostu przełóż ją do innego telefonu i zobacz, jak na nim ma się zasięg. Gdyby wszystko było OK, oznacza to, że Twój smartfon wymaga naprawy (a najpewniej wymiany), bo uszkodzeniu uległa antena.
  • Przyczyna siódma – zdecydowanie najgorsza, w dodatku o najpoważniejszych konsekwencjach – mianowicie SIM Swap. Jak to zdiagnozować? Jeśli w środku dużego miasta telefon niespodziewanie traci zasięg, choć wcześniej się to nie zdarzało, to może trwać właśnie atak SIM Swap, czyli próba kradzieży przy pomocy wyłudzonego duplikatu karty SIM. W tym przypadku telefon złodzieja staje się tym ważniejszym, a Twoja karta jakby przestała reagować. Polecam wtedy czym prędzej odwiedzić operatora i bank.
brak zasięgu w telefonie

Brak zasięgu w telefonie. Co robić?

Istnieje 7 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z brakiem zasięgu w telefonie. Oto i one:

  1. Wykonaj reset telefonu – innymi słowy wyłącz i włącz telefon. Smartfon to w końcu tylko urządzenie, które nieustannie zmaga się z procesami działającymi w tle. Ponowne uruchomienie telefonu pomaga przywrócić równowagę pracy systemu, a na pewno mu nie zaszkodzi.
  2. Zaktualizuj system operacyjny – niektórzy z premedytacją blokują automatyczne aktualizacje systemu, uważając je za niepotrzebne, irytujące, nawet szkodliwe dla urządzenia (sic!). Być może brak sygnały w telefonie wywołany jest błędem oprogramowania, którego nie da się poprawić przez brak aktualizacji systemu.
  3. Wyłącz tryb oszczędzania baterii – w niektórych przypadkach tryb oszczędzania baterii osłabia sieć komórkową i prowadzi do utraty sygnału. Więc jeśli masz problemy z zasięgiem, lepiej trochę częściej ładować akumulator, niż męczyć się z byciem offline.
  4. Wyłącz tryb samolotowy – o tym już pisałem, ale powtórzę się. Znam ludzi, którzy włączają tryb samolotowy na czas ładowania smartfona, wiele nie trzeba, żeby zapomnieć wyłączyć go po tym procesie. I zawsze istnieje ryzyko przypadkowego uruchomienia trybu.
  5. Sprawdź sieć, z której korzystasz – przejdź do Ustawień -> Sieć komórkowa -> Komórkowa transmisja danych -> Preferowany tryb sieci. Teraz zobacz, czy aktywna jest najwyższa z obsługiwanych sieci.
  6. Sprawdź kartę SIM – może ktoś wyciął Ci numer i odwrócił kartę SIM? Zweryfikuj jej poprawne ułożenie. Jeśli wszystko jest w porządku, zobacz, czy nie ma na niej uszkodzeń (czy nie jest pęknięta). Gdy nic nie wskazuje na zniszczenie, najpewniej karta SIM wymaga wymiany na nową, ale to wykonasz od ręki w salonie operatora.
  7. Przywróć telefon do ustawień fabrycznych – to dość radykalny krok, wiążący się z utratą wszystkiego, co zapisane w pamięci smartfona. Warto więc wcześniej skopiować dane do chmury lub do komputera, jak również zapisać kontakty na koncie. Zastanów się też, czy pamiętasz dane dostępowe do wszystkich aplikacji. Dobrze jest też zrobić listę aplikacji, które masz na smartfonie i z których korzystasz.

Jak wzmocnić sygnał GSM w telefonie?

Istnieje kilka patentów pozwalających wzmocnić sygnał GSM w telefonie.

Gdzie szukać map zasięgu sieci komórkowych?

Najprościej na stronach operatorów. Oto i one:

W teorii miasta mają najlepsze pokrycie sygnałem, ale jak udowodniłem wcześniej, przeszkody terenowe i ilość betonu dookoła mogą go ekranować.

Czy warto kupić zewnętrzną antenę GSM/3G/LTE?

To zależy, czy chcesz się pakować w takie koszty. Dobra antena LTE nie kosztuje 20, 30, ani nawet 50 zł. Oczywiście w sytuacji gdy w ogóle nie masz zasięgu, taki zakup jest w pełni uzasadniony. Sprawdź wówczas z modemami, których operatorów współpracuje antena, a także jakie pasma obsługuje. Unikniesz rozczarowania.

Czy wzmacniacz sygnału komórkowego jest legalny?

Zakup – tak. Samodzielna instalacja – nie. Takie rzeczy zleca się operatorom komórkowym. A co zyskujesz dzięki wzmacniaczowi sygnału komórkowego? Jak sama nazwa wskazuje – wzmocnienie mocy sygnału w swoim najbliższym otoczeniu.

Polecane smartfony

Wiem, że nie jestem w stanie przedstawić tu smartfonów, które trafią w gusta wszystkich. Taka lista musiałaby być baaaardzo długa i zawierać podział kwotowy, a także dzielić modele zgodnie z przeznaczeniem. Na szczęście nie muszę tego robić, bo mamy stosowne rankingi, które szczerze polecam i do których odsyłam:

📱 Ranking smartfonów do 500 zł

📱 Ranking smartfonów do 1000 zł

📱 Ranking smartfonów do 1500 zł

📱 Ranking smartfonów do 2000 zł

📱 Ranking smartfonów do 3000 zł

📱 Ranking smartfonów do 4000 zł

📱 Ranking smartfonów do 7000 zł

📱 Ranking najlepszych smartfonów 2022

📱 Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami

📱 Ranking najlepszych małych smartfonów

📱 Ranking smartfonów dla seniora

📱 Ranking wodoszczelnych smartfonów

📱 Ranking smartfonów z 5G

📱 Ranking pancernych smartfonów

Zobacz wszystkie smartfony w x-komie