Ranking TOP 10 smartfonów do 4000 zł. Styczeń 2021

Inwestując niemal 4000 zł w smartfon, masz prawo oczekiwać absolutnie topowej wydajności oraz najbardziej zaawansowanych technologii. Dlatego w styczniowym rankingu zebraliśmy właśnie te modele, które odznaczają się najciekawszymi funkcjonalnościami, podzespołami i funkcjami AI. Poznaj TOP 10 smartfonów do 4000 zł na styczeń 2021 roku.

Specyfikacja techniczna smartfona do 4000 zł

Najwydajniejsze podzespoły

Wysokiej klasy smartfon nie zawodzi pod kątem wydajności. Ogromna moc 8-rdzeniowych jednostek Snapdragon 865 oraz procesorów Exynos 990, gwarantuje niczym niezmąconą szybkość obsługi. Multitasking stoi na najwyższym poziomie, tak samo, jak przełączanie się między aplikacjami w tle. W styczniowym rankingu nieco słabiej wypada CAT S61 z jego Snapdragonem 630, ale ten model ma być przede wszystkim odporny. Tymczasem w produktach marki Apple czekają CPU A13 lub A14 Bionic, czyli dwa najnowsze rozwiązania hardware’owe giganta z Cupertino.

Pamięć RAM nie zawodzi. W większości modeli liczy 8 GB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Natomiast iPhone’y, z 4 GB RAM, mają świetną optymalizację. CAT S61 także ma 4 GB i na jego przeznaczenie jest to wartość optymalna. W zestawieniu znalazł się także modele OnePlus z aż 12 GB RAM.

Ile miejsca na dane oferują smartfony do 4000 zł? Z tym jest różnie. Standardem jest pojemność 128 GB, czasami zdarza się jeszcze 64 GB, ale równie często spotkasz modele z pamięcią flash 256 GB.

Poza tym smartfony do 4000 zł mają po pierwsze świetnie zoptymalizowane zużycie energii (bateriami zarządzają algorytmy), po drugie technologie szybkiego ładowania. Dzięki temu telefon wytrzymuje cały dzień intensywnego użytkowania, a żeby uzupełnić ogniwa na kolejne godziny, wystarczy kilkanaście minut na ładowarce. Co więcej, wiele modeli obsługuje ładowanie indukcyjne (bezprzewodowe), w tym także zwrotne ładowanie innych urządzeń (smartfonów oraz akcesoriów).

Wyświetlacze z najwyższej półki

Obecność matryc OLED, AMOLED oraz pochodnych masz w większości przypadków zapewnioną. W większości, bo powyższy schemat nie dotyczy smartfona CAT oraz iPhone’a 11 (on ma IPS). Jednak nie samą matrycą odznacza się flagowiec. Rozdzielczość też jest ważna, stąd obecność nie tylko jakości Full HD i Full HD+, lecz także podziałki 1440 px. Mało tego, w tej półce cenowej coraz częściej spotkasz ekrany z częstotliwością odświeżania obrazu 90 Hz, a nawet 120Hz.

Dostępu do danych bronią zabezpieczenia biometryczne, takie jak systemy rozpoznawania twarzy oraz skanery linii papilarnych. Samsung czy OnePlus integrują czytniki z wyświetlaczami. Ponadto modele w tym przedziale cenowy standardowo mają już odporną na pył i wodę konstrukcję, spełniającą normy IP68.

Na koniec dodam, że w ślad za potężnymi podzespołami podąża znakomita optymalizacja, która przekłada się na jakość i płynność obsługi wielu procesów. Dotyczy to nie tylko iPhone’ów, lecz także urządzeń z najnowszym Androidem. Wisienką na torcie są technologie oferowane przez konkretnych producentów, m.in. Samsung DeX, AirDrop w sprzęcie Apple i wiele innych ciekawych rozwiązań technologicznych.

Dlaczego warto wydać 4000 zł na telefon?

Czy tak duży wydatek za smartfon jest uzasadniony? W kilku przypadkach tak. Po telefon z najwyższej półki sięgają w dużej mierze przedsiębiorcy. W biznesie, jak wiadomo, sprzęt nie powinien być przeciętny, bo sprzęt jest dziś integralną częścią firmy – narzędziem pracy. Stąd tak często flagowce lądują w firmach.

Po smartfony w tej cenie sięgają również pasjonaci fotografii. Wysokiej klasy aparaty są w stanie zastąpić klasyczne odpowiedniki, rejestrując zdjęcia i filmy w jakości 4K, a nawet 8K. Mało tego, rozbudowane możliwości fotograficzne pozwalają od ręki edytować kadry, by zaraz potem umieścić materiał w sieci lub przeznaczyć go do druku.

Sprzęt wart tyle pieniędzy trafia też do przekonania miłośników nowinek technologicznych, fanów najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Geekowie często nie liczą się z wydatkami. Możliwość obcowania z topowym urządzeniem i poznanie jego realnych możliwości skłania ich często do wysupłania dużej kwoty. Wydatek rzędu 4000 zł jest oczywiście niemały, lecz w sfinansowaniu zakupu pomaga leasing albo raty.

TOP 10 smartfonów do 4000 zł. Ranking na  styczeń 2021

Nasz ranking: