Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP 10 telefonów idealnych do zdjęć

Aparat, a w zasadzie aparaty, w smartfonach już dawno przestały być tylko miłym dodatkiem. Fotografia mobilna ostatnimi laty sięgnęła bardzo wysokiego poziomu, zrównując się niejednokrotnie ze zdjęciami wykonanymi profesjonalnie. Oczywiście telefonom jeszcze trochę brakuje do zastąpienia lustrzanek, ale do codziennego, nawet niekoniecznie amatorskiego, użytku sprawdzają się doskonale. Cenisz sobie taką wielofunkcyjność? Sprawdź nasz ranking smartfonów z najlepszymi aparatami i dowiedz się, co oferują.

Czego możesz spodziewać się po smartfonie fotograficznym?

Podzespoły w służbie aparatu

Producenci rynku mobile kładą nacisk na rozwój fotograficznych zdolności swoich urządzeń, bo dzięki temu mogą zaoferować klientowi coś więcej, niż tylko funkcje smartfona. A ponadto, za zaawansowaną technologią aparatu w telefonie stoi też wydajny procesor, pamięć i wyświetlacz. Słowem, jeżeli telefon oferuje nam bardzo rozwinięte zdolności w zakresie wykonywania zdjęć, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia ze sprzętem z wysokiej półki pod wieloma względami.

Nie tylko robienie zdjęć, ale i obróbka

Funkcje współczesnych aparatów w smartfonach często nie ograniczają się także do samych usług fotograficznych. Interfejsy, odpowiedzialne za ich obsługę, są mocno rozwijane, dzięki czemu niejednokrotnie z pozycji smartfona możemy poddać nasze zdjęcia, ale także wideo, posptrodukcji, edycji i montażowi. Oprócz tego niektóre modele posiadają dodatkową opcję z zakresu rzeczywistości rozszerzonej AR, co umożliwia nakładanie różnych ruchomych łatek, postaci oraz tekstów i efektów bezpośrednio na fotografowaną scenerię czy obiekty.

Liczba i rodzaj obiektywów

Co zaś się tyczy samego aparatu, jak zaznaczyłam wyżej, stosowniejsze jest tu użycie liczby mnogiej, ponieważ standardem już jest, że producenci nie ograniczają się do jednego obiektywu. I mówię wyłącznie o aparacie głównym, nie wliczając w to, powszechnie stosowanej, przedniej kamerki do selfie. Choć osobiście twierdzę, że i ta kwestia jest tylko kolejnym dowodem na to, że ilość nie idzie w parze z jakością, to jednak przynajmniej dwa obiektywy są już tutaj regułą. Zastosował się do niej także Google w swoich Pixelach, które słyną z wysokiej klasy fotografii osiąganej głównie za sprawą oprogramowania bazującego na uczeniu maszynowym.

Dodatkowymi obiektywami, które najczęściej można spotkać w aparacie smartfona, są: obiektyw szerokokątny i teleobiektyw. Pierwszy umożliwia uchwycenie szerokiego kadru, nawet większego niż ten widoczny w danej pozycji dla ludzkiego oka. Drugi natomiast pozwala na optyczne zbliżenie się do fotografowanego obiektu i wykonanie tzw. zoomu. Do tego oferuje się nam często również zoom cyfrowy, który może osiągać większe wielkości, natomiast odbywa się to kosztem jakości zdjęcia. Aktualnie producenci chwalą się nawet 100-krotnym przybliżeniem cyfrowym, niestety w praktyce jest to funkcja w zasadzie bezużyteczna.

Im więcej megapikseli, tym lepiej?

Ostatecznie w grę wchodzi również liczba megapikseli określająca, w jakiej maksymalnej rozdzielczości może zostać wykonany obraz. Teoretycznie im więcej megapikseli, tym lepiej, bo tym wyższa jakość zdjęć z mniejszą liczbą szumów, ale to nie do końca prawda. W przypadku smartfonów pod uwagę należy wziąć też rozmiar matrycy, który z technicznego punktu widzenia nie może być zbyt duży, a także jakość zastosowanego układu optycznego. O wiele ważniejsza w tym wypadku będzie za to wielkość pojedynczego piksela – tutaj większy rozmiar faktycznie przełoży się na ostateczne wrażenia wizualne.

Jasność obiektywu i wartość przysłony

Istotna będzie również jasność obiektywu, która wyrażona jest przez wartość wielkości przysłony. I znowu – mniejsza liczba parametru F dla przysłony równoważna jest z jej szerszym otwarciem oraz jasnością obiektywu. To pozwala uzyskać lepszej jakości zdjęcia przy słabszym oświetleniu, a także mniejszą głębię ostrości, np. tła. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza w przypadku zdjęć makro lub portretów.

Jakimi parametrami powinien wyróżniać się smartfon z dobrym aparatem?

Jak widzicie, za ostateczną jakością wykonanego smartfonem zdjęcia stoi wiele zmiennych. Nawet najlepsze (niekoniecznie najwyższe!) parametry źle zbilansowane względem oprogramowania, i odwrotnie, na niewiele się zdadzą. W najlepszym scenariuszu przed zakupem telefonu, jeśli zależy Ci na jego aparacie, byłoby przetestować jego możliwości w praktyce. Kiedy nie masz takiej możliwości, sprawdź elementy specyfikacji, które mogą świadczyć o dobrym wizualnym efekcie końcowym. Zwróć więc uwagę na:

  • główny obiektyw (tutaj „ledwie” 12 Mpix będzie w porządku),
  • obecność obiektywu szerokokątnego (większe możliwości kadrowania),
  • wartość przysłony (im niższa, tym więcej światła wpadającego do matrycy),
  • wielkość pojedynczego piksela (im większa, tym lepiej),
  • wielkość matrycy (jej rozmiar ma znaczenie dla jakości zdjęć),
  • obecność optycznej stabilizacji obrazu,
  • możliwość ustawień ręcznych parametrów aparatu,
  • procesor smartfona i interfejs aparatu.

Ranking najlepszych smartfonów do zdjęć

Nasz TOP 10