Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP 10 telefonów idealnych do zdjęć

Aparat, a w zasadzie aparaty, w smartfonach już dawno przestały być tylko miłym dodatkiem. Fotografia mobilna ostatnimi laty sięgnęła bardzo wysokiego poziomu, zrównując się niejednokrotnie ze zdjęciami wykonanymi profesjonalnie. Oczywiście telefonom jeszcze trochę brakuje do zastąpienia lustrzanek, ale do codziennego, nawet niekoniecznie amatorskiego, użytku sprawdzają się doskonale. Cenisz sobie taką wielofunkcyjność? Sprawdź nasz ranking smartfonów z najlepszymi aparatami i dowiedz się, co oferują.

Czego możesz spodziewać się po smartfonie fotograficznym?

Podzespoły w służbie aparatu

Producenci rynku mobile kładą nacisk na rozwój fotograficznych zdolności swoich urządzeń, bo dzięki temu mogą zaoferować klientowi coś więcej, niż tylko standardowe funkcje smartfona. A ponadto, za zaawansowaną technologią aparatu w telefonie stoi też wydajny procesor, pamięć i wyświetlacz. Słowem, jeżeli telefon oferuje nam bardzo rozwinięte zdolności w zakresie wykonywania zdjęć, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia ze sprzętem z wysokiej półki pod wieloma względami.

Nie tylko robienie zdjęć, ale i obróbka

Funkcje współczesnych aparatów w smartfonach często nie ograniczają się także do samych usług fotograficznych. Interfejsy, odpowiedzialne za ich obsługę, są mocno rozwijane, dzięki czemu niejednokrotnie z pozycji smartfona możesz poddać swoje zdjęcia, ale także wideo, postprodukcji, edycji i montażowi. Oprócz tego niektóre modele posiadają dodatkową opcję z zakresu rzeczywistości rozszerzonej AR, co umożliwia nakładanie różnych ruchomych łatek, postaci oraz tekstów i efektów bezpośrednio na fotografowaną scenerię czy obiekty.

Podstawowe funkcje związane z edycją zdjęć to możliwość nakładania filtrów czy „upiększania”. Jest to automatyczne dostosowanie kolorystyki czy innych elementów przekładających się na jakość zdjęcia. W większości smartfonów możesz dostosować jasność, kontrast, ostrość czy nasycenie, a także przyciąć zdjęcie i dopasować jego rozmiar. Jednak nowe modele oferują coraz więcej opcji postprodukcji, które do tej pory umożliwić mogły jedynie aplikacje lub zaawansowane programy do obróbki zdjęć. Dzięki temu możesz zmienić wygląd nieba w tle, wymazać niepasujący element, a nawet pozbyć się sylwetek ludzi, którzy weszli w kadr. 

Liczba i rodzaj obiektywów

Co zaś się tyczy samego aparatu, jak zaznaczyłam wyżej, stosowniejsze jest tu użycie liczby mnogiej, ponieważ standardem już jest, że producenci nie ograniczają się do jednego obiektywu. I mówię wyłącznie o aparacie głównym, nie wliczając w to, powszechnie stosowanej, przedniej kamerki do selfie. Choć osobiście twierdzę, że i ta kwestia jest tylko kolejnym dowodem na to, że ilość nie idzie w parze z jakością, to jednak przynajmniej dwa obiektywy są już tutaj regułą. Zastosował się do niej także Google w swoich Pixelach, które słyną z wysokiej klasy fotografii osiąganej głównie za sprawą oprogramowania bazującego na uczeniu maszynowym.

Dodatkowymi obiektywami, które najczęściej można spotkać w aparacie smartfona, są: obiektyw szerokokątny, teleobiektyw i makro. Pierwszy umożliwia uchwycenie szerokiego kadru, nawet większego niż ten widoczny w danej pozycji dla ludzkiego oka. Drugi pozwala na optyczne zbliżenie się do fotografowanego obiektu i wykonanie tzw. zoomu. Do tego oferuje się często również zoom cyfrowy, który może osiągać większe wielkości, natomiast odbywa się to kosztem jakości zdjęcia. Aktualnie producenci chwalą się nawet 100-krotnym przybliżeniem cyfrowym, niestety w praktyce jest to funkcja w zasadzie bezużyteczna.

Obiektyw makro natomiast umożliwia ujęcie detalu, sfotografowanie niewielkiego przedmiotu, płatka kwiatu czy owada. Obiektyw ten, innymi słowy, służy do wykonywania ostrych zdjęć z odległości kilku centymetrów. W praktyce bywa z tym różnie, tak jak z jakością zoomu. Dlatego jeśli nie masz możliwości wypróbowania aparatu smartfona, warto zapoznać się z jego recenzją i zobaczyć przykładowe zdjęcia oraz filmy nim wykonane.

W niektórych modelach można spotkać jeszcze obiektyw monochromatyczny, który wspomaga aparat główny w uzyskaniu bardziej szczegółowego zdjęcia z niższymi szumami. Często dodawany jest także czujnik pomiaru głębi, który pomaga osiągnąć odpowiedni efekt rozmycia tła.

Im więcej megapikseli, tym lepiej?

Ostatecznie w grę wchodzi również liczba megapikseli określająca, w jakiej maksymalnej rozdzielczości może zostać wykonany obraz. Teoretycznie im więcej megapikseli, tym lepiej, bo tym wyższa jakość zdjęć z mniejszą liczbą szumów, ale to nie do końca prawda. Producenci prześcigają się w rozdzielczościach i obecnie największym obiektywem jest 108 Mpix. Taka duża wartość, ale również 64 czy 48 Mpix, pozwalają na edytowanie zdjęcia bez straty jakości. Należy jednak pamiętać, że na ostateczny efekt wpływa więcej czynników.

W przypadku smartfonów pod uwagę należy wziąć też rozmiar matrycy, który z technicznego punktu widzenia nie może być zbyt duży, a także jakość zastosowanego układu optycznego. O wiele ważniejsza w tym wypadku będzie za to wielkość pojedynczego piksela – tutaj większy rozmiar faktycznie przełoży się na ostateczne wrażenia wizualne.

Takie dane są rzadko podawane w oficjalnych specyfikacjach. Jeśli jednak odnajdziesz informacje o rozmiarze matrycy tutaj im większa, tym lepsza, bo tym więcej przechwyconego światła. Jak czytać te dane? Dużą matrycę wśród polecanych w rankingu smartfonów ma na przykład Huawei P40 Pro i mierzy ona 1/1.28”, mniejszy jest popularny rozmiar 1/1.33”, a jeszcze skromniejszy to dla przykładu 1/2.55”.  Zatem im mniejsza druga cyfra, ty większy rozmiar.

Większa liczba pikseli na matrycy przekłada się na zmniejszanie rozmiaru pojedynczego piksela, a im jest on mniejszy, tym mniej światła przechwytuje, prowadząc do słabszej jakości i szczegółowości zdjęcia. W związku z tym, dla lepszych efektów stosuje się łączenie sąsiadujących pikseli, najczęściej 4 lub 9 w jeden. Dla przykładu, w Xioami Mi 10T Pro piksel ma 0,8 μm, natomiast 4 piksele połączone w jeden super piksel 1,6 μm.

Prowadzi to jednak do spadku rozdzielczości, więc standardowe, codzienne fotografie wykonywane obiektywem głównym 108 czy 64 Mpix będą miały rozdzielczość np. 12 Mpix. Takie rozwiązanie jest przydatne do klasycznych, wykonywanych na co dzień fotek. Maksymalna rozdzielczość sprawdzi się natomiast jeśli chcesz edytować zdjęcia, przybliżać i wycinać fragmenty. Lepsza szczegółowość będzie widoczna zwłaszcza po wydrukowaniu fotografii, nawet w dużym formacie.

To pojawiające się kilka raz „przechwytywanie światła” ma znaczenie zwłaszcza w przypadku ujęć w słabym oświetleniu. Te większe lub połączone piksele przekładają się na jaśniejsze zdjęcia i mniejsze szumy. Dlatego też tryby nocne nie są obsługiwane przy najwyższych rozdzielczościach.

Jasność obiektywu i wartość przysłony

Istotna będzie również jasność obiektywu, która wyrażona jest przez wartość wielkości przysłony. Tutaj mniejsza liczba parametru „f” dla przysłony równoważna jest z jej szerszym otwarciem oraz jasnością obiektywu. To pozwala uzyskać lepszej jakości zdjęcia przy słabszym oświetleniu, a także mniejszą głębię ostrości, np. tła. Świetnie sprawdza się to zwłaszcza w przypadku portretów.

Obiektywy główne w smartfonach mają zazwyczaj f/1.8, a w kolejnych oczkach będą to najczęściej przysłony od f/2.0 do f/2.4. Najmniejszą wartość, a zatem najlepszą jasność, ma vivo x51 z f/1.6.

Jakimi parametrami powinien wyróżniać się smartfon z dobrym aparatem?

Jak widzisz, za ostateczną jakością wykonanego smartfonem zdjęcia stoi wiele zmiennych. Nawet najlepsze (niekoniecznie najwyższe!) parametry źle zbilansowane względem oprogramowania, i odwrotnie, na niewiele się zdadzą.

W najlepszym scenariuszu przed zakupem telefonu, jeśli zależy Ci na jego aparacie, byłoby przetestować jego możliwości w praktyce. Kiedy nie masz takiej możliwości, sprawdź elementy specyfikacji, które mogą świadczyć o dobrym wizualnym efekcie końcowym, i zapoznaj się z recenzjami. Zwróć więc uwagę na:

  • główny obiektyw (tutaj „ledwie” 12 Mpix będzie w porządku),
  • wartość przysłony (im niższa, tym więcej światła wpadającego do matrycy),
  • wielkość pojedynczego piksela (im większa, tym lepiej),
  • wielkość matrycy (jej rozmiar ma znaczenie dla jakości zdjęć),
  • obecność optycznej stabilizacji obrazu (zapobiegająca rozmyciu, wywołanemu przez drżenie ręki),
  • możliwość ręcznych ustawień parametrów aparatu,
  • obecność obiektywu szerokokątnego i teleobiektywu,
  • procesor smartfona i interfejs aparatu.

Ranking najlepszych smartfonów do zdjęć

Nasz TOP 10