Smartfony z 5G. Ranking najlepszych modeli

W Polsce można już korzystać z sieci 5G. Dostęp mają wszystkie duże miasta i okolice, a infrastruktura będzie sięgać coraz dalej i dalej. Oferta smartfonów z modemem 5G także jest coraz szersza. Ile taki model kosztuje? Otóż rozpiętość cenowa jest ogromna, specyfikacje również różnią się diametralnie. Dlatego przygotowaliśmy ranking, który pomoże Ci wybrać idealny smartfon z 5G.

Czym jest sieć 5G? Co trzeba o niej wiedzieć?

Sieć 4G już nam nie wystarcza! 5G to stabilniejsze połączenia, szybszy internet w telefonie do oglądania YouTube’a, słuchania muzyki lub transmitowania wideo na Facebooku bez najmniejszych zacięć czy spowolnień. Sieć o ogromnej przepustowości ma eliminować lagi w CS:GO i Fortnite.

Jednak ma również za zadanie rozwijać potencjał IoT (internetu rzeczy), usprawniać automatyzację przemysłu i medycyny, umożliwiać postęp w dziedzinie autonomiczności domów oraz samochodów. Ilość danych, jaka musi być w tych procesach wymieniana, jest niewyobrażalnie wielka. LTE temu nie podoła, zważywszy na konieczność dzielenia się przepustowością ze smartfonami.

Sieć 5G staje się nowym kanałem komunikacji z inteligentnymi urządzeniami na znacznie szerszą skalę niż dotąd. Poznaj więcej informacji o sieci 5G:

📶 Czym jest technologia 5G? Fakty i mity dotyczące nowej generacji sieci

Smartfony z 5G to już nie tylko flagowce

Technologia ma to do siebie, że jej topowe, początkowo drogie rozwiązania upowszechniają się i tanieją. Tak samo jest z 5G. W pierwszej fazie moduł występował jedynie we flagowych urządzeniach, za które trzeba było słono zapłacić. Minęły dwa lata i zamiast kilku tysięcy wystarczy 1 tys. zł. Co więcej, portfolio smartfonów z 5G będzie się już tylko powiększać.

Procesor, któremu nie brak mocy

Smartfony obsługujące 5G wyposażone są w procesory najwydajniejsze na swojej półce cenowej. CPU musi bowiem opanować bieżące procesy, a dodatkowo zachować zapas do obsługi danych pochodzących z sieci 5G.

Ciekawie przedstawia się specyfikacja procesorów użytych w budżetowych smartfonach 5G. Najtańszym obecnie modelem dostępnym na rynku jest Xiomi POCO M4 Pro z procesorem MediaTek Dimensity 810 (6 rdzeni Cortex A55 2,0 GHz + 2 rdzenie Cortex A76 2,4 GHz).

We flagowcach, które miały premierę w zeszłym roku, jak na przykład Samsung Galaxy S21 FE czy OnePlus 9 Pro, zagościły CPU Snapdragon 888:

  • 1x Cortex-X1 2.84 GHz
  • 3x Cortex-A78 2.4 GHz
  • 4x Cortex-A55 1.8 GHz

Natomiast w tegorocznych pojawia się już Snapdragon 8 Gen 1:

  • 1x Cortex X2 3.0 GHz
  • 3x Cortex A71 2.5 GHz
  • 4x Cortex A51 1.8 GHz

Samsungi z serii S22 napędza autorski procesor Exynos 2200 (1x Cortex-X2 2.8 GHz + 3x Cortex-A710 2.5 GHz + 4x Cortex-A510 1.8 GHz). W smartfonach giganta wyszukiwarek czeka autorskie Google Tensor G2 (2 rdzenie X1 2,85 GHz + 2 rdzenie A78 2,35 GHz + 4 rdzenie A55 1.8 GHz). A najnowsze iPhone’y napędzają procesory A15 i A16 Bionic, uważane za najbardziej wydajne na rynku.

W rankingu smartfonów z 5G znalazły się modele z efektywnym zarządzaniem energią oraz dopasowaniem wydajności do aktualnych procesów. Tym zajmują się inteligentne algorytmy AI, które przenoszą zadania pomiędzy rdzeniami procesora.

System Android 13

Najnowsze systemy Google zawierają szereg zabezpieczeń, które są wręcz nieodzowne do bezpiecznego poruszania się w sieci, kupowania w e-sklepach oraz dokonywania płatności zbliżeniowych i elektronicznych, odbywających się z poziomu smartfona. Seria Pixel 7 otrzymała już Androida 13, ale pozostałe tegoroczne flagowce debiutowały z fabrycznie wgranym Androidem 12. Aktualizacje, w zależności od modelu, powinny być już dostępne lub pojawić się niebawem.

Dobry aparat na pokładzie

Pod terminem zaawansowany aparat kryje się moduł wyposażony w 3 lub 4 obiektywy, przeznaczone do różnorodnych ujęć, co pozwala osiągać najlepsze i najciekawsze efekty. Obiektywy główne, zwykle posiadające najwyższą rozdzielczość, robią najlepsze zdjęcia, dysponują trybem nocnym i trybem portretowym z artystycznym rozmyciem tła.

W topowych modelach portretom towarzyszy wygładzanie krawędzi oraz delikatne upiększanie fotografowanej postaci. Dostępne są w nich także liczne funkcje wspomagane sztuczną inteligencją, które ułatwią ujęcie najlepszego kadru.

W rankingu smartfonów 5G pod względem rozdzielczości obiektywów głównych rozpiętość jest duża. Od 108 Mpix w Samsungu Galaxy S22 Ultra, przez 50 Mpix w Xiaomi 12, po 12 Mpix w iPhonie 13 Pro. Nie są to jednak najważniejsze parametry determinujące jakość fotografii. Dużo zależy od rodzaju zastosowanych matryc, oprogramowania i algorytmów AI. To one decydują o finalnej prezencji kadru: o kolorach, nasyceniu, balansie bieli i innych. Więcej informacji znajdziesz w rankingu smartfonów z najlepszymi aparatami.

Szybkie ładowanie

Szybkie ładowanie to bardzo przydatna funkcja. Technologia ta występuje w smartfonach coraz powszechniej i nie dotyczy już tylko najwyższej półki cenowej. Oczywiście producenci nazywają te rozwiązania po swojemu, lecz w gruncie rzeczy chodzi o to samo. O szybkie naładowanie ogniw. Różnice widać w nazewnictwie, ale odstępstwa dotyczą też szybkości ładowania, co jest pochodną zastosowanego napięcia.

Funkcja szybkiego ładowania jest bezpieczna i, wbrew opinii niektórych, wcale nie skraca żywotności baterii. Wystarczy przestrzegać zasad poprawnego ładowania baterii.

Smartfony z 5G: najczęściej zadawane pytania

Obecnie coraz więcej smartfonów obsługuje łączność 5G. Są to zarówno flagowce z najwyższej półki, jak i modele średniopółkowe oraz te poniżej 1000 zł. Telefon z 5G znajdziesz w ofercie niemal wszystkich popularnych producentów: Samsung, Apple, OnePlus, Xiaomi, ASUS, OPPO, realme, Motorola, Sony, Nokia, vivo.

Wybierając model, który ma posłużyć kilka lat, warto już teraz przygotować się na łączność 5G, powszechną niebawem tak jak 4G. Ponadto, co dziś najważniejsze, takie smartfony wyróżniają się lepszą specyfikacją i wydajniejszymi podzespołami, a można je spotkać na coraz niższych półkach cenowych. Nie wiążą się już zatem z wygórowanymi kosztami.

Tak, telefony z 5G obsługują także łączność 4G. Ponadto warto zaznaczyć, że mimo rozwoju 5G, 4G wciąż będzie działać i minie sporo czasu, zanim nowy standard stanie się tak samo powszechny.

Ranking smartfonów 5G

Polecane modele z modemem 5G