Smartfony z 5G. Ranking najlepszych modeli

Od 11 maja 2020 roku sieć 5G oficjalnie funkcjonuje w Polsce. W wybranych miastach można już korzystać z nowej infrastruktury, potrzebne są jednak smartfony wyposażone w modemy 5G. Na razie jest ich niewiele, ale wybór nie jest oczywisty. Zobacz zestawienie 5 najlepszych smartfonów 5G i sprawdź, co jeszcze oferują.

Czym jest sieć 5G? Co trzeba wiedzieć?

Sieć 4G już nie wystarcza! Rozwój technologii i coraz większy udział urządzeń IoT (nie tylko sprzętu spod znaku Smart Home, ale i urządzeń pracujących w przemyśle i pracowniach medycznych) sprawiają, że standard LTE dostaje powoli zadyszki. A to przecież dopiero początek powszechnego streamingu gier i wideo, autonomicznych domów i samochodów itp. wynalazków. Potrzebna jest sprawna komunikacja na wielu płaszczyznach.

5G nie służy zatem wyłącznie do szybszego surfowania w sieci na smartfonach. Nie powstała po to, by nie łapać lagów w PUBG lub Fortnite. Nie jest remedium na odtwarzanie YouTube w jakości 720p, ani metodą na płynne wideo z Twitcha. Sieć 5G staje się nowym kanałem komunikacji z inteligentnymi urządzeniami na szeroką skalę. Po więcej informacji o sieci 5G odsyłam do tekstu Klaudii:

Smartfon 5G jest smartfonem flagowym

To akurat nie powinno dziwić. Skoro modem 5G przetwarza dane mobilne z ogromną szybkością, musi za nim stać procesor, który te wszystkie procesy ogarnie, zachowując przy tym płynność i stabilność pozostałych czynności. To się nie uda z CPU instalowanym w średniej lub budżetowej półce cenowej. Przynajmniej na razie.

Na potrzeby tego rankingu pozwoliłem sobie wybrać modele bez przydomka PRO, jeśli tylko była taka możliwość. W rozbudowanym portfolio flagowców postawiłem na smartfony bardziej przystępne cenowo, a mimo to tak samo wydajne. Najczęściej mają też wyświetlacze o nieco mniejszej przekątnej i 1 obiektyw mniej, bądź nie dysponują którąś z górnopółkowych funkcji foto.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po smartfon absolutnie topowy. Lecz jeśli chcesz korzystać z sieci 5G bez wydawania dużych sum pieniędzy, możesz wybrać jeden z modeli umieszczonych w rankingu na dole.

Ma najmocniejszy procesor

Ma, bo musi mieć z przyczyn wyżej wymienionych. Xiaomi Mi 10, realme X50 Pro oraz OnePlus 8 napędzane są mocą procesora Snapdragon 865. 8-rdzeniowego CPU z taktowaniem 2,84 GHz na wszystkich rdzeniach Kryo. Atutem tych rdzeni jest funkcja wykonywania zadań poza kolejnością (OoOE), co pozwala w pełni wykorzystywać cykle, bez marnowania wywołanego opóźnieniami.

Na pokładzie Samsunga Galaxy S20+ zagościł autorski Exynos 990, również 8-rdzeniowy. Tym razem rdzenie są zdywersyfikowane:

  • 2 rdzenie high-end M5 z taktowaniem 2,70 GHz,
  • 2 rdzenie Cortex-A76 z taktowaniem 2,50 GHz,
  • 4 rdzenie Cortex-A55 z taktowaniem 2,0 GHz.

Ta różnorodność umożliwia dopasowywanie wydajności do procesów, żeby lepiej zarządzać dostępną energią.

Huawei również stawia na autorskie rozwiązania, stąd we wnętrzu smartfona P40 znajdziemy CPU Kirin 990. Tu także mamy do czynienia z rdzeniami o różnej wydajności. Są to:

  • 2 rdzenie Cortex A-76 z taktowaniem 2,86 GHz,
  • 2 rdzenie Cortex A-76 z taktowaniem 2,36 GHz,
  • 5 rdzenie Cortex A-55 z taktowaniem 1,95 GHz,

Ponownie mamy do czynienia z lepszym zarządzaniem energią oraz dopasowaniem wydajności do poszczególnych procesów. Rolą inteligentnych algorytmów AI jest rozpoznawanie aktualnego zapotrzebowania i przenoszenie zadań pomiędzy rdzeniami procesora.

Ma system Android 10

Nowe smartfony, flagowe w szczególności, debiutują z fabrycznie wgranym Androidem 10. Najnowszy system Google zawiera szereg zabezpieczeń, które są wręcz nieodzowne do bezpiecznego poruszania się w sieci. Tym bardziej, że z poziomu tego smartfona mam zamiar zarządzać urządzeniami Smart Home, czyli moim dobytkiem.

Ma zaawansowany aparat

Pisząc – zaawansowany – mam na myśli taki, który ma 3 lub 4 obiektywy przeznaczone do różnych ujęć. Obiektywy główne aktywują się domyślnie, robiąc najlepsze zdjęcia – tak w dzień, jak i w nocy. Mają najniższy współczynnik jasności przysłony (f/1.7 – f/1.9) oraz dedykowany tryb nocny. Do tego tryb portretowy z efektem artystycznego rozmycia tła. Tryb portretowy można uruchomić ręcznie w interfejsie aparatu, jednak Sztuczna Inteligencja sama rozpoznaje, że ma przed sobą człowieka i sama uruchamia wyostrzanie pierwszego planu, wraz z wygładzaniem krawędzi.

W rankingu smartfonów 5G najwyższą rozdzielczość aparatu głównego ma Xiaomi Mi 10. Jego matryca ma aż 108 Mpix. Galaxy S20+ i Realme X50 Pro maja oczka 64 Mpix, Huawei P40 50 Mpix, natomiast OnePlus 8 48 Mpix. Nie patrzyłbym jednak wyłącznie na liczby. Z doświadczenia wiem, jak dużo zależy od AI, ono definiuje finalny wygląd kadru: kolory, ich nasycenie, światło, balans bieli i inne.

Pozostałe obiektywy to:

  • obiektyw ultraszerokokątny – do uchwycenia panoramy lub po prostu rozległego widoku,
  • teleobiektyw – do przybliżania oddalonych obiektów; tutaj liczą się możliwości zoomu optycznego, im wyższa wartość, tym lepszej jakości są zdjęcia robione z dystansu,
  • lub obiektyw makro – służący do robienia ostrych zdjęć z odległości zaledwie kilku centymetrów.

Ma szybkie i bezprzewodowe ładowanie

Szybkie ładowanie stało się (na całe szczęście) standardem w smartfonach z górnej półki cenowej. Producenci nazywają te technologie różnie, w zależności od stosowanego napięcia oraz rozwiązań zastosowanych w ogniwach i ładowarkach. Stąd w specyfikacji Galaxy S20+ mamy ładowanie Adaptive Fast Charging, w Realme X50 Pro ładowanie VOOC 4.0, Huawei P40 korzysta z Super Charge, natomiast OnePlus 8 z Fast Charge.

Bez względu na technologię, dla użytkownika, czyli dla Ciebie, najważniejsza jest możliwość szybkiego uzupełnienia ogniw akumulatora. Korzystaj z tej opcji ładowania, jest bezpieczna i nie skraca żywotności baterii. Wystarczy przestrzegać zasad poprawnego ładowania baterii.

Ranking smartfonów 5G