Smartfony z 5G. Ranking najlepszych modeli

W Polsce można już korzystać z sieci 5G. Na razie w dużych, wybranych miastach, ale infrastruktura będzie sięgać coraz dalej i dalej. Smartfon z modemem 5G możesz mieć już dziś. Ile taki model kosztuje? Otóż rozpiętość cenowa jest ogromna, specyfikacje również różnią się diametralnie. Dlatego przygotowaliśmy ranking, który pomoże Ci wybrać idealny smartfon z 5G.

Czym jest sieć 5G? Co trzeba o niej wiedzieć?

Sieć 4G już nam nie wystarcza! 5G to nie tylko szybszy internet w telefonie do oglądania YouTube lub transmitowania wideo na Facebooku. Sieć o ogromnej przepustowości nie tylko ma eliminować lagi w CS:GO i Fortnite.

Ma za zadanie rozwijać potencjał IoT (internetu rzeczy), jak również usprawniać automatyzację przemysłu i medycyny, umożliwiać postęp w dziedzinie autonomiczności domów oraz samochodów. Ilość danych, jaka musi być w tych procesach wymieniana, jest niewyobrażalnie wielka. LTE temu nie podoła, zważywszy na konieczność dzielenia się przepustowością ze smartfonami.

Sieć 5G staje się nowym kanałem komunikacji z inteligentnymi urządzeniami na znacznie szerszą niż dotąd skalę. Po więcej informacji o sieci 5G odsyłam do tekstu Klaudii:

Smartfon z 5G już nie jest smartfonem flagowym

Technologia ma to do siebie, że jej topowe, początkowo drogie, rozwiązania upowszechniają się i tanieją. Tak samo jest z 5G. W pierwszej fazie moduł występował jedynie we flagowych urządzeniach, za które trzeba było słono zapłacić. Minął rok i zamiast kilku tysięcy wystarczy 1 tys. zł. Co więcej, portfolio modeli sygnowanych 5G będzie się już tylko powiększać.

Procesor, któremu nie brak mocy

Tu dodam – któremu zwyczajnie nie może zabraknąć mocy. CPU musi opanować bieżące procesy, a dodatkowo zachować zapas do obsługi danych pochodzących z sieci 5G. Obecność 8-rdzenowej jednostki jest zatem naturalna. Ciekawie przedstawia się natomiast specyfikacja procesorów użytych w najtańszych smartfonach 5G.

Plasujący się cenowo najniżej model Xiaomi Redmi Note 10 5G wyposażono w procesor MediaTek Dimensity 700 (2 rdzenie Cortex A76 z taktowaniem 2,2 GHz + 6 rdzeni Cortex A55 2,0 GHz).

Między OnePlus Nord 5G a Motorolą RAZR rozpiętość cenowa jest duża. Oba korzystają natomiast z jednostek Snapdragon 765G lub 765. Poza jedną, dodatkową literą w nazwie nie różnią się znacząco, a ich specyfikacja prezentuje się tak:

  • 1 rdzeń Kryo z taktowaniem 2,40 GHz,
  • 1 rdzeń Kryo z taktowaniem 2,20 GHz,
  • 6 rdzeni Kryo z taktowaniem 1,80 GHz.

We flagowcach, które miały premierę w zeszłym roku, jak na przykład Xiaomi Mi 10T, zagościły mocniejsze CPU Snapdragon 865 (1 rdzeń, 2.84 GHz + 3 rdzenie 2.42 GHz + 4 rdzenie, 1.8 GHz Kryo 585). Natomiast w tegorocznych pojawia się już Snapdragon 888 (1x 2.84 GHz, Cortex-X1 + 3x 2.4 GHz Cortex-A78, + 4x 1.8 GHz, Cortex-A55).

W Xiaomi POCO F3, Motoroli Moto G100 i Black Shark 4 pojawia się natomiast Snapdragon 870 (1x Cortex-A77 3,2 GHz + 3x Cortex A77 2,42 GHz + 4x Cortex A55 1,8 GHz).

Smartfony Samsunga z 5G napędza autorski CPU Exynos 2100. W nim rdzenie są zdywersyfikowane:

  • 1 rdzeń high-end Cortex-X1 z taktowaniem 2,9 GHz,
  • 2 rdzenie Cortex-A78 z taktowaniem 2,8 GHz,
  • 4 rdzenie energooszczędne Cortex-A55 z taktowaniem 2,2 GHz.

W rankingu smartfonów z 5G znalazły się modele z efektywnym zarządzaniem energią oraz dopasowaniem wydajności do aktualnych procesów. Tym zajmują się inteligentne algorytmy AI, które przenoszą zadania pomiędzy rdzeniami procesora.

System Android 11

Tegoroczne smartfony debiutują już bez wyjątku z fabrycznie wgranym Androidem 11. Najnowszy system Google zawiera szereg zabezpieczeń, które są wręcz nieodzowne do bezpiecznego poruszania się w sieci, kupowania w e-sklepach oraz dokonywania płatności zbliżeniowych i elektronicznych, odbywających się z poziomu smartfona.

Ubiegłoroczne modele otrzymasz z systemem Android 10. Aktualizacje, w zależności od modelu, powinny być już dostępne lub pojawić się niebawem.

Dobry aparat na pokładzie

Pod terminem zaawansowany aparat kryje się moduł wyposażony w 3 lub 4 obiektywy. Te przeznaczone są do różnorodnych ujęć, co pozwala osiągać najlepsze i najciekawsze efekty. Obiektywy główne, zwykle posiadające najwyższą rozdzielczość, robią najlepsze zdjęcia, dysponują trybem nocnym i trybem portretowym z artystycznym rozmyciem tła. W topowych modelach portretom towarzyszy wygładzanie krawędzi oraz delikatne upiększanie fotografowanej postaci. Dostępne są w nich także liczne funkcje wspomagane sztuczną inteligencją, które ułatwią ujęcie najlepszego kadru.

W rankingu smartfonów 5G rozdzielczość aparatu głównego w większości modeli wynosi 64 Mpix. OnePlus 9 dysponuje ultraszerokokątnym 50 Mpix, natomiast Xiaomi Redmi Note 10 5G, OnePlus Nord czy Motorola RAZR głównym o rozdzielczości 48 Mpix. Nie są to jednak najważniejsze parametry determinujące jakość fotografii. Dużo zależy od rodzaju zastosowanych matryc, oprogramowania i algorytmów AI. To one decydują o finalnej prezencji kadru: o kolorach, nasyceniu, balansie bieli i innych.

Pozostałe obiektywy to:

  • obiektyw ultraszerokokątny – do uchwycenia panoramy lub po prostu rozległego widoku,
  • teleobiektyw – do przybliżania oddalonych obiektów; tutaj liczą się możliwości zoomu optycznego, im wyższa wartość, tym lepszej jakości są zdjęcia robione z dystansu,
  • lub obiektyw makro – służący do robienia ostrych zdjęć z odległości zaledwie kilku centymetrów.

Szybkie ładowanie

Szybkie ładowanie to bardzo przydatna funkcja. Technologia ta występuje w smartfonach coraz powszechniej i nie dotyczy już tylko najwyższej półki cenowej. Oczywiście producenci nazywają te rozwiązania po swojemu, lecz w gruncie rzeczy chodzi o to samo. O szybkie naładowanie ogniw. Różnice widać w nazewnictwie, ale odstępstwa dotyczą też szybkości ładowania, co jest pochodną zastosowanego napięcia.

Dlatego też w specyfikacji Galaxy S21 masz ładowanie SuperFast Charging, Motorola RAZR korzysta z Turbo Power, natomiast OnePlus 9 z Warp Charge 65.

Funkcja szybkiego ładowania, jest bezpieczna i, wbrew opinii niektórych, wcale nie skraca żywotności baterii. Wystarczy przestrzegać zasad poprawnego ładowania baterii.

Smartfony z 5G: najczęściej zadawane pytania

Obecnie coraz więcej smartfonów obsługuje łączność 5G. Są to zarówno flagowce z najwyższej półki, jak i modele średniopółkowe oraz te poniżej 1000 zł, wyposażone w procesor z wbudowanym modemem 5G. Telefon z 5G znajdziesz w ofercie niemal wszystkich popularnych producentów: Samsung, Apple, Xiaomi, OnePlus, ASUS, OPPO, realme, Motorola, Sony, Nokia, vivo.

Wybierając model, który ma posłużyć kilka lat, warto już teraz przygotować się na łączność 5G powszechną niebawem tak, jak 4G. Ponadto, co dziś najważniejsze, takie smartfony wyróżniają się lepszą specyfikacją i wydajniejszymi podzespołami, a można je spotkać na coraz niższych półkach cenowych. Nie wiążą się już zatem z wygórowanymi kosztami.

Tak, telefony z 5G obsługują także łączność 4G. Ponadto warto zaznaczyć, że mimo rozwoju 5G, 4G wciąż będzie działać i minie sporo czasu, zanim nowy standard stanie się tak samo powszechny.

Ranking smartfonów 5G

Polecane modele z modemem 5G