Zalany telefon – co zrobić? Mamy kilka wskazówek

Przede wszystkim zachowaj spokój i skup się na zminimalizowaniu szkód. Co się stało to się nie odstanie. Zawsze jednak możesz spróbować pomóc swojemu mobilnemu towarzyszowi. Podczas wakacji nie trudno o zachlapanie, a nawet zalanie sprzętu. Im szybciej wykonasz określone czynności, tym większa szansa na sukces i uratowanie urządzenia. Działaj rozważnie.

Czego nie robić po zalaniu smartfona?

  1. W żadnym razie nie włączaj telefonu tuż po zalaniu.
  2. Nie podłączaj go do ładowarki oraz portów USB. Możesz w ten sposób wywołać  elektrospięcie i nieodwracalne uszkodzeniee podzespołów smartfona. 
  3. Nie susz telefonu suszarką. Zrezygnuj także z suszenia sprzętu na grzejniku i w pełnym słońcu.
  4. Nie susz telefonu za pomocą ryżu – ten sposób okrzyknięty został jako jeden z największych internetowych mitów. Ryż rzeczywiście „wyciąga” wodę, ale ma negatywny wpływ na poszczególne części we wnętrzu smartfona.

Jak uratować zalany smartfon?

  1. Włączony telefon natychmiastowo wyłącz i odłącz od niego zasilanie.
  2. Postaraj się rozłożyć telefon na części i pozostawić do samodzielnego wysuszenia w temperaturze pokojowej – pod warunkiem, że nie niesie to za sobą ryzyka uszkodzenia mechanicznego.
  3. Pamiętaj, że naprawy gwarancyjne z reguły nie obejmują zalania sprzętu, dlatego zanim poczujesz wakacyjny klimat, pomyśl o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, które pomoże przy tego typu wypadkach.
smartfon zalanie wakacje

Które smartfony są najbardziej odporne na wodę?

Jeśli Twój smartfon posiada certyfikat IP67 lub IP68, to chwilowa kąpiel w słodkiej wodzie mu nie zaszkodzi. Ale, ale – ostrożnie! Elektronika nie lubi się z wodą, dlatego nie pozwól, żeby pływał dłużej niż chwilę. W razie sytuacji kryzysowej reaguj szybko – odpowiednie postępowanie skutecznie pomoże Ci podnieść szansę na przetrwanie sprzętu i uniknięcie poważnych szkód.

Zobacz koniecznie:

smartfon zalanie walakcje

Zalany laptop to też niemały problem

Podróżujesz z laptopem? Zajrzyj zatem również do naszego poradnika: Doradzamy, jak uratować zalany laptop i upewnij się, że wiesz co robić, gdy podobna sytuacja spotka Twój mobilny komputer.