Zalany telefon – co zrobić? Mamy kilka wskazówek

Przede wszystkim zachowaj spokój i skup się na zminimalizowaniu szkód. Co się stało to się nie odstanie. Zawsze jednak możesz spróbować pomóc swojemu mobilnemu towarzyszowi. Podczas wakacji nie trudno o zachlapanie, a nawet zalanie sprzętu. Im szybciej wykonasz określone czynności, tym większa szansa na sukces i uratowanie urządzenia. Działaj rozważnie.

Czego nie robić po zalaniu smartfona?

  1. W żadnym razie nie włączaj telefonu tuż po zalaniu.
  2. Nie podłączaj go do ładowarki oraz portów USB. Możesz w ten sposób wywołać  elektrospięcie i nieodwracalne uszkodzeniee podzespołów smartfona. 
  3. Nie susz telefonu suszarką. Zrezygnuj także z suszenia sprzętu na grzejniku i w pełnym słońcu.
  4. Nie susz telefonu za pomocą ryżu – ten sposób okrzyknięty został jako jeden z największych internetowych mitów. Ryż rzeczywiście „wyciąga” wodę, ale ma negatywny wpływ na poszczególne części we wnętrzu smartfona. Suszenie ryżem może bowiem doprowadzić do dostania się we wnętrze smartfona pyłu ryżowego lub jego drobinek. Mogą one zawierać grzyby, co w połączeniu z wilgocią nie wróży dobrze dla jego wnętrza. 

Jak uratować zalany smartfon?

  1. Włączony telefon natychmiastowo wyłącz i odłącz od niego zasilanie.
  2. Postaraj się rozłożyć telefon na części i pozostawić do samodzielnego wysuszenia w temperaturze pokojowej – pod warunkiem, że nie niesie to za sobą ryzyka uszkodzenia mechanicznego.
  3. Pamiętaj, że naprawy gwarancyjne z reguły nie obejmują zalania sprzętu, dlatego zanim poczujesz wakacyjny klimat, pomyśl o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, które pomoże przy tego typu wypadkach.
smartfon zalanie wakacje

Które smartfony są najbardziej odporne na wodę?

Jeśli Twój smartfon posiada certyfikat IP67 lub IP68, to chwilowa kąpiel w słodkiej wodzie mu nie zaszkodzi. Ale, ale – ostrożnie! Elektronika nie lubi się z wodą, dlatego nie pozwól, żeby pływał dłużej niż chwilę. 

W razie sytuacji kryzysowej reaguj szybko – odpowiednie postępowanie skutecznie pomoże Ci podnieść szansę na przetrwanie sprzętu i uniknięcie poważnych szkód.

Zobacz koniecznie:

smartfon zalanie walakcje

Zalany laptop to też niemały problem

Podróżujesz z laptopem? Zajrzyj zatem również do naszego poradnika: Doradzamy, jak uratować zalany laptop i upewnij się, że wiesz co robić, gdy podobna sytuacja spotka Twój mobilny komputer.