Ranking TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Październik 2020

Amatorzy sprzętu z wysokiej półki nie powinni mieć powodów do narzekania. W październikowym rankingu smartfonów do 3000 zł znaleźli się starzy znajomi, czyli ulubieni producenci i sprzęt nieustannie polecany przez użytkowników oraz recenzentów. Wyróżnia je zarówno stylowy design, jak i świetne podzespoły. Zobacz, które smartfony warto kupić w październiku 2020 roku.

Popularne smartfony do 3000 zł – który kupić?

Zdecydowana większość smartfonów w tej półce cenowej odznacza się smukłym i lekkim designem. Dominują w nim zaokrąglone krawędzie, metalowe ramki oraz odporne na zarysowania szkło na przednich i tylnych panelach. Wygląd jest nieco zróżnicowany zarówno pod względem ekranu, jaki i wzornictwa obudowy. W październikowym rankingu znajdziesz smartfony z klasycznymi, błyszczącymi pleckami, wpisującymi się w nowoczesne trendy matowymi bądź mieniącymi się różnymi odcieniami.

Pozostałe różnice dotyczą głównie wyglądu aparatów głównych, jak i liczebności obiektywów. W tej cenie standardem stają się już 4 oczka. Poza tym część urządzeń otrzymała zupełnie płaskie ekrany, część z obłościami na krawędziach pionowych.

Różnice w przednim panelu dotyczą między innymi aparatu selfie. Obecnie w większości smartfonów jest to punch-hole, czy dziurka w ekranie. Pojawia się jeszcze także notch, czyli wycięcie połączone z górną ramką, ale jest i mniej klasyczne rozwiązanie, czyli aparat wysuwany.

W październikowym zestawieniu najmniejszy ekran ma Apple iPhone SE, dysponujący panelem 4,7″. Wśród pozostałych modeli czekają wyświetlacze o przekątnej znacznie przekraczającej 6”. Są to ekrany o panoramicznych proporcjach, ze zredukowanymi do minimum ramkami, zapewniające jeszcze lepszy komfort obsługi.

Większość zaprezentowanych poniżej smartfonów to sprzęt z systemem Android. Królują wśród nich marki Xiaomi i Huawei. Oczywiście są także inni lubiani producenci, tacy jak Samsung, Apple, Motorola czy Realme.

Co jest istotne w smartfonach za około 3000 zł?

Procesory, RAM i pamięć wewnętrzna

Wydajność w tej półce cenowej zaspokaja największe potrzeby. Smartfon z Androidem do 3000 zł ma 8-rdzeniowy procesor Snapdragon, Exynos albo Kirin – najnowszy albo prawie najnowszy. Wyjątek stanowi oczywiście iPhone z systemem iOS i autorskim procesorem Apple Bionic.

W październiku 2020 roku większość modeli z zestawienia dysponuje pamięcią RAM nie mniejszą niż 6 GB, a Realme X3 SuperZoom ma aż 12 GB pamięci operacyjnej.

Przestrzeń na dane zapewnia pamięć wbudowana, która wśród smartfonów do 3000 zł standardowo liczy 128 GB. Mimo to część modeli oferuje pamięć 256 GB, a Motorola Edge 5G czy Huawei P40 pozwalają na rozbudowę za pomocą karty pamięci.

Wyświetlacze. Od 60 po 120 Hz

Większość smartfonów, umieszczonych w rankingu na październik 2020 r. ma matrycę AMOLED albo OLED z podziałką Full HD+. Są to więc wysokiej klasy ekrany z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami. Bardzo ciekawie przedstawiają się natomiast Xiaomi Mi 10 i Motorola Edge 5G, mające ekran z częstotliwością odświeżania 90 Hz oraz Realme X3 SuperZoom oferujący aż 120 Hz.

Aparaty, czyli zdjęcia i wideo

Aparaty z trzema i czterema obiektywami są w tej cenie standardem. Trzeba jednak pamiętać, że prawdziwym motorem napędowym fotografii są algorytmy AI, czyli sztuczna inteligencja, która w czasie rzeczywistym dokonuje korekty każdego ujęcia. Gdy są 3 lub 4 obiektywy, każdy ma do spełnienia inną funkcję. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia z bardzo bliska (macro), z oddali (teleobiektyw), bądź uchwycić szeroki kadr (ultraszerokokątny).

Smartfony zebrane w październikowym rankingu nie zawiodą także na polu autoportretów. Przednie aparaty mają wysoką rozdzielczość, w wielu modelach występują matryce 20, a nawet 32 Mpix. Niektóre oferują nawet dwa przednie oczka, chociażby Realme X3 SuperZoom.

Wybieramy smartfon za 3000 zł. Który będzie najlepszy?

Najlepszy będzie ten, który wpisze się w Twoje wymagania. Zdarza się, że zakup tego, a nie innego modelu podyktowany jest przywiązaniem do marki. Tak postępują głównie fani Apple, choć podobny schemat widać u miłośników Samsunga i Huawei.

Jeśli prowadzisz bloga, robisz dużo zdjęć i kręcisz filmy, postaw na model z maksymalnie rozbudowanym aparatem i jak największą pamięcią. Natomiast jeśli grasz w gry mobilne wybierz model, który oferuje większą częstotliwość odświeżania ekranu.

W październikowym zestawieniu znajdziesz również propozycje pancernych modeli, które mogą pochwalić się wydajnymi podzespołami, zapewniającymi wysoki komfort codziennej pracy i przede wszystkim przetrwają ekstremalne warunki, co potwierdzają certyfikaty wojskowe i najwyższe wartości IP, czyli pyło- i wodoszczelności.

Przejdźmy teraz do przedstawienia TOP 10 smartfonów, polecanych w październiku 2020.

TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Ranking na październik 2020

Nasze TOP 10: