Ranking TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Maj 2020

Amatorzy sprzętu z wysokiej półki nie powinni mieć powodów do narzekania. W majowym rankingu smartfonów do 3000 zł znaleźli się starzy znajomi, czyli sprzęt nieustannie polecany przez użytkowników oraz recenzentów. Obok nich pojawiła się nowość. Jest też kilka pancernych modeli, wybranych specjalnie dla fanów tego typu konstrukcji. Zobacz, które smartfony warto kupić w maju 2020 roku.

Popularne smartfony do 3000 zł – który kupić?

Zdecydowana większość smartfonów w tej półce cenowej odznacza się smukłym i lekkim designem. Dominują w nim zaokrąglone krawędzie, metalowe ramki oraz pancerne szkło umieszczane na przednich i tylnych panelach. Wzornictwo jest w dużej mierze zbliżone, niejednokrotnie wręcz bliźniaczo podobne, stąd jeśli nie zależy Ci szczególnie na wizualnej ekstrawagancji, to Twe oko ucieszy się na widok dużej części naszych propozycji.

Minimalne różnice w wyglądzie dotyczą notcha – w jednych jest całkiem pokaźny, w innych ograniczony do kamery selfie, w jeszcze innych producent zastosował otwór w ekranie, w nim właśnie lokując przedni aparat. I chociaż mamy 2020 rok, w rankingu smartfonów do 3000 zł znalazły się 2 propozycje z klasycznym ekranem: CAST S52 oraz iPhone SE.

Poza tym część urządzeń otrzymała zupełnie płaskie ekrany, część z obłościami na krawędziach pionowych. Pozostałe różnice dotyczą głównie wyglądu aparatów głównych, jak i liczebności obiektywów. W tej cenie standardem są 3 oczka, przy czym Huawei Mate 30 Pro, Realme X2 Pro, a także OPPO Reno3 Pro mają poczwórne aparaty.

W majowym zestawieniu najmniejszy ekran posiada iPhone SE, dysponując panelem 4,7”. Wśród pozostałych modeli czekają wyświetlacze o przekątnej znacznie przekraczającej 6”. Panoramiczne proporcje i zredukowane do minimum ramki zapewniają komfort obsługi.

9 na 10 zaprezentowanych poniżej smartfonów to sprzęt z systemem Android. Nieustannie królują wśród nich marki Huawei, Samsung i OnePlus. CAT oraz uleFone weszły z pancernymi telefonami, natomiast debiutantem jest produkt Realme, który dopiero co pojawił się na polskim rynku. Apple ma tym razem jednego przedstawiciela w postaci iPhone SE.

Co jest istotne w smartfonach za około 3000 zł?

Procesory, RAM i pamięć wewnętrzna

Wydajność w tej półce cenowej zaspokaja największe potrzeby. Smartfon z Androidem do 3000 zł ma 8-rdzeniowy procesor Snapdragon, Kirin albo Exynos – najnowszy albo prawie najnowszy. Wyjątek stanowią konstrukcje CAT i uleFone, wyposażone w CPU MediaTek. W tych smartfonach na pierwszy plan wysuwa się jednak odporność na warunki. Nowy iPhone SE pracuje pod kontrolą jednostki A13 Bionic.

W maju 2020 roku tylko jedna propozycja dysponuje 4 GB pamięci RAM i jest nią CAT S52. Cała reszta ma nie mniej niż 6 GB RAM, natomiast OPPO Reno3 i Realme X2 Pro aż po 12 GB pamięci operacyjnej. Przestrzeń na dane zapewnia pamięć wbudowana, która wśród smartfonów do 3000 zł standardowo liczy 128 GB. Mimo to część modeli oferuje pamięć 256 GB, a Samsung Galaxy S10e oraz uleFone Armor 7 pozwalają na rozbudowę za pomocą karty pamięci.

Wyświetlacze. Od HD po Full HD+

Rozdzielczość HD w smartfonie do 3000 zł czeka w iPhone SE i w CAT S52. Pozostałe 8 modeli, umieszczonych w rankingu na maj 2020 r. ma matryce AMOLED albo OLED z podziałką Full HD+. Są to więc wysokiej klasy ekrany z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami. Bardzo ciekawie przedstawia się natomiast Realme X2 Pro, będący posiadaczem ekranu z odświeżaniem 90 Hz.

Aparaty, czyli zdjęcia i wideo

Aparaty z trzema obiektywami są w tej cenie standardem. Trzeba jednak pamiętać, że prawdziwym motorem napędowym fotografii są algorytmy AI, czyli sztuczna inteligencja, która w czasie rzeczywistym dokonuje korekty każdego ujęcia. Gdy są 3 lub 4 obiektywy, każdy ma do spełnienia inną rolę. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia z bardzo bliska (macro), z oddali (teleobiektyw), bądź uchwycić szeroki kadr (ultraszerokokątny).

Smartfony zebrane w majowym rankingu nie zawiodą także na polu autoportretów. Przednie aparaty mają wysoką rozdzielczość, w wielu modelach występują matryce 16 Mpix. Lecz praktycznie każdy dysponuje solidną kamerą do selfie. Telefony do gier i pancerne oczywiście nie zrobią tak dobrych autoportretów, lecz ich przeznaczenie jest inne, stąd nacisk położono na kluczowe funkcje (wydajność, wytrzymałość).

Wybieramy smartfon za 3000 zł. Który będzie najlepszy?

Najlepszy będzie ten, który wpisze się w Twoje wymagania. Zdarza się, że zakup tego, a nie innego modelu podyktowany jest przywiązaniem do marki. Tak postępują głównie fani Apple, choć podobny schemat widać u miłośników Samsunga i Huawei. Jeśli prowadzisz bloga, robisz dużo zdjęć i kręcisz filmy, postaw na model z maksymalnie rozbudowanym aparatem i jak największą pamięcią.

W ciężkie warunki zabierz któryś z pancernych smartfonów – CAT S52 albo uleFone Armor 7. W grach bezkonkurencyjny będzie Realme X2 Pro z ekranem 90 Hz. Galaxy Note 10 lite z rysikiem kłania się biznesowi. Fan kompaktowych telefonów doceni z kolei wielkość nowego iPhone SE.

Przejdźmy teraz do przedstawienia TOP 10 smartfonów, polecanych w maju 2020.

Nasze TOP 10: