Ranking TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Styczeń 2021

Amatorzy sprzętu z wysokiej półki nie powinni mieć powodów do narzekania. W styczniowym rankingu smartfonów do 3000 zł znaleźli się starzy znajomi, czyli ulubieni producenci i sprzęt nieustannie polecany przez użytkowników oraz recenzentów. Wyróżnia je zarówno stylowy design, jak i świetne podzespoły. Zobacz, które smartfony warto kupić w styczniu 2021 roku.

Popularne smartfony do 3000 zł – który kupić?

Zdecydowana większość smartfonów w tej półce cenowej odznacza się smukłym i lekkim designem. Dominują metalowe ramki oraz odporne na zarysowania szkło na przednich i tylnych panelach. Wygląd jest nieco zróżnicowany zarówno pod względem ekranu, jaki i wzornictwa obudowy. W styczniowym rankingu znajdziesz smartfony z klasycznymi, błyszczącymi pleckami, wpisującymi się w nowoczesne trendy –matowymi bądź mieniącymi się różnymi odcieniami.

Pozostałe różnice dotyczą głównie wyglądu wyspy aparatów, jak i liczebności obiektywów. W tej cenie standardem stają się już cztery oczka i rozdzielczość 64 Mpix, a nawet 108 Mpix. Większość modeli oferuje też zaawansowane funkcje fotograficzne, takie jak tryb nocny czy świetna stabilizacja obrazu.

Różnice w przednim panelu dotyczą między innymi aparatu selfie. Obecnie w większości smartfonów jest to punch-hole, czy dziurka w ekranie. Pojawia się jeszcze także notch, czyli wycięcie połączone z górną ramką, ale jest i mniej klasyczne rozwiązanie, czyli aparat wysuwany. Wśród smartfonów do 3000 złotych dominują modele z płaskim ekranem, lecz znajdziesz też wiele z zakrzywionymi krawędziami.

W styczniowym zestawieniu najmniejszy ekran ma Apple iPhone SE, dysponujący panelem 4,7″. Wśród pozostałych modeli czekają wyświetlacze o przekątnej znacznie przekraczającej 6”. Są to ekrany o panoramicznych proporcjach, ze zredukowanymi do minimum ramkami, zapewniające jeszcze lepszy komfort obsługi i multimedialnej rozrywki.

Większość zaprezentowanych poniżej smartfonów to sprzęt z systemem Android. Króluje wśród nich marka Xiaomi. Oczywiście są także inni lubiani producenci, tacy jak Nokia, OnePlus, OPPO czy Motorola. A także nowy na polskim rynku vivo oraz CAT reprezentujący pancerne modele smartfonów. Nie zabrakło jednak przedstawicieli z iOS na pokładzie, czyli iPhone’ów Apple.

Co jest istotne w smartfonach za około 3000 zł?

Procesory, RAM i pamięć wewnętrzna

Wydajność w tej półce cenowej zaspokaja największe potrzeby. Smartfon z Androidem do 3000 zł ma 8-rdzeniowy procesor Snapdragon, Exynos albo Kirin – najnowszy albo prawie najnowszy. Wyjątek stanowi oczywiście iPhone z systemem iOS i autorskim procesorem Apple Bionic.

W styczniu 2021 roku większość modeli z zestawienia dysponuje pamięcią RAM nie mniejszą niż 6 GB. Wyjątek stanowią smartfony Apple, które mimo 3 GB RAM, dzięki odpowiedniej optymalizacji, pracują płynnie.

Przestrzeń na dane zapewnia pamięć wbudowana, która wśród smartfonów do 3000 zł standardowo liczy 128 GB. Mimo to część modeli oferuje pamięć 256 GB, a niektóre pozwalają na rozbudowę za pomocą karty pamięci.

Wyświetlacze. Od 60 po 144 Hz

Większość smartfonów, umieszczonych w rankingu na styczeń 2021 roku ma matrycę AMOLED albo OLED z podziałką Full HD+. Są to więc wysokiej klasy ekrany z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami. Bardzo ciekawie przedstawiają się natomiast Motorola Edge 5G i vivo X51, mające ekran z częstotliwością odświeżania 90 Hz oraz OnePlus 8T oferujący 120 Hz. Najpłynniejszy obraz dojrzysz natomiast na ekranie smartfona Xiaomi Mi 10T Pro z częstotliwością odświeżania aż 144 Hz.

Aparaty, czyli zdjęcia i wideo

Aparaty z trzema i czterema obiektywami są w tej cenie standardem. Trzeba jednak pamiętać, że prawdziwym motorem napędowym fotografii są algorytmy AI, czyli sztuczna inteligencja, która w czasie rzeczywistym dokonuje korekty każdego ujęcia. Gdy są 3 lub 4 obiektywy, każdy ma do spełnienia inną funkcję. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia z bardzo bliska (macro), z oddali (teleobiektyw), bądź uchwycić szeroki kadr (ultraszerokokątny).

Smartfony zebrane w styczniowym rankingu nie zawiodą także na polu autoportretów. Przednie aparaty mają wysoką rozdzielczość, w wielu modelach występują matryce 20, a nawet 32 Mpix.

Wybieramy smartfon za 3000 zł. Który będzie najlepszy?

Najlepszy będzie ten, który wpisze się w Twoje wymagania. Zdarza się, że zakup tego, a nie innego modelu podyktowany jest przywiązaniem do marki. Tak postępują głównie fani Apple, choć podobny schemat widać u miłośników Samsunga i Huawei, a coraz częściej także Xiaomi.

Jeśli prowadzisz bloga, robisz dużo zdjęć i kręcisz filmy, postaw na model z maksymalnie rozbudowanym aparatem i jak największą pamięcią. Natomiast jeśli grasz w gry mobilne wybierz model, który oferuje większą częstotliwość odświeżania ekranu.

W styczniowym zestawieniu znajdziesz również propozycje pancernych modeli, które mogą pochwalić się wydajnymi podzespołami, zapewniającymi wysoki komfort codziennej pracy i przede wszystkim przetrwają ekstremalne warunki, co potwierdzają certyfikaty wojskowe i najwyższe wartości IP, czyli pyło- i wodoszczelności.

Przejdźmy teraz do przedstawienia TOP 10 smartfonów, polecanych w styczniu 2021.

TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Ranking na styczeń 2021

Nasze TOP 10: