Ranking TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Lipiec 2021

Rozglądasz się za smartfonem z wyższej półki? Jeśli oczekujesz topowej wydajności, zaawansowanych funkcji i świetnych aparatów, to w lipcowym rankingu smartfonów do 3000 zł z pewnością znajdziesz sprzęt idealny dla siebie. Modele z tego przedziału cenowego cechuje stylowy design i bardzo dobre podzespoły. Zobacz ranking smartfonów do 3000 zł na lipiec 2021 roku.

Popularne smartfony do 3000 zł – który kupić?

Zdecydowana większość smartfonów na tej półce cenowej odznacza się smukłym i lekkim designem. Dominują metalowe ramki oraz odporne na zarysowania szkło na przednich i tylnych panelach. Wygląd jest nieco zróżnicowany zarówno pod względem ekranu, jak i wzornictwa obudowy.

W lipcowym rankingu znajdziesz smartfony do 3000 zł z klasycznymi błyszczącymi pleckami, wpisującymi się w nowoczesne trendy – matowymi lub z obudową mieniącą się różnymi odcieniami. Również pod względem kolorystyki możesz przebierać dowoli, ponieważ obok standardowej czerni i bieli oraz stonowanej szarości znajdziesz soczyste, wiosenne odcienie.

Pozostałe różnice dotyczą głównie wyglądu wyspy aparatów, jak i liczebności obiektywów. W tej cenie standardem są minimum trzy oczka i rozdzielczość 64 Mpix, a nawet 108 Mpix. Nie dotyczy to modeli od Apple, które mimo niższych rozdzielczości matryc również prezentują świetne możliwości fotograficzne.

Różnice w przednim panelu dotyczą między innymi aparatu selfie. Obecnie w większości smartfonów jest to punch-hole – niewielka dziurka w ekranie. Jedynie w iPhone’ach oraz smartfonach pancernych pojawia się jeszcze notch, czyli wycięcie połączone z górną ramką. Wśród smartfonów z lipcowego rankingu do 3000 złotych dominują modele z płaskim ekranem, choć w tym przedziale cenowy znajdziesz też kilka z zaokrąglonymi krawędziami.

W lipcowym zestawieniu najmniejszy ekran ma Apple iPhone SE, dysponujący panelem 4,7″. Drugie miejsce w kontekście kompaktowych smartfonów, a pierwsze wśród modeli z Androidem, zajmuje poręczny ASUS Zenfone 8 z ekranem 5,92”. W pozostałych modelach czekają wyświetlacze o przekątnej znacznie przekraczającej 6”. Są to ekrany o panoramicznych proporcjach, ze zredukowanymi do minimum ramkami, które zapewniają wysoki komfort obsługi i multimedialnej rozrywki.

Większość zaprezentowanych poniżej smartfonów do 3000 zł to sprzęt z systemem Android. Goszczą tu modele takich marek, jak Xiaomi, Motorola czy ASUS. Nie zabrakło jednak przedstawicieli z iOS na pokładzie, czyli iPhone’ów Apple.

Co jest istotne w smartfonach za około 3000 zł?

Procesory, RAM i pamięć wewnętrzna

Wydajność urządzeń na tej półce cenowej zaspokaja największe potrzeby. Smartfon z Androidem do 3000 zł ma 8-rdzeniowy procesor Snapdragon, Exynos albo Kirin – najnowszy albo prawie najnowszy. Wyjątek stanowią oczywiście iPhone’y z systemem iOS wyposażone w autorski procesor Apple Bionic.

W lipcu 2021 roku większość smartfonów do 3000 zł dysponuje pamięcią RAM nie mniejszą niż 8 GB. Wyjątek znów stanowią smartfony Apple, które dzięki odpowiedniej optymalizacji, mimo 3 lub 4 GB RAM, pracują płynnie.

Przestrzeń na dane zapewnia pamięć wbudowana, która wśród smartfonów do 3000 zł standardowo liczy optymalne 128 GB. Mimo to część modeli oferuje pamięć 256 GB, a niektóre pozwalają nawet na rozbudowę za pomocą karty pamięci.

Wyświetlacze. Od 60 po 144 Hz

Większość smartfonów do 3000 zł, umieszczonych w rankingu na lipiec 2021 roku, ma matrycę AMOLED albo OLED z podziałką Full HD+. Są to więc wysokiej klasy ekrany prezentujące ostry obraz z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami.

Bardzo ciekawie przedstawiają się modele: Motorola Moto G100 z częstotliwością odświeżania 90 Hz oraz realme GT 5G, Xiaomi Mi 11i czy ASUS Zenfone 8 oferujące 120 Hz. Najpłynniejszy obraz dojrzysz natomiast na ekranie smartfona Xiaomi Mi 10T Pro z częstotliwością odświeżania aż 144 Hz. Takie modele świetnie sprawdzą się zwłaszcza w grach mobilnych, ale płynność obrazu odczujesz także podczas codziennego użytkowania.

Aparaty, czyli zdjęcia i wideo

Aparaty z trzema i czterema obiektywami są w tej cenie standardem. Trzeba jednak pamiętać, że prawdziwym motorem napędowym fotografii są algorytmy AI, czyli sztuczna inteligencja, która w czasie rzeczywistym dokonuje korekty każdego ujęcia. Gdy są 3 lub 4 obiektywy, każdy ma do spełnienia inną funkcję. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia z bardzo bliska (macro), z oddali (teleobiektyw) bądź uchwycić szeroki kadr (ultraszerokokątny).

Większość modeli zamieszczonych w rankingu smartfonów do 3000 zł na lipiec 2021 oferuje zaawansowane funkcje, takie jak tryb nocny, świetna stabilizacja obrazu, możliwość bezstratnego przybliżenia czy nagrywanie wideo w 8K.

Smartfony zebrane w lipcowym rankingu nie zawiodą także na polu autoportretów. Przednie aparaty mają wysoką rozdzielczość, w wielu modelach występują matryce 20 lub nawet 32 Mpix, a Motorola Moto G100 oferuje dodatkowe oczko szerokokątne.

Wybieramy smartfon za 3000 zł. Który będzie najlepszy?

Najlepszy będzie ten, który wpisze się w Twoje wymagania. Zdarza się, że zakup tego, a nie innego modelu podyktowany jest przywiązaniem do marki. Tak postępują głównie fani Apple, choć podobny schemat widać u miłośników Samsunga i Huawei, a coraz częściej także Xiaomi.

Jeśli prowadzisz bloga, robisz dużo zdjęć i kręcisz filmy, postaw na smartfon z maksymalnie rozbudowanym aparatem i jak największą pamięcią. Natomiast jeśli grasz w gry mobilne, wybierz model, który oferuje wyższą częstotliwość odświeżania ekranu i ma wydajne podzespoły.

W zestawieniu smartfonów do 3000 zł na lipiec 2021 znajdziesz również propozycje pancernych modeli, które przede wszystkim przetrwają ekstremalne warunki (co potwierdzają certyfikaty wojskowe i najwyższe wartości IP, czyli pyło- i wodoszczelności) oraz mogą pochwalić się optymalnymi podzespołami, zapewniającymi wysoki komfort codziennej pracy.

Przejdźmy teraz do przedstawienia TOP 10 smartfonów do 3000 zł, polecanych w lipcu 2021 roku.

TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Ranking na lipiec 2021

Nasze TOP 10: