Ranking TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Kwiecień 2021

Amatorzy sprzętu z wysokiej półki nie będą mieć powodów do narzekania. W kwietniowym rankingu smartfonów do 3000 zł znaleźli się starzy znajomi, czyli ulubieni producenci i sprzęt nieustannie polecany przez użytkowników oraz recenzentów. Wyróżnia je zarówno stylowy design, jak i świetne podzespoły. Zobacz, które smartfony warto kupić w kwietniu 2021 roku.

Popularne smartfony do 3000 zł – który kupić?

Zdecydowana większość smartfonów na tej półce cenowej odznacza się smukłym i lekkim designem. Dominują metalowe ramki oraz odporne na zarysowania szkło na przednich i tylnych panelach. Wygląd jest nieco zróżnicowany zarówno pod względem ekranu, jak i wzornictwa obudowy.

W kwietniowym rankingu znajdziesz smartfony z klasycznymi błyszczącymi pleckami, wpisującymi się w nowoczesne trendy – matowymi lub z obudową mieniącą się różnymi odcieniami.

Pozostałe różnice dotyczą głównie wyglądu wyspy aparatów, jak i liczebności obiektywów. W tej cenie standardem są minimum trzy oczka i rozdzielczość 64 Mpix, a nawet 108 Mpix. Nie dotyczy to modeli od Apple, które mimo niższych rozdzielczości matryc również prezentują świetne możliwości fotograficzne. Większość modeli oferuje zaawansowane funkcje, takie jak tryb nocny czy świetna stabilizacja obrazu.

Różnice w przednim panelu dotyczą między innymi aparatu selfie. Obecnie w większości smartfonów jest to punch-hole, czy dziurka w ekranie. Jedynie w iPhone’ach oraz smartfonach pancernych pojawia się jeszcze notch, czyli wycięcie połączone z górną ramką. Wśród smartfonów do 3000 złotych dominują modele z płaskim ekranem, lecz znajdziesz też kilka z zaokrąglonymi krawędziami.

W kwietniowym zestawieniu najmniejszy ekran ma Apple iPhone SE, dysponujący panelem 4,7″. Wśród pozostałych modeli czekają wyświetlacze o przekątnej znacznie przekraczającej 6”. Są to ekrany o panoramicznych proporcjach, ze zredukowanymi do minimum ramkami, zapewniające jeszcze lepszy komfort obsługi i multimedialnej rozrywki.

Większość zaprezentowanych poniżej smartfonów to sprzęt z systemem Android. Goszczą tu modele takich marek, jak Xiaomi, Samsung, OnePlus, OPPO czy vivo. Nie zabrakło jednak przedstawicieli z iOS na pokładzie, czyli iPhone’ów Apple.

Co jest istotne w smartfonach za około 3000 zł?

Procesory, RAM i pamięć wewnętrzna

Wydajność urządzeń na tej półce cenowej zaspokaja największe potrzeby. Smartfon z Androidem do 3000 zł ma 8-rdzeniowy procesor Snapdragon, Exynos albo Kirin – najnowszy albo prawie najnowszy. Wyjątek stanowi oczywiście iPhone z autorskim procesorem Apple Bionic.

W kwietniu 2021 roku większość modeli z zestawienia dysponuje pamięcią RAM nie mniejszą niż 6 GB. Wyjątek znów stanowią smartfony Apple, które dzięki odpowiedniej optymalizacji, mimo 3 GB RAM, pracują płynnie.

Przestrzeń na dane zapewnia pamięć wbudowana, która wśród smartfonów do 3000 zł standardowo liczy optymalne 128 GB. Mimo to część modeli oferuje pamięć 256 GB, a niektóre pozwalają na rozbudowę za pomocą karty pamięci.

Wyświetlacze. Od 60 po 144 Hz

Większość smartfonów do 3000 zł, umieszczonych w rankingu na kwiecień 2021 roku, ma matrycę AMOLED albo OLED z podziałką Full HD+. Są to więc wysokiej klasy ekrany z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami. Bardzo ciekawie przedstawiają się modele: OnePlus 8 czy vivo X51 z częstotliwością odświeżania 90 Hz oraz Samsung Galaxy S20 FE i OnePlus 8T oferujące 120 Hz. Najpłynniejszy obraz dojrzysz natomiast na ekranie smartfona Xiaomi Mi 10T Pro z częstotliwością odświeżania aż 144 Hz. Takie modele świetnie sprawdzą się zwłaszcza w grach mobilnych.

Aparaty, czyli zdjęcia i wideo

Aparaty z trzema i czterema obiektywami są w tej cenie standardem. Trzeba jednak pamiętać, że prawdziwym motorem napędowym fotografii są algorytmy AI, czyli sztuczna inteligencja, która w czasie rzeczywistym dokonuje korekty każdego ujęcia. Gdy są 3 lub 4 obiektywy, każdy ma do spełnienia inną funkcję. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia z bardzo bliska (macro), z oddali (teleobiektyw), bądź uchwycić szeroki kadr (ultraszerokokątny).

Smartfony zebrane w kwietniowym rankingu nie zawiodą także na polu autoportretów. Przednie aparaty mają wysoką rozdzielczość, w wielu modelach występują matryce 20, a nawet 32 Mpix.

Wybieramy smartfon za 3000 zł. Który będzie najlepszy?

Najlepszy będzie ten, który wpisze się w Twoje wymagania. Zdarza się, że zakup tego, a nie innego modelu podyktowany jest przywiązaniem do marki. Tak postępują głównie fani Apple, choć podobny schemat widać u miłośników Samsunga i Huawei, a coraz częściej także Xiaomi.

Jeśli prowadzisz bloga, robisz dużo zdjęć i kręcisz filmy, postaw na model z maksymalnie rozbudowanym aparatem i jak największą pamięcią. Natomiast jeśli grasz w gry mobilne, wybierz model, który oferuje wyższą częstotliwość odświeżania ekranu i wydajne podzespoły.

W zestawieniu smartfonów do 3000 zł na kwiecień 2021 znajdziesz również propozycje pancernych modeli, które mogą pochwalić się optymalnymi podzespołami, zapewniającymi wysoki komfort codziennej pracy oraz przede wszystkim przetrwają ekstremalne warunki, co potwierdzają certyfikaty wojskowe i najwyższe wartości IP, czyli pyło- i wodoszczelności.

Przejdźmy teraz do przedstawienia TOP 10 smartfonów do 3000 zł, polecanych w kwietniu 2021 roku.

TOP 10 smartfonów do 3000 zł. Ranking na kwiecień 2021

Nasze TOP 10: