Ranking: najlepszy mały smartfon 2024. Zobacz najmniejsze i najlżejsze telefony na rynku

Poszukujesz małego i lekkiego smartfona? Dziś, obok modnych ponad 6,5-calowych urządzeń, można na szczęście znaleźć także bardziej kompaktowe telefony. Wydajne, z dobrymi aparatami i nowoczesnymi, zaawansowanymi funkcjami. Przyjrzyjmy się zatem modelom, które w porównaniu do konkurencji można nazwać najmniejszymi i najlżejszymi na rynku. Zobacz ranking małych smartfonów w 2024 roku.

Czy w dzisiejszych czasach można znaleźć mały, dobry smartfon?

Obecnie na rynku mobile zdecydowanie dominują smartfony o ekranach znacznie przekraczających 6 cali, przez zwolenników kompaktowych konstrukcji zwane prześmiewczo patelniami. Ten wzrost przekątnych wyświetlacza, jak i rozmiarów całej konstrukcji, wynika z faktu coraz większej funkcjonalności mobilnych urządzeń. Dzisiaj służą one już nie tylko do komunikowania się, ale są też narzędziem pracy i rozrywki.

Coraz większe ekrany miały bowiem poprawić komfort konsumowania treści – od przeglądania mediów społecznościowych, przez granie i oglądanie seriali, po czytanie i edytowanie dokumentów oraz postprodukcję zdjęć i filmów robionych coraz lepszymi aparatami. Do przyrostu wagi i gabarytów przyczyniły się też większe baterie, które musiały dostarczyć energię do coraz bardziej energochłonnych podzespołów.

Czemu szukamy małych telefonów?

Jednak nie każdy użytkownik oczekuje od smartfona wielkiej przestrzeni roboczej. Często dlatego, że po prostu nie korzysta z tych najbardziej zaawansowanych funkcji. Filmy, nawet te z YouTube’a, ogląda na smart TV, a dokumentami zajmuje się na laptopie albo All-in-One’ie.

Drugą kwestią, ale chyba najbardziej kluczową, jest komfort użytkowania. Urządzenia z ekranem przekraczającym 6 cali i wagą powyżej 200 gramów nie sposób obsługiwać jedną ręką. A nie każdego satysfakcjonuje rozwiązanie ze zmniejszeniem interfejsu, tzw. tryb jednoręczny lub tryb obsługi jedną ręką. Ponadto długie użytkowanie takiego urządzenia potrafi mocno obciążyć dłonie i nadgarstki.

Co więcej, duże telefony zwyczajnie nie mieszą się w kieszeni spodni, ani nawet kopertówce czy saszetce, w której przecież muszą znaleźć się również inne niezbędne przedmioty, chociażby portfel czy klucze. Często słychać także męskie głosy, wyjaśniające, że panom nie zawsze pasuje taki dodatek do outfitu, więc do dyspozycji zostaje tylko niewielka kieszeń w spodniach bądź marynarce.

Bez względu na to, dlaczego szukasz małego smartfona, postanowiliśmy sprawdzić, jakie modele możemy dziś nazwać „kompaktowymi”. Wytypowaliśmy najlepsze z najmniejszych i najlżejszych telefonów dostępnych na rynku. Jakie propozycje znalazły się w naszym rankingu małych smartfonów 2024 roku?

Mini telefony od Apple i najmniejsze smartfony z Androidem

Najmniejsze iPhone’y

Zdaje się, że najwięksi producenci urządzeń mobilnych zaczęli dostrzegać potrzeby klientów poszukujących kompaktowych smartfonów. Marką, która jako pierwsza wydała mini telefon, czyli mniejszy wariant flagowca, jest Apple. Gigant z Cupertino w 2020 roku wprowadził iPhone’a 12 Mini z ekranem o przekątnej 5,4”. Taką samą wysokość i szerokość (132 × 64 mm) miał też kolejny iPhone 13 Mini, choć ten model jest już nieco grubszy i cięższy (7,7 mm|7,4 mm i 140 g|133 g). I to właśnie te dwa smartfony są dzisiaj najmniejszymi flagowcami na rynku smartfonów.

Fani iOSa mogą jeszcze wybrać trochę większe, ale wciąż zaliczane do kompaktowych, modele: iPhone 13 i 13 Pro (6,1” 147 × 72 × 7,7 mm 173/203 g), iPhone 12 i 12 Pro (6,1” 147 × 72 × 7,4 mm 162/187 g) czy iPhone 11 (6,1” 151 × 76 × 8,3 mm 194 g).

Niestety od 2022 roku amerykańska marka nie wydaje już mini wariantu flagowców. Jednak modele podstawowe i Pro nadal wyróżniają się jedną z najbardziej kompaktowych konstrukcji na rynku. Wymiary iPhone’a 14 to: 147 × 72 × 7,8 mm, a iPhone 15: 148 × 72 × 8 mm.

Małe telefony z Androidem

Na zwolenników Androida też czeka kilka ciekawych propozycji. Najmniejszym wśród najnowszych smartfonów z tym systemem jest ASUS Zenfone 10. W tym modelu ekran mierzy 5,92”, a cała konstrukcja 147 × 68 × 9,4 mm. Jego waga to 165 gramów.

Pozostałe najmniejsze na rynku modele mają co prawda ekrany 6,1” i 6,2”, ale ich wymiary są zbliżone do dwóch powyższych propozycji. To przede wszystkim flagowce Samsunga, między innymi Galaxy S24 w rozmiarze: 147 × 70 × 8 mm, 167 g. Na wyróżnienie zasługuje także propozycja amerykańskiej firmy Google. Model Pixel 7a mierzy 152 mm długości, 73 mm szerokości i 9 mm grubości.

Składane smartfony. Czy to (dobra) alternatywa dla małych telefonów?

W rankingu małych telefonów umieściliśmy także modele o składanej konstrukcji. To stosunkowo nowe, a co za tym idzie droższe rozwiązanie, ale łączy ono funkcjonalność przestronnych ekranów i komfort kompaktowych modeli. Ponadto daje nowe możliwości użytkowania. Smartfon złożony pod odpowiednim kątem (ok. 90°) można stabilnie postawić na płaskiej powierzchni, aby wygodnie robić zdjęcia, nagrywać filmy, prowadzić wideorozmowy czy korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie.

Takie urządzenia mogą być zatem dobrą alternatywą dla małych smartfonów, ale tylko wtedy, gdy zależy Ci na tym, aby telefon zmieścił się do kieszeni lub małej torebki. Po rozłożeniu ich ekrany mają przekątną 6,7, a nawet 6,9 cala. Taki rozmiar uniemożliwia wygodną obsługę jedną ręką. Trzeba też pamiętać, że złożone modele są o połowę krótsze, ale za to dwa razy grubsze. Dla przykładu wymiary Samsunga Galaxy Z Flip5 to: 165,1 × 71,9 × 6,9 mm, a po złożeniu: 85 × 72 × 15 mm.

Kompaktowy smartfon w 2024 roku, czyli jaki?

Jak widać najmniejsze współczesne smartfony to te z ekranem od 4,7” do 6,2”, wysokością od 132 do 153 mm, szerokością od 64 do 76 mm, grubością od 7,3 do 9 mm i wagą od 133 do aż 190 g. Pojawia się zarzut, że to wciąż nie są kompaktowe modele, bo takimi byłyby smartfony grubo poniżej 5 cali. Natomiast wśród nowych, dostępnych w regularnej sprzedaży egzemplarzy to właśnie takie rozmiary zaliczają się do najmniejszych.

Ponadto są to w większości telefony z wyższych półek cenowych – flagowce o topowym wyposażeniu i zaawansowanych funkcjach. Króluje tu przede wszystkim Apple, zaraz po nim Samsung. Można jednak w końcu spotkać małe telefony do tysiąca, tysiąca pięciuset złotych. W naszym zestawieniu pojawia się Motorola Edge 30 Neo. Do tańszych propozycji zalicza się też Sony Xperia 10 V.

Jest jeszcze wspomniana wyżej alternatywa w postaci składanych smartfonów. Rozwiązanie pomocne dla tych, którzy chcą zmieścić telefon do kieszeni czy małej torebki, a po rozłożeniu móc korzystać z przestronnego wyświetlacza. To bardzo ciekawe rozwiązanie i na szczęście ceny za te urządzenia stają się coraz bardziej przystępne

W przedziale smartfonów z ekranem poniżej 6 cali znajduje się też bardzo dużo modeli pancernych. To specyficzne telefony, stworzone przede wszystkim do tego, by wytrzymać pracę w trudnych warunkach. Mają niezwykle odporne obudowy i bardzo duże baterie, dlatego mimo małych ekranów cała konstrukcja jest wysoka, gruba i szeroka, a waga sięga około 234, do nawet 370 gramów.

Małe smartfony: najczęściej zadawane pytania

Najmniejsze smartfony na rynku to głównie flagowce, które mimo mniejszych wymiarów są wyposażone w topowe aparaty. Obecnie najlepsze zdjęcia i filmy zrobisz aparatami takich małych telefonów, jak Samsung Galaxy S24 czy Apple iPhone 15, ale wysokie możliwości fotograficzne mają także pozostałe nieduże modele tych producentów.

W małych telefonach znajdują się z reguły baterie o mniejszych pojemnościach. Nie oznacza to jednak, że dużo krócej pracują. Największy wpływ mają optymalizacje systemu, zarządzanie energią i energooszczędność podzespołów. Aby sprawdzić rzeczywisty czas pracy na jednym ładowaniu, warto zapoznać się z recenzjami wybranych smartfonów.

Dobry smartfon z tak małym ekranem to dziś iPhone SE 3. generacji. Pamiętaj jednak, że wielkość całej konstrukcji nie jest zależna tylko od przekątnej wyświetlacza. Podobne wymiary ma np. iPhone 13 Mini z ekranem 5,4”, a niewiele większe Samsung Galaxy S23 czy iPhone 14 z ekranami 6,1”.

Najlepsze małe smartfony – ranking 2024

Nasz ranking: