Nie masz zasięgu? Może znajdziesz go na księżycu, bo Nokia buduje tam sieć komórkową

Spacer po lesie, weekendowy wypad za miasto albo ten niewłaściwy pokój w domu – te wszystkie miejsca łączy jedno – prawdopodobnie już niedługo łatwiej niż w nich o zasięg będzie na księżycu. Nokia poinformowała, że została wybrana przez NASA do zbudowania pierwszej sieci komórkowej na Księżycu.

4G w kosmosie

W drugiej połowie września NASA ogłosiła plan wysłania astronautów na Księżyc w 2024 roku i chce wydać na to 28 mld USD. W ubiegłym tygodniu amerykańska agencja kosmiczna informowała o przyznaniu 370 mln dolarów 14 firmom, które mają zająć się wdrożeniem technologii na powierzchni księżyca. Innowacje obejmują zdalne wytwarzanie energii, zamrażanie kriogeniczne, robotykę, bezpieczniejsze lądowanie … i sieć 4G. Celem programu jest ustanowienie długoterminowej obecności ludzi na Księżycu jako rozgrzewka przed misjami na Marsa.

księżyc

Nokia na księżycu

Fiński gigant telekomunikacyjny został wybrany do budowy pierwszej sieci komórkowej na Księżycu, bo jak inaczej tweetujący astronauci mieliby udostępnić swoje selfie z księżycowego łazika?

Sieć pozwoli astronautom nawiązywać ze sobą połączenia głosowe i wideo, przesyłać dane oraz zdalnie sterować łazikami księżycowymi i robotami oraz streaming obrazu wysokiej rozdzielczości.

Nokia będzie współpracować z firmą Intuitive Machines, zajmującą się projektowaniem statków kosmicznych, w celu dostarczenia sprzętu na księżyc lądownikiem księżycowym.

Wykorzystując naszą bogatą i pełną sukcesów historię w technologiach kosmicznych, od pionierskiej komunikacji satelitarnej po odkrycie kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła wytwarzanego przez Wielki Wybuch, budujemy teraz pierwszą w historii komórkową sieć komunikacyjną na Księżycu – oświadczył Marcus Weldon, dyrektor ds. technologii w Nokii.

Nokia powiedziała, że zamiast z 5G, ​​sieć będzie korzystać z technologii 4G / LTE, używanej na całym świecie przez ostatnią dekadę ponieważ jej niezawodność jest bardziej sprawdzona. Podobno pierwszy bezprzewodowy system łączności szerokopasmowej w kosmosie zostanie zbudowany na powierzchni Księżyca pod koniec 2022 roku.

Źródło: Reuters