Telefon dla seniora: ranking polecanych modeli na 2023 rok

Telefon komórkowy z klawiszami? A może smartfon z dotykowym ekranem, oferujący więcej funkcji? Jeśli stoisz przed wyborem najlepszego telefonu dla seniora, z pewnością zadajesz sobie podobne pytania. Dlatego kierując się kilkoma ważnymi z punktu widzenia seniora cechami, wytypowaliśmy zróżnicowane modele, na które warto zwrócić uwagę. Zobacz ranking telefonów dla seniora 2023.

Jaki telefon dla seniora?

Zdecydowanie nie można tutaj jasno wskazać, jakie modele będą odpowiednim wyborem dla seniora. A wynika to z prostego faktu, że każda osoba ma inne wymagania i potrzeby. Ja, myśląc o telefonie dla seniora, z jednej strony widzę mojego dziadka, który ledwo dał się namówić na najprostszy telefon komórkowy, a z drugiej babcię, która śmiga po Facebooku i czatuje na komunikatorach.

Dlatego w poniższym rankingu znajdziesz propozycje zarówno klasycznych telefonów komórkowych z fizyczną klawiaturą, jak i nowoczesnych, ale prostych w obsłudze smartfonów idealnych dla seniora. Wcześniej natomiast przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom oraz wymaganiom, jakie powinny spełniać modele dla osób starszych.

Z dużym wyświetlaczem

Ten wymóg zdaje się dotyczyć przede wszystkim smartfonów, natomiast w klasycznych telefonach komórkowych ekran jest równie ważny. Na przednim panelu fizycznym klawiszom towarzyszą bowiem malutkie lub nieco większe i bardziej czytelne wyświetlacze. Wśród modeli, polecanych w rankingu telefonów komórkowych dla seniora, znajdziesz takie z ekranem od 1,8” do nawet 2,8”.

Oprócz wyświetlacza zwróć też uwagę na wielkość i budowę klawiszy. Dla niektórych seniorów wygodniejsze mogą okazać się osobno osadzone przyciski jak w myPhone Halo 3. Dla innych ułatwieniem będą znaki alfabetu Braille’a na klawiaturze jak w myPhone Halo C. Pod kątem budowy klasyczny telefon może okazać się również lepszym rozwiązaniem, jeśli preferowane jest mniejsze i lżejsze urządzenie, np. z powodu trudności z utrzymaniem przedmiotów w rękach.

Dobry smartfon dla seniora, który ma problemy ze wzrokiem lub nie może poradzić sobie z obsługą niewielkiej komórki, powinien mieć duży i czytelny ekran. W rankingu znalazły się więc w większości modele o przekątnej ponad 6,5”. Od wielkości ekranu uzależniona jest nie tylko widoczność, ale też komfort obsługi. Im większa przestrzeń, tym większe litery, klawisze, ikonki. Tutaj atutem smartfonów jest także możliwość powiększenia rozmiaru czcionki i innych elementów interfejsu.

Wszystkie smartfony zamieszczone w poniższym rankingu wyróżniają się czytelnością na odpowiednim poziomie. Rozdzielczość nie schodzi poniżej HD+. Każdy z zaproponowanych smartfonów spełni więc swoją rolę i sprawdzi się zarówno do wygodnego pisania wiadomości, jak i przeglądania portali społecznościowych.

Z dobrą baterią

Wytrzymały akumulator to aspekt, na który każdy zawraca dziś uwagę. W telefonie dla seniora obecność dobrej baterii jest szczególnie ważna z kilku powodów. Codzienne podłączanie urządzenia do ładowarki może być kłopotliwe, a w tańszych modelach kilkuminutowe podładowanie przed wyjściem będzie niewystarczające.

Jednak zarówno komórki, jak i smartfony, zaproponowane w poniższym rankingu telefonów dla seniora, długo dysponują nagromadzoną energią. Smartfony z niższych półek cenowych wyposażone są w duże baterie i jednocześnie nie mają pochłaniających mnóstwa energii podzespołów, a telefony komórkowe wytrzymują nawet kilka dni.

Świetnym rozwiązaniem może okazać się telefon dla seniora ze stacją dokującą, czyli podstawką ładującą telefon. Dzięki niej urządzenie mobilne będzie miało swoje stałe miejsce, co zmniejsza ryzyko pozostawienia niewielkiego telefonu w trudnym do zlokalizowania miejscu. Najważniejsze jednak, że telefon jest wtedy regularnie zasilany, a użytkownik nie musi pamiętać o podłączaniu go co kilka dni do ładowarki.

Z aparatem fotograficznym

Wbrew pozorom dla seniorów obecność dobrego aparatu w telefonie może okazać się bardzo ważna. Dzięki niemu mogą sportretować wnuki i rodzinę podczas uroczystości okolicznościowych czy zapisać w formie zdjęcia ważne informacje, takie jak rozkład jazdy autobusów, receptę lub ulotkę farmaceutyczną.

Aparat znajdziesz w każdym modelu zamieszczonym w rankingu, natomiast ostrzejsze i zdecydowanie wyraźniejsze zdjęcia dokumentów zrobią obiektywy smartfonów. Ponadto również przeglądanie galerii będzie wygodniejsze na ich przestronnych ekranach.

Już 13 Mpix w Infinix Smart 7 będzie wystarczające do zrobienia prostych ujęć. Jednak poniższe zestawienie proponuje również smartfony z lepszym aparatem. To na przykład Apple iPhone SE 3gen, dzięki któremu senior będzie mógł dzielić się z bliskimi lepszej jakości fotografiami i filmami. Jest wielu seniorów, którzy uwielbiają relacjonować rodzinne przyjęcia, a ich zdjęcia są świetną pamiątką dla całej rodziny.

Głośny telefon dla seniora

Głośny i wyraźny dźwięk wybrzmiewający z głośników telefonu to jedna z najbardziej pożądanych cech (i to nie tylko wśród starszej grupy wiekowej). Wpływa na to wzrastająca średnia wartość decybeli, w jakiej przychodzi nam funkcjonować. Mnóstwo samochodów i innych dobiegających zza okna hałasów, brzęczące sprzęty domowe albo głośno grający telewizor mogą zagłuszać dzwonek telefonu i głos po drugiej stronie słuchawki. Niestety głośność jest parametrem, którym producenci nie chwalą się w specyfikacjach produktu.

Wybrane przez nas i zamieszczone w poniższym rankingu telefony dla seniora powinny jednak brzmieć wyraźnie, zwłaszcza podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Na maksymalnym poziomie głośności każdy z proponowanych modeli wybrzmi donośnie, gdy zadzwoni telefon czy włączy się alarm budzika. Podczas popołudniowego spaceru dzwonek również powinien być dobrze słyszalny, jeśli telefon nie jest zakopany głęboko w torebce.

W tym kontekście należy natomiast wyróżnić propozycję fińskiego producenta. Model Nokia 2660 chwali się mocnym dźwiękiem i zgodnością z aparatami słuchowymi. A oferowane ustawienia dźwięku mają zapewnić znakomitą jakość połączeń.

Pozostając przy temacie audio, warto podkreślić także obecność złącza mini jack w większości modeli polecanych dla seniora. W słuchawkach długie rozmowy telefoniczne będą wygodniejsze. Oczywiście jeśli nie występuje problem z zakładaniem czy podłączaniem słuchawek. W przeciwnym razie pozostaje tryb głośnomówiący, który również powinien spisać się dobrze w proponowanych telefonach i smartfonach.

Prosty telefon dla seniora, czyli przydatne funkcje dodatkowe

Bez względu na to, czy szukasz telefonu komórkowego, czy bardziej nowoczesnego smartfona dla seniora, równie ważna jest łatwość obsługi urządzenia.

Klasyczne telefony komórkowe z reguły są łatwe w użytkowaniu. Nie mają rozbudowanych możliwości, więc dotarcie do najważniejszych funkcji jest dużo prostsze. A żeby wykonać połączenie, wystarczy nacisnąć lewy klawisz słuchawki, który przekierowuje do listy ostatnich połączeń lub wystukać numer i nacisnąć przycisk z zieloną słuchawką.

Za to smartfony oferują wiele ustawień, które ułatwiają starszym osobom sprawną obsługę urządzenia. Telefon dla seniora z Androidem będzie dobrym wyborem dzięki licznym funkcjom, które pozwalają na przystosowanie wyglądu interfejsu oraz wprowadzenie usprawnień związanych ze sterowaniem.

Dostępne są na przykład opcje odczytywania zaznaczonego tekstu czy opisywania wszystkich elementów widocznych na ekranie. Można również skorzystać ze sterowania gestami lub zaprogramować klawisze pod konkretne komendy.

Telefon dla seniora z funkcją SOS

Niektóre telefony komórkowe mają wbudowany specjalny przycisk SOS. Po wcześniejszym skonfigurowaniu ustawień, w razie konieczności użycia funkcji SOS, wystarczy chwilę przytrzymać przycisk. Uruchamia się wówczas głośny alarm, a telefon automatycznie wysyła powiadomienia pod wybrane wcześniej numery.

W smartfonach z systemem Android również dostępna jest funkcja alarmowania SOS. Włącza się ją po kilkukrotnym naciśnięciu przycisku zasilania. W zależności od modelu może to być 3 lub 5 razy. Smartfon automatycznie wysyła wówczas do wybranych kontaktów wiadomość SMS z danymi o lokalizacji. Oczywiście, aby funkcja ta działała, trzeba ją wcześniej uruchomić i skonfigurować w ustawieniach.

Telefon komórkowy czy smartfon dla seniora?

Aby wybrać odpowiednie urządzenie mobilne dla seniorów – dziadków czy rodziców, pod uwagę należy wziąć ich charakter, otwartość na nowe technologie oraz szybkość przyswajania nowej wiedzy.

Kiedy klasyczny telefon komórkowy dla seniora będzie odpowiednim wyborem?

 • Gdy telefon potrzebny jest głównie do rozmów telefonicznych.
 • Dla seniora, który preferuje fizyczną klawiaturę z odczuwalnym skokiem klawiszy.
 • Kiedy niezbędna jest wytrzymała bateria, a częste, samodzielne podłączanie telefonu do ładowania może stanowić problem. Tutaj warto też zastanowić się nad wyborem telefonu ze stacją ładującą.
 • Gdy istotne są kompaktowe rozmiary i niska waga telefonu.
 • Jeśli poszukiwany jest tani, dobry telefon dla seniora. Już do 100 zł można wybrać solidny model.
 • Jeśli potrzebny jest wytrzymały telefon, który nie odniesie większych obrażeń w razie upadku czy przygniecenia.

Kiedy odpowiednim wyborem będzie smartfon dla seniora?

 • Gdy szukasz telefonu dla seniora z Wi-Fi. Choć łączność tą znajdziesz w niektórych klasycznych modelach telefonów, gwarancję obsługi Wi-Fi masz we wszystkich smartfonach. Ponadto korzystanie z aplikacji czy przeglądarki internetowej będzie wygodniejsze na dużym wyświetlaczu.
 • Jeśli senior jest otwarty na technologiczne nowości, korzysta z portali społecznościowych i komunikatorów.
 • Jeśli potrzebny jest telefon, który zrobi wyraźne zdjęcie dokumentów, recept, ulotek.
 • Jeśli seniorowi zależy na dobrym aparacie, którym uwieczni rodzinne chwile.
 • Jeśli senior nie ma problemu z obsługą ekranu dotykowego.
 • Jeśli senior ma problemy ze wzrokiem lub słuchem. W smartfonie znajduje się wiele ustawień ułatwiających obsługę urządzenia seniorom i osobom niepełnosprawnym.
 • Klawiatura qwerty może też okazać się wygodniejsza dla seniora. Nie musi on wówczas klikać kilka razy na jeden klawisz, aby wybrać odpowiednią literkę podczas pisania wiadomości.

Telefon dla seniora: najczęściej zadawane pytania

Najważniejsze, aby wybrać model, który będzie dla danej osoby najwygodniejszy w obsłudze. Warto zwrócić uwagę na wielkość klawiszy, szerokość i czytelność ekranu oraz wytrzymałość baterii. Jeśli senior korzysta z Internetu, sprawdź, czy telefon ma łączność Wi-Fi.

Telefony myPhone mają ergonomiczną konstrukcję i są proste w obsłudze. Ich budowę i funkcje przystosowano do potrzeb seniorów, więc będą dobrym wyborem dla osoby starszej, której łatwiej jest obsługiwać klasyczny telefon. MyPhone oferuje modele z wygodną stacją ładującą i przyciskiem SOS.

Dobry smartfon dla seniora powinien mieć prosty w obsłudze system, czytelny wyświetlacz i głośny dźwięk. Warto także zwrócić uwagę na obecność wejścia słuchawkowego, obsługę radia FM oraz wytrzymałość baterii.

Najlepszy telefon dla seniora – ranking na 2023 rok

W produkcji telefonów dla seniorów specjalizuje się głównie myPhone, który dostosowuje modele do wymagań stawianych właśnie w kontekście urządzenia dla osoby starszej. W rankingu znalazły się natomiast także propozycje innych producentów, takich jak: Motorola, Nokia, a nawet Apple. Są to zróżnicowane modele, ale wszystkie wybrane z myślą o seniorach, oferujące komfortową obsługę i spełniające pozostałe postawione wyżej wymagania.

Pora przejść do sedna i przedstawić polecane w 2023 roku telefony dla seniora, ranking obejmuje zarówno smartfony, jak i telefony komórkowe.

Nasz ranking: