Bilety na koncerty w 2022 roku. Jaki rodzaj biletu kupić?

Wybór biletu na koncert to nie tylko rozterka między płytą, a trybunami. To również różnica w biletach dla zaszczepionych i niezaszczepionych – Safe Pass oraz Standard. Jeżeli kupiliście niewłaściwy bilet, to czy przysługuje Wam możliwość zwrotu, lub jego sprzedaży? W tym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości odnośnie do biletów na koncerty w 2022 roku.

Szalone lata Covidowe. Jak brać udział w koncertach w 2022 roku i jaki bilet kupić?

Kiedyś to było! Wystarczyło kupić bilet, zabrać go ze sobą na koncert i dobrze się bawić. A teraz? Jakieś Safe Passy, standardy, odstępy, certyfikaty, a nawet paszporty. Kto to widział, na koncert z paszportem iść? Cóż, trudno nie przyznać, że koronawirus wywrócił branżę eventową do góry nogami.

Całe szczęście pierwszy kurz zdołał już opaść, a koncerty zaczynają odbywać się coraz częściej, zamiast być po raz kolejny przesuwane w czasie. Co prawda, może zdobycie miejsca na koncercie nie jest tak proste jak kiedyś, ale z pewnością da się to na spokojnie zrobić, mając wiedzę o rodzajach biletów w sprzedaży i o tym, co warto ze sobą na koncert wziąć.

koncerty obostrzenia

Co to jest bilet Safe Pass?

Bilet Safe Pass, to bilet dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19. Oznacza to, że okazując na wejściu bilet typu Safe Pass, należy pokazać również Unijny Certyfikat Covid. Podczas zakupu biletu typu Safe Pass, nie trzeba być szczepionym. Trzeba być po szczepieniu w dniu koncertu. Czyli posiadacz tego biletu w dniu koncertu musi być już zaszczepiony, a nie w dniu kupna biletu.

Mam bilet Safe Pass, ale nie mam certyfikatu szczepienia. Co teraz?

Wejście na koncert z biletem dla osób zaszczepionych wymaga weryfikacji szczepienia od posiadacza biletu. Jedynym możliwym sposobem na sprawdzenie, czy dana osoba jest szczepiona, jest okazanie przy wejściu certyfikatu. Negatywny wynik testu nie jest równoznaczny z byciem zaszczepionym, dlatego nie jest to dowód szczepienia. W związku z tym, nie da się wejść na teren eventu z biletem Safe Pass bez certyfikatu szczepienia.

Czym jest bilet Health Pass?

Bilet Health Pass jest tym samym czym jest bilet Safe Pass, czyli jest przeznaczony dla osób, które w dniu koncertu będą posiadały ważny certyfikat szczepienia przeciw Covid-19.

Czym jest bilet Standard?

Bilet standard to bilet z puli dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Osoby posiadające taki bilet nie mają obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia.

Mam certyfikat szczepienia przeciw Covid-19. Czy mogę kupić bilet Standard?

Owszem, można tak zrobić. Przecież žodyn nie pozna, žem szczepiony. Pytanie tylko po co? Nie zabierajmy innym miejsca, ponieważ inne osoby bez względu na swoje poglądy również mają prawo się bawić. Skoro istnieje osobna pula biletów dla osób szczepionych i nieszczepionych, to warto trzymać się odpowiedniej puli. Po prostu po to, by innym nie zabierać miejsca.

Co to jest bilet Early Entrance?

Bilet typu Early Entrance to bilet umożliwiający wcześniejsze wejście na specjalnie wyznaczoną strefę najbliżej sceny. Sektor ten jest ograniczony barierkami i jedynie osoby z biletem Early Entrance mogą wejść na wytyczony teren. Posiadacze tego typu biletu są pierwszymi osobami, które wchodzą na teren eventu.

Czy bilet Early Entrance jest tylko dla zaszczepionych przeciw Covid-19?

Z reguły jest to bilet dla wszystkich –  dla tych zaszczepionych oraz niezaszczepionych, a liczba tego typu biletów jest ściśle określona. Jednak każdy organizator eventu ma prawo zmienić zasady dostępności biletów, dlatego zawsze warto weryfikować wszelkie wątpliwości dotyczące eventu u samego organizatora.

Najlepsze koncerty w Twoim domu


Jaki bilet na koncertkupić – Safe Pass, Standard, czy inny?

Jeżeli jesteśmy szczepieni, wybierzmy po prostu bilet z puli dla zaszczepionych – Safe Pass, Health Pass, czy o innej nazwie. Jeżeli jesteśmy niezaszczepieni przeciwko Covid-19, to należy wybrać bilet typu Standard. To pozwoli nam wejść na teren imprezy, ponieważ w przypadku tych biletów certyfikat szczepień nie jest wymagany.

Jeżeli interesuje nas inna pula biletów, np. Early Entrance, lub imienny, to należy zapoznać się z regulaminem imprezy udostępnionym przez organizatora, żeby wiedzieć, czy są to bilety dla wszystkich, czy może i tam obowiązuje podział na zaszczepionych przeciw Covid-19 i niezaszczepionych.

Czy zakupiony bilet można zwrócić lub sprzedać?

Z reguły przy zakupie przedmiotów w Internecie przysługuje nam możliwość zwrotu do 14 dni, bez podania przyczyny. Mówi o tym art. 27 ustawy o prawach konsumenta. Często można spotkać się z przypadkami powoływania się na ten zapis podczas próby zwrotu biletu na koncert.

Niestety w tej kwestii sprawa już tak nie wygląda. W art. 38 pkt. 12 ustawy o prawach konsumenta napisane jest, że prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje nam w przypadku wydarzeń rozrywkowych, sportowych, czy kulturalnych, jeżeli tylko w umowie wyznaczono czas świadczenia usługi. A ponieważ koncerty zawsze mają swój czas i miejsce, to zwrot biletu uzależniony jest od dobrej woli organizatora. Dlatego zakupionych biletów z reguły nie można zwrócić.

Posiadam bilet kupiony osobiście, nie przez Internet. Czy mogę go zwrócić?

Takiego biletu również nie można zwrócić. Możliwość zwrotu biletu w określonym czasie jest jedynie dowodem dobrej woli organizatora, a nie przepisów.

Okazuje się więc, że zakupionego biletu, przez Internet, lub osobiście – w ogóle nie można zwrócić. A wszelkie przyjmowane zwroty zależne są od organizatora. Prawo nie zmusza organizatora wydarzeń do przyjmowania zwrotów biletów.

Czy zakupiony bilet można sprzedać?

Tutaj sprawa ma się trochę inaczej. Zakupiony bilet można sprzedać, ale sprzedaż taka nie może mieć znamion zysku. Oznacza to po prostu, że bilet z imprezy, z której zmuszeni jesteśmy zrezygnować, należy sprzedać w tej samej cenie, w której go nabyliśmy.

Jeżeli sprzedajemy bilet po wyższej cenie niż pierwotnie, to podlegamy karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, o czym mówi art. 133 kodeksu wykroczeń. Proceder taki nazywa się spekulacją biletami i nie wolno w taki sposób postępować.

Czy mogę sprzedać bilet taniej?

Cóż, tego ustawa nie przewiduje… Konikiem się wtedy nie jest. Zysku też nie ma. Można więc założyć, że jeżeli popytu nie ma, to należy obniżyć cenę.

Czy mogę sprzedać, lub zwrócić bilet imienny?

Tutaj sprawa nie jest jasna i zawsze warto przeanalizować regulamin organizatora, albo po prostu się z nim skontaktować. Ogółem rzecz biorąc, biletu imiennego nie da się sprzedać, bo jest imienny. Widnieją na nim dane posiadacza (najczęściej imię i nazwisko), a te są sprawdzane przy wejściu.

Inaczej sprawa się ma ze zwrotami tych biletów, a dokładniej mówiąc z wymianą. Niektórzy organizatorzy za drobną opłatą zezwalają na zmianę danych osobowych na bilecie. Żeby dowiedzieć się więcej, należy skontaktować się z organizatorem i wczytać się w regulamin imprezy.

Jakie są obostrzenia i obowiązki względem uczestników wydarzeń w 2022 roku?

Główne obostrzenia dotyczą organizatora wydarzeń. To po jego stronie jest obowiązek poinformowania uczestników o procedurze wejścia, zapewnienie środków do dezynfekcji wraz z instrukcją dezynfekcji rąk, czy sprawna organizacja procedury opuszczania terenu imprezy przez uczestników

Jednak uczestnicy imprezy również muszą przestrzegać kilku zasad, które zostały wprowadzone wraz z rozwojem pandemii koronawirusa. Po pierwsze, jeżeli czujemy objawy choroby, nie idźmy na żadne wydarzenie. Wynika to nie tylko z dbania o siebie i innych, ale również z oświadczenia uczestnika, które zawiera zapis o zrezygnowaniu z udziału w wydarzeniu, jeżeli wystąpią u niego objawy choroby.

Ponadto, na uczestniku wydarzenia spoczywa obowiązek samodzielnego wyposażenia się w maseczkę ochronną. A dla pewności, warto wziąć ze sobą dwie. Tak, na wszelki wypadek. Ustawiając się w kolejce do wejścia, w maseczce oczywiście, trzymajmy dystans 1,5 metra od innych uczestników. Może to znacznie wydłużyć kolejkę, ale pomoże w przestrzeganiu zasad epidemiologicznych.

Kiedy jesteśmy już przy wejściu, zdezynfekujmy ręce. Nie utrudniajmy ani sobie, ani innym dbania o wspólne bezpieczeństwo. Dezynfekcja rąk jest obligatoryjna, a nie uzależniona od widzimisię uczestników.

Wydarzenia w 2022 roku. Czas odrodzenia się imprez masowych

Miejmy nadzieję, że czas przesuniętych imprez jest już za nami. Jeżeli jesteście ciekawi nadchodzących koncertów w Polsce, sprawdźcie nasz kalendarz koncertów na rok 2022. Pamiętajmy, aby przestrzegać wytycznych i wszelkich obostrzeń, ponieważ tylko w ten sposób koncerty i inne wydarzenia kulturalne będą mogły się odbywać… Względnie normalnie.

 Wybieracie się na jakiś koncert w najbliższym czasie? A może macie już bilet, który zalega Wam w szafce od dwóch lat, bo impreza jest ciągle przesuwana? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Jak najbardziej, można. Na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl napisane jest, że preferowane są bilety w postaci elektronicznej.

Jeżeli posiadamy bilet w wersji cyfrowej, lepiej pokazać go za pośrednictwem telefonu, czy tabletu. Jeżeli bilet jest już wydrukowany, to nie należy go kopiować, kserować, ani robić odbitek. Taki powielony bilet może być odrzucony przy wejściu.